Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

@Gorg: E foarte aratoasa, sa-ti traiasca! Daca spui ca ai asa mari probleme cu stabilitatea pe fata ar trebui sa verifici mai atent furca, cauciucuc, rulmenti etc. Ca sa completezi uleiul in furca ar trebui sa stii exact cat ulei mai e acolo. Prin manualele de service gasesti procedurile atat pt completat cat si pt schimbat uleiul. In final recomand un set de arcuri progresive, sa stii ca fac minuni! Una peste alta nu ai spus nimic de experienta ta in materie de motociclete asa ca ma gandesc ca poate pe masura ce te obisnuiesti cu ea o sa-ti vina mai usor s-o stapanesti!

Bine ai venit in club si kilometrii fara numar! :D

 

 

Multumesc de urari, la fel la toata lumea ... :)

Am reusit azi sa verific mai in amanunt furca, intradevar au aparut ceva pierderi - prelingeri de ulei p-acolo. Va trebui sa ma apuc de treaba ...

In legatura cu arcurile, dupa ce desfac, voi verifica daca e cazul de inlocuit ... citeam prin manual ca tre sa fie la o anumita cota. Cele de pe Louis sunt ok?

Experienta, e una foarte vasta, am aproape 20 km pe motocicleta ;) ... in afara celor facuti in poligon ... :)

Multumesc inca o data kinzo.

 

@Barna, recomanzi un brand anume? ... Yamalube ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa inteleg ca nu pot afla seria de 17 caractere a motocicletei mele???

deasemenea voi avea probleme in a identifica motocicleta la magazine le piese?

 

exista alta cale de a afla seria completa?

ma mir ca seria nu e stantata sau inscrisa niciunde pe motocicleta...

 

sosea uscata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca nu pot afla seria de 17 caractere a motocicletei mele???

deasemenea voi avea probleme in a identifica motocicleta la magazine le piese?

 

exista alta cale de a afla seria completa?

ma mir ca seria nu e stantata sau inscrisa niciunde pe motocicleta...

 

sosea uscata!

 

in urma discutiilor m-am uitat si eu pe talon, am doua serii, una de 9 caractere, si una de 15 caractere.

deci, nicaieri 17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit!

 

Pentru un XV 750, ce uleiuri recomandati? ... motor, cardan si furca.

 

Multumesc.

 

Salut

Parerea mea este ca pt motor poti folosi ulei Motul 20W40, pentru cardan ulei Repsol EP (de extrema presiune) iar pentru furca Motul 15W.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Azi mi-am montat noul esapament care urla de ti se face pielea gaina :crack: cred-ca trebuie sa ii montez ceva care sa reduca sunetul pentru ca e destul de puternic!

1. post-25613-1259425079_thumb.jpg

2. post-25613-1259425094_thumb.jpg

 

In rest arata foarte bine!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Multumiri lui Rudi din Oradea, pentru ca mi-a rezolvat telescoapele.

Recomand cu caldura !

 

 

Mesaj completat

Salutare !

 

Multumiri lui Rudi din Oradea, pentru ca mi-a rezolvat telescoapele.

Recomand cu caldura !

 

Schimbat telescoapele, din pacate tot strimb e.

Sunt strimbe jugurile.

Are cineva pe undeva, stie cineva ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Azi mi-am montat noul esapament care urla de ti se face pielea gaina :) cred-ca trebuie sa ii montez ceva care sa reduca sunetul pentru ca e destul de puternic!

1. post-25613-1259425079_thumb.jpg

2. post-25613-1259425094_thumb.jpg

 

In rest arata foarte bine!

 

Evacuarile de pe motoreta ta, sant facute de mine si aveau niste mici atenuatoare de zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evacuarile de pe motoreta ta, sant facute de mine si aveau niste mici atenuatoare de zgomot.

Ahoi! Stiu ca sunt facute de tine :( Alexandru mi le-a vandut pentru ca el nu mai are ce face cu ele pentru ca si-a vandut virago-ul!

Si unde erau atenuatoarele?

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Stiu ca sunt facute de tine :( Alexandru mi le-a vandut pentru ca el nu mai are ce face cu ele pentru ca si-a vandut virago-ul!

Si unde erau atenuatoarele?

:angry:

 

La cativa centimetri in interior de iesire, erau doua triunghiuri cu cate trei tevi si cate un surub pe mijloc care se fileta intr-o platbanda, care se deschideau spre exterior si apasau in peretii tobelor. Acum ce sa zic, atenuau ceva dar nu prea mult.

 

 

Sper sa fi inteles ceva din ce am scris, o sa incerc sa ti le desenez.

Mesaj completat

post-5816-1260135258_thumb.jpgpost-5816-1260135252_thumb.jpgpost-5816-1260135202_thumb.jpg

 

Mi-am adus aminte cu am facut atenuatoarele, ca in poze au fost facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cativa centimetri in interior de iesire, erau doua triunghiuri cu cate trei tevi si cate un surub pe mijloc care se fileta intr-o platbanda, care se deschideau spre exterior si apasau in peretii tobelor. Acum ce sa zic, atenuau ceva dar nu prea mult.

 

 

Sper sa fi inteles ceva din ce am scris, o sa incerc sa ti le desenez.

Mesaj completat

post-5816-1260135258_thumb.jpgpost-5816-1260135252_thumb.jpgpost-5816-1260135202_thumb.jpg

 

Mi-am adus aminte cu am facut atenuatoarele, ca in poze au fost facute.

Uite ce m-am gandit eu si ce am inteles eu din explicatia ta:

post-25613-1260205536_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce m-am gandit eu si ce am inteles eu din explicatia ta:

 

 

Ai inteles perfect, eu am cam aberat cu prima explicatie, am incurcat atenuatoarele si motoretele. Cu taiatul acolo ramane la latitudinea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles perfect, eu am cam aberat cu prima explicatie, am incurcat atenuatoarele si motoretele. Cu taiatul acolo ramane la latitudinea ta.

Apoi daca o sa ma inebuneasca la drum lung nu exista alta solutie decat sa fac un fel de atenuatoare de sunet :angry: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Am reusit sa schimb tevile la telescoape, le-am primit, le-am montat.

Si am avut o surpriza neplacuta, roata sta mai aiurea ca inainte.

Acum nu mai pot sa ma dau cu el.

Dupa ce ne-am uitat mai multi la el am ajuns la concluzia ca jugurile sunt strimbe.

Acum mai iau o pauza sa "gasesc" bani, pentru a inlocui jugurile.

Asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti?

Asa arata in 2008 primavara:

http://www.youtube.com/watch?v=J9B3OU0JyFE

Asa arata in 2009 iarna:

http://www.youtube.com/watch?v=wZdn8sC9C94

dar mai e mult de munca inca :scratch: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

am o intrebare ca de la un incepator: este normal sa vibreze scara de pe stanga dupa ce treci de 90km/hr?

Am o Virago 535 din 93, e singura moto cu care am mers asa ca nu am termen de comparatie. Mi se pare putin deranjant la mersul in afara localitatii.

 

merci anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

am o intrebare ca de la un incepator: este normal sa vibreze scara de pe stanga dupa ce treci de 90km/hr?

Am o Virago 535 din 93, e singura moto cu care am mers asa ca nu am termen de comparatie. Mi se pare putin deranjant la mersul in afara localitatii.

 

merci anticipat

Nu-i normal asa ceva, i-a uitate pe la prindere poate ceva e rupt sau s-a slabit! Si o intrebare: tremura tot suportul cu tot cu pedala de la schimbator?:scratch:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine se simte vibratia in cauza numai la turatie mare. Adica, in utilizare normala, pe la 120Km/h. Eu unul o gasesc binevenita -- ca si cum s-ar aprinde pe consola un LED sub care scrie "ACUM ar fi un moment bun sa iei mana din gaz" :scratch:)

 

@Dexter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IceLord, in primul rand, felicitari! arata foarte bine! esapamentul nou e senzational. farul se potriveste foarte bine! chiar daca nu sunt un fan al unor exagerari, tre' sa recunosc ca si crazy-sisy-bar-u' cat si apehangeru' arata bine pe motorisca!

 

in al doilea rand... vad ca ai renuntat la farul original si la parbriz. le mai ai??? daca da, nu le vinzi? sunt interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IceLord, in primul rand, felicitari! arata foarte bine! esapamentul nou e senzational. farul se potriveste foarte bine! chiar daca nu sunt un fan al unor exagerari, tre' sa recunosc ca si crazy-sisy-bar-u' cat si apehangeru' arata bine pe motorisca!

 

in al doilea rand... vad ca ai renuntat la farul original si la parbriz. le mai ai??? daca da, nu le vinzi? sunt interesat.

Ahoi! Multumesc de compliment, eu zic ca se potriveste look-ul (dar nu look-ul ma intereseaza ci multumirea mea sufleteasca), si personal sunt foarte multumit de cum se comporta la drum lung, e un pic mai obositor cu apehanger si altfel abordezi curbele (viteza si unghi de intrare) dar se merita; far-ul e mult mai frumos decat cel original si in plus si mai bun, dar a trebuit sa-i fac un suport special ca nu se potrivea, dar aia nu a fost mare lucru (un pic de flex si un polizor si ulterior vopsit)! Urmeaza sa modific aripile si sa-i trag un paint, si desigur vine si partea cu nr-ul lateral :moron: ! Mai am de montat amortizoare (suspensie) pe sapte care stau deocamdat bine in cutie! Parbrizul l-am vandut de mult, la fel si vechiul sisbar si porbagaj! Actualul sisbar mi sa rupt de doua ori pana acuma inainte avea 1m, acuma are 75cm (poate am exagerat cu el cand l-am facut de 1m, si recunosc ca la 75cm e perfect) :scratch: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i normal asa ceva, i-a uitate pe la prindere poate ceva e rupt sau s-a slabit! Si o intrebare: tremura tot suportul cu tot cu pedala de la schimbator?:scratch:

 

Pedala de la schimbator nu tremura, numai scara. Senzatia mea este ca vibratiile vin de la cutia de viteze, la turatii mai mari. Se simt si pe dreapta dar nu la fel de tare.

De rupt nu e nimic rupt, doar schimbatorul are putin joc, dar m-am gandit ca e normal, piulita e stransa bine iar in viteze intra corect.

 

Salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...