Sari la conținut

Pegaso... Buna Sau Nashpa ?


Postări Recomandate

Orice lucru e bun sau rau in functie de cati bani dai pe el si cat te tine dupa ce-l cumperi...

 

Pegasso e cu motor austriac Rotax la fel ca la BMW F 650. Nu am auzit comentarii negative referitor la Pegasso.

Nu am mers decat cu un Pegaso din 93 la care remarcasem furca fata cam prea moale (cobora cam mult botul cand franam)

 

Motoare echivalente cu Pegasso ai europenele BMW F 650 si KTM 640 LC4, japonezele Yamaha XT/TT 600, Kawa KLR 650 sau Suzi DR 650.

 

Mai conteaza cand o cumperi unde poti face intretinerea si cine iti aduce piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALVE!!!

AM CITIT INTRUN NR MAI VECHI "AUTO EXPERT" DESPRE PEGASO SI NUMAI APRECIERI BUNE(AUTORUL ARTICOLULUI A ADUS UNA DIN GERMANIA IN RO). IN FRANTA AM STAT DE VORBA CU UN POSESOR AL MODELULUI DIN 93 SI AVEA IN JUR DE 40000 DE KM FARA PROBLEME TEHNICE ; SISTEMUL DE FRINARE CICA ESTE SUPER PT UN ENDURO ITALIAN....RESPECTIVUL ERA CAM NEMULTUMIT DE RIGIDITATEA SEII.AM VAZUT SI PRETURI ACCEPTABILE LA CONSUMABILE,DECI DE NU..!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poate ai mers cu una stricata.In carte scrie ca prinde suta in 4.8s(Porsche se lauda cu un astfel de demaraj).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Poate ai mers cu una stricata.In carte scrie ca prinde suta in 4.8s(Porsche se lauda cu un astfel de demaraj).

nu era stricata moncher avea 3000 km iar noi vorbeam aici de MOTOCICLETE adevarate nu de masini la MOTO 2.7secunde e ceva bun pana la 4.8-5 e cale lunga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cate enduro prind suta in 3 secunde? (Nu sustin ca n-ar exista dar eu nu stiu niciunul) Nu vad de ce trebuie comparat R6 cu Pegaso.Motorul este unul din punctele tari al Apriliei Pegaso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Si cate enduro prind suta in 3 secunde? (Nu sustin ca n-ar exista dar eu nu stiu niciunul) Nu vad de ce trebuie comparat R6 cu Pegaso.Motorul este unul din punctele tari al Apriliei Pegaso.

In comparatie cu alte 600 ENDURO e dezumflat asta e !

Nu o compar cu R6 iar motoarele ROTAX NU SUT DEOSEBITE unde e punctul forte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers vara asta o data pasagera pe un Pegaso, si ceea ce iti spun e d.p.v. al pasagerului, dar sunt sigura ca le simte si cel care conduce. Daca vrei sa mergi pe strada, trebuie sa tii minte ca la viteze mari motorul are vibratii puternice, care nu sunt foarte comode daca e vorba sa conduci mult. Cel putin ala pe care am mers eu, de la 90 km/h incepea sa trepideze destul de tare. Suspensia fatza era destul de moale, dar prin gropile bucurestiului era totusi o placere de mers cu ea. Am vazut cum a urcat cu destula usurinta niste scari (5-6 trepte). Depinde ce vrei sa faci cu ea, nu e totusi indicata pt teren f accidentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi daca poti sa iei legatura cu Dan Nastase, de la Univers Moto, el a testat una....

...am vazut la Milano noul motor aprilia V twin, ce va echipa aceste modele...si promitea

 

....vechiul motor DOHC avea in jur de 49 CP cu 5 valve ( 3 admisie si una evacuare) si injectie electronica Sagem. tranmisia e in 5 trept

 

...Ceva mai intresante au fost modelele ca aveau aceasi motorizare Rotax ca si Bmw de 650, mai ales ca fiabilitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost f.multumit de Pegaso 650 '94 (cu motor Rotax cu 5 supape) am luat-o la 47000km si am vandut-o la 54700km fara sa am nici macar o problema. Vit. max. a fost de 175km/h (eu aveam aprox.92kg.),la demaraj trebuia sa nu ma "dau" prea tare ca se ridica pe o roata (la intalnirea de la Bacau am saltat-o de cateva ori dar fara intentia de a brava) . In ziua cand am fost la Bacau m-am intors pe Cheile Bicazului pana la Ploiesti am facut in total(Ploiesti-Bacau-Cheile Bicazului-Brasov-Ploiesti) 720km. din care aproape 200 pe ploaie si nu m-a deranjat decat apa care stiti voi dragi colegi de sex masculin unde se strange(de "plutesc" toate cele de taina).Nu am avut probleme cu suspensia nici cu frana singura problema era cricul care daca nu eram atent se "plia" cand descalecam (am "luat-o" de doua ori) si credeti-ma ca nu este usor sa ti baritai "animalul" mai ales ca are centrul de greutate destul de sus.

post-7-1071176365_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Tot felul de comentarii la motor ca e asa si pe dincolo , oare nemtii au fost prosti cand au pus Rotax-ul pe F650 :) ??? Diferenta intre italieni si germani e la instrumentatie si la finisaje (care lasa de dorit la italieni :) )! Am vazut pe cineva spunand ca are vibratii puternice! La ce te astepti la un motor cu un singur cilindru? Crezi ca BMW F650 e diferit? Diferenta o vezi pe un CapoNord sau Varadero :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am avut pegaso3 din '97. la capitolul acceleratii nu e nici prea prea nici foarte foarte ... este totusi o moto destul de greoaie. parerea mea ca pt. mono de 50cai, 175 la gol e o greutate maricica ... iar motorul nu e un `nervos` ...

 

ce m 'a impresionat la moto asta e calitatea fabricatiei. nu e cu nimic mai prejos decat bmw 'ul (care pana de curand se facea tot in noale ...). este foarte bine si ingrijit lucrata si cu spirit de raspundere. tanc !

 

nicole, vibratii la viteza mare ??? nici vorba ! se simt totusi ceva vibratii la accelerari bruste si puternice.

 

una peste alta mie mi s 'a parut o moto fiabila; te poti baza pe ea.

 

 

andreigin, de ce ma rog nu 's `deosebite` (adica bune, sau ce ?...) motoarele rotax ? zi 'mi si mie te rog ca m 'ai facut curios ... teribil kiar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este are cam 182kg la gol. E destul de grea, eu am 1,70 si pot sa zic ca e cam mare :( ! Pentru un enduro-stradal e numai buna. Daca o cumperi doar pentru oras o sa cam ai de furca cu ea, e obositoare in oras. Cine are bani sa-si cumpere Africa Twin , un enduro de legenda!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...