Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

a mea are cadru de 2200 grame "chel" si cu totul are in jur de 13 kg, ca i-am pus si furca cu suspensii... in rest e "tunata" de SRAM :jump: o sa a ajung eu la ruse cu tot cu fannyflint, sau tractata :P numa sa trecem de semnul "RUSE" bine a-ti venit suckers :jump:

PROMIT CA O COMIT IN AUGUST! doar sa nu se retraga flint...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:blbl: mai curatza lantul ala , ca se vede de aici de la ramnicu-sarat, ce jeg are pe el! cu cat e mai curat, cu atat mai usor vei pedala! ;)

 

vezi ca esti prea sincer! azi am stat juma' de zi sa curatz lantul cu periutza de dintzi :bigstar: da merge de nu-mi vine nici mie sa cred! exista frecare consistenta intre zalele de la un lantz... indeajuns sa-ti bage betze in roate la un drum mai lung...

tragi de lant ca de-un caine mort daca nu e intretinut!

 

:blbl: BAAAAAAAAAAAAAH DA' CHIOR MAI SUNT... BICICLETA TA NICI NU ARE LANTUL MONTAT! DE CE MAN? :crack:

 

ai dreptate, conteaza foarte mult sa ai lantul curat si lubrifiat; poza este de anul trecut si eu nu mi-am dat seama ca bitza este fara lant in poza. Cred ca tocmai il schimbam ca la cel dinainte tot mi se desfaceau zale si ma saturasem sa-l tot repar :blbl:

butucii asa-s amandoi, acoperiti ce vaselina si praf, nu-i sterg sa nu rugineasca, dar lantul, pinioanele si foile le curat din cand in cand iar ultima data le-am lubrifiat cu un spray siliconic si mi s-a parut OK. voi ce folositi pentru lubrifierea lor?

ture faine si noroc!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

butucii asa-s amandoi, acoperiti ce vaselina si praf, nu-i sterg sa nu rugineasca, dar lantul, pinioanele si foile le curat din cand in cand iar ultima data le-am lubrifiat cu un spray siliconic si mi s-a parut OK. voi ce folositi pentru lubrifierea lor?

ture faine si noroc!! :bigstar:

 

Am avut un spray foarte bun IADA(ceva cu rosu si portocaliu,firma din Spania parca),apoi am avut un spray olandez cu teflon(foarte bun si ala),e un tub cu albastru si capac rosu.Nu prea conteaza cu ce,dar sa nu fie prea gros pt. ca se face o mazga naspa in combinatie cu praful.

 

Ultima data am dat cu mult WD-40 ca sa-l si curat in acelasi timp si doar ala a ramas.Parca nu e asa bun ca un spray dedicat.Acum am un spray cu grafit,aceeasi firma cu cel cu teflon.Nu l-am folosit inca.

 

Pe pinioane si foi nu are rost sa dai cu spray ca se ung oricum de la lant,ca la moto de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
ba, cand a mers nu l-ai folosit. asta e. hai sa stabilim 23 august dar acu depinde ca io-s fata :blbl: si nu pot sa calculez asa exact (am picat bacu' la mate ;))

nite!

ei... si tu... il folosesc cand "ma apuca..." oricum: CE SA VB CU O PERSOANA PE CARE NU O CUNOSC PERSONAL , SI NU AM NICI O AFINITATE, NU AM NICI UN PUNCT COMUN DE DISCUTII?! :laugh:

deci nu-ti plac P.M.-urile... cum sa pici bac-ul la mate?! e logica matematica :blbl: de-aia n-am inteles-o niciodata, si am facut liceul de arte plastice! :crack: frumosi acei 4 ani! EXTRAORDINARI CHIAR! DOAR FUCKULTATEA A INTRECUT LICEUL , DAR NU CU MULT! ;) pe 27 august e ziua mea de nastere! poate o punem de-o bauta+petrecere! sau decaleaza data, ca e prea aproape de ziua mea... trebe sa ma hotarasc cu cine fuck ziua mea de nastere! ;) am ceva prieteni de bauta in ramnic, si n-as vrea sa-i dezamagesc doar ca vreau eu sa merg la RUSE! chiar insist sa merg la ruse, m-ai facut curios!(distanta e o joaca :bigstar: ) doar de n-as muri de masina... :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Iata o propunere de traseu in circuit pentru trek si mtb: Cimpina - Lacul Paltinu - sat Valea Doftanei - Comarnic - Cimpina.

 

Date "tehnice" despre o iesire similara facuta in iunie anul asta in grup de cinci persoane:

59 km lungime

62 km/h viteza maxima

16 km/h viteza medie

diferenta de nivel 500m

dificultate panta 10%

 

Atentie la coborirea in Comarnic: drum accidentat dificil de parcurs cu semicursiere (santuri de-a latul strazii, piatra cubica, toate in panta accentuata)

 

Iata citeva poze.

 

 

am mai discutat pe thread-ul asta legat de faptul ca numai pe drumurile europene e interzisa circulatia bicicletelelor. stai sa ma uit pe harta sa vad ce drum e ala... mda, cel mai scurt drum ar fi european, cica, la fel si dn1 (am intrebat la momentul respectiv daca dn1 e drum european dar nu a raspuns nimeni).

 

M-am interesat si eu legat de circulatia bicicletelor pe drumuri europene. Chiar am pierdut un pariu, pe zece perechi de sosete, eu sustinind ca nu e voie pe DE cu bicicleta.

Conform vechiului cod rutier era interzis, acum insa nu; doar daca exista la intrarea pe tronson placuta indicatoare cu "interzis bicicletelor". Exemplu concret: Daca intru pe DN1 (nu conteaza asadar daca e european sau altceva) dinspre Bucuresti am semn de "interzis bicicletelor" si platesc amenda. Daca insa intru, pe acelasi DN1, din parcarea de la ikea, acolo au uitat sa puna tabla si deci am voie :bigstar:

 

Rgulamentul azi zice asa: http://www.politiaromana.ro/DPR/regulament.htm:

 

"Condițiile tehnice minime pe care trebuie să le îndeplinească bicicletele, mopedele, vehiculele cu tracțiune animală Âşi cele trase sau împinse cu mâna

 

Art. 14. – În circulația pe drumurile publice, bicicleta trebuie să fie:

a) prevăzută cu dispozitiv de frânare eficace;

b. prevăzută cu un sistem adecvat, funcțional, de direcție;

c) dotată cu sistem de avertizare sonoră; se interzic echiparea Âşi folosirea sistemelor de avertizare sonoră specifice autovehiculelor;

d) echipată în față cu lumină de culoare albă sau galbenă, iar în spate cu lumină de culoare roÂşie Âşi cu cel puțin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeaÂşi culoare;

e) echipată cu elemente sau dispozitive care, în miÂşcare, formează un cerc continuu, fluorescent-reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spițele roților.

 

Art. 15. – Remorca ataÂşată unei biciclete trebuie să fie echipată, în partea din spate, cu un dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare roÂşie, iar dacă lumina din spate a bicicletei este obturată de remorcă, aceasta trebuie să fie echipată Âşi cu o lumină de culoare roÂşie.

 

Art. 16. – (1) În circulația pe drumurile publice, mopedul trebuie să fie echipat cu:

a) instalație de frânare eficace;

b. sistem de avertizare sonoră;

c) instalație de evacuare a gazelor de ardere care să respecte normele de poluare fonică Âşi de protecție a mediului;

d) lumină de culoare albă în față, respectiv lumină Âşi dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare roÂşie în spate;

e) lumini de culoare galbenă pentru semnalizarea schimbării direcției de mers, în față Âşi în spate;

f) plăcuța cu numărul de înregistrare, amplasată la partea din spate a mopedului fără a obtura vizibilitatea sistemului de iluminare Âşi semnalizare.

(2) Se interzice montarea la moped a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare, decât cele omologate.

 

 

Circulația bicicletelor Âşi a mopedelor

 

Art. 160. – (1) Bicicletele Âşi mopedele, atunci când circulă pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rând.

(2) Persoanele care nu posedă permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de legislație rutieră în cadrul unei unități autorizate de pregătire a conducătorilor de autovehicule.

(3) Dacă pe direcția de deplasare există o pistă pentru biciclete, semnalizată ca atare, conducătorii vehiculelor prevăzute la alin. (1) sunt obligați să circule numai pe această pistă. Se interzice circulația altor participanți la trafic pe pista pentru biciclete.

(4) Se recomandă ca, în circulația pe drumurile publice, biciclistul să poarte casca de protecție omologată.

 

Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:

a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificația „Accesul interzis bicicletelor”;

b. să învețe să conducă biciclete sau mopede pe drumurile intens circulate;

c) să circule pe trotuare, cu excepția cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

d) să circule fără a ține cel puțin o mână pe ghidon Âşi ambele picioare pe pedale;

e) să circule în paralel, cu excepția situațiilor când participă la competiții sportive organizate;

f) să circule în timp ce se află sub influența alcoolului, a produselor ori substanțelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;

g) să se țină de un vehicul aflat în mers ori să fie remorcat de un alt vehicul sau împins ori tras de o persoană aflată într-un vehicul;

h) să transporte o altă persoană, cu excepția copilului până la 7 ani, numai dacă vehiculul are montat în față un suport special, precum Âşi a situației când vehiculul este construit Âşi/sau echipat special pentru transportul altor persoane;

i) să circule pe partea carosabilă în aceeaÂşi direcție de mers, dacă există o cale laterală, o potecă sau un acostament practicabil, ce pot fi folosite;

j) să transporte sau să tragă orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stânjenesc sau periclitează conducerea vehiculului ori circulația celorlalți participanți la trafic;

k) să circule pe aleile din parcuri sau grădini publice, cu excepția cazurilor când nu stânjenesc circulația pietonilor;

l) să circule pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusă, fără să îndeplinească condițiile prevăzute la art. 14 Âşi 16;

m) să circule atunci când partea carosabilă este acoperită cu polei, gheață sau zăpadă.

n) să circule cu defecțiuni tehnice la sistemele de frânare sau cu un vehicul care nu este prevăzut cu avertizor sonor;

o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau moped;

p) să circule pe alte benzi decât cea de lângă bordură sau acostament, cu excepția cazurilor în care, înainte de intersecție, trebuie să se încadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stânga;

r) să circule fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent – reflectorizante, de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă;

s) să conducă vehiculul fără a menține contactul roților cu solul.

(2) Pe timpul circulației pe drumurile publice, conducătorii de biciclete sunt obligați să aibă asupra lor actul de identitate. iar, conducătorii de mopede sunt obligați să aibă, în plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislație rutieră Âşi certificatul de înregistrare a vehiculului."

post-39755-1215069501_thumb.jpg

post-39755-1215069535_thumb.jpg

post-39755-1215069558_thumb.jpg

post-39755-1215069579_thumb.jpg

post-39755-1215069602_thumb.jpg

post-39755-1215069618_thumb.jpg

post-39755-1215069637_thumb.jpg

post-39755-1215069670_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vis-a-vis: nu ma laud, stii bine; era din categoria "mai vreau si mai vreau si mai vreau", daca-ti mai amintesti.

Spor la cumparaturi. Hopa sus pe motoreta, sa te vedem si noi cit esti de maiastru! Pina atunci, pedalare placuta si vint bun din pupa!

 

Nu mai mergi cu bicicleta pina nu-ti iei moto'?

Miine: Moroeni - Zanoaga - Bolboci - Padina. 60 km dus-intors?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

salutare! cred ca am laudat putin cam mult cauciucurile schwalbe marathon slick... de 1,35... azi am comis-o... nu stiu cum si de unde a aparut acest CUI de copita de gloaba , CUI de potcoava , vechi ruginit DAR AL DREAQULUI DE ASCUTIT... :D

 

am mers ca disperatu ca eram la aproximativ 5 km de ramnic ... si era canicula ...deci pe jos nu mergeam nici sa ma bati... banuiesc ca "l-am agatzat" cand am intrat in iarba "sa marchez teritoriul"...ca nu mai aveam rabdare pana acasa...

 

cred ca-mi pun cauciucuri pline... :lol: ce atata camere... :kiss:

post-2592-1215188142_thumb.jpg

post-2592-1215188158_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii zice caia, dar nu arata asa. Este patrata in sectiune, incluziv la capat... iar varful iese prin copita si se indoaie ca sa nu iasa. Daca era o caia cazuta, sigur avea varful rupt :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:kiss: DREAQU S-O IA DE CAIA SI DE CAI SI DE GLOABE SI DE CARUTZE SI DE CARUTZASI ANALFABETI SI DE PULITZIE ROMANA CA NU LE FACE NIMIC...MAMA CE LE URASC PE TOATE ASTEA ENUMERATE MAI SUS... am avut un sfarsit de saptamana de cosmar :lol:

 

cica bicicleta iti tine inima in functiune! :D la niveluri ridicate! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, te anunt ca inaintea bicicletetlor au existat carutele. si inaintea oamenilor chiar (daca ne luam dupa biblie, da?) au existat caii. asa ca, te rog frumos putin respect

 

De ce? Ca sa nu te mai arzi pe maini? Merge si crema pt. soare cu factor mare de protectie,minim 10-12 zic eu.

 

aha.

dane, nu tin minte, ni te alaturi ori ba?

 

miau-miau, frumoase poze.

 

ei... si tu... il folosesc cand "ma apuca..." oricum: CE SA VB CU O PERSOANA PE CARE NU O CUNOSC PERSONAL , SI NU AM NICI O AFINITATE, NU AM NICI UN PUNCT COMUN DE DISCUTII?! :lol:

deci nu-ti plac P.M.-urile... cum sa pici bac-ul la mate?! e logica matematica :P de-aia n-am inteles-o niciodata, si am facut liceul de arte plastice! :D frumosi acei 4 ani! EXTRAORDINARI CHIAR! DOAR FUCKULTATEA A INTRECUT LICEUL , DAR NU CU MULT! :laugh: pe 27 august e ziua mea de nastere! poate o punem de-o bauta+petrecere! sau decaleaza data, ca e prea aproape de ziua mea... trebe sa ma hotarasc cu cine fuck ziua mea de nastere! :laugh: am ceva prieteni de bauta in ramnic, si n-as vrea sa-i dezamagesc doar ca vreau eu sa merg la RUSE! chiar insist sa merg la ruse, m-ai facut curios!(distanta e o joaca :kiss: ) doar de n-as muri de masina... :laugh:

 

auzi la el, nu are nici o afinitate. poate te bat, dark! :laugh:

n-o sa mori de nici o masina. daca 23 nu e bine atunci mai asteptam pana fixam data. mai devreme mi se pare mult prea cald, mai tarziu nu stiu cand exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:laugh: las-o dupa august! TE ROG... ca-s asediat de tot felul de "obligatii"... vrea o fosta colega de FUCKULTATEA sa merg la nunta ei... :lol: si doar am discutat la tel cu ea muuulte ore ... si nu reusesc sa inteleg , de ce SA VIN LA NUNTA EI?! sa ma oftic ca-i buna rau si ca nu a stat cu mine?! SI E SI DE LA MAMA NAIBII DIN RADAUTI... :P mortzii mamii lor de femei...CA NU LE MAI INTELEG... excludem femeile de pe forum... sa nu ma injure careva, VA ROG :kiss:

plus ca ma o presimtire ca va fi cald ca dreaqu si in august...

 

am zis si eu ca nu am nici o afinitate pentru ca nu te cunosc DELOC... si de la un timp am foarte mari retineri fatza de persoanele STRAINE! am avut surprize neplacute si din partea celor cunoscute... incerc sa imi vad cat mai mult de treaba mea! Si atat...

AH UITAM: si cand am scris postul ala de-abia vedeam monitorul de :D ce eram...DRUNK LOSER... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha.

dane, nu tin minte, ni te alaturi ori ba?

 

Nu vin,nu ma simt in stare sa merg 150km intr-o zi.Cel mai mult am mers cred ca vreo 60km,dar prin tot bucurestiul si asta acum vreo 3 ani cred.Oricum mergeam atunci aproape in fieacare zi cu bicla.

In plus nu prea am nici un chef asa in general,nici motivatie.

 

:D las-o dupa august! TE ROG... ca-s asediat de tot felul de "obligatii"... vrea o fosta colega de FUCKULTATEA sa merg la nunta ei.

 

Si de ce e obligatie??? Ii zici ca nu mergi si gata,ce mare lucru? Sunteti asa amici buni incat nu o sa mai vorbeasca cu tine daca nu te duci?

 

Hmm,poate mai vrea de la tine o ultima partida sa fie sigura daca se marita cu ala sau nu. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putem sa dormim acolo o noapte, eventual. m-am uitat intr-o zi pe net si am vazut 300 de mii pe noapte intr-un hostel din ruse.

 

Sa mai adaug.

 

Atunci nu o sa fie 150 intr-o zi o sa fie 75km 2 zile consecutiv.

 

Nu am nici un fel de motivatie sa ajung la Ruse si in general in bulgaria.De fapt am jurat ca nu o sa ma duc niciodata in tara aia.

 

Ce se agita atata lumea sa faca excurstii in bg nu inteleg.Ca e aproape pt. bucuresteni ca altfel nu am inteles.In afara de mancare si litoral nu are nimic deosebit.Nu suntem nici noi mai breji,dar aia au drumuri si mai proaste ca noi si in plus inca mai au benzina de 90 sau oricum din aia proasta de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
Nu vin,nu ma simt in stare sa merg 150km intr-o zi.Cel mai mult am mers cred ca vreo 60km,dar prin tot bucurestiul si asta acum vreo 3 ani cred.Oricum mergeam atunci aproape in fieacare zi cu bicla.

In plus nu prea am nici un chef asa in general,nici motivatie.

 

 

 

Si de ce e obligatie??? Ii zici ca nu mergi si gata,ce mare lucru? Sunteti asa amici buni incat nu o sa mai vorbeasca cu tine daca nu te duci?

 

Hmm,poate mai vrea de la tine o ultima partida sa fie sigura daca se marita cu ala sau nu. :D

:laugh: esti de belea... EU STIU CE DREAQU MAI VREA DE LA MINE?! PROBLEMA E CA INSISTA SI EA SI SORA-SA SI MAICA-SA :laugh:

De la un timp ma doare capul de la femei... sau numai cand ma gandesc la ele... AL DREAQULUI DE CIUDATE SI DE NEINTELES..

 

Cum sa nu mai ai nici o motivatie?! de la ideea asta la sinucidere mai e "un pic"! VIATA E FRUMOASA SI TREBUIE TRAITA IN FIECARE MOMENT LA MAXIM! ALTFEL O SA-TI PARA RAU , CAND VEI REALIZA CA , GATA , A TRECUT VIATA, "TIME'S UP" ... SI NU O SA MAI AI NICI O SANSA ... TIMPUL TRECE SI NU SE MAI INTOARCE! iti spun toate astea pentru ca si eu am avut momente din astea... Da' norocu' meu a fost ca am o sora psiholog , si ofiter pe deasupra...si mi-a aratat unele chestii "d'ale " parnaiasilor , si de pe unde a mai lucrat ea , si am ajuns la concluzia ca, EU AM TOT CEEA CE IMI TREBUIE CA SA MA TREZESC IN FIECARE DIMINEATZA CU ZAMBETUL PE BUZE! AM LIBERTATE, AM BANI(CAT DE CAT...NU-S BAROSAN D-ALA MILIONAR IN EURO...) , AM PARINTI EXTRAORDINARI CARE TIN LA MINE MAI CEVA CA LA OCHII DIN CAP...am o prietena care ma iubeste si ea(poate si pe altul :P ) POT SA PLEC UNDE VREAU SI SA FAC ORICE VREAU LA ORICE ORA... compara toate lucrurile enumerate mai sus cu viata unui detinut de la ORICE PENITENCIAR din tara... EU ZIC, CA TU AR TREBUI SA RADIEZI DE FERICIRE SI SA AI CHEF DE APROAPE ORICE LA ORICE ORA , SA FII MOTIVAT DIN PLIN SA FACI CAT MAI MULTE IN VIATZA!

Ar trebui sa stai 6 luni la puscarie sa vezi DUPA CE IESI ,ce EXTREM DE MOTIVAT AI SA FII SA FACI CAT MAI MULTE ! SA NU MAI ZIC DE CHEF DE VIATA SI DE APROAPE ORICE ITI TRECE PRIN CAP AI SA AI! :kiss:

Parerea mea? VIATA-I FRUMOASA , LUMEA-I URATA SI REA SI FARA SIMT...

sper ca ti-am mai ridicat moralul! nu pot sa vad pe unul sau una , ca are idei de-astea... CARPE DIEM! :lol:(de fapt asta este ideea de MOTOCICLISM!)zic eu...

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa stai 6 luni la puscarie sa vezi DUPA CE IESI ,ce EXTREM DE MOTIVAT AI SA FII SA FACI CAT MAI MULTE ! SA NU MAI ZIC DE CHEF DE VIATA SI DE APROAPE ORICE ITI TRECE PRIN CAP AI SA AI! :kiss:

Tu ai nevoie de 6 luni de frînă ca sa-ti dai seama de lucrul asta? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
:D HAI CA POSTEZ DEGEABA PE FORUMUL ASTA :lol: DACA ASTA INTELEGETI VOI , DIN CE SPUN EU... ATUNCI GOOD LUCK AND GOOD-BYE! :kiss:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...