Sari la conținut

Honda Rc51


higheaven
 Share

Postări Recomandate

Ce inseamna 'cunoscator' la tine ?:)))))))

 

Auzi la el, prima intrebare de cocalar " ce tobe ai pe ea", de parca tobele de pe ea spun totul despre acel motor,nu?:)))

ba da tu esti prost dea binele rau tare. deci dupa ce ca incerc sa te ignor, tot ma musti de chur.

 

plopuleeee, intrebam de tobe doar sa imi fac o ideie cam cum suna, cam ce o sonorizeaza.

 

daca te-as intreba pe tine ce filtre folosesti la camera, ar insemna ca e intrebare de cocalar?? vad ca ai o obsestie cu fenomenu asta de cocalar, la tine oricine pune o intrebare, e cocalar.

 

cunoscator, inseamna ala care stie cat de cat ceva despre motoarele astea. nu ala care vine si zice: aaa, uite un ducati, uite o honda.... da sa fac o poza....... click...... aaaa uite un ier unu acolo.......mistoooo... hai sa-mi fac 2 poze langa ea. cunoscator e ala care vine si imi zice ceva despre motorul meu, care stie ce e, nu neaparat sa mi-l laude. cum mi s-a intamplat sa vina omu si sa-mi zica. prietene, ai tot respectu pt motoru asta, ori ai gusturi ori nu stii ce calaresti.omu care vine si schimba o impresie, care vine si isi spune opinia, nu doar ala care zice ca tine: e scumpa si nu-si merita banii.

 

P.S. incearca sa ma eviti, peste tot am incercat sa iti vorbesc cat de calm posibil, la fel ai procedat si pe topicul de Arai, doar ca mi-am pastrat calmul. unde intri un discutie cu mine, prima data imi vii cu o jignire.

 

abtine-te te rog, si pastreaza un comportament docil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 379
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca a intrebat omul ce tobe are , asta nu-l catalogheaza drept cocalar, deoarece sunt evecuari intre evacuari, care pot face un motor sa sune si mai ales sa mearga bine sau pot fi la polul opus dpdv calitativ , auditiv si orice vrei...

 

La cum il stiu pe crazy,sunt sigur de ce a intrebat :crack:

 

ba da tu esti prost dea binele rau tare. deci dupa ce ca incerc sa te ignor, tot ma musti de chur.

 

plopuleeee, intrebam de tobe doar sa imi fac o ideie cam cum suna, cam ce o sonorizeaza.

 

daca te-as intreba pe tine ce filtre folosesti la camera, ar insemna ca e intrebare de cocalar?? vad ca ai o obsestie cu fenomenu asta de cocalar, la tine oricine pune o intrebare, e cocalar.

 

cunoscator, inseamna ala care stie cat de cat ceva despre motoarele astea. nu ala care vine si zice: aaa, uite un ducati, uite o honda.... da sa fac o poza....... click...... aaaa uite un ier unu acolo.......mistoooo... hai sa-mi fac 2 poze langa ea. cunoscator e ala care vine si imi zice ceva despre motorul meu, care stie ce e, nu neaparat sa mi-l laude. cum mi s-a intamplat sa vina omu si sa-mi zica. prietene, ai tot respectu pt motoru asta, ori ai gusturi ori nu stii ce calaresti.omu care vine si schimba o impresie, care vine si isi spune opinia, nu doar ala care zice ca tine: e scumpa si nu-si merita banii.

 

P.S. incearca sa ma eviti, peste tot am incercat sa iti vorbesc cat de calm posibil, la fel ai procedat si pe topicul de Arai, doar ca mi-am pastrat calmul. unde intri un discutie cu mine, prima data imi vii cu o jignire.

 

abtine-te te rog, si pastreaza un comportament docil.

 

Ce inseamna comportament docil oierule ?:) te comporti ca una careia i-am dat o palma la c.ur si acu se smiorcaie.....

 

Cum sa sune cu tobele alea Arrow? suna ca un V2....

 

Probabil ar suna mai bine cu Akra sau Two Brothers sau Yoshimura.... e o chestie pur de gust...

 

V2 suna mai frumos cu astea din carbon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit motocicleta lui servant cand o avea vechiul proprietar ,mergea baiatul foarte regulamentar cu ea pe dn1 tobele se auzeau BELEA,arrow`uri... special parts

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce ai enumerat tu numai Akra merita mentionat...

titaniul suna cel mai bine numai ca este cam scump iar carbonul isi pierde proprietatile in timp din cauza temperaturii in evacuare...

 

Pe ce te bazezi? pe wikipedia?:)

 

Eu am observat ca alea de carbon au un sunet mai placut,mai profund........si -mi place ca-s usoare se se racesc rapid, nu se incing asa tare...

 

 

ce proprietati isi pierd in timp? poti fi mai 'specific'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tobele de carbon se mentin reci, este materialul cel mai rezistent la caldura(din ce stiu) motiv care este folosit la aeronavele spatiale(google it) este usor, rezistent din mai multe puncte de vedere. sunetul intradevar este mult mai gros.

 

titaniul se aude putin mai "ragait" dar se aude demential si ala. acu cativa ani avea cineva un Arrow titanium.... era mortala toba aia, cat de demential facea.

 

pe sportive V2 si nu numai, cred ca carboanele scot cel mai bine sunetul ala de V.

 

acum depinde si de toba cum e conceput sunetul. mai gros sau subtire.

 

in seara asta am merg pe un R6, in bucuresti. 2007 cred ca e. are un Leo Vince, titanium daca nu ma insel. mortal sunetul ala, cum rupea gazul si pocnea. parca se rupea ceva in ea. la 7-9.000RPM parca cineva o batea si urla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce te bazezi? pe wikipedia?:)

 

Eu am observat ca alea de carbon au un sunet mai placut,mai profund........si -mi place ca-s usoare se se racesc rapid, nu se incing asa tare...

 

 

ce proprietati isi pierd in timp? poti fi mai 'specific'?

 

am auzit de la alti propietari de vtr-uri 1000f , ca tobele de carbon nu sunt tocmai ok pt modelu asta , in general pt motoare in V , nu rezista mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit de la alti propietari de vtr-uri 1000f , ca tobele de carbon nu sunt tocmai ok pt modelu asta , in general pt motoare in V , nu rezista mult

 

Am avut din carbon si n am avut nici o problema.

 

As sugera sa nu mai plecati capu' / urechea la tot ce auziti pe la colturile strazii...

 

Sau aveti de gand sa tineti mobra 20 ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce te bazezi? pe wikipedia?:)

 

Eu am observat ca alea de carbon au un sunet mai placut,mai profund........si -mi place ca-s usoare se se racesc rapid, nu se incing asa tare...

 

 

ce proprietati isi pierd in timp? poti fi mai 'specific'?

 

 

am avut toba de carbon pe motocicleta si era destul de veche...

rasinile isi pierd proprietatile , pentru ca la toba repectiva carbonul deja se desfacea, adica rasina nu mai tine fibrele de carbon impreuna...

acuma cred ca depinde de la un producator la altul ce fel de materiale folosesc in procesul de fabricare

 

tobele de carbon se mentin reci, este materialul cel mai rezistent la caldura(din ce stiu) motiv care este folosit la aeronavele spatiale(google it) este usor, rezistent din mai multe puncte de vedere. sunetul intradevar este mult mai gros.

 

 

 

vezi ca esti pe cale sa comiti o erezie daca tot mai scrii pe forum "google it" :o ....si te vede Adrian The Grand Inquisitor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut toba de carbon pe motocicleta si era destul de veche...

rasinile isi pierd proprietatile , pentru ca la toba repectiva carbonul deja se desfacea, adica rasina nu mai tine fibrele de carbon impreuna...

acuma cred ca depinde de la un producator la altul ce fel de materiale folosesc in procesul de fabricare

 

Pai depinde. Noi vorbeam de tobe decente, nu tobe din 1900 toamna...

 

Repet, pe VTR F am avut evacuare completa + finale carbon (no name, scria ceva gen AF1 Racing pe ele) si eram f multumit cum s-auzea si cum se comportau (erau usoare, nu se incalzeau asa tare,se raceau rapid cand opream etc)...

 

Oricum in locul tau nu m-as grabi sa desconsider niste fabricanti precum Two Brothers, Yoshimura & etc.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ CMD: stiu ca-i pur o chestie de gust,dar sincer si eu cred ca arata ca dracu' tobele alea pe SP.......nu dau bine deloc, nici coloritu nici forma nici ca-s scurte......

 

Toba scurta o da bine pe ultimu Fireblade, pe Gixer 750 (ala 2006 parca), etc etc...

 

Pe mine ma bate gandu sa-mi curat codita de tot (mai ales ca arata bine de tot cu stopurile alea 2 paralele) si sa-mi pun una scurta lateral,dar sa arate OK, nu coca-style.

 

 

Pe SP arata bine alea lungi,fie din titan/carbon, eventual high mount......sau normal mount da sa urce asa spre stop (eu asa le vad dand bine...)beer.gif

 

Tobele alea scurte ii strica proportia, ii face cu.ru naspa......

 

SP e facut sa arate bine cu tobe langa sa,sau lateral,lungi,normale,nu arata bine cu spatele gol......

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate prind o super oferta in iarna pe undeva prin "occident",tot urmaresc de ceva timp dar in sezon e greu cu pretul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate prind o super oferta in iarna pe undeva prin "occident",tot urmaresc de ceva timp dar in sezon e greu cu pretul

pai ce anume cauti tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca pe o a 2a motocicleta sp1 sau sp2 depinde ce gasesc,am gasit si-n ro ceva dar nu-mi plac si tind sa cred ca nu sunt intretinute,le-am vazut cum arata ... jalnic jalnic jalnic,in afara de aia @4k rosie de am postat o poza mai in spate care nu este colorit original si este import DE nu gasesti nimic bun de cumparat in RO ,sau cel putin eu nu am gasit sa fiu multumit 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate prind o super oferta in iarna pe undeva prin "occident",tot urmaresc de ceva timp dar in sezon e greu cu pretul

 

Apropos ca iar mi am amintit de SP1 ala de cere 4100.

 

Ce sa ma cac, arata fain tare motoru, nu stiu detalii daca a fost botit,si cum, sau etc..........dar arata marfa...> Dar 4100 e prea mult..... are 12 ani,da-l dracu si e SP1

 

Daca vrei SP, recomand maxim SP2 nu SP1......mai ales in oras e mai putin 'jerky' la throttle (so i've heard).

 

Si in afara am vazut tot preturi mari, vezi pe moto.it au preturi ceva mai mici

 

ca pe o a 2a motocicleta sp1 sau sp2 depinde ce gasesc,am gasit si-n ro ceva dar nu-mi plac si tind sa cred ca nu sunt intretinute,le-am vazut cum arata ... jalnic jalnic jalnic,in afara de aia @4k rosie de am postat o poza mai in spate care nu este colorit original si este import DE nu gasesti nimic bun de cumparat in RO ,sau cel putin eu nu am gasit sa fiu multumit 100%

 

 

 

nu mi am dat seama ca nu e colorit original,desi arata prea 'tipla', te ai uitat atent la stickere/la paleta culori? sau stii din surse 'sigure' ca nu e original coloritu? si pana la urma eu nu inteleg cacao.tu asta cu colorit original?

 

Conteaza mai mult ca motoru/furca/tot subansamblu sa mearga bine, ca a fost sanu vopsita,asta e irelevant..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am urmarit pe toate site`urile,mint :( mai am pe UK ,faza e ca nu-l cumpar pt oras,merg doar in afara ,stiu ca sunt multi bani,urmaresc motocicleta aia cred ca din primele zile cand a fost pus anuntul,cerea anul trecut prin august-sept 4600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut din carbon si n am avut nici o problema.

 

As sugera sa nu mai plecati capu' / urechea la tot ce auziti pe la colturile strazii...

 

Sau aveti de gand sa tineti mobra 20 ani?

 

io chiar vreu sa o tin 20 de ani , pt ca imi place si a scazut pretul la ea mai mult de jumate la cat am luat-o.

si nu am zis cu certitudine , am zis ca asa am auzit de la un baiat care a citit pe forumurile din america despre toba de carbon la V-uri , ca ar bubui , ar lua foc ar face pe draq ce or face ele de se strica mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand un ochi critic cand vine vorba de motocicletele puse la vanzare,am observat ca liniile de pe carena nu se prelungesc pana unde trebuie ,ele trebuie sa fie razant cu semnalizatorul de pe carene,nici omului nu-i venea sa creda ca mi-am dat seama cica "ai studiat ceva motociclete",a zis ca este vopsita toata dar este extraordinar de bine facuta "made in .DE"

post-33534-0-89519700-1340221365_thumb.jpg

post-33534-0-12395200-1340221313_thumb.jpg

post-33534-0-09601600-1340221319_thumb.jpg

post-33534-0-50186500-1340221324_thumb.jpg

post-33534-0-06840500-1340221330_thumb.jpg

post-33534-0-46190100-1340221335_thumb.jpg

post-33534-0-85240900-1340221340_thumb.jpg

post-33534-0-28326200-1340221346_thumb.jpg

post-33534-0-78541700-1340221351_thumb.jpg

post-33534-0-54430000-1340221357_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu coloritu original, nu prea ii dau importanta. adica gasesti un diliu ca mine care i se pune pata pe o grafica. si automat trimite carenele la vopsit. deci.....

 

sunt alte puncte ce pot determina starea motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-33534-0-51592700-1340221592_thumb.jpg

 

ai dreptate devil ,ca pt a 2a motocicleta fac un compromis daca e nu-i problema dar sa mai lase din pret,eu chiar inteleg ca pierde ceva bani la ea ... dar nu este vina mea :(

post-33534-0-89014900-1340221588_thumb.jpg

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa cumpar lovere de VTR Firestorm, ma gandesc poate are cineva pe acasa aruncate, gen a indoit furca si-a luat alta si i-au ramas astea, de obicei cand cumperi brate de furca SH vin complete nu se cand tijele cromate separat sau mai stiu eu ce ... Ne auzim pe PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...