Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Honda CBR125R


Postări Recomandate

Da sti cum ii pe uni ii intereseaza mai mult sa arate roata mai bine lata , si asa unii nici la aia stock nu`i dau capatu:laugh:

Ce sa faci domne nai cu cine .. dupa 2.000 de km visam la motoare de 600 :D

 

Am uitat sa intreb ceva : "Cand eram mai mic pe la vreo 12 ani aveam un "scuter" deala pe curent de prindea cred vreo 20-30(maxim 40 in panta,poate intro panta de 60 de grade sa ajunga la mai mult:laugh:) , se pune experienta de un an pe el ca sa trec la un r6?:banana:" :)

Sa visam nu?Vad ca anu asta`s toti mai multi visatori(daca ar ramane la stadiu de vis e bine , numa in practica sa nu puna)

am crezut ca sunteti baieti de teaba dar cand mergeam eu cu motorul unii trageau la suzeta (nu e primul motor) ,in al doilea rand nu eu am pus gumele asa am luat-o. da,o prezint frumos pentru ca merita si exista posibilitatea s-o vand. numai de bine si mucosii sa fie mai retinuti

 

Da sti cum ii pe uni ii intereseaza mai mult sa arate roata mai bine lata , si asa unii nici la aia stock nu`i dau capatu:laugh:

Ce sa faci domne nai cu cine .. dupa 2.000 de km visam la motoare de 600 :P

 

Am uitat sa intreb ceva : "Cand eram mai mic pe la vreo 12 ani aveam un "scuter" deala pe curent de prindea cred vreo 20-30(maxim 40 in panta,poate intro panta de 60 de grade sa ajunga la mai mult:laugh:) , se pune experienta de un an pe el ca sa trec la un r6?:blbl:" :D

Sa visam nu?Vad ca anu asta`s toti mai multi visatori(daca ar ramane la stadiu de vis e bine , numa in practica sa nu puna)

am crezut ca sunteti baieti de teaba dar cand mergeam eu cu motorul unii trageau la suzeta (nu e primul motor) ,in al doilea rand nu eu am pus gumele asa am luat-o. da,o prezint frumos pentru ca merita si exista posibilitatea s-o vand. numai de bine si mucosii sa fie mai retinuti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am crezut ca sunteti baieti de teaba dar cand mergeam eu cu motorul unii trageau la suzeta (nu e primul motor) ,in al doilea rand nu eu am pus gumele asa am luat-o. da,o prezint frumos pentru ca merita si exista posibilitatea s-o vand. numai de bine si mucosii sa fie mai retinuti

 

 

am crezut ca sunteti baieti de teaba dar cand mergeam eu cu motorul unii trageau la suzeta (nu e primul motor) ,in al doilea rand nu eu am pus gumele asa am luat-o. da,o prezint frumos pentru ca merita si exista posibilitatea s-o vand. numai de bine si mucosii sa fie mai retinuti

 

de aia ai 2000km in 5luni de vara, te-ai dat prea mult cand trageam noi la suzeta :) robocop ce esti

bafta, poti sa pleci :D

Editat de pridon PRD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am crezut ca sunteti baieti de teaba dar cand mergeam eu cu motorul unii trageau la suzeta (nu e primul motor) ,in al doilea rand nu eu am pus gumele asa am luat-o. da,o prezint frumos pentru ca merita si exista posibilitatea s-o vand. numai de bine si mucosii sa fie mai retinuti

 

 

am crezut ca sunteti baieti de teaba dar cand mergeam eu cu motorul unii trageau la suzeta (nu e primul motor) ,in al doilea rand nu eu am pus gumele asa am luat-o. da,o prezint frumos pentru ca merita si exista posibilitatea s-o vand. numai de bine si mucosii sa fie mai retinuti

Ce sa fac si eu acuma , am suzeta prinsa de legatura de la casca ,o folosesc ca sa nu ma plictisesc :D , multi facem la fel..

Nu ca as avea ceva personal cu tine , da gandeste intai ce vorbesti..Am facut eu 2000 de km din octombrie pana in noiembrie si am iesit numa asa cate putin ca era frig(alta`i vara,alte posibilitati)

Si da nu zic ca nu suntem baieti de treaba , te ajutam cu sfaturi , pareri tot ce vrei dar totusi trebuie sa gandesti rational(faci ca un baiat de 15 ani care visa la r6 ,sl o mers numa cu scuteru pana zilele trecute cand o picat cu un rs de 50(nu avea casca)so lovit putin la fata..gata io trecut de r6 ii trebe ceva mai mic:laugh:baiatu are deschis un topic pe forum cu toata povestea)

Nimeni nu iti vrea raul prin ce tiam spus mai sus , crezi ca tiam spus de rau sa nu iti iei inca ceva mai mare?

Si eu am vrut sa fac prostia asta sa vand cbr`u de acuma,dar ma convins stefan sa`l tin pana la vara:laugh: :)

E treaba ta ce faci RIP`uri(doamne fereste)putem da toti , numa tu poti avea grija de tine . . si daca nu iti convine PA

Editat de Paulikaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timpul liber este cel mai mare dusman al meu fiindca am 3 servicii( prof la un liceu, ing la o firma si prof de legislatie rutiera si instructor la acr) plus o bebita deci timp liber pentru moto limitat deci km putini. sper sa ne inprietenim si sa lasam ironiile deoparte .bafta

post-44774-1231793812_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti nu va mai agitati, se numeste selectie naturala!

 

Tati, R6 e nimic, e o putoare, un Busa sau un R1, astea parca mai misca ceva, in rest, niste paraietori!

 

Tu de ce vrei R6, ca din cate se citeste pe cauciucuri nici tantarul asta de 125 nu prea a cunoscut notiunea de curba ori mergi cu el doar in loc drept!

 

 

Hai sa fim seriosi, stim ca e iarna si dormiti, deci visati mult! Zmeii sunt din legende si povesti si nici acolo nu's de pe lumea asta, deci daca vrei pe lumea "ailalta" ia-ti ce te taie capu.

 

Promitem sa venim la inmormantare, nush de ce dar cred ca le prind gustu si e unul intre foarte sarat si al dracului de amar!

 

Aveti grija de voi!

 

Nu vreau sa fiu macabru, insa stai linistit, eu 1000 de km in trafic am facut numai in scoala.... deci pana in 5000 e cam putin

cam dupa 5000 de km poti spune ca iti cunosti cu adevarat mobra, si cam dupa 10000-15000 poti spune ca esti intradevar pregatit pentru ceva mai mare, nu te subestima. Daca vrei sa treci pe 600, o faci pe pielea ta, insa trebuie sa fii atent pentru ca sunt mici reflexe si prostiute pe care o paraietoare de 125 ti le iarta!

 

 

Numai bine, adorabil copilas! :">

Editat de StefanLeonte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa mai pun odata postul meu pentru nu se afiseaza din cauza ca sa schimbat pagina :

 

Nu ca as avea ceva personal cu tine , da gandeste intai ce vorbesti..Am facut eu 2000 de km din octombrie pana in noiembrie si am iesit numa asa cate putin ca era frig(alta`i vara,alte posibilitati)

Si da nu zic ca nu suntem baieti de treaba , te ajutam cu sfaturi , pareri tot ce vrei dar totusi trebuie sa gandesti rational(faci ca un baiat de 15 ani care visa la r6 ,sl o mers numa cu scuteru pana zilele trecute cand o picat cu un rs de 50(nu avea casca)so lovit putin la fata..gata io trecut de r6 ii trebe ceva mai mic:laugh:baiatu are deschis un topic pe forum cu toata povestea,la sectiunea Incepatori ; Topicul : Incepator pe r6)

Nimeni nu iti vrea raul prin ce tiam spus mai sus , crezi ca tiam spus de rau sa nu iti iei inca ceva mai mare?

Si eu am vrut sa fac prostia asta sa vand cbr`u de acuma,dar ma convins stefan sa`l tin pana la vara:laugh:

E treaba ta ce faci RIP`uri(doamne fereste)putem da toti , numa tu poti avea grija de tine . .

 

(Asta era inainte sa aflu ce varsta aveti si ocupatiile , noi nu zicem de rau .. zicem pentru alti (tineri,copii,etc..)Care isi cumpara ceva mic si dupa viseaza la sportive dupa nici macar 5.000 de km pe 125 ..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bistritene pari de treaba, am fost la Rebrisoara si am intalnit multi oameni deosebiti. am oparere buna despre voi

 

domnule Stefan Leonte taranu-i tot taran, te dai in barci ....

 

noi in facultate le spuneam ploiestenilor PH(prosti hotarati),tu esti genul de baieti cum am in clasa:la prima vrdere par ok are familia bani ,dar in ei zace prostu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bistritene pari de treaba, am fost la Rebrisoara si am intalnit multi oameni deosebiti. am oparere buna despre voi

 

domnule Stefan Leonte taranu-i tot taran, te dai in barci ....

Multumesc , asa suntem noi ne ajutam , mai saritori etc..

Stati linistit ca nici Stefan nu are ceva in mod rau cu dumneavoastra .. chestia e ca deja tot mai multi incepatori,se arunca brusc nu fac pe motoare mari ... si dupa apar RIP`urile , ca vai ca a fost baiat bun....

Uite aici pustiu de 15 ani , a mers numa cu scuter si el la 18 ani vrea sa sara pe un r6 direct :D

/index.php?...p;#entry1648499

 

Eu prima oara cand am vazut postul numa 2000 de km in atatea luni mam gandit ca vreun pusti vrea sa sara dupa 2.000 de km pe cbr600rr,e vorba si de responsabilitate si maturitate(ceea ce cred ca in cazul asta nu se pune problema)

Sunt sigur ca si restul cam la fel au crezut.

Iar Stefan stie el ce stie, toti mai multi visatori(nu`i baiat rau,chiar un baiat care`i constient si de treaba,din cate il cunosc eu)

Imi pare rau pentru inceput a fost si greseala mea.

Si sa va traiasca fetita!!Doamne ce ochisori are :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bistritene multa bafta, eu mi-am inceput viata moto pe un minsk apoi mi-am luat java de 350(pe care o am si acum) am mai mers o vara pe o chinezerie Skigo(propritatea scolii de soferi), dar mai am la dispozitie in garaj o honda cbr 600 f ,este a unui prieten care nu are carnet si mai este si plecat in Ialia cu care ies cam o data pe sapt ca sa nu se duca bateria si nu ma cred Rosi, dar cbr 125 este febletea mea pentru oras. nu vreau toba zgomotoasa ca sa atrag atentia ci daca nu sunt vazut in trafic macar sa fiu auzit (ma refer la neacordarea de prioritate care este o mare problema). asfalt uscat si numai de bine tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :)

 

domnule Stefan Leonte taranu-i tot taran, te dai in barci ....

 

noi in facultate le spuneam ploiestenilor PH(prosti hotarati),tu esti genul de baieti cum am in clasa:la prima vrdere par ok are familia bani ,dar in ei zace prostu

 

 

Amice pe mine nu ma intereseaza varsta pe care o ai, sau ce faci tu in viata de zi cu zi, aici esti motociclist deci egal frate cu mine! Daca ai sti cine sutn si ce fac ai vrea ca si copilul tau sa invete un pic de la mine, la varsta mea sunt mult mai realizat (pe picioarele mele, caci parintii nu au posibilitati extraordinare sa ma ajute) decat altii dupa ceva facultati! Nu te ambala asa tare si nu jigni, nu ma intereseaza ce fel de elevi ai tu la clasa, daca esti de parere ca trebuie sa te incununam pentru ca esti mai batraior un pic, ai gresit grupul amice!

 

Nu stiu cate stii tu despre motociclism dar te invit sa pui mana si ochiul pe citit, sunt acid pentru ca asta e felul meu de a fi si nu crut pe cei ce nu gandesc chiar daca imi sunt bunici! Te invit sa te dai, sa prinzi experienta si apoi sa vorbesti si sa arunci cu jigniri, poate la varsta mea nu erai nici jumatate din ce sutn eu acum

(si vorbim aici, ca sa fim on-topic, strict de motociclism)

 

Nu ti-am zis nimic in gand rau, insa, domnu profesor, ce metoda are un impact mai mare decat.....ironia.... am vazut incepatori pe mobra de 600, am in familie desi am tras cu dintii de ei sa stea linistiti si de vreo 2 ori s-au cam speriat, in sensul ca nu se asteptau la un anumit comportament al mobre la niste miscari minore, ii multumesc lui Dumnezeu ca au capul pe umeri si ca muulta experienta in alte clase ce implica vehicule cu motor i-a scos din incurcatura.

 

Asadar, decat sa te certi cu mine aici, mai bine pui mana si citesti ceva (daca nu ai, iti dau eu, dar sutn toto din surse de pe internet), nu de alta dar ar fi pacat ca puiul ala mic de om sa nu se bucure cum trebuie de viata! Si daca va fi motociclista si din cate vad eu va fi, cel mai frumos lucru pe care il poti face cand altii stau si golanesc este sa iesi la o plimbare cu batranul cu motoreta!

 

Numai bine!

 

 

 

ON topic CBR: Fiecare isi tine motoreta dupa cul il duce buzunarul, mica zgribulita si ingusta asa cum este ea e un ansamblu nemaipomenit! Am discutat cu cativa fosti posesori de cbr si am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa lasi cbr-ul stock, o data cu schimbarile vin si problemele, motoreta nu functioneaza in parametrii, consum mai mare, sau mai rau nu trage la fel. Personal, decat sa dau 200 de galbeni europeni pe o toba, mai bine ii dau pe niste genti laterale, ca sa ma bucur de drumuri cat mai lungi si sa nu stau cu cortul in cap atunci cand plec undeva, insa deh' cu toba te faci remarcat, mai trezesti o baba, se mai uita o pitipoanca dupa tine, oricum daca ai bani si nu ai ce face cu ei, fa un pui de bine si doneaza undeva ( ca tot gasim cu greu cate-un sponsor cand vrem sa mergem la cate-o casa de copii, chiar am abandonat o astfel de initiativa la nivelul clubului din care fac parte, tocmai din cauza ca nu puteam sustine o astfel de facere de bine pe umerii nostri, nu trebuie sa mergi la saracii copilasi cu bombonele, mai degraba cativa saci de faina, ulei si alte lucruri de care au intradevar nevoie!)-> nu isi are locul aici, dar sunt mahnit de faptul ca romanul nu poate fi altfel decat zgarcit in snobia lui

 

 

@felixnistor: Daca Jawa are acte...ce astepti? este o bijuterie pe 2 roti, un motor superb, daca s-ar mai fabrica ar fi un vis! Daca as avea cu ce, acum m-as duce sa-mi iau una! Este o motoreta numai buna pentru fataiala, nu poti spune ca nu se descurca prin traficul urban, o face foarte bine, iar la drum lung...este o adevarata aventura!

 

:banana:

Editat de StefanLeonte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu ma cert cu nimeni, nu stiu daca tu consideri cearta ce eu probabil consider disputa.

Ar fi culmea sa ne luam la cearta pe aici, vrem sa fim tolerati in trafic dar nu suntem in stare sa ne suportam unul pe celalalt?! nu are are sens

 

Nu intelege gresit, nu am nimic cu tine (desi sincer majoritatea profesorilor nu ii am la suflet, sunt o fire mai rebela) si iti doresc tot binele din lume! Insa crede-ma ca nu vorbesc prostii, un sambure de adevar exista intre randurile alea. oricum R6 nu se copara cu cbr-ful nici pe departe, R-ul este mult mai nazdravan.

 

Facem mult off-topic aiurea. Id-ul meu este postat in paginile anterioare. Daca vrei sa vorbim o fac cu mare drag.

 

Inca o data: nu am nimic cu nimeni, dar mor cand vad oameni care se arunca cu capul inainte! Motorul nu te iarta indiferent ce cine e mami sau tati; cati ani ai sau ce status social! Toti terebuie sa incepem de jos si cu moderatie!

 

 

Ca sa te scutesc de cautari: stefan_kevin

Editat de StefanLeonte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pritene ma uimesti,(pozitiv), treci de la o stare la alta forte repede. si sa stii ca nu sunt zgarcit fac bine cat pot de mult pentru ca am o "datorie" la DUMNEZEU . mi-as dori sa avem o relatie amicala . bafta si sa ai parte de cei mai bun

respectele mele pentru oamenii luptatori din ziua de azi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bistritene multa bafta, eu mi-am inceput viata moto pe un minsk apoi mi-am luat java de 350(pe care o am si acum) am mai mers o vara pe o chinezerie Skigo(propritatea scolii de soferi), dar mai am la dispozitie in garaj o honda cbr 600 f ,este a unui prieten care nu are carnet si mai este si plecat in Ialia cu care ies cam o data pe sapt ca sa nu se duca bateria si nu ma cred Rosi, dar cbr 125 este febletea mea pentru oras. nu vreau toba zgomotoasa ca sa atrag atentia ci daca nu sunt vazut in trafic macar sa fiu auzit (ma refer la neacordarea de prioritate care este o mare problema). asfalt uscat si numai de bine tuturor

Multumesc!

Am spus eu ca Stefan nu e baiat rau , gandeste rational..Noi incercam sa mai potolim cat/si daca putem pe "profesionisti"(nu se pune problema aici)

 

Stefane lasa tu jawa , te-ai mai gandit la chestia cu kawasaki`u?Hai ca eu am renuntat complet la idee (dar oferta am lasato deschisa,pentru tine)Eu imi iau "cbr de 900" :)

Editat de Paulikaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare nu stiti pe la cat se schimba filtru de aer?...si daca pui filtru tunning ajuta la ceva?

:D

In manual scrie pana la 12.000 : La 4.000 km se curata , la 8.000 km se curata , la 12.000 km se schimba..

Si in rest presupun ca vine din 4.000 in 4.000 : la 16.000 km se curata , la 20.000 km se curata , la 24.000 km se curata..

Partea cu filtru tuning nu ma bag , nu vorbesc ce nu am , din auzite sau altele:))

 

Arnolde tu sa scri tuning cu doi de N >:banana:, mai gresim si noi e omeneste :)

 

OFF : Arnold ai citit atunci la topicul cu intrunirea ce optiune ti-am propus ca sa ajungem amandoi la brasov?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea! se paote cu filtru de aer sport..acuma sa vedem daca este din cel universal daca incape acolo, daca nu special pentru honda, eu zic ca e un fel de caca in ploaie, se schimba un pic sunetul

Ca sa beneficiezi cu adevarat de astfel de modificari trebuie sa pui o evacuare sport (toata) si sa umbli pe la jiglere, daca tot vrei sa faci o treaba....dar nu cred ca renteaza.... acum , e decizia ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual scrie pana la 12.000 : La 4.000 km se curata , la 8.000 km se curata , la 12.000 km se schimba..

Si in rest presupun ca vine din 4.000 in 4.000 : la 16.000 km se curata , la 20.000 km se curata , la 24.000 km se curata..

Partea cu filtru tuning nu ma bag , nu vorbesc ce nu am , din auzite sau altele:))

 

Arnolde tu sa scri tuning cu doi de N >:D, mai gresim si noi e omeneste :)

 

OFF : Arnold ai citit atunci la topicul cu intrunirea ce optiune ti-am propus ca sa ajungem amandoi la brasov?

inseamna ca tre sa-l curat, am motoru de cand avea 8000, si acum are 10.000.

Nu ma bag eu la tuning, e super si asa,nu vreau sa reduc fiablitatea motorului cu din astea. Astea pana capat si eu ceva experienta, ca din octombrie de cand am permisu nu am reusit sa fac mare lucru, ma refer la km

 

OFF: ti-am raspuns acolo:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, la vanzare e un atu sa ai gume mai late. dar, cand vine vorba de curbe, ar fi bine sa ai mare grija. ca sa nu mai vorbim ca e imposibil sa dai capatu' la o guma de 130. oricum astea sunt niste lucruri care sau mai spus si pe care toata lumea sper ca le cunoaste.

:) :D

 

Pune tu 130 pe 125 de cmc sa vezi daca si cat se mai duce ... nu din cauza manevrabilitatii neaparat a pus armata aia de ingineri de la Honda cauciuc de 100, ci pentru ca odata cu latimea creste si suprafata de aderenta(frecarea) o data cu cresterea frecarii scade viteza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune tu 130 pe 125 de cmc sa vezi daca si cat se mai duce ... nu din cauza manevrabilitatii neaparat a pus armata aia de ingineri de la Honda cauciuc de 100, ci pentru ca odata cu latimea creste si suprafata de aderenta(frecarea) o data cu cresterea frecarii scade viteza ...

am eu de 130 si sincer nu-i nicio diferenta, nu vorbesc de parca as avea nu stiu ce experienta vasta, dar nu m-am dat doar pe cbr-ica mea, m-am dat pe una cu gume normale, si e acelasi lucru.

din fabrica pe fata e 80/90 mi se pare si pe spate 100/ 90 ( poate gresesc, nu stiu)

iar eu am 110/70 si 130/60, poate din cauza asta nu e diferenta, ca nu is inalte, sau cine stie :-??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu de 130 si sincer nu-i nicio diferenta, nu vorbesc de parca as avea nu stiu ce experienta vasta, dar nu m-am dat doar pe cbr-ica mea, m-am dat pe una cu gume normale, si e acelasi lucru.

din fabrica pe fata e 80/90 mi se pare si pe spate 100/ 90 ( poate gresesc, nu stiu)

iar eu am 110/70 si 130/60, poate din cauza asta nu e diferenta, ca nu is inalte, sau cine stie :-??

 

Vezi tu diferenta aia ce urmeaza dupa / e inaltimea cauciucului daca e din fabrica era de 90 si vitezometrul e facut sa masoare viteza pe o roata de 17 sau cat ai tu pe fata, cu cauciuc inalt de 90 iar tu ii pui cauciuc inalt de 70 roata ta o sa se invarta mai repede si vitezometru o sa iti arate la fel ca inainte desi tu mergi mai incet( din cauza gumelor mai late ) ... incearca sa mergi paralel cu un cbr cu gume stock si vezi ce viteza are el si ce viteza ai tu (vb de viteze peste 50-60 la ora, altfel diferenta e insesizabila ... )

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma, sincer n-am fost, dar diferenta ii insesizabila fiinda din cauza ca janta ii subtire ciuperca ii mai mare, si scoate in evidenta mijlocu cauciucului. Atata stiu ca am depasit alta cbr-ica care avea 115, mie imi arata 120 si depasirea a durat ceva:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...