Sari la conținut

Gura Humorului, Cheile Bicazullui


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Pe data de 3 iulie plec intr-o excursie de 4 zile in zona Gura Humorului, Campulung Moldovenesc, Carlibaba, Dorna Candrenilor, Bicaz, Tg Secuiesc(o zi si o noapte dormim la intrunire la Tg Secuiesc) apoi revenimprin Panciu, Odobesti, Focsani si Buc.Am uitat sa specific ca la ducere mergem prin Cheia, Brasov, Oituz, Tg Ocna, Bacau,Pt Neamt, Tg Neamt(manastiri, Varatec, Agapia)Falticeni, Gura Humorului.Sunt singur, merg incet , fac foto nenumarate, am cort de doua pers daca e nevoie(am moto mare, nu e problema de carat bagaje), eventual i-au si pasager pe motoreta(exclus de sex feminin :bigstar: ).Cine m-a cunoaste stie ca distractia si voia buna le am cu mine in top-case :cheers:.Rog ca incepatorii sa se abtina..,sunt cam 7 munti de strabatut .., astept doritori!As fi fericit sa gasesc macar unul, sa nu merg singur :) Pt detalii, astept PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul asta vreau eu sa il fac, cu cateva exceptii,dar daca lipsesc 4 zile de la munca imi atarna sefu chestiile alea care la avem noi baietii de oglinda masinii :) Poate ne vedem maine seara la arc si ne intelegem cumva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe data de 3 iulie plec intr-o excursie de 4 zile in zona Gura Humorului, Campulung Moldovenesc, Carlibaba, Dorna Candrenilor, Bicaz, Tg Secuiesc(o zi si o noapte dormim la intrunire la Tg Secuiesc) apoi revenimprin Panciu, Odobesti, Focsani si Buc.Am uitat sa specific ca la ducere mergem prin Cheia, Brasov, Oituz, Tg Ocna, Bacau,Pt Neamt, Tg Neamt(manastiri, Varatec, Agapia)Falticeni, Gura Humorului.Sunt singur, merg incet , fac foto nenumarate, am cort de doua pers daca e nevoie(am moto mare, nu e problema de carat bagaje), eventual i-au si pasager pe motoreta(exclus de sex feminin :kiss: ).Cine m-a cunoaste stie ca distractia si voia buna le am cu mine in top-case :D.Rog ca incepatorii sa se abtina..,sunt cam 7 munti de strabatut .., astept doritori!As fi fericit sa gasesc macar unul, sa nu merg singur :blink: Pt detalii, astept PM

 

suna tentant. 2 intrebari :

 

1) Un calcul aproximativ ti-ai facut.. adica cam cati kilometri sunt ???

2) Ai inclus in traseu si portiuni de drum care ar putea pune probleme unui cruiser ?

 

Maine o sa-mi schimb placutele de frana si uleiul .. daca pana pe 3 iulie reusesc sa-mi schimb si ambele cauciucuri (azi le-am comandat din DE) ... cred ca am sa vin.

 

Partea care imi convine, este ca ai inclus si Tg Sacuiesc in traseu, intrunire la care vroiam sa nu lipsesc, iar o noapte acolo e numai bine.

 

Pana atunci am sa citesc regulat topicul, sa vad ce si cum.

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna tentant. 2 intrebari :

 

1) Un calcul aproximativ ti-ai facut.. adica cam cati kilometri sunt ???

2) Ai inclus in traseu si portiuni de drum care ar putea pune probleme unui cruiser ?

 

Maine o sa-mi schimb placutele de frana si uleiul .. daca pana pe 3 iulie reusesc sa-mi schimb si ambele cauciucuri (azi le-am comandat din DE) ... cred ca am sa vin.

 

Partea care imi convine, este ca ai inclus si Tg Sacuiesc in traseu, intrunire la care vroiam sa nu lipsesc, iar o noapte acolo e numai bine.

 

Pana atunci am sa citesc regulat topicul, sa vad ce si cum.

Lasa-le dreaku de cauciucuri si vino cu fratili tau din Bucale.., drumul e asfaltat, mai are si petice dar merem la plimbare , facem poze, visam.., doar e plimbare, zau asa, ar fi super sa va am tovarasi de drum pe tine si pe Pegassos.., nu mai stati pe ganduri va astapt sa merem impreuna!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungi in zona Campulung Moldovenesc si esti cu enduro se merita sa ajungi pe valea Bistritei pe drumul C-lung Mold - Rarau - Chiril(de acolo mergi spre Bicaz).

Partea de urcare dinspre C-lung este mai varza, coborarea de pe Rarau in Chiril este ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ai timp ... baga o harta .. si marcheaza cu pixu o mica schita a posibilului traseu.

Poisonee, imi cer lucruri imposibile.., eu sunt inca in stadiul de maimuta in manevrat calculatorul, deci,daca ai po harta in fata si urmaresti traseul punct cu punct asa cum enumar eu acum localitatile sigur vei intelege si eventual cei care cunosc si starea draumurilor pe acest traseu propus de mine poate sunt buni sa imi spuna si mie daca sunt cat de cat cune respectivele drumuri.Iata traseul;Buc-Cheia-Brasov-Sf gheorghe-Oituz-Tg Ocna-Moinesti-Bacau-Piatra Neamt-Tg Neamt-Falticeni-Gura Humorului-Campulung Moldovenesc-Carlibaba-Rodna-Ilva Mica-Bistrita Bargaului-Dorna Caqndrenilor-Crucea-Brosteni-Piatra Teiului-Bicaz-Cheile Bicazului-Gheorgheni-Baile Tusnad-Tg Secuiesc(intrunire)-Ojdula-Dragosloveni-Vizantea Manastireasca-Panciu-Odobesti-Focsani-Ramnic-Buzau-Buc.In acest traseu vom strabate 10 munti;Muntii;Nemira-Stanisoara-Obcina Mare-Mestacanis-Suhara-Calimani-Bistritei-Ceahlau-Giurgeni-Vrancei.., mai mult de atat chiar nu se poate intr-un traseu atat de scurt, eu zic ca se merita.Plecam joi dimineata, ne cazam la manastiri(agapia, varatec), la cort sau nu, vineri avem un traseu de vis numa prin munti, unde ne vom caza tot la cort daca nu vor fi bani de pensiune, sambata pe la pranz ajungem la intrunirea de la Tg Secuiesc si ne spalam pacatele in bere, alte intrebari?.Tin sa reamintesc ca viteza de deplasare va fi f scazuta pt a face poze, a filma si a viziona si peisajele prin care vom trece!PS Astept, cu multumiri anticipate, detalii despre starea drumurilor de pe traseul dinspre Gura Humorului spre Carlibaba si inspre Dorna Candrenilor-Bicaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN17 Gura Humorului - Iacobeni (intersectia cu drumul care duce spre Carlibaba) este in lucru, f multe semafoare, portiuni asfaltate, destule portiuni inca f varza.

Grija mare pe portiunile cu asfalt intermediar(la culoare este mai deschis, gri-maroniu) nu ai aderenta deloc, pe ud si cu masina derapezi f tare chiar daca nu fortezi limitele.

Dorna Candreni - Vatra Dornei din nou vestitul DN17 care este in lucru, pana in intrarea in VD este ok. Acolo este o portiune de 3-4km care iti rupe fundu`.

Vatra Dornei - Coada lacului drumul este din dale de beton cu multe gropi si denivelari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa Oituz, recomand sa vii prin Onesti, chiar daca pare mai lung e sigur mai bun drumul. Prin Moinesti am venit anul trecut si am crezut ca nu mai ajung la Bacau odata, sunt vreo 15 km f frumosi cu zone f bine bine asfaltate dar dupa e un cosmar. Daca ajungi in Piatra Neamt si ai nevoie de sfaturi sau ajutor, cauta-ma la tel 0722699014. Cunosc zona bine, daca ai nelamuriri intreaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stiam ca pune cineva traseu, nu ma mai chinuiam :)

 

dar e bine.. a fost placut sa belesc ochii pe harta si sa-mi readuc aminte de locuri de mult vizitate , si uitate.

 

asta e rezultatul meu, ca am mazgalit si io un traseu din cate am inteles de la jean.

 

traseu_propus_harta_mica.jpg

 

cu verde a traseu de dus, cu albastru, e cel de intoarcere de la Tg Sacuiesc. Lipseste legatura dintre Carlibaba si Rodna, am uitat sa dau acolo cu trafaletele pe harta. E o bucla acolo pe la Borsa-Nasaud. Am fost prin partile alea anu trecut, peisaje incredibile, insa drum bombardat , ca'n ww2.

 

Distanta, cred se apropie de ce zice programu ala, in poza lui wrongname. Dar io sunt de principiul : cu cat mai multi km, cu atat mai bine.

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Route 66. de retinut.

 

in alta ordine de idei : traseul imi place, 90 % cred ca vin, sper sa tina si vremea cu noi.

 

Mi-am schimbat deja placutele de frana, uleiul, filtru, mici retusuri tehnice.. cat si cauciucul pe spate. Asta era cel mai important.

 

Mai am de schimbat cauciucul pe fata, care e comandat deja, sper sa-mi ajunga pana atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informatii despre o parte din drumurile pe care veti merge vi le spun eu, pentru ca le vizitez cel putin o data pe luna, din cauza serviciului:

 

1. Oituz - Onesti drumul e in stare buna, se poate merge bine pe el, dar atentie la radare

2. Onesti - Moinesti se asfalteaza pe bucati, multe portiuni cu asfaltul zgariat longitudinal, atentie la depasiri, ca te fura. Zonele asfaltate sunt chiar la iesirea din Onesti si la intrarea in Comanesti. In afara de cele spuse mai sus, drumul e ok, cu multe curbe frumoase

3. Moinesti - Bacau drumul e impecabil, dar sunt multe sate si linii continue

4. Bacau - Piatra Neamt drum in stare perfecta, dar mare atentie la radare, mai ales in bucata de la iesire din BC, unde soseaua cu 3 benzi pe sens trece prin localitati si limita e de 50 kmh

5. Piatra Neamt - Tg. Neamt drum in stare buna

Aici iti recomand sa mergi pe drumul spre statiunea Oglinzi inspre Falticeni; e cea mai scurta varianta, dar ai grija ca pe la jumatate e o curba la dreapta, peste un pod, unde nu ai vizibilitate neam si te fura: crezi ca e larga si de fapt se inchide brusc (o s-o recunosti, are multe urme de frane si accidente), dar in rest, drumul e in stare buna

6. La Spataresti, chiar inainte de intrarea in Falticeni, mergi pe drumul secundar (adica tii tot inainte, in loc sa faci dreapta spre Falticeni) si mergi pana in Gura Humorului pe un drum superb, impecabil ca stare. Ai grija numai la radare, ca mai stau ascunse

7. Gura Humorului - Campulung e drum in mare parte din placi de beton, in stare jalnica

8. Campulung - carlibaba e acceptabil.

9. Bistrita Bargaului-Dorna Candrenilor drumul are portiuni asfaltate proaspat si portiuni unde inca se mai lucreaza, mai ales pe varful muntelui (unde neaparat trebuie sa te opresti pentru o poza cu moara eoliana). Singura bucata cu adevarat imposibila e intrarea in Vatra Dornei, unde ai o portiune de tot rahatul.

10 Crucea-Brosteni-Piatra Teiului-Bicaz. Pe Valea Bistritei ai parte de un peisaj superb si de un drum foarte denivelat, dar pe care poti mentine o viteza de croaziera de 80-90-100, pentru ca nu sunt radare. Intre Poiana Largului (sau Piatra Teiului) si Bicaz, drumul e in stare buna, ai grija la cateva curbe pentru ca mai gasesti pietris/nisip.

 

Drum bun si sa ne tineti la curent, poate ne alaturam pe bucati mai mici de traseu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informatii despre o parte din drumurile pe care veti merge vi le spun eu, pentru ca le vizitez cel putin o data pe luna, din cauza serviciului:

 

1. Oituz - Onesti drumul e in stare buna, se poate merge bine pe el, dar atentie la radare

2. Onesti - Moinesti se asfalteaza pe bucati, multe portiuni cu asfaltul zgariat longitudinal, atentie la depasiri, ca te fura. Zonele asfaltate sunt chiar la iesirea din Onesti si la intrarea in Comanesti. In afara de cele spuse mai sus, drumul e ok, cu multe curbe frumoase

3. Moinesti - Bacau drumul e impecabil, dar sunt multe sate si linii continue

4. Bacau - Piatra Neamt drum in stare perfecta, dar mare atentie la radare, mai ales in bucata de la iesire din BC, unde soseaua cu 3 benzi pe sens trece prin localitati si limita e de 50 kmh

5. Piatra Neamt - Tg. Neamt drum in stare buna

Aici iti recomand sa mergi pe drumul spre statiunea Oglinzi inspre Falticeni; e cea mai scurta varianta, dar ai grija ca pe la jumatate e o curba la dreapta, peste un pod, unde nu ai vizibilitate neam si te fura: crezi ca e larga si de fapt se inchide brusc (o s-o recunosti, are multe urme de frane si accidente), dar in rest, drumul e in stare buna

6. La Spataresti, chiar inainte de intrarea in Falticeni, mergi pe drumul secundar (adica tii tot inainte, in loc sa faci dreapta spre Falticeni) si mergi pana in Gura Humorului pe un drum superb, impecabil ca stare. Ai grija numai la radare, ca mai stau ascunse

7. Gura Humorului - Campulung e drum in mare parte din placi de beton, in stare jalnica

8. Campulung - carlibaba e acceptabil.

9. Bistrita Bargaului-Dorna Candrenilor drumul are portiuni asfaltate proaspat si portiuni unde inca se mai lucreaza, mai ales pe varful muntelui (unde neaparat trebuie sa te opresti pentru o poza cu moara eoliana). Singura bucata cu adevarat imposibila e intrarea in Vatra Dornei, unde ai o portiune de tot rahatul.

10 Crucea-Brosteni-Piatra Teiului-Bicaz. Pe Valea Bistritei ai parte de un peisaj superb si de un drum foarte denivelat, dar pe care poti mentine o viteza de croaziera de 80-90-100, pentru ca nu sunt radare. Intre Poiana Largului (sau Piatra Teiului) si Bicaz, drumul e in stare buna, ai grija la cateva curbe pentru ca mai gasesti pietris/nisip.

 

Drum bun si sa ne tineti la curent, poate ne alaturam pe bucati mai mici de traseu :)

Iti multumesc mult de tot pt toate inf, imi vor fi de mare ajutor..,Poisson, da-mi un pm cu nr tau de tel,pana acum am fi 4, din care doi, adica eu cu un prieten, sigur.Oricum, mai mult de 4-5 motoare nu mai e prea bine ca se nasc animozitati la nivelul grupului, stiu asta sigur ,din experienta, deci am fi de ajuns, ramane sa stabilim detaliile, prin tel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

jeane, ti-a venit dor de duca, chiar vrei sa cutreieri muntii-n lung si-n lat, la propriu ??

 

:burnout:

 

frumoase zone, de odihna si liniste, iar, odata ce ploiesti, n-o sa simtiti kilometrii...

 

bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...