Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy
 Share

Postări Recomandate

gata.. m-am laudat destul.. acum intrebare:

 

m-ar ajuta un parbriz? sau cat de mult m-ar ajuta.. eu am 55kg... si pe la 80 asa deja ma tin de aripa din spate... :)

 

si daca da.. are cineva unu de vanzare, ieftin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...m-ar ajuta un parbriz?...

Da, te ajuta. Am pus de proba, din curiozitate, nu l-am mai dat jos. Chiar daca nu da bine la chopper, am terminat cu praful de la tir-uri, cu mustele, cu ploaia... acum pot merge si cu viziera ridicata, nu mai conteaza viteza.

Insa trebuiesc facute teste, pana nimeresti inaltimea si inclinatia corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpar VIRAGO 535. Buget MAXIM 1600e.

 

daca doriti sa scapati de motor, acu' in prag de iarna, ma angajez sa am grija de el si sa-l scot la plimbare tinandu-l de manuta.

 

promit ca o sa fiu bland cu el!

uite aici,poate te intereseaza.... chrome://newtabhttp//www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/226019-yamaha-virago-zone/page__st__6750

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor Viragistilor. Ma bucur sa ma alatur grupului, desi sunt posesor de virago din mai, doar ca pana in prezent nu am avut cont...

V-o prezint pe VIO:

post-63187-0-93956500-1348680828_thumb.jpg

 

Arata shukar Vio a ta! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la parbriz...

si eu am parbriz. am luat unul bun de ceva scuter piaggio destul de mare, cu apartori de ghidon si sistem de prindere. l-am decupat dupa plac cu pendularul, taind aparatorile de care ziceam si din innaltime. l-am montat in doar doo puncte de fixare - de partile dintre juguri ale telescoapelor, folosindu-ma de sistemul original al parbrizului (putin modificat) plus inca doo coliere de la un alt parbriz spart, plus doo coliere de prins tevi de perete cu protectie cauciucata. arata foarte bine, elegant - inclinatia e aceeasi cu a furcii. rezista impecabil la viteze mari - nu vibreaza, nu se incovoaie.

totul m-a costat cca 60 lei - parbrizele din obor (50 lei ala mare si 5 lei ala mai mic spart), colierele pt. tevaraie 4 lei amandoo. in cca 2 ore, cu desenat/fumat/masurat/taiat/reglat/fumat/slefuit/adaptat/fixat/admirat/fumat/fumat/tura de proba, am terminat treaba.

eu sunt inalt si greu si nu am avut probleme cu alunecarea pe saua pasagerului in timpul mersului, dar pot sa spun ca parbrizul ma ajuta la viteze mai mari de 90-100 km/h pana pe la 130-140 km/h (in functie si de vant) in pastrarea confortului.

 

cristi, da te rog niste detalii referitoare la testele pe care le-ai facut cu inclinatia parbrizului - scopul si rezultatul. dupa cum am spus mai sus, eu l-am montat in asa fel incat sa "dea bine", dar ma gandesc ca poate obtin mai mult de la parbriz daca mai jonglez putin cu inclinatia sa.

 

sosea uscata!

Editat de octa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

 

imi poate da cineva detalii despre motorul din imagine? E un Virago 535 bobberit FENOMENAL! e superb. Ma intereseaza daca bobberitul s-a realizat in Romania, cat l-a costat si care a fost solutia pentru vopsirea motorului.

post-46244-0-25982900-1348833902_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristi, da te rog niste detalii....

Greu! Nu pot povesti decat ce am facut eu... Am luat un mare parbriz de scuter, l-am taiat pe toate partile pana am realizat un design ce mi s-a parut placut ca aspect. Apoi timp de cateva zile am tot modificat distanta(fata spate), inaltimea si inclinatia lui pana am stabilit pozitia optima. Totul este legat de viteza, la viteze mici nu conteaza, dar la viteze mari se simte cea mai mica modificare. Ce am obtinut? La choppere, la viteze de peste 90 km/h disconfortul incepe sa apara. Acum 120 - 150 km/h nu mai creaza disconfort. Praful TIR-urilor nu mai exista, mustele si alte insecte devin niste buline rosii sau pestrite, pot merge cu viziera ridicata la jumatate sau deschisa de tot. Picaturile de ploaie apar de la jumatatea vizierei in sus, iar eu raman cu tot pieptul uscat(o realizare nemaipomenita)!

Nu am remarcat nimic legat de performanta, posibil ca dinamica sa fie chiar mai buna, nu am cum sa verific/masor. Initial l-am pus de proba, apoi nu am mai renuntat la el, chiar daca aspectul general are de suferit.

 

A trebuit odata, mai demult sa-l scot si findca ma grabeam nu am avut vreme sa-l remontez, am plecat fara el. A fost aiurea, ma obisnuisem cu el, tot drumul nu am putut merge mai repede de 110 - 120... pur si simplu... cam asta este.

Imi pare rau ca nu am incercat cu el intreg la inceput(de curiozitate), la vremea aia nu concepeam parbriz la copper... era dublu si la inaltime, si la latime.

 

Revin: Daca se doreste pot face foto din mai multe planuri... nu pot da cote, este imposibil... fiecare parbriz are dinamica lui. Nu poti face decat teste repetate pe o anumita plaja de viteza. Am remarcat ca daca gasesti o pozitie sa-i zicem optima la 120 km/h, vei constata ca la 150 km/h o alta inclinatie si inaltime este mai buna, trebuie cautat un compromis cu care in scurta vreme te obisnuiesti. Da, merita sa incercati, utilitatea lasa in urma aspectul, parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Deranjez si eu cu o intrebare, pentru cei care se pricep. Detin o virago de 250 cc. in august am constatat ca regulatorul imi incarca intre 13,5-18 v si bine inteles a fiert bateria. Dupa lungi cautari am gasit un regulator pe acelasi voltaj si amperaj respectiv 12 v cu 20 A, aceeasi mufa, de la un yamaha majesti 180 cc. L-am montat, am schimbat si bateria, iar la verificare imi incarca 13,8 V.

Ieri in drum spre casa s-a ars siguranta centrala si am constatat ca regulatorul este in scurt si nu puteai tine mana pe el.

Verificare magmnetou - pe toate cele trei faze imi scoate la relanti 10-11 V, iar la turatie aprox 40 V,

Intrebarea mea este acest regulator s-a ars pentru ca nu este compatibil, a fost defect de la inceput sau alta cauza de la motor.

 

Ps nu sunt singurul care a folosit inlocuitor, pe alte forumuri in strainatate au inlocuit cu succes regulatorul. Unul nou original este in jur de 700 lei, iar eu am dat pe el 60 lei.

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat magnetoul arata 0,1 omi pe fiecare faza. Acum merg pe cel vechi care incarac mult, merg cu faza lunga si la turatie foarte mica.

Un regulator la noi pt virago 700 lei, iar pe ebay dureaza mult, aprox 3 saptamani.

Ce am montat eu este SH640D-12 sau cel putin asa ar trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacã te-ajutã cu ceva...

http://www.ebay.co.u...#ht_2435wt_1024

 

E s/h,costã 51 $ cu transp. cu tot.Vine-n 2 sãptãmâni. Si uite si nou-noutz,un pic mai scump (60 $ cu totul).:

http://www.ebay.co.u...0#ht_2333wt_799

 

Am gãsit simai ieftin,30 lire sterline,si cu transp. gratis...Doar cã vine din Hong Kong,si face-o lunã,pânã-aici...

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Yamaha-Virago-Vstar-XV250-125-Route-66-rectifier-Regulator-/180727866279?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2a143863a7#ht_5071wt_985

 

Da' pe-ãsta,l-ai vãzut...? E-o firmã de la noi,care-l are...http://www.piese-scutere.net/products/YAMAHA-regulator-tensiune-XV-VIRAGO-250.html

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Eu ma intrebam de ce s-a ars...

Uneori atat i-a fost dat sa traiasca, de cele mai multe ori insa cauzele sunt in instalatia electrica. Probleme ce apar inevitabil, in instalatii mai vechi de 10 ani. Dupa descrierea facuta anterior, generatorul este ok.

Cumpara-ti un releu, apoi inainte de a-l monta mai stam de vorba...

 

PS. Majoritatea generatoarelor(este un magnetou - chiar daca unii ii spun gresit alternator) sunt facute sa debiteze 150W. Poti utiliza aproape orice tip de regulator(eu am de scuter).

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns, asta era si ideea mea de ca sa dau 700 lei, cand pot da 60 lei pe un produs ce face acelasi lucru.

Nu stiu ce sa fac headscratch.gif sa iau unul nou de 60 lei sau sa astept salariul si sa cumpar de pe ebay cu 40 euro? Sti cu este vorba suntem prea saraci sa luam lucruri proaste, daca iau unul de 60 lei si se arde iar? headscratch.gif

Cel din spania este sigur made in china 40 euro, cel de scuter este italian RMS la pagina 688 cod produs 4HMH19600000

Multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista o anomalie in instalatia electrica, nu mai conteaza pretul sau producatorul... ve-i cumpara regulatoare la nesfarsit!

La orice reparatie, in orice domeniu in primul rand cauti cauza si o remediezi, apoi repari/rezolvi efectul. Regulatorul il poti face si tu(diode si tiristori), sunt tot felul de scheme publicate - nu asta conteaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...