Sari la conținut

Plimbare pe celebra transalpina


samolapraga
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eh .. si dupa oprirea asta ... a inceput dansul ( ploii ) ... cum am terminat de stans ultimul surub .. a inceput ploaia .. ... tot drumul .. pana la Rasnov ne'a terminat .. fizic si psihic .. nu aveam un loc .. cat de mic .. in care sa nu fi fost apa .. a fost .. groazinc .. in Zarnesti am prins inundatie .. nu mai vedeam la 5m in fata noastra .. ne'am oprit in Rajnov ( Plinul 4 si ultimul ) ... am incercat sa lasam ploaia .. sa ia ceva avans dar degeaba. Pe loc ne'am hotarat sa ne abatem de la drumul initial si sa ocolim pe la Azuga , ca sa mai scurgem din apa .. sa mai mancam ceva ... si sa ne mai odihnim ... TOTUL era LEOARCA .. cat am stat sa dau drumul la centrala .. facusem bartai balta de apa sub mine ... Samo a scos litrul de apa din bocanci .. eu din cizme idem .. but still no golden fish ..

.. ne'am uscat ... am mancat .... am asteptat sa treaca ploaia .. si dusi am fost .. forja pana la Bucale ..

( foto ) .. Samo incerca lansarea unui nou model de bocanci impermeabili .. eram amandoi cu pungi peste sosete ... yuck .. dar asta e..

DSCF7140.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si ultima fotografie.. cu fetele in fata blocului la Azuga .. plouate si rasplouate ..

.. concluzie : a fost superb ... multumesc Samo pentru idee si suportul acordat .. :banana: ... sa tragi tu concluziile .. :what: ... misto ca am tinut un ritm constant .. am mers bine in tandem .. nu am avut intamplari nasoale pe sosele .. si nu am avut parte de neplaceri .. tehnice ( mai putin cu bateria lui Samo .. care nu mai avea apa ... si care la un moment dat .. nu mai vroia sa mai invarta ... ) ...

... phew .. sunt multe de povestit .. vineri la etrusco .. sau miercuri la arc.. daca ajungem :lol:

 

bafta multa :finger:

DSCF7141.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... sa inteleg ca imi revine mie sarcina grea de a trage concluziile:

- mancare + topcase + scule + drum de munte = love :lol: ... in cazul asta piure.

- pana la urma a fost o tura de forta cum zicea zahei, din cauza problemelor (evitabile - zic io) peste care am dat.... mare parte din vina mea(al 4-lea cablu de ambreiaj de jawa, baterie neverificata, prognoza meteo o stiam doar pentru duminica, harta detaliata a masivului parang uitata acasa)

- nu mai ies la drum lung fara costum de ploaie... care vine abia sapt viitoare

- data viitoare trebuie sa planificam mai bine excursia... si sa mergem mai bine dotati tehnic... contribuie foarte mult la placerea excursiei, adica daca nu ajungeam la 5 abia la ranca, si n-am fi avut stresul cu ora, drumul, benzina si mancarea, ne-am fi bucurat mult mai mult de partea cea mai frumoasa a traseului.

- bine ca n-a venit si vasilica cu jies-ul... :banana: la cat de haotici am fost... asta ne mai lipsea (fara suparare!... poate data viitoare cu mai multe zile la dispozitie, si cu plecarea mai devreme!)

- "forjatorii" este un termen pe care noua ne place sa il folosim asa intre ghilimele :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto plimbare! Ati avut parte de vreme frumoasa pe Transalpina...mai rar :laugh: .

Sfaturi:

1. luati-va scule pt. facut pene de la A la Z.(chei pt. desfacut roti, leviere, petice, lipici si pompa).Eu nu mai plec fara.Sunt REGELE penelor :drink:

2. fara top-case...se poate rupe suportul pe drumuri rele.(folositi rucsac si plasa)

3. daca va place mai mult off-road...nu e recomandat o "carenata"..pt. ca "se sparge" :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cucumber super marpha dar pacat de carena de vina este SAMO :drink: pt. ca o forjeaza prea tare si nu te poti tine dupa el :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto plimbare! Ati avut parte de vreme frumoasa pe Transalpina...mai rar :laugh: .

Sfaturi:

1. luati-va scule pt. facut pene de la A la Z.(chei pt. desfacut roti, leviere, petice, lipici si pompa).Eu nu mai plec fara.Sunt REGELE penelor  :drink:

2. fara top-case...se poate rupe suportul pe drumuri rele.(folositi rucsac si plasa)

3. daca va place mai mult off-road...nu e recomandat o "carenata"..pt. ca "se sparge"  :(

In general nu prea am de gand sa iau topcase-ul cu mine pe drumuri rele, dar m-am gandit ca asta o sa fie o "plimbare de duminica", fara riscuri deci... a fost bun insa ca mi-a pastrat cateva haine uscate.

Kitul de reparat pene... m-am gandit io ca e cam frectie la picior de lemn, cu petice reci & all.. si ca oricum ala de la vulcanizare face in 5 min ce faceam noi in 50... e util in masura in care vreau sa incerc sa merg cat oi putea mai mult off.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... mare adevar cu topcase-ul ... si eu sunt placut impresionat de faptul ca a rezistat .. drumului de coborare .. care l'am avut pana in locul de campare .. mergand tare pe gropile alea .. se dansa samba in spate .. auzeam piulitele si cheile .. cum loveau capacul ... ideea este totusi ca eu am un mousepad intre rack si topcase ... si nu am joc intre , asa ca era fix .. dar la respectivele trepidatii .. cine stie ce se putea intampla ..

... mi'am adus aminte .. de avut grija , in Sinaia pe ploaie , pe asfalt , ca sa astupe crapaturile , e turnata smoala ... direct .. si sunt ca niste serpisori .. MARE GRIJA , ca danseaza cauciucul ca la balamuc ...

 

- referitor la carenate - ... asta avem .. cu asta ne dam .. o sa incerc sa fac o investitie .. sa'mi fac ceva perechi de schimb .. ca posibilele zone de impact .. le'am vazut :drink: ....

- aveam kit de pana ... dar problema era cu scosul cauciucului .. si aici ii dau dreptate lui Samo .. mai repede am rezolvat cu vulcanizarea ..

Editat de Castravete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nene deci vazura-ti ca nu sa potrivit socoteala de acasa. Bine ca nu am mers si eu ca ma luati in spate din lipsa de gaz.

Vad ca lui Samo ia venit gustul mai tare de off lasa ca-mi revin eu si va scot la o tura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Felicitari pentru tura si multumim pentru poze. :drink:

Mi-am adus aminte cu nostalgie de zona de la Ranca.

Trebuie sa recunosc ca ma tot uitam de ceva timp pe topicul vostru, doar-doar or aparea si pozele mult asteptate.

Concluzia finala cred ca ar fi ca "the hidden Romania" e de mii de ori mai placuta decat "commercial Romania" pe care o gasesti la drumul mare si ca oamenii din locurile izolate sunt de n`spe mii de ori mai de treaba si mai politicosi decat taranii de la oras.

Iar a doua - uite de ce vreau eu sa imi iau enduro touring si sa las sport-touringul.

Bafta si la cat mai multe ture.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...