Sari la conținut

Accident 12.05 Bucureti


holyfart
 Share

Postări Recomandate

Aseara pe la ora 21:30 eram la intersectia Ceahlau cu Crangasi am vazut un scuter oprit si aud ceva scandal. Cand ma uit mai bine un dobitoc cu un Alfa Romeo era cu doi pietoni pe capota, astia incercand sa il opreasca sa fuga. Am parcat motoru in fata prostului sa il blochez si am aflat ca tipul cu scuterul a oprit la trecerea de pietoni, bou cu Alfa nu a oprit, l-a lovit din spate pe scuterica si apoi incerca sa fuga desi au sarit ceva oameni care au vazut faza sa il opreasca. Pana la urma a venit politia si sper ca totul s-a rezolvat.

Victime nu au fost. Scuterul avea aripa spate rupta si suportul de numar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... imi e familiara faza, in general... S-au inmultit cretinii cu covrig de lux in brate care nu mai opresc la treceri, la rosu... Dar-ar trenu-n ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... imi e familiara faza, in general... S-au inmultit cretinii cu covrig de lux in brate care nu mai opresc la treceri, la rosu... Dar-ar trenu-n ei!

 

de parca pe scuter ai vazut multi stand la semafor. Stiu ca generalizez, si nu ar trebui, dar o fac. Daca sunt oameni (si sunt, stiu si eu cativa) normali pe scuter, nu vreau sa-i includ si pe ei. dar cati nu ati vazut alargand noaptea fara faruri trecand pe rosu sau pe trotuar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de parca pe scuter ai vazut multi stand la semafor. Stiu ca generalizez, si nu ar trebui, dar o fac. Daca sunt oameni (si sunt, stiu si eu cativa) normali pe scuter, nu vreau sa-i includ si pe ei. dar cati nu ati vazut alargand noaptea fara faruri trecand pe rosu sau pe trotuar...

 

Peste 50% din scuteristi care ii vad in trafic nu respecta regulile si cel mai grav mi se pare ca trec pe rosu. Chiar imbecili la faza asta. Pe de alta partenu mi s-a dat ocazia sa vad pana acum un motociclist facand chesti asta in mod deliberat.

Nu generalizez pentru ca eu salut si scuteristi si ii respect dar te prinzi foarte repede cand vezi un scuterica ce ii poate pielea.

 

Respect scuteristi la fel ca motociclistii daca sunt civilizati !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt oameni si oameni, asa cum sunt si motociclisti care nu merita salutati, asa sunt si scuteristi.

am vazut cativa scuteristi echipati chiar foarte klumea (geaca dainese, casca shoei sau arai, manusi genunchere)

oricum un pic offtopic a ajuns discutia :(

Editat de holyfart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost scuterica in tineretile mele si ii inteleg oarecum pe astia de acum... te simti ca pe bicicleta si nu constientizezi responsabilitatea pe care o ai....

 

anyway, eu l-as bate pe ala cu alfa, m-am saturat de cacao..ari care se cred buricul panatului si fac ce vor ei;

ma gandesc pe de alta parte la un lucru- e cam offtopic da acuma mi-a venit sa scriu- am fost scuterista, merg pe motor-mai mult pasager ce-i drept- am si masina de vreo 3 ani, si am observat o chestie pa care multi o fac in trafic, mai ales cand e super aglomerat: motoristi, scuteristi se strecoara printre masini la semafor si isi lasa distanta intre ei si masini de ordinul catorva cm-pana aici totul e ok-dar in momentul in care se face verde si masinile se misca, ei raman acolo intre benzi, si eventual mai se si misca stanga-dreapta de pe traiectorie. ca sofer, e foarte stresant ca nu stii cum sa faci sa treci si sa nu dai peste el. eu cand sunt pe motor nu fac asta, pt ca stiu cat e de greu de evitat un motociclist in situatia asta si sunt sigura ca intro zi n-o sa gasesc unul asa binevoitor ca mine si o sa ma trezesc sub rotile lui.

 

atat am avut, am plecat acasa! (in conserva ca sunt in fusta :( )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara pe la ora 21:30 eram la intersectia Ceahlau cu Crangasi am vazut un scuter oprit si aud ceva scandal. Cand ma uit mai bine un dobitoc cu un Alfa Romeo era cu doi pietoni pe capota, astia incercand sa il opreasca sa fuga. Am parcat motoru in fata prostului sa il blochez si am aflat ca tipul cu scuterul a oprit la trecerea de pietoni, bou cu Alfa nu a oprit, l-a lovit din spate pe scuterica si apoi incerca sa fuga desi au sarit ceva oameni care au vazut faza sa il opreasca. Pana la urma a venit politia si sper ca totul s-a rezolvat.

Victime nu au fost. Scuterul avea aripa spate rupta si suportul de numar.

 

Sal Mihai si iti multumesc pentru ca te-ai oprit aseara. Nu mai stiu sigur cand ai plecat tu, pentru ca eram si eu putin speriat, dar ce sa-ti spun ca s-a intamplat.....a venit un nene de la rutiera, a vazut care-i treaba, ne-a cerut actele si ne-a rugat sa-l urmam pana la sectia 22 - accidente usoare. Cand am ajuns acolo, prietena boului cu Alfa il astepta si mai mai sa-l bata pentru ca masina "este" a ei...ma rog...n-am inteles prea bine...cert e ca era foarte suparata deoarece masina era in probe. In fine, am intrat in sectie, am completat declaratiile alea si ne-am pus pe asteptat. Dupa aproximativ o ora (in jurul orei 0), vine tipul la mine si ma intraba daca nu cumva vreau sa o rezolvam cumva ca sa nu mai stam pana dimineata acolo. Noi aveam numerele 205 si 206, iar in birou abia intrau cu 120. Asa ca am mers afara, el a zis ca isi rezolva cu hartia pentru reparatii, si am negociat un pret....am ajuns la 100 de lei, pe care el mi i-a dat. Stiu ca nu valoreaza prea mult si ca nu o sa-mi rezolv scuterul cu banii astia, dar am preferat asta deoarece din pacate, nu mi-am facut RCA la scuter. Eu acum nu ma mai concentrez prea mult pe problema scuter pentru ca in aprilie am luat A-ul si imi caut un motor. Nu stiu daca am procedat corect, dar astept pareri de la voi. Sper ca in cel mai scurt timp sa ies si eu cu motorul :( Inca o data, multumesc Mihai pentru ca te-ai implicat si ar trebui sa iti urmeze sialtii exemplul, pentru ca am vazut multi scuteristi care au trecut pe acolo, dar nu au oprit! Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cunosc si eu fenomenul incepand de saptamana trecuta, mai precis de luni. Mergeam pe bulevardul Timisoara spre Razoare iar la vreo 200m in fata mea o intersectie cu semafor. Se pune galben, apreciez ca nu am demaraj de R1 si incep franarea. Precizez ca era destul de liber, nu aveam masina in fata sau in lateral, si nici aproape de mine in spate iar eu circuland pe banda 1. Ma opresc si aud un scartzait puternic de frana in spatele meu. Imi arunc ochii in oglinda si vad un BMW argintiu (seria3 cred) cum venea puternic spre mine in plina frana. Erau si 2-3 pietoni pe trecere, asa ca am ales sa nu accelerez sa ma urc pe ei, ci doar am luat mana din frane. Boul de manelist s-a oprit cu bara din fatza fix in roata mea spate impingandu-ma nitel, vreo 20 de cm. Nu mai zic ce scandal a inceput sa faca, sa ma injure, tot el, cretinu, cum ca de ce nu m-am dus pe galben, desi pana m-am oprit eu era rosu demult. M-am uitat in primul rand sa vad daca mi-a produs vreo avarie scuter, dupa care i-am bagat si eu niste carne la frigider insa mi-am dat seama ca eram mult mai bucuros ca am scapat doar cu atat, plus ca erau si 2 in masina iar la ora aia nu voiam decat sa ajung mai repede acasa de la serviciu. Asadar, l-am lasat pe bou sa plece si, mergand in urma lui, l-am vazut la Razoare trecand tot pe rosu, ceea ce m-a facut sa trag concluzia ca animalul asa era obisnuit sa mearga de fel.

Prin urmare, aveti grija, fratilor, ca nu-i de joaca in jungla asta de Bucuresti.

 

P.S. Faza haioasa, pt ca am avut parte si de asa ceva, a fost ca au mai traversat pe trecerea de pietoni in timp ce eu ma balacaream cu manelistul si 2 tigani d-aia imensi cu lanturi mari de aur si ceafa lata si care vazusera si ei scena. Unul din ei, vazandu-l p-ala cu bmw-ul cum se agita, mi-a zis: "Du-te ma si arde-i una in freza, da-l in *** mea". F tare, frate. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ca ai luat banii ! Poti sa iti repari scuterul ! (cat iti ajunge din ei) Si mai tare decat atat e ca nu aveai asigurarea aia obligatorie ! Super tare faza asta ! Sa iti aduci aminte ce mandru ai plecat din sectia de politie mai devreme si n-ai pierdut timp pretios, sau sa iti aduci aminte ca l-ai facut pe fraier de 100 lei (unde mai pui ca sunt si moca). Ia-ti motor puternic (ca ai deja experienta) ! Mai trage un pic de scuter si poate scoti bani de motor ! DAR, din tot sufletul sper sa nu iti aduci aminte de toate astea cand un alt idiot te loveste in spate fiindca a fost incurajat de oameni ca tine !!! Eu zic sa nu mai tipam asa tare cand suntem accidentati in trafic de astfel de soferi, poate au totusi o scuza : DATA TRECUTA A MERS... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal Mihai si iti multumesc pentru ca te-ai oprit aseara. Nu mai stiu sigur cand ai plecat tu, pentru ca eram si eu putin speriat, dar ce sa-ti spun ca s-a intamplat.....a venit un nene de la rutiera, a vazut care-i treaba, ne-a cerut actele si ne-a rugat sa-l urmam pana la sectia 22 - accidente usoare. Cand am ajuns acolo, prietena boului cu Alfa il astepta si mai mai sa-l bata pentru ca masina "este" a ei...ma rog...n-am inteles prea bine...cert e ca era foarte suparata deoarece masina era in probe. In fine, am intrat in sectie, am completat declaratiile alea si ne-am pus pe asteptat. Dupa aproximativ o ora (in jurul orei 0), vine tipul la mine si ma intraba daca nu cumva vreau sa o rezolvam cumva ca sa nu mai stam pana dimineata acolo. Noi aveam numerele 205 si 206, iar in birou abia intrau cu 120. Asa ca am mers afara, el a zis ca isi rezolva cu hartia pentru reparatii, si am negociat un pret....am ajuns la 100 de lei, pe care el mi i-a dat. Stiu ca nu valoreaza prea mult si ca nu o sa-mi rezolv scuterul cu banii astia, dar am preferat asta deoarece din pacate, nu mi-am facut RCA la scuter. Eu acum nu ma mai concentrez prea mult pe problema scuter pentru ca in aprilie am luat A-ul si imi caut un motor. Nu stiu daca am procedat corect, dar astept pareri de la voi. Sper ca in cel mai scurt timp sa ies si eu cu motorul :( Inca o data, multumesc Mihai pentru ca te-ai implicat si ar trebui sa iti urmeze sialtii exemplul, pentru ca am vazut multi scuteristi care au trecut pe acolo, dar nu au oprit! Asfalt uscat!

hmm.. avand in vedere ca nu aveai asigurare ai iesit bine, dar asa cum ti-am zis si aseara trebuia sa ii faci tot ce se putea de rau pentru ca javra a vrut sa fuga. omul mai greseste, poate ca intr-o oarecare masura inteleg ca nu a franat in timp util, dar pentru ca a vrut sa fuga trebuia sa jupoi pielea de pe el.

fa-ti un amarat de RCA ca nu costa cine stie ce. cred ca ar fi trebuit sa ii ceri mai multi bani, pentru ca el dadea in jur de 1 mil oricum pe amenda + puncte + ore pierdute.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm.. avand in vedere ca nu aveai asigurare ai iesit bine, dar asa cum ti-am zis si aseara trebuia sa ii faci tot ce se putea de rau pentru ca javra a vrut sa fuga. omul mai greseste, poate ca intr-o oarecare masura inteleg ca nu a franat in timp util, dar pentru ca a vrut sa fuga trebuia sa jupoi pielea de pe el.

fa-ti un amarat de RCA ca nu costa cine stie ce. cred ca ar fi trebuit sa ii ceri mai multi bani, pentru ca el dadea in jur de 1 mil oricum pe amenda + puncte + ore pierdute.

numai bine

 

Si cand te gandesti ca eu plecasem de acasa pentru a duce scuterul la garaj, cu intentia ca a doua zi de dimineata (aka azi) sa merg la facultate cu el....

 

App de motor....ma gandeam la o Yamaha XJ-600 din '94. Am vorbit cu persoana care o vinde si as vrea sa merg zilele astea sa o vad....Omu' cere 1400E pe ea. Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu trec pe rosu uneori! dar de fiecare data , e sigur 100% ! ma uit de 10 roni! NU VINE NIMIC!

 

e un lucru verificat! cele mai multe accidente au fost pe trecerea de pietoni (zebra) sau cand pietonii trec pe culoarea verde! caci nu se mai uita, cred ca au prioritate( CHIAR AU) si se baga sa traverseze direct! si poooooooooook un chior de sofer care vorbeste la telefon si nu vede culoarea semaforului!

 

traim in ROmania! vrei sa traiesti..te adaptezi!

 

UNOERI, e mai safe sa treci pe rosu ! in alte cazuri e sinucidere! FIECARE PE PIELEA LUI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu trec pe rosu uneori! dar de fiecare data , e sigur 100% ! ma uit de 10 roni! NU VINE NIMIC!

 

e un lucru verificat! cele mai multe accidente au fost pe trecerea de pietoni (zebra) sau cand pietonii trec pe culoarea verde! caci nu se mai uita, cred ca au prioritate( CHIAR AU) si se baga sa traverseze direct! si poooooooooook un chior de sofer care vorbeste la telefon si nu vede culoarea semaforului!

 

traim in ROmania! vrei sa traiesti..te adaptezi!

 

UNOERI, e mai safe sa treci pe rosu ! in alte cazuri e sinucidere! FIECARE PE PIELEA LUI!

 

...si uite asa ne trezim pe urma toti bagati in aceeasi oala si aratati cu degetul de toata lumea. :(

Dar, cum bine ai spus chiar tu, "FIECARE PE PIELEA LUI".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...