Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Mai scriu odata poate de data asta nu-mi mai dispare postul fara urma sau explicatii...

Domnilor, puteti sa imi recomandati o sea, in mintile ei si nu foarte scumpa?

La bicicleta cu care mergeam zilnic la munca mi-am luat de la salonul de biciclete de la romaero o sa din aceea cu decupatura pe mijloc. Am luat-o mai mult de curiozitate, am dat 75 ron si am fost f multumit de ea, chiar si dupa o tura de 200km a doua zi am putut sa ma urc din nou pe bicicleta fara probleme. Din pacate nu am retinut producatorul, nefiind unul f cunoscut.

La mtb dupa ce mi-a mancat catelu saua originala (care desi era una scumpa nu-mi placea ca era mica si tare) mi-am luat de la decathlon modelul asta :http://www.decathlon.fr/selle-flx-man-gelflow-id_5919000.html

E foarte comoda insa materialul exterior nu e grozav, dupa aproximativ 1 an a inceput sa se crape.

Seile de piele de tipul celor produse de brooks au avantajul ca in timp se muleaza dupa fundul utilizatorului si devin f comode, la inceput insa pot fi chiar foarte inconfortabile.

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Omul e in primul rand agresiv si nepoliticos, nu as lua seaua aia nici daca ar face-o cadou :(

 

Oricum sa cumperi o sea e loterie, sa o cumperi pe internet fara sa o vezi macar e mai mult decat loterie, dar cu banii tai faci ce crezi.

 

"Vand sea perforata ci 50 de lei" ti se pare o informatie suficienta ca sa cumperi?

Ai dreptate Adrian, dar nah, eu eram intrus pe topicul omului.

I-am urat spor la vanzare si - asta e.

Ca doar n-o fi ultima sea din lume si de-acum umblu infipt in teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditrider a spus foarte clar mai sus, ala nu are timp 1 minut sa faca poze si sa le incarce, dar poate ai tu timp sa te duci pana la el sa le vezi. Pai ii ia mai mult timp sa coboare sa iti arate seaua, deci ori nu il duce mintea ori are ceva de ascuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa o lasam moarta,chiar nu merita.

Sunt fel de fel de oameni, cu unii iti faci de lucru, cu altii nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte : daca aveti vreo relatie sau cunostinta care face transport cu jeep din Sinaia la Piatra Arsa vreau si eu nr de tel ! in cazul in care ma decid sa dau o fuga cu bicla la munte , as vrea sa aranjez dinainte toata treaba ca sa fiu cat mai de dimineata in varful muntelui !



ps. am profitat de minunata zi de miercuri si am rupt potecile din Tineretului si Carol , a fost absolut bestial !!! :) :hurt:



ps. 2 ......... :)) ceva util http://www.mtbtips.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte : daca aveti vreo relatie sau cunostinta care face transport cu jeep din Sinaia la Piatra Arsa vreau si eu nr de tel ! in cazul in care ma decid sa dau o fuga cu bicla la munte , as vrea sa aranjez dinainte toata treaba ca sa fiu cat mai de dimineata in varful muntelui !

 

ps. am profitat de minunata zi de miercuri si am rupt potecile din Tineretului si Carol , a fost absolut bestial !!! :hurt:

 

ps. 2 ......... :)) ceva util http://www.mtbtips.com/

totul e pe relatii si cunostinte in tara asta...chiar si biciclismul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am incercat sa ajung la servici cu bicicleta..prin locurile unde era zapada necalcata, nu aveam deloc aderenta..nu stiu daca sunt de vina cauciucurile mele(care cred ca sunt de strada, au crampoane doar pe laterale) ,sau asa aluneca si cele cu crampoane mai mari(si aici nu ma refer la cele cu tinte din metal)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna ca nu aveai deloc aderenta? Pedalai in gol sau cum?

Pe zapada e normal sa ai aderenta scazuta dar asta nu inseamna ca nu se poate merge,

Iarna trecuta am mers zilnic cu bicicleta la munca, bicicleta cu roti si cauciucuri de cursiera. Cu grija si atentie m-am descurcat.

Zapada e cat de cat ok , ma ales daca-i un pic batatorita.

Cel mai nasoale sunt santurile de la rotile auto in care se formeaza polei mascat de multe ori cu zapada framantata.....

In orice caz in conditii de zapada un cadru de dama si/sau saua coborata cat sa ajungi bine cu piciorul pe jos ajuta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am incercat sa ajung la servici cu bicicleta..prin locurile unde era zapada necalcata, nu aveam deloc aderenta..nu stiu daca sunt de vina cauciucurile mele(care cred ca sunt de strada, au crampoane doar pe laterale) ,sau asa aluneca si cele cu crampoane mai mari(si aici nu ma refer la cele cu tinte din metal)..

Pe zapada eu merg cu presiune de maxim 1,2 bari pe spate, 1 pe fata. Daca n-ai pata mare de contact nu vei putea merge drept, roata aluneca in toate partile. Am mers si cu slickuri si s-a putut. Cu crampoane aproape n-am avut emotii. Poti face niste cauciucuri cu tinte din holtsuruburi, macar pe margine. Dublezi interiorul cu o alta camera taiata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti! Daca n-o fi cu bănat, va cer si eu un sfat. Voi ce 29er v-ati cumpara cu un buget de maxim 2500 lei?

Din pacate cu 2500 de lei nu gasesti un29er decent - doar o transmisie Deore cu XT pe spate iti mananca peste jumatate din suma asta, cadrul inca vreo 1000 sau mai mult, rotile spre 200 de euro. Pentru 29er eu mi-am calculat bugetul la 1000 de euro cu cadru de aluminiu sau vreo 1400 din titan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna ca nu aveai deloc aderenta? Pedalai in gol sau cum?

Pe zapada e normal sa ai aderenta scazuta dar asta nu inseamna ca nu se poate merge,

Iarna trecuta am mers zilnic cu bicicleta la munca, bicicleta cu roti si cauciucuri de cursiera. Cu grija si atentie m-am descurcat.

Zapada e cat de cat ok , ma ales daca-i un pic batatorita.

Cel mai nasoale sunt santurile de la rotile auto in care se formeaza polei mascat de multe ori cu zapada framantata.....

In orice caz in conditii de zapada un cadru de dama si/sau saua coborata cat sa ajungi bine cu piciorul pe jos ajuta ;)

Nu doar ca pedalam in gol, dar se ducea roata spate, cand spre stanga, cand spre dreapta..a fost o adevarata aventura..

O sa trebuiasca sa-mi iau unele pentru pamant, recomanda cineva ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa pedalezi mai lin, altfel daca ai aderenta scazuta cand apesi pe pedala tot o sa derapezi. Pe polei nu ajuta decat tintele (studs), indiferent de crampoanele cauciucului tot derapezi. Pentru pamant iti trebuie cauciucuri mai late, presiune moderata (2-2.5 atm) daca e pamant mai uscat (gen Schwalbe Nobby Nick sau Continental Mountain King) si cauciucuri inguste cu crampoane mari daca e noroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate cu 2500 de lei nu gasesti un29er decent - doar o transmisie Deore cu XT pe spate iti mananca peste jumatate din suma asta, cadrul inca vreo 1000 sau mai mult, rotile spre 200 de euro. Pentru 29er eu mi-am calculat bugetul la 1000 de euro cu cadru de aluminiu sau vreo 1400 din titan.

 

 

Multumesc frumos pentru sfaturi. Din pacate si eu am sesizat ca nu sunt suficienti banii mei...am exclus pana acum rockriderul din decathlon si cross ul pentru buget redus.

Astept expobikeul, poate gasesc vre-o oferta.

Seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ofertele de biciclete sau piese sunt iarna, când se schimbă colecțiile. De prin decembrie până maxim în februarie. În plin sezon prețurile sunt maxime. În domeniul ăsta chiar e bine să îți faci iarna car.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...