Sari la conținut

Nevoie Urgenta De Donatori De Sange


adya
 Share

Postări Recomandate

Imi cer scuze nu stiu daca am postat unde trebuie dar sunt disperat.

Mama mea a ajuns la spital in seara asta (05.05.2008) dupa ce a varsat in mai multe randuri sange ( a pierdut o cantitate destul de mare de sange din spusele doctorilor). Inca nu stim siguri care este diagnosticul pt ca acum se fac investigatiile dar cert este un lucru......TREBUIE SA GASESC CAT MAI MULTE PERSOANE CARE SA DONEZE SANGE MAINE (06.05.2008) INDIFERENT DE GRUPA SANGUINA PE CARE O ARE.

Ce trebuie facut...

Cel care vrea sa doneze trebuie sa mearga la INSTITUTUL DE HEMATOLOGIE (pe str. Doctor FELIX ) si sa spuna ca vrea sa doneze sange pentru AUREL ELENA care este internata la Spitalul Municipal , Sectia Medicina Interna etaj 12

 

Va multumesc anticipat.

 

rectific....institutul se afla pe Str. Constantin Caracas nr. 2-8, in zona Piata Victoriei programul fiind non stop.

 

 

 

Se pare ca pana la ora 12.00 in afara de familie nu au mai fost si alti donatori...

Mai fac inca odata un apel la voi....avem nevoie de donatori indiferent de grupa sanguina.

 

In mod normal dupa donare ar trebui adus biletelul de la intitutul de hematologie la spital pt confirmare....dar va rog macar sunati-ma sau dati-mi un msj cu numele vostru pt a anunta eu la spital

0748.117.600 sau 0762.262.989 Adrian Suteu

 

 

 

Imi cer scuze nu stiu daca am postat unde trebuie dar sunt disperat.

Mama mea a ajuns la spital in seara asta (05.05.2008) dupa ce a varsat in mai multe randuri sange ( a pierdut o cantitate destul de mare de sange din spusele doctorilor). Inca nu stim siguri care este diagnosticul pt ca acum se fac investigatiile dar cert este un lucru......TREBUIE SA GASESC CAT MAI MULTE PERSOANE CARE SA DONEZE SANGE MAINE (06.05.2008) INDIFERENT DE GRUPA SANGUINA PE CARE O ARE.

Ce trebuie facut...

Cel care vrea sa doneze trebuie sa mearga la INSTITUTUL DE HEMATOLOGIE (pe str. Doctor FELIX ) si sa spuna ca vrea sa doneze sange pentru AUREL ELENA care este internata la Spitalul Municipal , Sectia Medicina Interna etaj 12

 

Va multumesc anticipat.

 

rectific....institutul se afla pe Str. Constantin Caracas nr. 2-8, in zona Piata Victoriei programul fiind non stop.

 

 

 

Se pare ca pana la ora 12.00 in afara de familie nu au mai fost si alti donatori...

Mai fac inca odata un apel la voi....avem nevoie de donatori indiferent de grupa sanguina.

 

In mod normal dupa donare ar trebui adus biletelul de la intitutul de hematologie la spital pt confirmare....dar va rog macar sunati-ma sau dati-mi un msj cu numele vostru pt a anunta eu la spital

0748.117.600 sau 0762.262.989 Adrian Suteu

nu imi vine sa cred.....pana in acest moment am gasit doar 4 motociclisti( 3 necunoscuti plus un prieten) care vor merge maine dimineata sa doneze.

incredibil si eu care spuneam la toata lumea cat de unita si cat de solitara este comunitatea moto

post-36659-1210020974_thumb.jpg

post-36659-1210067820_thumb.jpg

Editat de adya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai copii, suntem o mare "familie" nu?

 

As veni, Adya, dar nu sunt apt cel putin in momentul de fata pentru donari de sange.

 

Multa sanatate.

Ms mult Oryon...

Si eu la fel am crezut si chiar spuneam multor cunostinte care nu au legatura cu comunitatea moto, cat de uniti suntem noi motociclistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adya eu sunt din pacate din caransebes (aprox. 450km departare), dar daca se poate sa fac ceva sa te ajut spune-mi ca o fac cu cea mai mare placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adya eu sunt din pacate din caransebes (aprox. 450km departare), dar daca se poate sa fac ceva sa te ajut spune-mi ca o fac cu cea mai mare placere!

ms mult roster

poti sa donezi in caransebes dupa care sa imi dai numele si prenumele tau.....iar eu voi face confirmarea la spital unde este internata mama .

eventual imi dai un msj cu datele tale( nume prenume, data nasterii, domiciliul si eventual centrul la care ai donat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Astazi (miercuri, 07 mai) e tarziu sa merg sa donez?

Seara se poate?

Trebuie sa nu mananc inainte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informatii relevante:

 

 

Conditii de donare:

- vrsta intre 18-59 ani femeile;

- intre 18-60 de ani barbatii;

 

La examenul clinic si biologic sa nu se prezinte:

Contraindicatii medicale:

- Hipertensiune arteriala TA > 180/ 100

- Hipotensiune arteriala TA < 100/ 60;

- Interventii chirurgicale recente;

- Extractii dentare si orice interventie stomatologca in urma cu 3 luni;

- Tratament injectabil in urma cu 3 luni;

- Gripa, psoriasis;

- Ulcer in puseu acut, operat;

- Sarcina, alaptare, anemie, menstruatie;

- Boli de tiroida;

- Hepatita acuta si cronica, sifilis, hiv, malarie (indiferent la ce varsta);

- Nu alcoolici si alte contraindicatii;

- Greutate 58 kg < femei > 100 kg - 60 kg < barbati > 100 kg;

- Dioptrii > 4;

- calatorii in afara tarii in urma cu 6 luni;

- Cu o zi inainte de recoltare nu se consuma alcool.

 

In atentia donatorilor

- dimineata, inainte de recoltare, se poate consuma o cana de ceai sau cafea, un covrig, legume sau fructe;

- nu se consuma proteina, grasime (unt, lapte, carne etc);

- donarea se face in conditiile sterile, cu ace si pungi de unica folosinta;

- fumatul este interzis inainte si dupa donare cu o ora;

- este interzisa conducerea autovehiculului timp de o ora dupa donare.

 

Se poate dona orice grupa de sange (nu conteaza ca ai 0 si donezi pt cineva cu ABIV) la orice centru din Bucuresti (Spitalul Universitar, Urgenta, Centrul de recoltari, etc.) sau din tara, cu conditia sa se specifice de la inceput datele de identificare ale celui care trebuie sa primeasca sangele si sa luati bonul respectiv cu parafa si sa faceti sa ajunga la familie.

 

 

l.e. In alt loc am vazut limita minima de greutate 50kg, deci discutabil, dar orientativ sper sa ajute chestia asta.

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca doar dimineata se poate dona,maine am sa fac tot posibilul sa ajung.

 

Sper sa te ajute.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca doar dimineata se poate dona,maine am sa fac tot posibilul sa ajung.

 

Sper sa te ajute.

 

 

param pam, prezent maine dimineata, hai sa bagam o lista cu cei care vin...intradevar eu consider ca sunt "o familie" si ar trebui sa ne ajutam intre noi, indiferent de problema. (eventual sa stabilim si o ora)

 

1. NeBuN@Ke

2. .........

Editat de NeBuN@Ke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 Fludor

intrebare, mi-am scos acum 3 sapt o masea de minte, afecteaza cu ceva?

la ce ora maine dim

 

Da nu ai cum sa donezi organismul nu e refacut inca.... recuperarea la extractiile dentare dureaza intre 2 si 5 saptamani in functie de complexitate ( crede-ma am avut 5 operatii maxilo-faciale :rolleyes: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nu ai cum sa donezi organismul nu e refacut inca.... recuperarea la extractiile dentare dureaza intre 2 si 5 saptamani in functie de complexitate ( crede-ma am avut 5 operatii maxilo-faciale :rolleyes: )

pai la mine a fost floare la ureche, rana e de 1 sapt cicatrizata, nu am dureri, totul e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 1,90, 61 kile si sunt fumator. N-am mai baut de ieri da azi am mancat... Pot veni maine sa donez? E prea tarziu?

 

PS: mentionez ca n-am habar ce grupa de sange am si mi-e o frica de ace incredibila, da' parca nu e un sacrificiu prea mare, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te descuraja...probabil ca multi care ar putea dona n-au vazut postul tau.. ;) ..din pacate eu am donat acum 15 zile si nu mai pot dona decat peste inca 45...apar in evidentele lor si am si carnetul de donator stampilat :banana: ...la fete greutatea e de 56 de kg...stiu din experienta..

insanatosire grabnica mamei tale :kali:

grupa de sange ti-o spun ei acolo pe loc ... :rolleyes:

Editat de medeea84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna as vrea si eu sa donez...am 01 dar momentan ma lupt cu o gripa/raceala nu stiu ce naiba e si cred ca nu sunt compatibil,

dar sunt dispus in cateva zile cand imi trece sa ajung la un centru..cum se face cu angajatorul..trebuie sa-l anunt dinainte ca ma duc sa donez sa-mi dea liber sau dupa aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai fratilor ca mai e deschis doar pana la 13 00 azi... care sunteti pe aproape de Victoriei da-ti o fuga!

Nu e greu sa salvezi o viata! Bonus analize gratuite,o zi libera, bonuri de masa si o stare de bine dupa aia de nu o sa va vina a crede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa anunti...te duci si donezi si cf. legislatiei cei de la centru iti dau o adeverinta prin care o sa beneficiezi de o zi libera...acea adeverinta o duci la angajator in ziua respectiva( sau nu...ramane la latitudinea ta)...oricum nu te afecteaza asa de mult donarea de sange incat sa nu poti sta in picioare..depinde de organism..eu am donat dupa 12 ore de scimbul 3 si nu m-am resimtit in nici un fel( am avut doar un somn mai profund :banana: )...dar am ajuns pe picioarele mele acasa :rolleyes:

in schimb daca trebuie sa te invoiesti de la munca pentru a dona cred ca e necesar sa anunti angajatorul si a doua zi ii duci adeverinta respectiva si esti platit ca pentru o zi normala de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU MAI AVEM NEVOIE DE SANGE

Am gasit suficienti donatori cat sa se rezolve problema....

Va multumesc mult tuturor celor care v-ati oferit sa ma ajutati , tuturor celor care au postat ....mi-ati dovedit ca nu sunt singur.

Tin sa multumesc in mod special celor care au venit azi la insitutul de hematologie : Vasy( Suzuki GS500), Bogdan(BMW), Valentina( Yamaha R6) precum si Nicolei( o viitoare motociclista)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...