Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Am dat placutele unui Virago din 1992, s-au potrivit perfect, iar eu mi-am pus placute de Virago 1100 (si bujii de Oltcit :wave: )

Eu ti a-si recomanda sa folosesti ce iti zice cartea pentru ca prelungesti viata motorului! :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut, mai nene cum se poate modifica sunetul de tobe la o 250? ca nu ma prind cum dracu se face evacuarea

Goleste tobele,dar oricum nu o sa suna nustiu ce de tare,sincer nu prea se merita.

 

--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 10:21 -------------

Eu ti a-si recomanda sa folosesti ce iti zice cartea pentru ca prelungesti viata motorului! :wave: :cheers:

Omu invata din greselile lui :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 10:21 -------------</small><br/>

Omu invata din greselile lui :cheers:

Eu spre fericirea mea am invatat din greseliile altora; si sper sa nu fac multe greseli de genu asta!

Si de cand mi-am luat motorul am facut totul cat am putut ca la carte ca sa nu am probleme suplimentare :cheers: !

 

--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 10:46 -------------

salut, mai nene cum se poate modifica sunetul de tobe la o 250? ca nu ma prind cum dracu se face evacuarea

Uite aici sunet de xv 250 modificat!

 

 

Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 10:21 -------------</small><br/>

Omu invata din greselile lui :cheers:

 

Eu spre fericirea mea am invatat din greseliile altora; si sper sa nu fac multe greseli de genu asta!

Si de cand mi-am luat motorul am facut totul cat am putut ca la carte ca sa nu am probleme suplimentare :cheers: !

 

<small>--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 10:46 -------------</small><br/>

Uite aici sunet de xv 250 modificat!

 

 

Ce zici?

 

pai nenea, aia e vrajeala, dupa tobe aia e 535

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu zici! :cheers:

 

eu asa vad, ma rog, ideea este ca am vazut ca are o toba intermediara la mijloc si din aia se duc gazele catre alea 2 tevi, poate imi vin dracii si ma pun cu flexu pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu asa vad, ma rog, ideea este ca am vazut ca are o toba intermediara la mijloc si din aia se duc gazele catre alea 2 tevi, poate imi vin dracii si ma pun cu flexu pe ea

NU FI RAU!Eu am scos un surub dintr-un loc si are deja alt sunet, si am reglat un pic carburatoarele si totul e OK! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU FI RAU!Eu am scos un surub dintr-un loc si are deja alt sunet, si am reglat un pic carburatoarele si totul e OK! :cheers:

 

bun, eu am de 2 juma, ce surub, unde e? am dreptate cu toba aia de mijloc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, eu am de 2 juma, ce surub, unde e? am dreptate cu toba aia de mijloc?

Virago meu e de 535cc iar surubul respectiv e undeva pe la mijlocul galeriilor de evacuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutie: Dalta, ciocan.. scoti filtrul ala final.. si dupa aia chiar suna decent.

 

nu mere nenea, m-am uitat chiar acusi, deci de la pistonul 1 vine teava care este obturata undeva de acolo se duce intr-un fel de tulumba si iese iar in aceeasi teava, teava 2 este la misto pana la juma deoarece din piston 2 iese o alta teava care intra in aceeasi cacanarie si iese spre capataul tevii 2, una peste alta nu prea vad ce as putea macelari p'acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe net,mi se pare interesanta

d-le barna,asi dori sa stiu daca ati putea sa ma ajutati cu niste capace cromate(care se afla sub rezervorul de benzina) de la virago 535.sunt nou in domeniu si mi-a spus cineva ca ai putea sama ajuti.iti multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tobele goale si chiar SUNA. E super in trafic ca te aud taranii care nu stiu sa se asigure in oglinzi. :cheers:

 

--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 15:20 -------------

Omu invata din greselile lui :cheers:

 

Nu se aplica de data asta in cazul prezentat de mine, intreaba orice mecanic care stie sa repare si altceva decat vitezane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nenea, aia e vrajeala, dupa tobe aia e 535

Nu e vrajeala, ala e de 250, uitate la forma motorului, nu te lua dupa tobe :cheers: .

 

 

Uite-l si aici:

 

 

Si asa suna un 535 - dragsound :

 

post-2094-1204835160.jpg

post-2094-1204835174.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutie: Dalta, ciocan.. scoti filtrul ala final.. si dupa aia chiar suna decent.

la mine nu mere....am taiat "tablia" ce tine ultima sita si degeaba....teava aia mica, din mijloc...e prinsa bine de tot altcumva si nu pot nici chip s-o trag afara.

Eu am si altfel de tobe, nu-s alea originale...era fff silentioase la inceput...pana le-am taiat tabliile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vrajeala, ala e de 250, uitate la forma motorului, nu te lua dupa tobe :cheers: .

Uite-l si aici:

 

 

Si asa suna un 535 - dragsound :

 

 

corect, dar spanoloiu ala i-a pus altfel de tobe, tobe care de altfel costa fro 400 de euroi, plm caut surubu ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt omu cu c.oaie,si ceilalti....eu la virago 250(al nevestei,daca cumva va intrebati cand am avut eu virago) am bagat un drug de fier prin tobe,si i-am futut citeva ciocane pina a perforat....si sunau excelent....apoi s-a vandut urgent...hehehe

toba intermediara nu poate fi anulata,decit daca iti pui alt set de tobe,custom.

 

 

Black.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt omu cu c.oaie,si ceilalti....eu la virago 250(al nevestei,daca cumva va intrebati cand am avut eu virago) am bagat un drug de fier prin tobe,si i-am futut citeva ciocane pina a perforat....si sunau excelent....apoi s-a vandut urgent...hehehe

toba intermediara nu poate fi anulata,decit daca iti pui alt set de tobe,custom.

Black.

 

raidare, ia expliciteaza tu la omu cu c'oae, ai bagat drugu ala prin teava aia subtire si l-ai luat la omor? sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact...vazind ca nu am cum sa scot sitele,nici sa anulez toba intermediara,am luat o bara de fier de 12 cred,mai lunga,care intra in toba,si i-am dat la cap pina a trecut prin sita finala...deci gazele ieseau acum direct prin teava din mijlocul tobei...

hehehe,chestie haioasa la virago 250,cotul de la cilindrul din spate este fals,este doar un cover cromat,ca sa arate ca la harley....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact...vazand ca nu am cum sa scot sitele,nici sa anulez toba intermediara,am luat o bata de fier de 14 cred,mai lunga,care intra in toba,si i-am dat la cap pana a trecut prin sita finala...deci gazele ieseau acum direct prin teava din mijlocul tobei...

hehehe,chestie haioasa la virago 250,cotul de la cilindrul din spate este fals,este doar un cover cromat,ca sa arata ca la harley....

 

fi antena ca ma duc la garaj sa-i dau omor, daca nu merge te-am halit, si da, teava de sus e la misto prima jumatate :cheers:

p.s. ai facut omoru la ambele tobe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Virago de 250, din 2001, rosie, ca cea din avatar :cheers: . M-am gandit ca ne-ar fi mai usor sa gasim piese si sa ne ajutam reciproc daca ne-am uni intr-un topic. Ia sa va vad! :cheers:

 

 

 

sunt si eu un nou si fericit posesor de 535 si asi vrea sa ma ajutati care poate cu un sfat-

 

de unde fac rost de un capac nikelat de sub rezervor (stanga,eventual le cumpar pe ambele)?

 

daca are ,unde se afla sicum se schimba filtru de aer la viraga ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..................,unde se afla sicum se schimba filtru de aer la viraga ?

Te rog sa te uiti la pagina 204 acolo gasesti si desene technice.In rest mai am nevoie de niste date despre motocicleta ta sa pot sati ofertez capacele laterale cromate.Am nevoie de anul de fabricatie ,model (2YL sau 3BR) sau daca se poate seria de sasiu.Toate datele poti sa mil trimiti prin PM.

Bafta

Barna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de tobe,

Avent, viroaga ta e din anglia?

Stii cumva cum se numesc tobele de pe ea(am si eu la fel)

Daca le-ai golit, cum ai reusit fara sa scoti niturile de la capetele finale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...