Sari la conținut

Accident Snagov 27 05 2008


smok3
 Share

Postări Recomandate

O sa fiu un pic offtopic: mergi cu 50 km/h si iti intoarce / franeaza / iese de pe un drum lateral o masina in fata. Depinde de experienta, reflexe, starea drumului si a motorului (frane, cauciucuri, etc) daca eviti, opresti sau o comiti. La 100/150/200 km/h e ceva mai trist, timpul pe care il ai la dispozitie e mult mai mic, distantele le parcurgi mai repede, etc.

 

Ieri, pe un drum oarecare din tara, intr-o curba, dintr-un camion de transport lemne au picat 'vreo cativa' busteni. Ceasu' rau, pisica neagra, exact cand venea o masina din fata. Soferita decedata, pasagera spate in coma, nenea de pe locul mortului a scapat oarecum lejer. Oamenii aia puteau merge cu 300 km/h sau puteau stationa, se cheama ghinion.

 

Cand stii ca in Romania 'ghinionul' inseamna un sofer de TIR (cuvant urat) sau un incarcator de lemne care nu asigura cum trebuie bustenii intr-un camion sau o balega de vaca pe autostrada sau chiar o vaca in mijlocul unui drum national sau un sofer de berlina cu ochii dupa femei sau aia de la drumuri sau aia care uda strazile sau sau sau, eu zic ca ori aplici regulile de conduita preventiva ca sa MINIMIZEZI riscul ori stai acasa si astepti sa aluneci in cada ca s-o mierlesti. La viteze legale (100 km/h pe DN) e destul de tricky sa eviti tot felul de 'ghinioane' de genul celor expuse mai sus, la 200 se cheama ca o cauti cu lumanarea. Da, n-avem piste, n-avem unde sa ne urle adrenalina in corp, da' nici capete / picioare de schimb n-avem si nu e ca in jocuri, apesi pe 'R' si revii in mijlocul drumului, calare pe motor. E o chestie de alegere, stii ce dai la schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 685
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O sa fiu un pic offtopic: mergi cu 50 km/h si iti intoarce / franeaza / iese de pe un drum lateral o masina in fata. Depinde de experienta, reflexe, starea drumului si a motorului (frane, cauciucuri, etc) daca eviti, opresti sau o comiti. La 100/150/200 km/h e ceva mai trist, timpul pe care il ai la dispozitie e mult mai mic, distantele le parcurgi mai repede, etc.

 

Ieri, pe un drum oarecare din tara, intr-o curba, dintr-un camion de transport lemne au picat 'vreo cativa' busteni. Ceasu' rau, pisica neagra, exact cand venea o masina din fata. Soferita decedata, pasagera spate in coma, nenea de pe locul mortului a scapat oarecum lejer. Oamenii aia puteau merge cu 300 km/h sau puteau stationa, se cheama ghinion.

 

Cand stii ca in Romania 'ghinionul' inseamna un sofer de TIR (cuvant urat) sau un incarcator de lemne care nu asigura cum trebuie bustenii intr-un camion sau o balega de vaca pe autostrada sau chiar o vaca in mijlocul unui drum national sau un sofer de berlina cu ochii dupa femei sau aia de la drumuri sau aia care uda strazile sau sau sau, eu zic ca ori aplici regulile de conduita preventiva ca sa MINIMIZEZI riscul ori stai acasa si astepti sa aluneci in cada ca s-o mierlesti. La viteze legale (100 km/h pe DN) e destul de tricky sa eviti tot felul de 'ghinioane' de genul celor expuse mai sus, la 200 se cheama ca o cauti cu lumanarea. Da, n-avem piste, n-avem unde sa ne urle adrenalina in corp, da' nici capete / picioare de schimb n-avem si nu e ca in jocuri, apesi pe 'R' si revii in mijlocul drumului, calare pe motor. E o chestie de alegere, stii ce dai la schimb.

 

 

Corect 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e clar. De noi depinde insa daca bagam si ventilatorul in priza.

 

Adi momente de nebunie avem cu totii...Nimeni nu merge prudent tot timpul,suntem oameni...doar atat

Editat de turbogixxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza ucide iar si se pare ca s-a suparat rau pe noi anul asta...Fie-i tarana usoara pustiului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza ucide !!!.

Nu sunt de acord cu exprimarea lui Raptor, dar are dreptate.

Ce cauta cu 150km/h pe acea strada?...Nu zic ca nu are vina soferita dar, puneti-va in situatia ei..stai pe loc si urmareste pe cineva cu un motor care trece pe langa tine cu 150km/h..vezi ceva???.

Nu este in totalitate vina lui, dar din momentul in care depasesti limita maxima a unei portiuni de drum..iti asumi rspunderea pentru ceea ce ti se poate intampla.

 

Iar viitorilor posesori de carnete cu categoria A la 18 ani, abtineti-va de vitezane sau 130CP...mai aveti rabdare pana la o eventuala maturizare si de experinta in trafic(conserva sau ceva mic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce (cuvant urat) mea mergea raposatul cu 150 prin Cioflincmerdecieni!!!?!!!?? Raposatu era normal cu capu? Da e vreun biker normal cu capu?!? NU, evident!! Imi pare rau ca s-a mai curmat o viata de biker. . da cine l-a pus sa mearga supertare printr-o localitate de "N-AI CU CINE MA, NA-I CU CINE, NISTE TZZZAARRANII!! ???? Daca a mers pe acolo in viteza mare, a mai mers si inainte. .doar stia pe unde merge. . . Da nu a intelesl. . .Ce tot vreti capul unei femei cu o viatza de femeie, adica cu ritmuri mai normale, linistite, ca viitoare sau actuala mama, genetic, de milioane de ani, care nu se asteapta, nici in cosmaruri, sa vrea sa vireze si ea, intr-o comuna trista si plictisita, si lenta, sub caldura sufocanta din zilele noastre, . .satula de lentoarea vietii de tzara,.si sa taie calea unui biker?!!? Care mergea peste suta intr-o comuna, obosita, lenta, plictisitoare pana la alcoolism extrem cu tarie grava, ca majoritatea comunelor din Romania?!~?!?!?!?

 

 

Da tu ai GSXR ca sa mergi cu 60???? Intrebare iti este adresata de un utilazator de moto care nu depaseste niciodata viteza legala cu mai mult de 20 km/h

 

 

On: R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

altu care vorbeste de 150kmph ? ati constat voi dupa urmele de franare?

poate are nightwolf mai multe amanunte... ca daca ne luam dupa ace de kilometraj . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fiu un pic offtopic: mergi cu 50 km/h si iti intoarce / franeaza / iese de pe un drum lateral o masina in fata. Depinde de experienta, reflexe, starea drumului si a motorului (frane, cauciucuri, etc) daca eviti, opresti sau o comiti. La 100/150/200 km/h e ceva mai trist, timpul pe care il ai la dispozitie e mult mai mic, distantele le parcurgi mai repede, etc.

 

Ieri, pe un drum oarecare din tara, intr-o curba, dintr-un camion de transport lemne au picat 'vreo cativa' busteni. Ceasu' rau, pisica neagra, exact cand venea o masina din fata. Soferita decedata, pasagera spate in coma, nenea de pe locul mortului a scapat oarecum lejer. Oamenii aia puteau merge cu 300 km/h sau puteau stationa, se cheama ghinion.

 

Cand stii ca in Romania 'ghinionul' inseamna un sofer de TIR (cuvant urat) sau un incarcator de lemne care nu asigura cum trebuie bustenii intr-un camion sau o balega de vaca pe autostrada sau chiar o vaca in mijlocul unui drum national sau un sofer de berlina cu ochii dupa femei sau aia de la drumuri sau aia care uda strazile sau sau sau, eu zic ca ori aplici regulile de conduita preventiva ca sa MINIMIZEZI riscul ori stai acasa si astepti sa aluneci in cada ca s-o mierlesti. La viteze legale (100 km/h pe DN) e destul de tricky sa eviti tot felul de 'ghinioane' de genul celor expuse mai sus, la 200 se cheama ca o cauti cu lumanarea. Da, n-avem piste, n-avem unde sa ne urle adrenalina in corp, da' nici capete / picioare de schimb n-avem si nu e ca in jocuri, apesi pe 'R' si revii in mijlocul drumului, calare pe motor. E o chestie de alegere, stii ce dai la schimb.

 

 

 

RESPECT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si am tot citit. Ce pot spune : condoleante parintilor si celor ce l-au cunoscut, oricate animozitati ati avea unii cu altii nu e timpul si locul sa va certati, mai multe cauze au dus la acest nefericit accident( poate ceva viteza...femeia nu s-a asigurat, sau a crezut ca are timp, poate si varsta si lipsa de experienta).Am vazut pozele, un baiat ca bradul, mare pacat. Am rugamintea, ca macar acum cei ce nu se pot stapanii si baga mana in gaz sa treaca la ceva mai mic, nu e nici o rusine. Personal merg pe 500 si nu ma jenez fata de nimeni, mi-e suficient deocamdata si ma intorc acasa mereu. Nu sunt sfant dar unde trebuie reduc de dragul meu, al familiei si al vostru prietenii mei, pentru ca tare-i buna berea bauta cu cei ca tine. Alin, odihneste-te in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai idee, ce viteza avea in momentul impactului, sau poate sunt ceva martori...Mi-e sincer frica atunci cand vad astfel de accidente si realizez ca ni se poate intampla si noua :D

Odihneasca-se in pace! :crack: :lol: :lol:

 

 

nu avea cum sa aiba 150km/h curba aia se ia si cu masina cu 80km/h

si un om nebun ia curba acea cu 70-80km/h

 

sunt din apropiere

si il cunosc pe alin :D(

nu avea cum sa ia cu 150km/h

 

 

R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP :crack: :lol: , sper sa ajunga undeva mai bine.

Este prima data cand postez la accidente.

1. Nu avea ce cauta cu 150 acolo .

2. Nu o consider pe femeie raspunzatoare de accident. Daca nu avea viteza nu se intampla tragedia. A incalcat o regula dar si el a incalcat mult mai multe.

Nu suntem noi usi de biserica ca sa judecam pe altii , acuma sincer prin viteza lui excesiva a nenorocit nu doar viata lui ci si viata soferitei.

Deunde atitudinea asta fata de soferita. Fiti realisti . Cand te joci cu focul te arzi.

Cum zic multi in multe posturi 'daca nu te pazesti singur crezi ca o sa te pazeasca altcineva'

Clar este dureros sa pierzi un prieten , dar fi obiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva domnule AK_Raptor...sunt femeie..dar la 95% din soferitele pe care le cunosc (cu care am mers cu masina) le vreau carnetul....asta ca sa nu se ajung la faze gen "le vreau capul" pentru ca NU SE UITA PE UNDE MERG...este adevarat ca sunt mai putin teribiliste si nu prea "dau in gura" dar circula pe principiul "SOSEAUA ESTE A MEA"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana cand am ajuns la pagina 22 era ca orice dezbatere pe tema unui accident( rip-uri la greu si cate un idiot care nu se poate abtine de la comentarii deplasate).dupa ce am vazut poza care a atasat-o reverse am constatat ca acum 2 saptamani parca, era si alin pe la amckart... ciudat sa vezi un om si dupa ceva timp sa citesti descrierea mortii lui..

 

R.I.P fratioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat ce zici despre Alin...

Avea multa experianta...

a plecat de la un scuter de 50cm3 la 13 ani

pana la 125cm3 deacolo direct la 1000cm3

si vroia sa isi ia si o hayabusa

 

el a bagat adrenalina in noi...el a adus moda la noi cu motoru el a avut primul si cel mai smecher motor

dar acum profesorul nostru......

 

Dumnezeu sa-l ierte......

 

 

Te iubim aline............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP :crack: :lol: , sper sa ajunga undeva mai bine.

Este prima data cand postez la accidente.

1. Nu avea ce cauta cu 150 acolo .

2. Nu o consider pe femeie raspunzatoare de accident. Daca nu avea viteza nu se intampla tragedia. A incalcat o regula dar si el a incalcat mult mai multe.

Nu suntem noi usi de biserica ca sa judecam pe altii , acuma sincer prin viteza lui excesiva a nenorocit nu doar viata lui ci si viata soferitei.

Deunde atitudinea asta fata de soferita. Fiti realisti . Cand te joci cu focul te arzi.

Cum zic multi in multe posturi 'daca nu te pazesti singur crezi ca o sa te pazeasca altcineva'

Clar este dureros sa pierzi un prieten , dar fi obiectiv.

terminati cu 150`u asta , si-a dat cu parerea unu si acum ati sarit toti cu 150 . intamplarea face sa fi mers cu el de cateva ori pe acolo si am vazut cam cu ce viteza mergea , in orice caz nu 150 dar nici 50 .

 

Nu femeia este raspunzatoare , nu.. ea este o sfanta ...amarata de ea , acum o sa fie nenorocita pe viata . Ea a incalcat o regula..dupa parerea ta el cam cate a incalcat?

 

terminatule

Editat de Reverse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E parerea mea proprie , este un forum pot sa mi-o exprim , iar vorbele dure pe care mi le adresez nu isi au rostul si nici scopul. Daca ai o alta parere o poti posta fara injurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P :crack: :lol: :lol: ma ingrozesc de fiecare data cand vad un subiect nou in sectiunea accidente..mai ales acum pentru ca am si eu 18 ani, si marti am examenul pentru A si B..parca imi vine sa renunt la A ...Condoleante

 

daca ti cu adevarat sa iei A-ul nu trece peste 500cm3 pana nu ai experienta necesara si curajulll

 

pentru ca multi zic "imi iau de 1000 dar nu ii dau tare pana ma obisnuiesc"

astea sunt povesti pentru ca vrei cu adevarat sa vezi pana la ce viteza merge :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si femeia dupa cum stiti s-au nu este avocata si pe langa asta Sotia Sefului Politiei Rutiere Ilfov

 

deci ce concluzie trageti ????

 

in romania fara PILE(relatii) nu se traieste cu adevarat......

 

poate ca femeia a luat carnetu din prima zi cand s-a dus la examen :|

 

cu 2000 de euro sau chiar mai putin ai carnetul asigurat

 

multii au facut asa cunosc persoane

 

si peste 1 sapt vezi cum omoara lumea de pe strada :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat ce zici despre Alin...

Avea multa experianta...

a plecat de la un scuter de 50cm3 la 13 ani

pana la 125cm3 deacolo direct la 1000cm3

si vroia sa isi ia si o hayabusa

 

el a bagat adrenalina in noi...el a adus moda la noi cu motoru el a avut primul si cel mai smecher motor

dar acum profesorul nostru......

 

Dumnezeu sa-l ierte......

 

 

Te iubim aline............

 

Domnule elev, folosesti in acelasi post mai multe chestii care se bat cap in cap. 'avea multa experienta', 'a plecat de la un scuter', '125cm3' si 'direct la 1000cm3'. Cu asa profesor eu zic ca o sa-ti dai examenul de 'maturitate' in curand. Reciteste unul dintre posturile de mai sus, cel cu prietenii si reactia lor la o miscare stupida cum e cea 'de la 125 DIRECT la 1000'. Cu prieteni ca tine care-l aplauda cand 'ma dau p'o roata' nu m-as lauda.

 

Edit: lol, user de 21 de minute si deja emite judecati de valoare si stie cam tot ce misca... lasa-ma sa ghicesc, 17 ani si idolul tau e Rossi, nu?

Editat de Puc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca . .. .da schimba poza aia de gay subnutrit, epilat pe piept, de la avatar.cu ochelari de soare de la benzinarie. . .nu de alta dar nu iti ajuta la imagine. . . am niste prieteni rasi in cap prin Cluj care iti pot rezolva probleme hormonale. . .fara probleme. . sincer. .stai bland, nu ma pune sa dau telefoane la ora asta, ca au si ei neveste, ,,nevoie de somn. .nu ma face sa ii deranjez degeaba pentru niste shuturi in poponeata la toti copii figuranti din Cluj. . .

 

Ba dar tu chiar sfidezi si prostia si nesimtirea. Topicul a fost deschis pentru ca cineva s-a stins ,nu iti spune nimic asta? Te roaga lumea sa incetezi dar tu continui sa te bati cu pumnii in piept ca esti mare si tare, te marginalizeaza lumea dar tu mereu revii, esti ca râia tipule... ai respectul pentru baiatul care a murit si abtinete de la comentarii absurde si inutile... deschide eventual alt topic ceva de genul "Eu sunt zmeu" si posteaza acolo cat vrei...injura`te de unul singur sau injura`i si jigneste`i pe altii asa cum iti place...dar abtine-te aici...

R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...