Sari la conținut

Postări Recomandate

Asi vrea sa fac Transalpina. Din cate am priceput eu este drumul national/judetean/comunal sau ce-o fi 67C, care face legatura intre Sebes is Novaci. Am inteles ca e superb.

A facut cineva traseul asta de curand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asi vrea sa fac Transalpina. Din cate am priceput eu este drumul national/judetean/comunal sau ce-o fi 67C, care face legatura intre Sebes is Novaci. Am inteles ca e superb.

A facut cineva traseul asta de curand?

 

Eu l-am facut anul trecut. Este foarte frumos! Fa-l!!!

 

ps- Eu n-am postat poze pe site cu Transalpina dar uite aici traseul ilustrat tare frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand nu l-a facut nimeni ca intre Obarsia L. si lacul Oasa are zapada un metru :lol:).

L-am incercat saptamana trecuta de la Sebes da ne-am inpotmulit la 16 km de obarsie.

Pun si poze mai incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, intradevar superb. Deci ma apuc de planificat excursia.

 

V-as cere cateva sfaturi.

Suntem 3 baieti fara prea multa experienta (Suzuki DR350, Yamaha XT350 si KTM250EXC-F). Credeti ca Transalpina e un traseu dificil pentru niste incepatori? Motocicletele rezista sau cam slabe?

Suntem din Timisoara. Ma gandeam sa mergem cu ele pe platforma pana in Sebes, sa facem Transalpina pe motoare pana in Novaci, unde sa le punem din nou pe platforma. E vreo pensiune unde putem dormi in zona Novaci?

 

Gizmo, ai idee cand va fi practicabil trasul (cand se topeste zapada)?

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem 3 baieti fara prea multa experienta (Suzuki DR350, Yamaha XT350 si KTM250EXC-F). Credeti ca Transalpina e un traseu dificil pentru niste incepatori? Motocicletele rezista sau cam slabe?

 

Cred ca glumesti. Mobrele voastre sunt prea enduro pentru Transalpina. Ala e un drum de tara care pe alocuri mai are si pietre. Eu l-am facut cu pasager si multe bagaje. Am mai fost cu un prieten in aceeasi situatie. N-am avut nicio problema.

In afara de zapada nu exista nicio problema. Ia uite aici cu ce a facut asta traseul.

Nu mai sta la texte degeaba. Mai ai rabdare o luna-doua sa se topeasca zapada si da-i bice :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca glumesti. Mobrele voastre sunt prea enduro pentru Transalpina.

 

De mers, mergem oricum. Fiind incepator poate am pus o intrebare stupida. Eu ma gandeam la puterea motoarelor, Yamaha mea fiind un pic cam slabuta (parca are 17CP).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mers, mergem oricum. Fiind incepator poate am pus o intrebare stupida. Eu ma gandeam la puterea motoarelor, Yamaha mea fiind un pic cam slabuta (parca are 17CP).

 

 

Cred ca aia 17 sunt kW si oricum trece pe unde nu trece un TA de 50 cai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit un tico pe transalpina :lol:)

 

...intr-un morman de zapada, abandonat de 3 ani :lol:

 

da' cu vulcanu' meu se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asi vrea sa fac Transalpina. Din cate am priceput eu este drumul national/judetean/comunal sau ce-o fi 67C, care face legatura intre Sebes is Novaci. Am inteles ca e superb.

A facut cineva traseul asta de curand?

 

 

Cu motoarele voastre, eu as coti-o din pasul Urdele pe creasta muntilor Latorita. Exista un drum care coboara pana in Voineasa. Dar pe la sfarsitul lui iunie, sa se topeasca zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu motoarele voastre, eu as coti-o din pasul Urdele pe creasta muntilor Latorita. Exista un drum care coboara pana in Voineasa. Dar pe la sfarsitul lui iunie, sa se topeasca zapada.

 

Ar fi si asta o varianta. Dar cred ca intr-o a doua etapa, dupa ce facem Transalpina de la Novaci la Sebes prima data. Pe harta traseul pare a avea vreo 77km. Ar trebui sa-l fac linistit cu un plin de benzina. Rezervorul meu are 12l. Chiar daca o fi drumul mai greu, sper ca nu imi va consuma 15l la 100km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
lasati ca weekendul viitor o sa il incercam vreo 3-4 moto va anuntam noi cum a fost sau intrati pe sectiunea arad

:cheers:

 

Cand va intoarceti, va rog puneti un link catte topicul vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand va intoarceti, va rog puneti un link catte topicul vostru.

La ce motoare aveti va faceti prea multe probleme!!!!! acum o mica gluma : eu cu pasager il fac si cu spatele cu Varadero:):D: si acum serios : nu am marsarier la Varadero!!!! :lol: sper sa fi scris corect cuvantul "marsarier"!!! Va urez distractie placuta pe forestierele tarii!!!! :crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT CINE VREA SI ARE CU CE IN DATA DE VINERI 27 IUNIE 2008 SE FACE UN TRASEU CLUJ-SIBIU-TRANSFAGARASAN-CURTEA DE ARGES-TRANSALPINA(NOVACI-URDELE-OBARSA LOTRULUI-OASA)DRUMUL CEL MAI INALT DIN TARA UNDEVA LA 2200M-SEBES-CLUJ...PLECAREA SE FACE VINERI PE LA ORA 16 ,IN TOTAL TRASEUL ARE VREO 700KM-DIN CARE VREO 100 KM FORESTIER CRED ,MOTOARE CEL PUTIN SOFT ENDURO DAR SUNT SI EXCEPTII (STIM NOI CINE),PT CARE VOR SA VINA DOAR PE TRANSFAGARASAN POT VENI CU NOI DE VINERI SI SAMBATA SE POT INTOARCE PRIN VALEA JIULUI,SI NU AU DRUM FORESTIER,VINERI 27 SE VA FACE IN JUR DE 240 KM PANA DUPA CARTISOARA INAINTE DE URCAREA PT TRANSAFAGARASAN UNDE VOM INOPTA LA CORT,SAMBATA FACEM TRANSFAGARASANUL CURTEA DE ARGES SI UNDE NE PRINDE SEARA PE TRANSALPINA INOPTAM TOT LA CORT DUMINICA VENIM ACASA ,PT CEI CE VOR SA VINE SAU CARE AU MAI FOST PE TRANSALPINA ASTEPT SFATURI SAU INTREBARI,TRASEUL SI ORA DE PLECARE NU II BATUT IN CUIE DACA ARE CINEVA SUNGESTI,------PT MAI MULTE INFO POATE MERGEM INPREUNA INTRA PE FORUM LA COMUNITATI MOTO CLUJ.................................AVENTURA CONTINUA

Editat de fairplaybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT CINE VREA SI ARE CU CE IN DATA DE VINERI 27 IUNIE 2008 SE FACE UN TRASEU CLUJ-SIBIU-TRANSFAGARASAN-CURTEA DE ARGES-TRANSALPINA(NOVACI-URDELE-OBARSA LOTRULUI-OASA)DRUMUL CEL MAI INALT DIN TARA UNDEVA LA 2200M-SEBES-CLUJ...PLECAREA SE FACE VINERI PE LA ORA 16 ,IN TOTAL TRASEUL ARE VREO 700KM-DIN CARE VREO 100 KM FORESTIER CRED ,MOTOARE CEL PUTIN SOFT ENDURO DAR SUNT SI EXCEPTII (STIM NOI CINE),PT CARE VOR SA VINA DOAR PE TRANSFAGARASAN POT VENI CU NOI DE VINERI SI SAMBATA SE POT INTOARCE PRIN VALEA JIULUI,SI NU AU DRUM FORESTIER,VINERI 27 SE VA FACE IN JUR DE 240 KM PANA DUPA CARTISOARA INAINTE DE URCAREA PT TRANSAFAGARASAN UNDE VOM INOPTA LA CORT,SAMBATA FACEM TRANSFAGARASANUL CURTEA DE ARGES SI UNDE NE PRINDE SEARA PE TRANSALPINA INOPTAM TOT LA CORT DUMINICA VENIM ACASA ,PT CEI CE VOR SA VINE SAU CARE AU MAI FOST PE TRANSALPINA ASTEPT SFATURI SAU INTREBARI,TRASEUL SI ORA DE PLECARE NU II BATUT IN CUIE DACA ARE CINEVA SUNGESTI,------PT MAI MULTE INFO POATE MERGEM INPREUNA INTRA PE FORUM LA COMUNITATI MOTO CLUJ.................................AVENTURA CONTINUA

 

 

oameni buni, nu stiu in ce conditii se prezinta transalpina, dar transfagarasanul ma indoiesc a fi deschis.

eu am fost acum 2 saptamani cu masina pana la balea cascada, apoi cu telecabina sus la balea lac.

pe drum se poate urca doar pana la un anumit nivel.

restul e blocat in mai multe locuri de zapada cazuta de pe versanti.

doar daca are cineva de gand sa mearga calare pe vreun buldozer sa curete drumul.

posibil sa fi ajuns cineva mai recent si ne poate spune mai multe date concrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi si asta o varianta. Dar cred ca intr-o a doua etapa, dupa ce facem Transalpina de la Novaci la Sebes prima data. Pe harta traseul pare a avea vreo 77km. Ar trebui sa-l fac linistit cu un plin de benzina. Rezervorul meu are 12l. Chiar daca o fi drumul mai greu, sper ca nu imi va consuma 15l la 100km.

 

 

E bine sa aveti si o rezerva de benzina la voi. Nu stii ce se poate intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asi vrea sa fac Transalpina. Din cate am priceput eu este drumul national/judetean/comunal sau ce-o fi 67C, care face legatura intre Sebes is Novaci. Am inteles ca e superb.

A facut cineva traseul asta de curand?

 

 

problema nu e daca il treci ci cum il treci ... daca vrei sa te bucuri de drum si peisaj iti trebuie un enduro (cauciucuri aferente) cu orice altceva e un chin ... sa mergi cu 1a sa fi atent sa nu dai cu scutu de pamant si alte probleme care nu te vor face decat sa blestemi drumu.

 

singura problema e zapada nu o treci nici cu tractoru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asi vrea sa fac Transalpina. Din cate am priceput eu este drumul national/judetean/comunal sau ce-o fi 67C, care face legatura intre Sebes is Novaci. Am inteles ca e superb.

A facut cineva traseul asta de curand?

 

salut

 

plecam sambata 21 iunie pe transalpina

 

intoarcerea duminica 22 iunie pe transfagarasan sau cheia (daca nu e deschis transfagarasanul)

 

revin cu detalii despre starea drumului (novaci - sebes 136 km)

Editat de cturturica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...