Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Bai, imi cer scuze, nu am stiut.Pe mine m-a amuzat cum a spus-o oreleul, nu ca am ras de tine ca ai probleme, ce dracu..

Inca odata, imi cer scuze!

 

:-B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator DARK-RIDER-82

:) nu-i bai, m-am obisnuit sa fiu DISCRIMINAT CA PORT OCHELARI... chiar ultima gagica care si ea purta ochelari , mi-a zis ca : "hai mai gabi , iar ne futem ca chiorii?! :unsure: ... (adica fara ochelari... ca am rupt o pereche de ochelari prin pat... din cauza EI...)

 

UN LUCRU ESTE SIGUR... TREBUIE SA AI GRIJA DE OCHII TAI , MAI CEVA CA DE TINE... FARA EI ...ESTI APROAPE MORT...

 

Si tot n-am priceput de ce am "chiorat" eu in aproximativ 2 ani... asa deodata... cred ca-i de la prea multa carte... prea coincide cu fuckultatea... si cursurile de 3-400 de pagini PE CARE TREBUIA SA LE CITESC... plus 12 examene pe sesiune... oare asta sa fie?! sau e genetica treaba?! ... ce as vrea sa vad precum un vultur... toate detaliile de la 3 km... eventual sa citesc ziarul de la 3 km... :)

 

si ca sa nu fiu "off-topic" , MI-AM TRAS UN DHS DE DAMA , ASA CA PENTRU ORASH! :-)

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus pe casca de biță o oglindă de dentist, e extrem de utilă, dar n-am poză să vă arăt, mai bine live!

...

 

Uite că la faza cu oglinda pe cască s-au gîndit Âşi alții. Oglinda mea e improvizație care aduce foarte mult cu cea din prima poză. Aici sînt pozele. Iar

mă puteți vedea cu casca pe frunte, într-un drum spre Giurgiu, făcut pentru a ajuta un prieten. Io sînt bărbosul din față, problema e ca nu se vede bine oglinda. Povestea despre prieten, pe forumul ciclism.

Toate bune! :unsure:

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am facut sedinta cu cei cu care plecam in Paring. Ne-a venit o idee, pentru rutele care nu sunt in circuit, ca sa evitam sa caram soferi care sa nu faca altceva decit sa deplaseze masinile dintr-un punct in altul cit ceilalti sunt cu bicicletele pe traseu.

Nu va fi cazul de data asta, pentru ca suntem prea putini. Dar, data viitoare am putea face asa: Rupem grupul in doua si echipa 1 vine si lasa masina in punctul A, apoi pleaca pe biciclete spre punctul B. Echipa 2 vine cu masina in punctul B, o lasa acolo si pleaca pe bici' spre punctul A. Pe drum se intilnesc, fac schimb de chei, apoi fiecare echipa se suie in masina celeilalte si pleaca spre casa.

Asa vi se pare mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am facut sedinta cu cei cu care plecam in Paring. Ne-a venit o idee, pentru rutele care nu sunt in circuit, ca sa evitam sa caram soferi care sa nu faca altceva decit sa deplaseze masinile dintr-un punct in altul cit ceilalti sunt cu bicicletele pe traseu.

Nu va fi cazul de data asta, pentru ca suntem prea putini. Dar, data viitoare am putea face asa: Rupem grupul in doua si echipa 1 vine si lasa masina in punctul A, apoi pleaca pe biciclete spre punctul B. Echipa 2 vine cu masina in punctul B, o lasa acolo si pleaca pe bici' spre punctul A. Pe drum se intilnesc, fac schimb de chei, apoi fiecare echipa se suie in masina celeilalte si pleaca spre casa.

Asa vi se pare mai bine?

Ideea e bună, dar e păcat să rupi grupul. Mai interesant e să cauți un traseu în circuit cap-coadă, chiar dacă trebuie să refaci anumite porțiuni de traseu. De multe ori e extrem de diferit un traseu pe sensul "dus" față de "întors". Ia gîndeÂşte-te cum e să urci TransfăgărăÂşanul dinspre nord Âşi apoi să faci urcarea dinspre sud... Get my point? Unde mai pui faptul că la un moment dat îți dai seama că vroiai să fii în celalalt grup... :)

P.S. Apropo de TransfăgărăÂşan, iată o poză dintr-una din turele mele p-acolo. post-7334-1216829781_thumb.jpg Bița mea e cea de damă. Eram pregătiți să trecem peste creastă, dar n-a fost cazul, era deschis tunelul doar pentru pietoni, deci ne-am descurcat cu bițele!

Toate bune! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aidiu' meu e la profil by default, oricum nu accept add-uri decat de la cei/cele ce se si prezinta.. :)

 

Am imprumutat baisicalu' celui mai bun precin pentru cateva zile, pentru ca oricum o sa fiu mai mult plecat.. da' las' ca revine sputniku' la stangasemnatu'!! :) Am promis ca-mi reintru in forma.. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e bună, dar e păcat să rupi grupul [...] De multe ori e extrem de diferit un traseu pe sensul "dus" față de "întors".

 

Got your point. Si eu am ce inseamna sa faci drumul Cimpina - Valea Doftanei (Lac Paltinu) - Comarnic si ce ar fi fost sa-l faci invers!

E o solutie pentru situatii in care pur si simplu n-ai soferi "de sacrificiu". Dar gindeste-te ca cele doua grupuri sunt relativ mari (sa zicem cite cinci-sase persoane fiecare), imagineaza-ti ca vine fiecare grup cu cite trei masini, na. Fireste ca cel mai frumos e sa mearga toti, dar daca n-au sase soferi...?

 

@Fannyflint, n-am vazut ca ai gasit drumul prin Comana, scuze. Au inceput sa se stringa multe rinduri la topicul asta si citeodata imi mai scapa mesaje.

De fapt chiar vreau sa va rog ceva: Hai sa sa nu mai dam "quote" daca scriem chiar sub mesajul la care vrem sa facem comentariu. Se aglomereaza inutil paginile.

Eu ma gindeam sa mergem cindva impreuna la Comana. E chiar fumos acolo si n-are legatura cu aglomeratia pe care o gasesti la Pustnicu sau Branesti sau asa.

 

Vineri noaptea plec in Paring, uraa! Din pacate o sa fim doar trei sau patru biciclisti.

Si o sa ne ploua, si o sa ne ploua.... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau să vă arăt pînă unde merge pasiunea! ÂŞi cum se combină pasiunile! Cei doi îmi sînt buni prieteni, braÂşoveni amîndoi. În tura asta fuseseră la schi în căldarea Bîlei. Din păcate n-am putut ajunge atunci cu ei... Am pedalat foarte mult împreună cu bărbosul. A lui era MB-ul din poza de la lacul Bîlea pusă de mine mai sus.

Toate bune! :unsure:

post-7334-1216892846_thumb.jpg

post-7334-1216892876_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daa, asta imi place foarte mult! Treaba cu schiurile pe bicicleta. Si cu trepiedul pentru aparatul foto, vad eu.

Spune-mi, te rog, mi se pare mie sau "barbosul" tau are un rucsac Solitaire High 60 sau High 80 mai vechiut?

 

In weekendul asta o sa avem si noi aparate foto si camera de filmat. Am gasit si un site http://www.zapp.ro/skiexpress/ pe care ma tot uit de azi dimineata sa vad cum e vremea la statia meteo Paring. E un web-cam instalat chiar acolo. Mergem oricum. Si vom fi trei sau cinci :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că e solitaire 60, dar nu bag mîna-n foc. Oricum, e "plimbat" destul de mult Âşi pe la cocoț Âşi pe la schi, peste tot!

 

Drum bun! AÂştept poze!

Toate bune! :unsure:

P.S. Camera e instalată pe releul de televiziune de la stația superioară a telescaunului. AcoperiÂşul roÂşu e al ÂŞcolii de schi din PetroÂşani, iar cel albastru al Cabanei ANEFS. Sper că au mai renovat-o, de cînd mi-am făcut io cursurile p-acolo...

 

P.P.S. Tot din tura de la Bîlea de acum ceva ani, am găsit o poză foarte dragă mie, sper să vă placă Âşi vouă.

post-7334-1216898147_thumb.jpg

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.P.S. Tot din tura de la Bîlea de acum ceva ani, am găsit o poză foarte dragă mie, sper să vă placă Âşi vouă.

Foarte misto poza!! In partea de sus sunt aberatii cromatice, eroare de developare, sau chiar aia e culoarea cascadei?? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eroare de developare :unsure:, dar se apropie de nuanța reală...

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde iau si eu un set de 7 pinioane pt. un mountain-bike? Nu ma frecati la icre cu d-alea de milioane de lei ca ma doare-n cot ca sunt din fibra de carbon ca tot asa le folosesc. Numai chinezesti sa nu fie. Avea la First Bike-ul din Alexandria acum un an, dar acum nu mai au piese decat pt. scutere. In Bucuresti unde as putea gasi? De ce le schimb? Cei 6 ani si vreao 4000km cu bicicleta isi spun cuvantul, am reusit sa fac 3 piniaone sa se invarta in gol si celelalte 4 sa dea in gol cand apas mai tare pedala! Nu are treaba cu crichetii and so, e de la pinioane, nu pot sa le fac nimic ca nu tine sudura pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.mybike.ro/

 

www.assport.ro ,dar vad ca acum nu mai merge site-ul, e undeva pe Sos Pantelimon

 

sau

 

in Piata Dorobanti pe straduta din dreapta benzinariei,pe strada aia pe dreapta mergi putin si e o curte,acolo e Bebe

 

Eu am bicicleta din 2000-2001 nu mai stiu exact si minim minim 6000km si nu am avut nici o problema.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CapnJackSparrow, schimbă obligatoriu Âşi lanțul Âşi plăcile (foile)! Uzura este împărțită între toate aceste piese! ÂŞi dacă tot ai ajuns la necesarul ăsta de reparații, aruncă o privire la tot ce ține de bile, vaselină, cabluri, frîne (saboții), adică fă-i o revizie completă Âşi te va mai duce alte mii de km.

Toate bune! :disappointed:

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.mybike.ro/

 

www.assport.ro ,dar vad ca acum nu mai merge site-ul, e undeva pe Sos Pantelimon

 

sau

 

in Piata Dorobanti pe straduta din dreapta benzinariei,pe strada aia pe dreapta mergi putin si e o curte,acolo e Bebe

 

Eu am bicicleta din 2000-2001 nu mai stiu exact si minim minim 6000km si nu am avut nici o problema.

 

Asta depinde si pe unde mergi cu ea, ca daca mergi numai pe strada e normlal sa nu ai probleme prea mari sau chiar nici o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit azi la plimbare.

Padurea Andronache(click pt harta) se afla undeva la iesirea din capitala spre Urziceni.De la intersectia str Colentina cu Fundeni, se merge pe str 7 Noiembrie, si apoi la calea ferata, stanga.

Acolo se afla padurea respectiva.Desi e la doi pasi de mine, abia azi mi-am facut timp sa iau bicicalu si pe un amic cu un scuter(motoristii se pare ca erau plecati pe la ora 16) si destul de tarziu, sa plecam spre padurea aia, ca apoi sa mergem sa vizitam bateria militara dezafectata, din Afumati.

Cola in chiozdan, aparatu foto in dotare, si da-i bice spre padure, padure in care eu n-am fost decat odata cand eram mic.

 

Padurea este super faina, cu pomi inalti, multa umbra, multe poteci incurcate, si destul de mica.Defapt, ca orice padure de pe langa orasu asta.

 

Ce mi-a atras atentia, faptul ca este cunoscuta in acea padure, o zona numita "serpentinele".Padurea nu prezinta mari denivelari, decat cele de cauciucuri pe drumurile de-o traverseaza, iar undeva in centrul padurii, se afla un spatiu unde pe vremea razbelului au cazut bombe.In urma acestor bombe, s-au format niste cratere, care pur si simplu au format un circuit superb de cross, cu hopuri, denivelari, destul de maricel(diametru cca 50 de metrii, dar se pot aborda mai multe rute), unde multi copii isi rup des biclele, iar unii cunoscatori ai zonei, motoarele.E adevarat ca erau si cocalari cu scutere prin zona, ca deh, padurea e situata langa za hud, da merita sa va duceti acolo cu o bicla de teren accidentat.

 

Poate ne strangem odata mai multi, si mergem sa ne dam :blbl:

 

In link gasiti si vr'o doua poze cu circuitul, dar din pacate, in acestea nu se pot vedea adancimea si frumusetea gropilor(adanci de aprox 1 metru).In prima poza, e bicicalu amicului, care momentan e in posesia mea, cu imprumut :) Iar in ultima poza, este vorba de o intrunire de pustani tot de prin za hud.Intrunire bah, nu ca noi :disappointed: Sa nu mai zic ca se dadeau copiii aia de rupeau biclele, si chiar aveau sange in ei, incat au rupt doua bicle cat am fost eu de fata(cazaturi, sarituri si alte nebuneli)

 

http://www.urbanriders.ro/forum/index.php?...st=0#entry49699

apropo, pt cei ce nu cunosc, forumul pe care am postat cu tot cu poze, are subforum special pt bicle, deci poate ne onorati cu prezenta si acolo, daca doriti, cei care nu sunteti inscrisi :-L

 

PS: la fort n-am mai ajuns ca am pierdut ceva vreme in padure, dar pe viitor poate facem cu totii o plimbare spre acolo :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Me and the bloody english Saracen :disappointed:

Alte poze am mai pus la: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=112...t&p=1470037

 

Altceva: Eu intru in concediu pe 2 august, pina pe 17.

Am vorbit cu alien_x sa mergem o saptamina in concediu impreuna, sa stam la camping sau asa ceva (cumva sa fie sigure bicicletele noaptea) si sa facem cu bici' trasee in circuit. Deocamdata am gasit zona Lacul Rosu si Cheile Bicazului.

Vreti sa mergem impreuna?

Noi plecam cu o berlina Megane I cu doi suporti si doua biciclete deasupra. Atita avem.

Ne-ar placea sa mergem mai multi. Saptamina este 3 (sau 4) - 10 august.

post-39755-1217228180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A facut cineva comanda de pe playbike ? Cat va costat transportul pana acasa ca pe site scrie ca e 22lei dar nu sunt sigur de lucrul asta, ca vreau sa imi i-au alt monobloc e al patrualea asta pe care il rup si m-am saturat de rahaturile din bazar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...