Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

:P nu-ti lua motor fannyflint... VEI FI DEZAMAGITA :) (de unele "aspecte" ale vietii de motociclist DIN ROMANIA! :) )

 

Ce sa zic si eu sunt in cumpana,adica e frumos cu motocicleta,dar cum mie imi place mai mult asfaltul deocamdata si cum la noi nu prea e,cum e aglomeratie in oras de nu mai poti(ma rog si asa nu prea imi place mie in oras),sa nu mai vorbesc de restul participantilor la trafic ca aia sunt din oficiu pusi pe lista.Tu la ce aspecte de referi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator DARK-RIDER-82
Ce sa zic si eu sunt in cumpana,adica e frumos cu motocicleta,dar cum mie imi place mai mult asfaltul deocamdata si cum la noi nu prea e,cum e aglomeratie in oras de nu mai poti(ma rog si asa nu prea imi place mie in oras),sa nu mai vorbesc de restul participantilor la trafic ca aia sunt din oficiu pusi pe lista.Tu la ce aspecte de referi?

:D lasa mah orasul , ca oricum e de tot kacatul... un amic m-a injurat TOATA PERIOADA IN CARE AM FACUT GRESEALA SA INTRAM IN ORASUL BUZAU IN LOC SA O LUAM PE CENTURA(eu pasager , el pilot de VFR :D )! am zis ca nu se mai opreste din injurat... :) DAR , cand am zis de anumite "aspecte" m-am referit in general la parerea celor din jur >alti participanti la trafic< si modul lor de a te privi cand APARI pe strada sau la semafor... ROMANIA E DE TOT R.AHATUL din punctul asta de vedere... eu am incercat sa tolerez chestiile astea mici , dar dupa cateva probleme pe care le-am avut , m-am convins ca in Romania NU E DE MERS CU MOTORUL :) adica de ce sa stau eu cu frica si stress ca in localitati , daca respect limita de 50 km/h este foarte posibil sa ma trezesc cu un DITAMAI TIR IN SPATE care se apropie vertiginos de mine cu 70km/h CA SI CUM NU AS EXISTA( PENTRU EL>OFFCOURSE)... sau:dacii albe de ILFOV PLINE CU TZIGANI BORATZI CARE TREC MILIMETRIC PE LANGA MINE SI DUPA CE M-AU DEPASIT PUN FRANA BRUSC IN FATZA MEA SI TOTI , DA' TOTI DIN MASINA IMI ARATA :) :) :) ...AUZI , nu stiu cum te simti tu in trafic , DA' MIE MI S-A ACRIT DE DE-ASTEA si sa fiu sincer nici nu-mi mai permit sa ma invart cu motorul aiurea doar de "dragul adrenalinei"... am avut niste momente in care am zis ca s-o ia dreaqu de adrenalina si placere de a merge cu motorul ca eu aici las motorul si iau taxi-ul pana acasa! acuma fiecare face ce vrea! de asemenea , si fannyflint! cine-s eu sa-i spun altuia ce sa faca?! am dat un sfat! EU RAMAN LA BICICLETA SI TRASEE MAI PUTIN CIRCULATE DE CATRE DO.BITOCI CU PERMIS CUMPARAT, AH PARDON >LUAT :) PE BAZA DE EXAMEN DESIGUR...

ar mai fi si alte faze , intamplate la drum intins si la viteze de ~200km/h dar alea deja nu mai conteaza si oricum NU eram cu motorul meu, si nu as putea sa generalizez, dar din ceea ce mi-au zis unii cu motoare mari si puternice , CAM ASA ESTE: JALE ,PROSTIE SI NESIMTIRE LA COTE INIMAGINABILE! PANA NU VEZI PE PROPRIA PIELE ,NU CREZI!

bafta! :P

ia de-aici : http://nz.youtube.com/watch?v=FQEEpkVB9BU&...feature=related

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pana mea as mai cauta pe forumul asta daca n-as mai avea de gand sa-mi cumpar motocicleta? nu exista nici un motiv pe lumea asta care sa ma faca sa ma razgandesc. motocicleta e my reason to live. cand o s-o am o sa gasesc (sau nu) altul.

duminica, daca e frumos, am de gand s-o iau spre branesti. n-am camere, kit sau altceva. daca e sa fac pana ma-ntorc pe langa bicla si gata, cat poate sa-mi ia? am inteles ca nu e foarte departe. dar eu sper sa nu fac nici o pana, daca pana acum, umbland prin toate cioburile de la marginea strazii nu am patit-o decat o singura data. in afara bucurestiului ar trebui sa fie mai fain ca in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:kali: si mie imi plac motoarele(chiar am o jawa "in coasta" ma impunge cand tastez mai repede) DAR NU MAI MERG DECAT PRIN PADURI CU MOTORUL , OFF-ROAD , PE COCLAURI , PE PLAJA DAR NICIODATA PE SOSEA :kali: !nu mai vreau stress, gata , mi s-a acrit!

 

si putin de off-topic: ce mah esti48 % EMO? nu se poate... eu am iesit 28 % :kali: si tot n-am aflat de unde e si denumirea asta de EMO :kali:

 

CHIAR NU STIE NIMENI?

 

spor la pedalat! si ...atentie la lupi! :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala e un crappy test, normal ca baietilor care nu-s emo o sa le iasa procentul mult mai mic. 1. nu te dai cu oja, 2. nu porti haine feminine. or fi mai multe, astea mi-au venit in cap. oricum testul nu e relevant since multe optiuni de raspuns se potriveau doar pe jumatate.

emo comes from emotiiF. punkisti sensibili. (nu ca punkistii in general n-ar fi sensibili. dar unii canta despre politica si altii despre cat sufera in dragoste) bine, ca majoritatea alora imbracati/tunsi emo sunt de fapt niste unii care vor sa fie la moda si atat. la basca ii doare pe ei de muzica. cre'ca mai degraba asculta drum'n'bass ca e cool decat punk care e agresiv si mai are si versuri. in fine, asta e parerea mea proprie si personala din cate am vazut.

yeap, i'm emo. not "emo".

 

azi am ajuns la capatul bucurestiului (dupa cartierul 23 august) cu bicla. frateeeeeeeeeeeeeee, o calduraaaaaaaaaaa. si asfaltul era turnat proaspat... no trees... no fun :kali: da' pe mine ma claxoneaza lumea in semn de apreciere "o fata pe bicla pe soarele asta, cat curaj!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uitati ce mi-a intrat in cauciuc acum cateva zile cand ma duceam sa-mi cumpar alt cauciuc . pe sub cauciucul ala tocit mai aveam inca un rand de cauciuc sa fiu sigur ca ma tine pana la magazin .... dar n-a tinut :P

post-29418-1214816178_thumb.jpg

post-29418-1214816193_thumb.jpg

post-29418-1214816231_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ESTE OFICIAL! GEORGE BUSH E UN DROGAT!

TRAGE PE NAS COCAINA DE ANI DE ZILE!

 

FOUCK AMERICA! :jump:

Esti in plus, ti se potriveste descrierea (Un troll nesimtit!! :jump: ).. :P

 

Ce-ar fi sa te tarasti inapoi sub bolovan pentru hibernare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este sarma e cui si n-am avut cand sa ma uit dupa el ca eram pestrada si l-am luat pe la 40 la ora. oricum sunt obisnuit sa i-au cuie holsuruburi si tot feluri de rahaturi in roata, ca doar e plin orasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu-mi plac, dark!

 

ok, deci duminica nu am ajuns la branesti desi a fost vreme frumoasa. am dormit o multime si am jelit in liniste cazatura lui rossi de sambata. :jump:

asa ca azi, 1 iulie, cum chef de lucru... ioc (si nici de munca nu cred ca e asa ca mai bine fac altceva decat sa go there. nici macar nu e sefu' pe zona :D)... m-am dus la branesti. a, duminica mi-am intrebat un vecin cati km sunt pana acolo si zice vreo 10. deci nu 20 cat credeam din ce-ati scris voi pana acum. bineinteles ca daca stai in drumul taberei or so se mai aduna 10 km dar eu stau langa pantelimon. so, dus-intors 2 ore. am plecat la 12:25 de acasa si m-am intors la 3 fara 25, cu oprire la mac sa-mi iau o inghetata. de la iesirea din bucuresti pana la branesti sunt 11 km la care se mai adauga vreo 2(?) de la mine de acasa.

nu am gasit nici o pasare :jump: data viitoare sa-mi dati si-o harta, ok? nici drumul spre cernica nu l-am gasit. cand m-am intors am luat-o pe langa pod, am zis ca poate ala e drumul. scria pe un picior al podului "spre pustnicu". am mai mers putin ca era fain, umbra si liniste dar m-am intors, nu voiam sa bat drumul fara sa stiu unde ajung.

prin padurea aia de pe sosea o galagie mare, de la insecte, cred. am vazut unele uriase, mai mari ca bondarii. moarte, pe sosea, evident. caini (cred) morti pe sosea, maldare de gunoaie si mirosul atat de iubit de cainele meu. ala infernal. daca asa miroase in iad vreau sa traiesc.

si poze :jump: (numele pozelor contin data si ora la care au fost facute)

 

 

 

asta-s io, in lift, rosie ca focul si transpirata. nu puteam sa-mi tin gura inchisa :jump:

 

 

am uitat sa zic. nuuuuuuuuu cred ca pot face drumul pana la ruse. :P cel putin nu vara. vara pe bicicleta la drum lung? aiurea!

a, si inca ceva. oricat de cald ar fi fost pe soseaua fara pomi nu se compara cu caldura din traficul bucurestean. :jump: deci asta e de bine.

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faniflint esti de departe cea mai baicarita dintre biciclistii cunoscuti de mine si daca mai dadeai fro 235 de pedale la pegazu ala ajungeai la Pustnicu la resteurant... si ti-am zis ca rossi ala e muci...:jump:)

 

p.s. anforciunateli se pare ca suntem vecini :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

t-rex, pai cre'ca o sa ne batem daca mai zici asa ceva de rossi.

 

ne batem si dup'aia mancam, cum zicea marele filozof din Frecatzei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fannyflint, cu bicla aia nu ai sa ajungi vreodata la ruse. e o nenorocire de la first bike, grea, proasta, instabila si care iti pune viata in pericol.

 

daca o iei asa numai de-a dracu si tot ajung la ruse. n-ar strica si un pariu :P (chiar daca l-as pierde. imi platesc pariurile)

cum imi pune viata in pericol vreau sa stiu

calaretule... stop stalking me!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o iei asa numai de-a dracu si tot ajung la ruse. n-ar strica si un pariu :P (chiar daca l-as pierde. imi platesc pariurile)

cum imi pune viata in pericol vreau sa stiu

calaretule... stop stalking me!

Uite d-asta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ups, am facut eu asa un calcul, am vazut si cum merge la vale pe foaia mare asa ca 30-40 km la ora e din alt film. deci chiar de s-ar rupe furca mi se pare imposibil s-o patesc prea grav. destinatia ruse ramane in picioare.

(frate, m-am ars pe maini! :P)

sa ne intelegem! daca e sa o patesti o patesti oricum. nu ti se rupe nimic da unu' peste tine (ca i s-a rupt lui ceva). so i have to have faith.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

ok, deci duminica nu am ajuns la branesti desi a fost vreme frumoasa. am dormit o multime si am jelit in liniste cazatura lui rossi de sambata.

asa ca azi, 1 iulie, cum chef de lucru... ioc (si nici de munca nu cred ca e asa ca mai bine fac altceva decat sa go there. nici macar nu e sefu\' pe zona ... m-am dus la branesti. a, duminica mi-am intrebat un vecin cati km sunt pana acolo si zice vreo 10. deci nu 20 cat credeam din ce-ati scris voi pana acum. bineinteles ca daca stai in drumul taberei or so se mai aduna 10 km dar eu stau langa pantelimon. so, dus-intors 2 ore. am plecat la 12:25 de acasa si m-am intors la 3 fara 25, cu oprire la mac sa-mi iau o inghetata. de la iesirea din bucuresti pana la branesti sunt 11 km la care se mai adauga vreo 2(?) de la mine de acasa.

nu am gasit nici o pasare data viitoare sa-mi dati si-o harta, ok? nici drumul spre cernica nu l-am gasit. cand m-am intors am luat-o pe langa pod, am zis ca poate ala e drumul. scria pe un picior al podului \"spre pustnicu\". am mai mers putin ca era fain, umbra si liniste dar m-am intors, nu voiam sa bat drumul fara sa stiu unde ajung.

prin padurea aia de pe sosea o galagie mare, de la insecte, cred. am vazut unele uriase, mai mari ca bondarii. moarte, pe sosea, evident. caini (cred) morti pe sosea, maldare de gunoaie si mirosul atat de iubit de cainele meu. ala infernal. daca asa miroase in iad vreau sa traiesc.

si poze (numele pozelor contin data si ora la care au fost facute)

 

 

 

asta-s io, in lift, rosie ca focul si transpirata. nu puteam sa-mi tin gura inchisa

 

 

am uitat sa zic. nuuuuuuuuu cred ca pot face drumul pana la ruse. cel putin nu vara. vara pe bicicleta la drum lung? aiurea!

a, si inca ceva. oricat de cald ar fi fost pe soseaua fara pomi nu se compara cu caldura din traficul bucurestean. deci asta e de bine.

FRUMOASA COMBINATIE DE CULORI> GALBEN E CULOAREA MEA PREFERATA , SI ALBASTRU PE LOCUL DOI (DNEPR-UL A FOST ALBASTRU, SI ESTE SI IN ZIUA DE AZI , LA NOUL PROPRIETAR!)

 

ups, am facut eu asa un calcul, am vazut si cum merge la vale pe foaia mare asa ca 30-40 km la ora e din alt film. deci chiar de s-ar rupe furca mi se pare imposibil s-o patesc prea grav. destinatia ruse ramane in picioare.

(frate, m-am ars pe maini!

sa ne intelegem! daca e sa o patesti o patesti oricum. nu ti se rupe nimic da unu\' peste tine (ca i s-a rupt lui ceva). so i have to have faith.

Si mie mi s-a rupt furca si am ajuns in sant... da\' am scapat ieftin... acum am furca cu suspensie(ALTA VIATZA! ) dupa kilometrajul unui X-TRAIL , cica merg in linie dreapta cu 40-45 km/h ! am incercat noaptea pe o bucata de 5 km , relativ drept! conteaza enorm de mult cauciucurile!(SCHWALBE E CEL MAI BUN!) la vale am prin de curand aproape 70 km/h... :P ...am zis ca s-a stricat vitezometrul la X-trail ... DA\' DE UNDE CA AIA ERA VITEZA... am facut si eu un drum de 24 km dus , pana la Dumitresti, localitate prin care ajungi la VINTILEASCA la munte , si m-am ars rau pe spate ...ce e si mai nasol e ca eram intr-un maieu stramt , si acum am arsuri dupa forma maieului...de duminica n-am mai dormit pe spate ... poate noaptea asta... :jump:

ma oftici FANNYFLINT sau cum te-o chema! fii \"antena\" : pe 1 august (sau prin august) facem drumul asta pana la RUSE ca m-ai disperat cu RUSE , ruse , RUSE , si iar ruse... chit ca se suie vreun TIR pe mine , da\' tot vin! week-end-ul care vine merg iar la VINTILEASCA , dar o sa incerc sa-mi pastrez bicicleta \"intr-o bucata\" ca ultima oara am facut \"putin\" down-hill , chiar si asa fara suspensii !

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motocilisti biciclisti!!!

Am vazut topicul asta in alta zi si atunci am uitat sa intru; pe urma mi-am adus aminte si de-abia asteptam sa aflu daca mai sunt si altii ca mine, adica motociclisti care mai fac cu placere si o tura cu bicicleta din cand in cand.

M-am bucurat tare mult sa aflu ca mai sunt uameni care desi s-au dat cu motorul n-au uitat de unde au plecat :D

Daca mai planuiti vreo tura de bitze poate veniti prin Cheile Bicazului, eu stau aici in zona, sunt locuri faine de vazut si de mers cu bitza :jump:

Bitza mea nu este cine stie ce, am luat-o de la moto velo prin '96 cand am terminat a8a dar am facut ceva iesiri faine cu ea, pe drumuri cu si fara asfalt

post-23287-1214943822_thumb.jpg

Eu in urma cu o saptamana am avut accident cu motocicleta, eram intr-o depasire si ala a virat stanga, asa ca momentan motocicleta mi-e cam distrusa; eu am scapat mai ieftin ca ea, nu prea am umblat saptamana trecuta, dar de ieri am inceput sa merg cat de cat si in seara asta am iesit un pic cu bitza, pe ea merg mult mai usor de cat pe jos si cred ca face si bine la genunchi, ca dreptul nu pot sa-l indrept din genunchi :jump: asa ca vrand - nevrand iar am ajuns la ea :jump:

Oricum pana la sfarsitul lunii nadajduiesc sa-mi repar si mobra sa ajung cu ea la intrunirea de la Brasov :P iar in materie de bitze intentionez ca pe viitor, adica poate chiar vara asta, sa-mi iau ceva la 10-15 milioane, ma gandesc la un trek; cred ca e OK, nu? adica e o bitza care nu-ti pune viata in pericol :jump:

numa' bine si sa ne-ntalnim pe doua roti!! :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:jump: mai curatza lantul ala , ca se vede de aici de la ramnicu-sarat, ce jeg are pe el! cu cat e mai curat, cu atat mai usor vei pedala! :jump:

 

vezi ca esti prea sincer! azi am stat juma' de zi sa curatz lantul cu periutza de dintzi :P da merge de nu-mi vine nici mie sa cred! exista frecare consistenta intre zalele de la un lantz... indeajuns sa-ti bage betze in roate la un drum mai lung...

tragi de lant ca de-un caine mort daca nu e intretinut!

 

:jump: BAAAAAAAAAAAAAH DA' CHIOR MAI SUNT... BICICLETA TA NICI NU ARE LANTUL MONTAT! DE CE MAN? :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic daca plecati la drum lung sa va luati biciclete bune nu first bike-uri ca sunt grele si deloc rezistente. folosesti first bike doar daca vrei sa farami o bicicleta in rest nu e cine stie ce ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...