Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

singura. 1. nu vreau sa incurc pe nimeni cu bicicleta mea. 2. nu ma plictisesc usor.

cica ar fi vreo 75 km (credeam ca-s mai multi). imi cumpar kit de reparat pene (sper ca are si instructiuni :lol:) iar daca se strica atat de grav merg pe langa bicicleta inapoi spre bucuresti. :hug:

de maine incep sa ma antrenez pe langa lac. poate o stric inainte de a o lua din loc. :blink:

 

Bulgaria e safe. In nord, in zona Ruse, cam toti "o rup" si pe romaneste. In restaurante, e funny sa ii auzi vorbind :kiss:

 

Daca vrei sa te plimbi cu bicla pe acolo, iti recomand valea Rusenski Lom. (Ivanovo, Cerven, Orlova Chuka). Peisajele sunt superbe. Insa e preferabil sa cari bicicleta cu o masina pana acolo si apoi sa incaleci si sa pedalezi. Am vazut sambata trecuta in zona aia prima "caravana velo" : oamenii erau echipati ca niste motoristi de touring, super interesant mi s-a parut.

 

 

Acum, ontopic :

 

Asa, eu am inceput sa dau cu banul dimineata : bicicleta vs motor. Si sincer incep sa prefer bicicleta.

This is my precious : Bulls King Kobra :D

post-4339-1213798563_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exista bicicleta MTB care au asa: cadru de aluminiu si furca tot de aluminiu simpla?? Ca o furca telescopica arunca la cos toata greutatea redusa data de cadrul de Al.

 

Ce avantaj ai daca mergi pe strada cu o fruca telescopica?

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci doar sosea, nu te ajuta cu nimic o furca cu suspensie. e mult mai grea decat una fixa, iti mananca din randament, costa mai mult si trebuie servisata din cand in cand (presiune ulei-aer si simeringuri). furca fixa ai pus-o acolo si nu mai ai treaba cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci doar sosea, nu te ajuta cu nimic o furca cu suspensie. e mult mai grea decat una fixa, iti mananca din randament, costa mai mult si trebuie servisata din cand in cand (presiune ulei-aer si simeringuri). furca fixa ai pus-o acolo si nu mai ai treaba cu ea.

 

Right : eu o tin pe a mea cu suspensia pe "locked" prin oras insa ca si greutate 13,5 kg cat are a mea eu zic ca e o greutate rezonabila. Problema e ca tot timpul in Bucuresti e nevoie sa urci cate o bordura, sa sari o groapa etc si suspensia te mai ajuta.

 

Fac 15 km/zi cu ea, asa ca incepi sa apreciezi micile "adaos-uri" tehnice.

Editat de Remyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci doar sosea, nu te ajuta cu nimic o furca cu suspensie. e mult mai grea decat una fixa, iti mananca din randament, costa mai mult si trebuie servisata din cand in cand (presiune ulei-aer si simeringuri). furca fixa ai pus-o acolo si nu mai ai treaba cu ea.

 

Mai ales scaderea randamentului.

 

Right : eu o tin pe a mea cu suspensia pe "locked" prin oras insa ca si greutate 13,5 kg cat are a mea eu zic ca e o greutate rezonabila. Problema e ca tot timpul in Bucuresti e nevoie sa urci cate o bordura, sa sari o groapa etc si suspensia te mai ajuta.

 

Fac 15 km/zi cu ea, asa ca incepi sa apreciezi micile "adaos-uri" tehnice.

 

Bicla mea are cadru din otel,dar furca normala,in consecinta are 12 kg.

 

Si atunci sa inteleg ca daca vreau un MTB cu furca rigida trebuie sa mi-o fac pe piese sau sa ii pun fruca rigida eu si sa o vand pe cea telescopica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
am intalnit niste bulgari draguti (both sexes) acum un an de zile asa ca nu-mi pot schimba parerea buna despre ei, deocamdata.

eu mi-am cumparat bicicleta acum un an cu gandul sa ajung anul asta in bulgaria cu ea. anul trecut am mers pe jos din 2 mai spre bulgaria. cu un km inainte de granita ma razgandesc :D si ii dau sms unei prietene care abia isi cumparase bicicleta si-i zic ca nu ma mai duc in bulgaria, vin acasa, imi cumpar bicicleta si anul viitor (adica asta) mergem impreuna in bulgaria. well, n-am reusit nici macar sa facem o plimbare in afara parcului pentru ca ei ii e frica. deci... si daca m-am fixat pe-o idee...

 

ma, cum sa urasti cainii? dogs are devoted. uite ce am gasit astazi, nu stiu cat de bine functioneaza dar ideea mi se pare ok: http://www.dmail.ro/prodotto.php?cod=152297-712&np=1

 

nu pot sa vin la munte, no money. sunt pe minus 150 ron. which reminds me ca ar trebui sa ma duc sa-mi caut de lucru, nu sa scriu pe forum. :D

si oricum e cam mare bataia de cap cu bicicleta in tren, nu stiu daca o sa incerc vreodata.

 

hahaha hai ca-mi faci pofta de ceva de baut. adica peroni :D)

cainii sunt devotati?! niste curve de animale... acuma dau din coada , cum ai intors spatele s-au infipt in cour sau gamba... EVIDENT CA URASC CAINII SI SIGUR O SA-I URASC PANA CRAP... interesant foarte interesant aparatul! si tu ai o problema cu locurile de munca? :D eu am muncit , 3 luni , NU MAI VREAU :blink: astept sa castig la loto :kiss: merge si pe tren cu bicicleta , da' trebe sa-i iei si "ei" bilet si sa ai quick-release la roata fatza, si GATA! o "indesi" pe undeva pe hol si asta e!

SI TOTUSI , CE COINCIDENTA , INCREDIBIL! TOTI VORBITI DE FURCI CU SUSPENSII SAU FURCI NORMALE, SI UITE CA TOCMAI ACUM ~3 ORE AM INDOIT SI ROATA FATZA SI FURCA FATZA... :hug: totul din cauza unui do.bitoc care a iesit dintr-o curte CU MASINA CU SPATELE... SI , bineinteles , eu mergand cu prea multa viteza ...in stanga mea fiind ALTA MASINA ... am ales sa blochez frana spate si ....fiind ud pe jos m-am dus precum "sania" in el... mai exact in bara masinii... si de-abia acum juma de ora am terminat de dat declaratii ca p-asta nu-l mai iert(e al doilea conservar care-mi taie calea si de data asta s-a lasat cu daune CA LUMEA... :lol:) deci: urmeaza sa am nevoie de o furca fatza + roata... sau poate numai janta... iarasi incredibil >cadrul nu are nici pe dreaqu...(nu reusesc sa inteleg din ce dreaqu aliaj de aluminiu este facut...) m-ar incanta o furca cu suspensie dar ca de obicei sunt lefter , si e si grea si scumpa... de la asta n-am scos decat 150 RON pe isprava lui ...cu toate ca am explicat la toata lumea ca nu e bicicleta de la FIRST-BIKE...de 400 ron...

DECI ESTE OFICIAL: DE MAINE SUNT PIETON(T)... invatatura de minte... > seara pe asfalt ud si IN ORAS pe stradute de r.ahat , NU SE MERGE TARE CU BICICLETA! :lol:

noroc ca nu m-am mai lovit la fel de tare ca la ultima busheala de bicicleta...

VA SALUT , MA DUC SA BEAU O BERE CA-S NERVOS...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce furca e?

 

Vorbeam ipotetic daca ar fi sa-mi iau un ATB care sa aiba cadru de Al si furca telescopica,vezi o pagina in urma. :D

 

EDIT: MTB nu ATB. :blink:

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma, cum sa urasti cainii? dogs are devoted. uite ce am gasit astazi, nu stiu cat de bine functioneaza dar ideea mi se pare ok: http://www.dmail.ro/prodotto.php?cod=152297-712&np=1

 

Tot am zis ca-mi iau si eu o chestie din asta; nu stiu cat functioneaza, dar merita incercat. Eu cum merg mult pe coclauri am tot avut probleme cu caini agresivi, si nu vreau sa astept pana cand unul chiar ma composteaza. In oras nu e asa grav, in general, insa pe afara... pe langa stane intalnesti niste monstrii patrupezi cu care sincer nu iti arde sa te iei la tranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cainii sunt devotati?! niste curve de animale... acuma dau din coada , cum ai intors spatele s-au infipt in cour sau gamba... EVIDENT CA URASC CAINII SI SIGUR O SA-I URASC PANA CRAP... interesant foarte interesant aparatul! si tu ai o problema cu locurile de munca? :D eu am muncit , 3 luni , NU MAI VREAU :blink: astept sa castig la loto :kiss: merge si pe tren cu bicicleta , da' trebe sa-i iei si "ei" bilet si sa ai quick-release la roata fatza, si GATA! o "indesi" pe undeva pe hol si asta e!

SI TOTUSI , CE COINCIDENTA , INCREDIBIL! TOTI VORBITI DE FURCI CU SUSPENSII SAU FURCI NORMALE, SI UITE CA TOCMAI ACUM ~3 ORE AM INDOIT SI ROATA FATZA SI FURCA FATZA... :hug: totul din cauza unui do.bitoc care a iesit dintr-o curte CU MASINA CU SPATELE... SI , bineinteles , eu mergand cu prea multa viteza ...in stanga mea fiind ALTA MASINA ... am ales sa blochez frana spate si ....fiind ud pe jos m-am dus precum "sania" in el... mai exact in bara masinii... si de-abia acum juma de ora am terminat de dat declaratii ca p-asta nu-l mai iert(e al doilea conservar care-mi taie calea si de data asta s-a lasat cu daune CA LUMEA... :lol:) deci: urmeaza sa am nevoie de o furca fatza + roata... sau poate numai janta... iarasi incredibil >cadrul nu are nici pe dreaqu...(nu reusesc sa inteleg din ce dreaqu aliaj de aluminiu este facut...) m-ar incanta o furca cu suspensie dar ca de obicei sunt lefter , si e si grea si scumpa... de la asta n-am scos decat 150 RON pe isprava lui ...cu toate ca am explicat la toata lumea ca nu e bicicleta de la FIRST-BIKE...de 400 ron...

DECI ESTE OFICIAL: DE MAINE SUNT PIETON(T)... invatatura de minte... > seara pe asfalt ud si IN ORAS pe stradute de r.ahat , NU SE MERGE TARE CU BICICLETA! :lol:

noroc ca nu m-am mai lovit la fel de tare ca la ultima busheala de bicicleta...

VA SALUT , MA DUC SA BEAU O BERE CA-S NERVOS...

 

 

pff naspa cadrul stai linistit poate sa fie el si DHS si first bike ca nu se rupe asa usor la socuri dar daca vrei sa il rupi rupe'l prin presiuni mari(adica dropuri cele mai eficiente) si ai sa vezi ca se rupe dar nu iti recomand sa o faci,doar cu echipamentul full moto ca sa nu patesti mai nimic

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va mai chinuiti cu toate aparatele sa alungati cainii! se rezolva foarte usor, eu deja mi-am pus suport pentru levier pe cadru si nu e folositor numai la caini ci si la conservari, cand scoti levierul si te agiti cu el putin se calmeaza toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
pff naspa cadrul stai linistit poate sa fie el si DHS si first bike ca nu se rupe asa usor la socuri dar daca vrei sa il rupi rupe'l prin presiuni mari(adica dropuri cele mai eficiente) si ai sa vezi ca se rupe dar nu iti recomand sa o faci,doar cu echipamentul full moto ca sa nu patesti mai nimic

:) nu nimic , NU VREAU SA-L DAU IN DOUA, dar ma tot mir ca fiind din aliaj de aluminiu, fiind destul de "batran" , si stiind ca un cadru de aliaj de aluminiu sau duraluminiu (sau ce dreaqu o fi) IMBATRANESTE IN TIMP SI SE TOT INTARESTE PANA AJUNGE SA SE FISUREZE FOARTE USOR(spun asta dupa ce am citit mai multe , si am vb cu oameni care vand asa ceva in magazinele lor! deci , dau si garantie!) de fapt duraluminiul a fost descoperit din greseala cand persoana care a turnat piesa in cauza , a re-examinat piesa dupa o perioada mai lunga de timp si a observat ca s-a intarit considerabil!(fatza de cum era imediat dupa turnare!)

 

nu folosesc bicicleta la dropuri sau alte de-astea! de cand ma stiu mi-a placut sa parcurg distante mari cu bicicleta , nu sa impresionez prin "scheme" :( ! si sa stii ca mi-a placut cadrul asta de cand il avea un tip din buzau , si ala chiar ca o folosea extrem(bicicleta)... mergeau la Sinaia , parca , si urcau pana in varful muntelui si isi dadeau drumul de sus pe vreo poteca ...DOWN-HILL , CE MAI TURA-VURA... culmea: am avut o alta bicicleta chinezarie , cu cadru de fier si s-a rupt la o coborare cat se poate de normala... adica nici viteza nici bolovani mari , sarituri aiurea ... asta spune multe despre calitatea si producatorul unui cadru... :P

 

cred ca-i pun o furca normala si gata , am incheiat subiectul... :rock:

 

:(

 

:cheers:

post-2592-1213895551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, nu sa impresionez prin "scheme" :cheers: ! si sa stii ca mi-a placut cadrul asta de cand il avea un tip din buzau , si ala chiar ca o folosea extrem(bicicleta)...

 

:)

 

:(

 

dar nu trebuie sa impresionezi pe nimeni decat pe tine :( ,mie mi'a transmis chestia asta cu bikeurile(downhill sau street) un prieten.Acum trebuie sa imi iau alt bike sa imi continui studiile in materia asta :P un cadru si o furca neaparat daca nu cred ca imi iau fixa dar o pot folosi doar la street :rock: dar deja a inceput sa ma enerveze suspensia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, sincer incerc sa ma las de forumit dar nu reusesc. e una din bucuriile mele mici :rock: incerc sa renunt la topicele contorizate :P ca am o chestie cu cifrele, tre' sa aiba o logica ceva

 

Bulgaria e safe. In nord, in zona Ruse, cam toti "o rup" si pe romaneste. In restaurante, e funny sa ii auzi vorbind :(

 

Daca vrei sa te plimbi cu bicla pe acolo, iti recomand valea Rusenski Lom. (Ivanovo, Cerven, Orlova Chuka). Peisajele sunt superbe. Insa e preferabil sa cari bicicleta cu o masina pana acolo si apoi sa incaleci si sa pedalezi. Am vazut sambata trecuta in zona aia prima "caravana velo" : oamenii erau echipati ca niste motoristi de touring, super interesant mi s-a parut.

 

Asa, eu am inceput sa dau cu banul dimineata : bicicleta vs motor. Si sincer incep sa prefer bicicleta.

 

azi i-am zis sefului meu ca vreau sa ma duc pan' la ruse pe bicla (firma lui are o filiala si in bulgaria, la sofia, si merge destul de des, a invatat singur bulgara, e tare), l-am intrebat daca crede ca e periculos. si a zis ca bulgarii sunt ca romanii, deci n-ar trebui sa am probleme, a zis el. mi-a recomandat si un drum frumos, pe la comana, cred (n-aveam harta) dar am convenit ca e vorba de drumul care ocoleste prin dreapta (cum te uiti la harta) drumul european. trece prin padure, pe langa un lac... frumos. drumul e cotat ca fiind "other road" :( deci sa zicem ca nu umbla tiruri pe acolo.

ups, sa ma plimb prin bulgaria nu vreau... ruse si atat.

 

ha ha ha si eu dau cu banul din cand in cand. si faci ce pica sau ai zis la figurat ca dai cu banul?

 

dane, unde-i branestiul ca nu-l gasesc pe harta. ar trebui sa fie inspre lehliu, cred, dar cat de departe e? am gugalit si se pare ca e un branesti in ilfov si altul in dambovita si poate mai sunt si altele.

 

ba, dark, nu ai dreptate. cainii rulz! cum sa zici asa mai ales c-ai avut caine? :) eu imi iubesc cainele cred ca cel mai mult pe lumea asta, desi e neascultatoare, zbanghie si nu ma lasa sa dorm la infinit :(

eu nu joc la loto dar si eu astept sa castig :D)

ce e cu poza aia?

 

chivule, eu din cate stiu, cu cat agiti ceva inspre un caine cu atat e mai suparat. adevarat ca nu are curaj sa se atinga de tine (sau daca indrazneste il poti lovi :cheers: dar gandeste-te ca un caine vine pe o parte si altul pe cealalta parte (caci mie asa mi s-a intamplat). ce faci, te agiti cu levierul dintr-o parte intr-alta a biclei? vezi sa nu-ti dai cu el in cap!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
mai, sincer incerc sa ma las de forumit dar nu reusesc. e una din bucuriile mele mici :D incerc sa renunt la topicele contorizate :D ca am o chestie cu cifrele, tre' sa aiba o logica ceva

 

 

 

azi i-am zis sefului meu ca vreau sa ma duc pan' la ruse pe bicla (firma lui are o filiala si in bulgaria, la sofia, si merge destul de des, a invatat singur bulgara, e tare), l-am intrebat daca crede ca e periculos. si a zis ca bulgarii sunt ca romanii, deci n-ar trebui sa am probleme, a zis el. mi-a recomandat si un drum frumos, pe la comana, cred (n-aveam harta) dar am convenit ca e vorba de drumul care ocoleste prin dreapta (cum te uiti la harta) drumul european. trece prin padure, pe langa un lac... frumos. drumul e cotat ca fiind "other road" :P deci sa zicem ca nu umbla tiruri pe acolo.

ups, sa ma plimb prin bulgaria nu vreau... ruse si atat.

 

ha ha ha si eu dau cu banul din cand in cand. si faci ce pica sau ai zis la figurat ca dai cu banul?

 

dane, unde-i branestiul ca nu-l gasesc pe harta. ar trebui sa fie inspre lehliu, cred, dar cat de departe e? am gugalit si se pare ca e un branesti in ilfov si altul in dambovita si poate mai sunt si altele.

 

ba, dark, nu ai dreptate. cainii rulz! cum sa zici asa mai ales c-ai avut caine? :P eu imi iubesc cainele cred ca cel mai mult pe lumea asta, desi e neascultatoare, zbanghie si nu ma lasa sa dorm la infinit :(

eu nu joc la loto dar si eu astept sa castig :P)

ce e cu poza aia?

 

chivule, eu din cate stiu, cu cat agiti ceva inspre un caine cu atat e mai suparat. adevarat ca nu are curaj sa se atinga de tine (sau daca indrazneste il poti lovi :( dar gandeste-te ca un caine vine pe o parte si altul pe cealalta parte (caci mie asa mi s-a intamplat). ce faci, te agiti cu levierul dintr-o parte intr-alta a biclei? vezi sa nu-ti dai cu el in cap!

:moto: sa o luam cu inceputul: de postat pe forum , n-ai cum sa te lasi...pentru mine cel putin e imposibil...(sau sa nu mai am calculator.. f.f.f. improbabil...)vezi ca unii au luat-o razna cu cifrele si logica dintre ele... :lol: AM AVUT CAINE , NU MAI VREAU SA VAD CAINE :cheers: PRIN ZONA MEA!(prefer linistea, si curatenia,nu par peste tot si mirosuri si bale de caine...)plus ca asta pe care l-am avut , era un caniche dement care la bloc cand nu mai era nimeni p-acasa URLA PANA AJUNGEA CINEVA ACASA SA-L "PUPE-N COUR"...NU MAI ZIC DE VECINI SI CAM CAT MA FOUTEAU IN GAT CU TOT CU JIG.ODIE... CAND M-AM MUTAT LA CASA , LA FEL... TREBUIA SA STEA IN COURU MEU SI NUMAI LANGA MINE... CHIAR DE EU MA PISHAM DE ZOR... (SA MA SCUZI DA' MIE CEL PUTIN MI S-A ACRIT DE CAINI PENTRU TOTDEAUNA! LA CASA , INTRA SI PE GEAM INAUNTRU... :( ASA CA "A ZBURAT" LA ALTE PERSOANE SI LOCATII! SI SE PARE CA E HAPPY ACOLO UNDE E! (CRED SI EU DOAR FACE CE VREA , NESIMTITUL)!UNUL DIN AMICII MEI DE PLIMBARE CU BICICLETA ARE 7 CAINI UNDE S-A MUTAT ACUM :) de fapt i-a luat de unde statea ultima oara...si cand mai merg pe la el ,toti ma plac(e si un brac german printre ei, ala ma adora...)dar daca ar intra in spatiul meu INTIM , i-as impusca pe rand :lol: , cu parere de rau)

lasa levierul ...mai degraba ELECTRONICA... CU CONDITIA SA NU SE DEFECTEZE EXACT ATUNCI CAND AI NEVOIE DE APARAT :rock:

CIAO!

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cyphere, ce inaltime ai? iti gasesc eu un cadru.

 

 

de ar fi problema cadrului :) e vba de bani ca am nevoie de un cadru usor gen Mongoose fireball,UMF HARDY 1,2,3,4 si etc. si sunt destul de costisitoare.

Daca ai putea sa imi cauti o furca care sa o pot folosi la dirt pe la ce preturi se invart.

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un cadru usor, dar e de cursiera. si nu cred ca te pasioneaza. am sa vorbesc cu prietenii mei sa vad poate iti gasesc o furca buna si ieftina.

 

fannyfliny, branestiul este in directia pantelimon, cora, apuci catre calarasi (vechiul drum spre mare) treci peste centura si tii tot inainte. la branesti poti sa mergi pana la pasarea, unde e un lac frumos, poti manca niste mici, lingi o bere si te poti intoarce pe drumul cu manastirea cernica. dus-intors ai cam 40 km, un antrenament bun pentru calatoria la ruse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ca nu-i nici o problema daca atunci cand trec tiruri mergi mai incet.

 

ugluk, si cand crezi c-ar fi bine sa fac "traseul" herastrau? ca in we, atunci cand as putea sa ma plimb (si poate as avea chef) e plin de oameni. mie nu-mi plac oamenii (daca nu v-ati prins deja).

 

Cu tirurile si alte masini in general, poti sa o rezolvi mergand pe contrasens. Nu-i frumos, da-i sanatos.

 

Iti zic eu cand sa faci Herastraul: in orice zi, dupa ora 22:00. Daca dispui, dupa 00:00 ar fi si mai bine, ca nu gasesti tipenie. Eu mergeam intr-o noapte (tot prin jurul lacului) cu castile in urechi (ca sa nu ma sperie vantul si alte zgomote ciudate :crack: ) si mi-a trecut o bufnita prin fata, cam la 2 metri, de m-am pishat pe mine de frica :agree: .

 

Cat despre calatoria spre Ruse, nu recomand. Prea mare distanta, prea "prin camp". Prea putine alternative daca se intampla ceva. Mai ales daca tii mortis sa mergi solo.

 

Daca vrei senzatii tari, eu iti recomand padurea Cernica sau Baneasa/Tunari. Daca le "abordezi" noaptea, adrenalina e garantata, mai ales cu bicicleta. Cine stie cunoaste. :crack: . Iar daca mergi singura, o sa ai ce povesti nepotilor. Daca scapi vie :crack: .

 

P.S. Pentru curiosi, da sunt si eu biciclist. Am un Mongoose bleu pe care nu prea il mai alerg din cauze de lene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man! nu caut adrenalina!

nu tin mortis sa merg singura dar nu vreau sa raman in urma, sa stea oameni pe care nici nu-i cunosc (ca daca as avea prieteni cu bicle dispusi sa mearga as face drumul cu ei) sa ma astepte pe mine. nu pot pedala pentru a prinde 40 km/h.

deci, daca vrea cineva sa mearga cu mine pana la ruse in conditiile date... sa zica.

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
Cu tirurile si alte masini in general, poti sa o rezolvi mergand pe contrasens. Nu-i frumos, da-i sanatos.

 

Iti zic eu cand sa faci Herastraul: in orice zi, dupa ora 22:00. Daca dispui, dupa 00:00 ar fi si mai bine, ca nu gasesti tipenie. Eu mergeam intr-o noapte (tot prin jurul lacului) cu castile in urechi (ca sa nu ma sperie vantul si alte zgomote ciudate :lol: ) si mi-a trecut o bufnita prin fata, cam la 2 metri, de m-am pishat pe mine de frica :hurt: .

 

Cat despre calatoria spre Ruse, nu recomand. Prea mare distanta, prea "prin camp". Prea putine alternative daca se intampla ceva. Mai ales daca tii mortis sa mergi solo.

 

Daca vrei senzatii tari, eu iti recomand padurea Cernica sau Baneasa/Tunari. Daca le "abordezi" noaptea, adrenalina e garantata, mai ales cu bicicleta. Cine stie cunoaste. :agree: . Iar daca mergi singura, o sa ai ce povesti nepotilor. Daca scapi vie :lol: .

 

P.S. Pentru curiosi, da sunt si eu biciclist. Am un Mongoose bleu pe care nu prea il mai alerg din cauze de lene.

:crack: de ce "daca scapi vie"? serios , m-ai facut curios;ce e prin padurile alea? :crack: cumva CAINI? cu un motor de enduro ca al tau , as pleca la vanatoare de potai :lol: cine te poate identifica dupa nr. de inmatriculare?! il acoperi si GATA , LA IMPUSCAT JAVRE! :-)

 

man! nu caut adrenalina!

nu tin mortis sa merg singura dar nu vreau sa raman in urma, sa stea oameni pe care nici nu-i cunosc (ca daca as avea prieteni cu bicle dispusi sa mearga as face drumul cu ei) sa ma astepte pe mine. nu pot pedala pentru a prinde 40 km/h.

deci, daca vrea cineva sa mearga cu mine pana la ruse in conditiile date... sa zica.

ei , hai mai fannyflint , acuma serios , cine merge cu 40 km/h constant la drum de 70 km dus?! un 20-25 km/h e ok ! CARE-I GRABA?Eu am ajuns la Vintileasca din greseala :crack: ; sau mai mult din curiozitate, sa vad cum e sa urci acele pante LUUUUUUUUUUUUUNGI si cu inclinatie de 10 grade , iar apoi cum e sa cobori juma' de munte cu 60 km/h si tot asa ; cam asa e traseul! as merge si eu cu tine , numai sa fiu sigur ca nu ma da jos din tren cu tot cu bicicleta controlorul! cand vrei sa mergi? momentan e bucatzi bike-ul... mai "incolo" se poate? sau te grabesti sa "O COMITI"? :hurt: vreau sa vad daca rezista o femeie pe o asa distanta! ca nu prea cunosc fete bicicliste! :hurt:

 

CIAO!

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man! nu caut adrenalina!

nu tin mortis sa merg singura dar nu vreau sa raman in urma, sa stea oameni pe care nici nu-i cunosc (ca daca as avea prieteni cu bicle dispusi sa mearga as face drumul cu ei) sa ma astepte pe mine. nu pot pedala pentru a prinde 40 km/h.

deci, daca vrea cineva sa mearga cu mine pana la ruse in conditiile date... sa zica.

 

Oricum in conditiile drumului ales de tine, putini s-ar incumeta. Ala e drum de cursiera, nu de MTB. Si cu cursiera, nu sunt multi care pot sa faca dus-intors intr-o singura zi. Daca simti ca ai prea multa energie, cel mai bine e sa ti-o consumi facand "offroad" intr-o padure. Pedalezi mult mai greu si obosesti mult mai repede. Daca e doar moft, eu iti recomand sa gandesti foarte foarte bine la tot ce implica. Una e sa mergi cu 20-25 km/h si alta e sa ai o medie de 20-25 km/h. Si cu o medie de 10-15 km/h, ar fi 5-6 ore de pedalat incontinuu. Gandeste-te ca cel mai probabil vei avea si bagaj dupa tine: niste scule, kit de pana, eventual o camera si o mini-pompa, niste apa, niste sandvisuri, eventual o trusa de prim-ajutor.

Mai adauga monotonia drumului, oboseala, lipsa de motivatie, eventualele accidentari...

Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa te descurajez :lol:.

 

:crack: de ce "daca scapi vie"? serios , m-ai facut curios;ce e prin padurile alea? :crack: cumva CAINI? cu un motor de enduro ca al tau , as pleca la vanatoare de potai :crack: cine te poate identifica dupa nr. de inmatriculare?! il acoperi si GATA , LA IMPUSCAT JAVRE! :-)

CIAO!

 

Aia nu-s caini domnule! Sunt lupi! :lol: Sa-i fi auzit cum urlau noaptea din toata partile... Si in afara de caini, mai sunt cateva surprize, pe care nu vreau sa vi le stric.

Au incercat si altii (adica eu) cu un motor enduro ca al meu, si nu e asa de simplu. Eu unul am trait o trauma acolo. :agree:

 

ce fel de mongoose?

 

Pe cuvant daca stiam pana acum:

http://www.mongoose.com/mtn/ProductDetails...3&enc=mtn|8

 

Cu cadru de 18. Am dat vreo 11 mil acum 1 an.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
Oricum in conditiile drumului ales de tine, putini s-ar incumeta. Ala e drum de cursiera, nu de MTB. Si cu cursiera, nu sunt multi care pot sa faca dus-intors intr-o singura zi. Daca simti ca ai prea multa energie, cel mai bine e sa ti-o consumi facand "offroad" intr-o padure. Pedalezi mult mai greu si obosesti mult mai repede. Daca e doar moft, eu iti recomand sa gandesti foarte foarte bine la tot ce implica. Una e sa mergi cu 20-25 km/h si alta e sa ai o medie de 20-25 km/h. Si cu o medie de 10-15 km/h, ar fi 5-6 ore de pedalat incontinuu. Gandeste-te ca cel mai probabil vei avea si bagaj dupa tine: niste scule, kit de pana, eventual o camera si o mini-pompa, niste apa, niste sandvisuri, eventual o trusa de prim-ajutor.

Mai adauga monotonia drumului, oboseala, lipsa de motivatie, eventualele accidentari...

Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa te descurajez :hurt:.

 

 

 

Aia nu-s caini domnule! Sunt lupi! :hurt: Sa-i fi auzit cum urlau noaptea din toata partile... Si in afara de caini, mai sunt cateva surprize, pe care nu vreau sa vi le stric.

Au incercat si altii (adica eu) cu un motor enduro ca al meu, si nu e asa de simplu. Eu unul am trait o trauma acolo. :lol:

 

 

 

Pe cuvant daca stiam pana acum:

http://www.mongoose.com/mtn/ProductDetails...3&enc=mtn|8

 

Cu cadru de 18. Am dat vreo 11 mil acum 1 an.

:crack: hai mah mihai DETALIAZA TE ROG , DA UN P.M. CA MOR DE CURIOZITATE! ce trauma ai patit tu p-acolo? si ce mai "exista" prin padurile alea? oricum habar n-am cum sa ajung acolo , dar m-ai facut foarte curios!

SI RUCSACUL NU E ASA GREU... SI EU AM AVUT TOATE SCULELE CU MINE , PLUS O POMPA MAAAARE DE MASINA,NU mini-pompa! ACUMA DEPINDE SI DE CONSTITUTIA FIZICA A DOM'SOAREI FANNYFLINT :crack: EU SUNT BINE DIMENSIONAT... NICI PREA INALT NICI PITIC, NICI PREA OBEZ NICI PREA "SCANDURA"! UN AVANTAJ AR FI CA TOTI DIN NEAMUL MEU SUNT SLABI SI MAI SUNT SI UN PIC DE GREC(CORP BINE DIMENSIONAT,AM FACUT ARTE PLASTICE NU MA POT ABTINE :lol: ) SI SALA DE FITNES + REGIMUL MEU ALIMENTAR!

AUZI-TI ASTIA CARE VRETI SA MERGETI LA PLIMBAR CU BICICLETE, IA PUNETI O POZA SA SE STIE UNU CU ALTUL :agree: concluzia: rucsacul e de maxim 10-15 kg, nu mai mult! iar daca te bagi la asa drum , faci un efort si schimbi cauciucurile special pentru acel drum , si pui un schwalbe marathon slick (zici ca esti pe cursiera :lol: ) si nu e lung drumul, mai ales ca e in aproximativ drum drept fara pante mari si lungi de urcat...marea problema sunt masinile si traficul de C.ACAT! :crack:

CIAO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...