Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Honda CBR125R


Postări Recomandate

Va salut

De curand sunt posesorul unui CRB 125 din 2005, am duso in service si i-am schimbat kitul de lant si placutele de frana dar am omis sa il rog pe mecanic sa ii verifice uleiul si am constattat cu stupoate ca joja nu mai atinge uleiul drept urmare va intreb pe voi ce ulei bagati in ale voastre si in ce cantitate?

 

PS: Dau eu o bere celui ce imi poate da un manual al acestui model ca pe acolo mai scrie una alta care inca nu le cunosc.... Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am bagat la al meu un litru de MOTUL 15W-50 achizitionat cu 50 de lei...si e mai mult decat suficient. Joja indica la fix...deci capacitatea baii de ulei e de 1 litru. Poti baga orice ulei bun pentru 4t (eventual racing). Eu gasisem si un 10W-40 dar era vreo 80 de lei...si am zis ca 15`le asigura o ungere mai buna fiind mai dens. Aici poti lua in calcul si uzura motorului...implicit numarul de km parcursi. Poti sa faci tu operatia intrucat nu implica decat desfacerea unui surub. Nu ii mai face cu bani pe cei de la service. Uleiul nou il bagi pe la joja. Spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'Tare,imi spuneti si mie va rog mai concret ,ce ar trebui sa fac pentru un schimb de ulei?M-am cam saturat sa dau bani la mecanici pentru chestii asa simple care le poate face oricine.Nu prea ma pricep la mecanica,din cauza asta va intreb pe voi sa am si eu o idee .... cat ulei intra 1l ? ca sa stiu cat sa cumpar . Thx :)

Mesaj completat

Sal'Tare,imi spuneti si mie va rog mai concret ,ce ar trebui sa fac pentru un schimb de ulei?M-am cam saturat sa dau bani la mecanici pentru chestii asa simple care le poate face oricine.Nu prea ma pricep la mecanica,din cauza asta va intreb pe voi sa am si eu o idee .... cat ulei intra 1l ? ca sa stiu cat sa cumpar . Thx :D

Am uitat sa precizes ca am un cbr125 anul 2005 repsol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu culmea culmilor sfat de la un nepriceput teoretic din cate am citit este un surub

undeva dedesubt ar trebui sa fie pe partea stanga se vede el ca ar veni de la baie odata desfacut ala pui un vas in care sa se scurga dupa infiletezi la loc acel surub care cred ca are si o garnitura si torni uleiul nou pe la joja poti folosi o palnie.. daca gresesc corectati ca eu inca nu am facut operatia nici dupa jurub nu am avut timp sa ma uit. Succes!

 

Ps: chestia cu surubu am vazuto la CB 500 ca la ala mam uitat un pic in jurul lui la crb 125 e posibil sa fie ori langa carena ori sub ea deci sa o dai jos aia de desubt.... cbr e al tatei cand voi merge la el o sa ma uit chiar :)

Editat de Tibiscus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut salut!

Am auzit pe aici prin targ vesti proaspete: CBR 125 2011.

 

http://www.mbike.com/honda/cbr125r/2011

 

Dupa cate vad eu in afara de alt body si gume 100/130 nu ar fi nimic nou sub soare.

Daca stiati de teraba asta, iertati-mi indrazneala:))

 

Si un mic filmulet:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,am vazut si eu acum cateva zile modelu 2011 pe net, sincer nu sunt foarte impresionat..adik in afara de carene si toba (care mi se pare ridicol de mare ) nimic schimbat . Felicitari celor de la honda k sau gandit sa puna gume de 130 respectiv de 100 ,ca sa inchida gura la prostii care zic k arata k o bicicleta :blink: . Dupa parerea mea mi se pare k arata mai mult a touring decat a sportiva :bigstar: ...nu stiu ,acuma fiecare cu parerea lui ..Respect :D

Mesaj completat

Salut salut!

Am auzit pe aici prin targ vesti proaspete: CBR 125 2011.

 

http://www.mbike.com/honda/cbr125r/2011

 

Dupa cate vad eu in afara de alt body si gume 100/130 nu ar fi nimic nou sub soare.

Daca stiati de teraba asta, iertati-mi indrazneala:))

 

Si un mic filmulet:

Frate da nu aveai somn la 4:30 Am de postai pe forum? :laugh:) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirma careva (detinator de cbr 125) pe unde se da drumu la ulei in vederea schimbarii acestuia? Thx!

Si inca ceva poate are cave dintre voi pe acasa ramas sau cumparat in plus suportul de la manaerul ambreiaj in care se infileteaza oglinda as fi interesat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu culmea culmilor sfat de la un nepriceput teoretic din cate am citit este un surub

undeva dedesubt ar trebui sa fie pe partea stanga se vede el ca ar veni de la baie odata desfacut ala pui un vas in care sa se scurga dupa infiletezi la loc acel surub care cred ca are si o garnitura si torni uleiul nou pe la joja poti folosi o palnie.. daca gresesc corectati ca eu inca nu am facut operatia nici dupa jurub nu am avut timp sa ma uit. Succes!

E foarte corect ce ai spus mai sus ... :blink:

 

;)

 

Confirma careva (detinator de cbr 125) pe unde se da drumu la ulei in vederea schimbarii acestuia? Thx!

Si inca ceva poate are cave dintre voi pe acasa ramas sau cumparat in plus suportul de la manaerul ambreiaj in care se infileteaza oglinda as fi interesat eu.

 

 

 

Si in legatura cu suportul de ambreiaj , in care se infilieteaza si oglinda ... de ala am si eu nevoie .. Daca gasesti pe undeva , da-mi te rog un PM ...

Editat de David'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte corect ce ai spus mai sus ... :blink:

 

;)

 

 

 

 

 

Si in legatura cu suportul de ambreiaj , in care se infilieteaza si oglinda ... de ala am si eu nevoie .. Daca gasesti pe undeva , da-mi te rog un PM ...

 

Cu suportul de ambreiaj cred ca il voi comanda de nou am inteles ca ar fi 10 euro cand aflu ceva concret dau de veste.

Zimi te rog acel surub de golire a baii de ulei este la indemana? sau trebuie data carena de desubt jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

vesti noi...dupa o atenta selectionare a informatiilor si a specificatiilor tehnice ale CBR`ului 125R am constatat ca baia de ulei are 1.3 litri capacitate...dar eu cand am bagat un "kil" de motul, joja imi zicea ca e OK...adica nici prea mult...nici deloc...Voi astia care schimbati uleiu des...tot 1 litru bagati? Si inca o problema, pana sa ajung eu sa masor la propriul CBR si sa constat si unde e amplasat filtrul de aer, imi poate spune cineva diametrul cutiei/furtunului/carburatorului (dinspre filtrul de aer). De`ce va intreb? Vreau sa imi pun un filtru conic sport pe al meu...si inca nu am ajuns sa il desfac. As fi profund recunoscator...m-ati scapa de`o munca ! Mersi. Asfalt uscat...si voi cei cu CBR125R...poate facem o intalnire sezonul asta...ce ziceti???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vesti noi...dupa o atenta selectionare a informatiilor si a specificatiilor tehnice ale CBR`ului 125R am constatat ca baia de ulei are 1.3 litri capacitate...dar eu cand am bagat un "kil" de motul, joja imi zicea ca e OK...adica nici prea mult...nici deloc...Voi astia care schimbati uleiu des...tot 1 litru bagati? Si inca o problema, pana sa ajung eu sa masor la propriul CBR si sa constat si unde e amplasat filtrul de aer, imi poate spune cineva diametrul cutiei/furtunului/carburatorului (dinspre filtrul de aer). De`ce va intreb? Vreau sa imi pun un filtru conic sport pe al meu...si inca nu am ajuns sa il desfac. As fi profund recunoscator...m-ati scapa de`o munca ! Mersi. Asfalt uscat...si voi cei cu CBR125R...poate facem o intalnire sezonul asta...ce ziceti???

 

 

Salut eu am luat uleiul, tot 1 L urmeaza sa fac schimbul si voi posta daca mi-a ajuns sau va mai trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfalt uscat...si voi cei cu CBR125R...poate facem o intalnire sezonul asta...ce ziceti???

 

Cineva cu CBR125R la SMAEB in weekend-ul 9-10 Aprilie? Mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa vin si eu , dar nu cred ca vin cu motorul , sa vad :-?? ...

Mesaj completat

P.S. ---> Dezmembreaza cineva CBR 125 ? Am nevoie de piesa asta ...

 

Pun 2 poze , ca sa vedeti despre ce piesa este vorba ...

post-53499-1301252822_thumb.jpg

post-53499-1301252865_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
exista cumva ceva ptr cbr-ul de 125 ca sa sune ca un motor mai mare(ex. cbr 600)...? adica sa ii schimbe sunetul cand accelerezi sau la relanti...

nu poate fi identic cu unu de 600 dar te poti apropia de acel sunet :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te apropii de sunetul unui 600 stricat poate...

poate vroiai sa zici ca un singur ciclindru nu poate imita sunetul a patru ciclindrii :bounce: ...dar poti face un sunet mai gros , mai tare (ceea ce cred ca isi doresteuserul de mai sus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vroiai sa zici ca un singur ciclindru nu poate imita sunetul a patru ciclindrii :bounce: ...dar poti face un sunet mai gros , mai tare (ceea ce cred ca isi doresteuserul de mai sus)

Neah cred ca vrea sa o faca sa sune a 4 cilindrii mai mult ca sigur. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...