Sari la conținut

Limitarea motorului


Postări Recomandate

Ideea e in felul urmator:

As vrea sa-mi iau un motor de vreo 90 CP si sa-l limitez pe la 60, ca apoi, dupa ce prind ceva experienta sa il readuc la puterea initiala( a se observa putera 90:60:90 :drink: ). Se poate face asa ceva? Cam cat costa? etc. etc.

Ca nu prea as vrea sa mi-l schimb dupa un an sau doi ca nu o sa-mi mai ajunga calutzii, daca tot ma chinui atat sa mi-l iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asi slabi cablul de acceleratie in asa fel incat sa nu poti sa-l turezi numai pana la anumita turatie, si in acest fel scade si puterea..dar cam greu de nimerit 90-60-90 ... :laugh: poate va fi 90-70-90 sau 90-40-90 :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna ideea cu cablul de acceleratie. Asa am avut eu limitare la scuter si mergea numai 65-70. A scos-o la service si merge 75-85, si pleaca mult mai bine (atunci am simtit cel mai bine, pana m-am obisnuit cu schimbarea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu mod de a limita un motor e sa-i tragi un "plumb" pe cablul acceleratiei. Sa nu poti sa deschizi gazul decat jumate sau 3 sferturi.

 

Dar oricum, garantat, vei da jos limitarea dupa 2 zile. :drink:

 

Daca ti-e frica nu-ti lua motor asa rau :baldy: " Limitarea" de care ai nevoie e sus in creier :laugh:

 

Nu inteleg fratilor ce va tot feriti sa schimbati motorul dupa un an.Asa e la inceput, ti se pare ca iti iei un motor si ramai cu el toata viata. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am inteles, dar acum as avea o intrebare:

Am pus ochii pe un RS 250. Ce stiti despre el? E bun sau ba? Cum sunt astea in 2 timpi? Se strica mai repede?

E, n-a fost chiar o intrebare :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Stiu k nu prea are legatura cu subiectul , dar stie careva cum delimitez un cbr de 125? Am fost p la mai multi si nu au stiut sa-mi spuna :birthday: , iar la service o sa-mi ceara o gramada. Deci... stie careva?

 

va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ok, am inteles, dar acum as avea o intrebare:

Am pus ochii pe un RS 250. Ce stiti despre el? E bun sau ba? Cum sunt astea in 2 timpi? Se strica mai repede?

E, n-a fost chiar o intrebare :lol:

 

RS-ul de 250 ii super super.. Si-a luat finul meu. Merge de rupe (daca te intereseaza :ok: ). Eu stiu ca i-a dat finul meu in viteza a 4-a 180 sau ceva de genul ala. M-a lasat si pe mine sa fac o tura, nu cred ca ii altceva in 4 timpi mai calumea decat asta (la 250 cmc ma refeream). Daca ai posibilitatea/ocazia sa-ti iei, ia-ti ca merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...