Sari la conținut

Rulmenti Roata Spate.


Postări Recomandate

aia ca producatorul cere un anumit tip de rulmenti si pune alta sigla is basme...nu are cum..cel care i face ii si markeaza..pt ca sunt certificari internationale pe care o firma le are pt a produce asa ceva...nu i ca la obor..si nimeni nu si poate scoate un produs sub alta denumire..pt ca el are un PATENT(brevet) de fabricatie...deci nu vb iti aiurea daca nu stiti.

Ai curaj sa pariezi bani pe afirmatia asta?

Sunt f multi producatori care ofera servicii OEM , adica produc produsele lor dar cu denumirea pe care o vrea clientul.

Brevetul nu-i o problema atata timp cat tot el produce, nu-i fura nimeni tehnologia , doar ca-si marcheaza produsele cum vrea el. In cazul certificarilor obtiunute de la diverse instituturi pentru un produs X producatorul trimite o cerere catre institut si acesta in certificat adauga faptul ca produsul X se mai gaseste si sub denumirea Y comercializat si de firma Z. Aceste lucruri costa si in cele mai multe cazuri serviciile OEM necesita costuri suplimentare.

Caz concret pentru o centrala de detectie incendiu cu certificare LPCB obtinuta de la institut britanic, producatorul cere 10000E pentru a scrie pe ea ce denumire vreau eu.(pretul asta se cere o singura data, apoi toate centralele de acel tip pe care le cumpar se vand la pret normal, dar cu denumirea ceruta de mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai curaj sa pariezi bani pe afirmatia asta?

Sunt f multi producatori care ofera servicii OEM , adica produc produsele lor dar cu denumirea pe care o vrea clientul.

Brevetul nu-i o problema atata timp cat tot el produce, nu-i fura nimeni tehnologia , doar ca-si marcheaza produsele cum vrea el. In cazul certificarilor obtiunute de la diverse instituturi pentru un produs X producatorul trimite o cerere catre institut si acesta in certificat adauga faptul ca produsul X se mai gaseste si sub denumirea Y comercializat si de firma Z. Aceste lucruri costa si in cele mai multe cazuri serviciile OEM necesita costuri suplimentare.

Caz concret pentru o centrala de detectie incendiu cu certificare LPCB obtinuta de la institut britanic, producatorul cere 10000E pentru a scrie pe ea ce denumire vreau eu.(pretul asta se cere o singura data, apoi toate centralele de acel tip pe care le cumpar se vand la pret normal, dar cu denumirea ceruta de mine)

ce mah ... te crezi destept ??? :cheers: :) :( :rock:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmenții de la SKF sînt super OK .. vreau să văd Âşi eu motocicleta care turează roata spate la 10000 rpm :)

 

Eu am fost nevoit să merg la Honda Âşi să-mi iau originali ... fiindcă Honda e Honda ... adică are anumite dimensiuni de rulmenți comandați special pentru ei, pe care nu le găseÂşti la nimeni ... n-are rost să mai zic aici la ce preț i-am luat .... asta e ...

 

la roată mai te descurci, dar la rulmenții cu ace de la ProLink sau la jug, la revedere .... în schimb, la Suzuki am avut plăcuta surpriză să găsesc rulmenți standard ...

 

Apropo .. rulmenții Honda originali sînt fabricați de NTN Âşi NSK, distribuiți în Romănia, dar problema e că sînt dimensiuni specifice, făcute special pentru Honda ....

 

uitați aici cataloagele de la SKF http://www.badi.ro/Romana/produse/rulmenti...menti_total.htm

 

sau încercați aici http://www.adeko.ro/ ... aduc Âşi NSK

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai curaj sa pariezi bani pe afirmatia asta?

Sunt f multi producatori care ofera servicii OEM , adica produc produsele lor dar cu denumirea pe care o vrea clientul.

Brevetul nu-i o problema atata timp cat tot el produce, nu-i fura nimeni tehnologia , doar ca-si marcheaza produsele cum vrea el. In cazul certificarilor obtiunute de la diverse instituturi pentru un produs X producatorul trimite o cerere catre institut si acesta in certificat adauga faptul ca produsul X se mai gaseste si sub denumirea Y comercializat si de firma Z. Aceste lucruri costa si in cele mai multe cazuri serviciile OEM necesita costuri suplimentare.

Caz concret pentru o centrala de detectie incendiu cu certificare LPCB obtinuta de la institut britanic, producatorul cere 10000E pentru a scrie pe ea ce denumire vreau eu.(pretul asta se cere o singura data, apoi toate centralele de acel tip pe care le cumpar se vand la pret normal, dar cu denumirea ceruta de mine)

 

o zi buna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thunderbyte, nu se da destept, chiar e destept!

Cata_30, Binox are dreptate 100%, nu te mai contrazice aiurea.

 

Exemplu putin depasit, dar ca sa intelegi mai bine: Daca tu crezi ca Billa are o fabrica mare (sau multe mai mici) care se numeste/esc "Clever" care produc/e de la biscuti pana la mancare de caini, atunci te inseli grav.

Te pomenesti ca Honda are si fabrica de ulei...si turnatorie... si mina de carbune, mina de minereu... apa tehnologica o folosesc din izvoare Honda.... hai ca am deraiat deja... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce am comentat ceva aiurea...ca nu ar avea dreptate?..nu s de ala incuiat care sa delireze aiurea

kestia e ca ala e un prieten si mi a aratat pe calculator ca a facut comanda in japonia la honda si suzuki, pt ca voia si un prieten cu o suza rulmenti fata

si a durat 1 luna de zile..... a zis ala ca mi poate si aduce OEM in 3 zile...na ce sa zic..nu vreau sa ma mai bag ..poate nu am dreptate..o fi si asta

puteam opta cu incredere si in SKF dar am aflat mai tarziu ca este magazin la mine in oras...deci o zi buna sincer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te superi, ideea era ca fiecare mare producator are "his own suppliers" care fabrica pentru ei sub numele lor. Atata tot. Asta ai contrazis tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thunderbyte, nu se da destept, chiar e destept!

Cata_30, Binox are dreptate 100%, nu te mai contrazice aiurea.

 

Exemplu putin depasit, dar ca sa intelegi mai bine: Daca tu crezi ca Billa are o fabrica mare (sau multe mai mici) care se numeste/esc "Clever" care produc/e de la biscuti pana la mancare de caini, atunci te inseli grav.

Te pomenesti ca Honda are si fabrica de ulei...si turnatorie... si mina de carbune, mina de minereu... apa tehnologica o folosesc din izvoare Honda.... hai ca am deraiat deja... :lol:

Glumeam mah ... il stiu pe Bogdan, un om super de treaba si chiar destept in adevaratul sens al cuvantului :crack:

 

:crack: :crack: :agree:

 

cum se verifica daca mai sunt buni rulmentii?

In primul rand te uiti sa ju aiba joc sau alte alea, apoi in pui pe deget si il invarti, daca simti la mana ca merge in trepte sau scoate zgomote ciudate atunci trebuie schimbat, dar daca merge lin, nu are joc si nu are urme de fortare mecanica(lovituri de ciocan, samd) e bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...