Sari la conținut

Spray de lant


Postări Recomandate

Am citit de curand undeva ca lantul se poate spala/unge si cu ulei de motor.

 

Un spray de lant = aprox 350.000 lei

 

Un litru ulei T90 = parca 90.000 lei (o diferenta mare nu?)

 

De atacat o-ringurile, x-ringurile sau tz-ringurile nu se pune problema ca un ulei de motor/transmisie e in contact permanent cu tot felul de simeringuri in motor si pe alea nu le papa.

 

Gresesc undeva daca spal/ung lantul cu ulei de transmisie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sprayul de lant are alte calitati, pe care uleiul de motor nu le are.

 

Uleiul nu se va lipi de lant asa cum o face sprayul. Uleiul nu are treaba cu praful, in motor, pe cand lantul e mult mai expus mediului, iar praful se va lipi usor de el.

 

Daca te gandesti ca faci economie 200 de mii, cand un kit de lant e minim suta de euro ... recomand untura, e mai ieftina si se lipeste bine de lant !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locul unde am citit e manualul de service!!! Deci ......

 

O-Ringul nu retine uleiul inauntru ca X-RIngul. Eu am O-Ringuri deci nu ma intereseaza daca ramane sau nu.

 

Scopul O-Ringului stiam ca este sa nu fie frecare metal pe metal.

 

Apropos de praf: tu ai dreptate, praful se va pune mult mai repede pe ulei decat pe spray.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit ceva in manual, dar nu stiu cat de corect e.

 

La mine scrie ca la ... nshpe kilometri (o durata mai mare, oricum) se da jos, se spala, se lasa la uscat o zi, dupa care se da cu spray de lant. Uleiul nu adera prea bine la lant, gandeste-te la ce viteza se invarte si cum o sa-l arunce; sprayul de lant face si el la fel, daca nu il lasi sa se usuce; daca il lasi sa se usuce, acolo ramane.

 

*-ringurile au rol de a mentine lubrifiantul la locul lui, in "incheieturile" lantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazid are dreptate.

In manual scrie clar... ulei si de care.

Si la ce numar de km. Sprayul de lant e ca aditivul pentru motor. Nici un producator nu vorbeste despre el. Unii .. din contra .. scriu ca nu este recomandat a se folosi.

 

La motor unii soferi pun. ...altii nu. Nu a reusit nimeni sa imi demonstreze ca ajuta la ceva. Merg 10000 cu un ulei sintetic bun.. si gata.

 

Acu... o mica poveste. Cind eram mai mic si mai fraier (prin 1992).. mi-am cumparat o honda enduro. Tinuta 2 ani. Mers cu ea peste tot.. inclusiv iarna pe zapada.... vara ture pe plaja prin apa...

Nu am uns niciodata lantul pt simplul motiv ca nu auzisem de operatiunea asta(cred ca nu m-am uitat niciodata cu atentie la el)... Nu mi-a facut nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa zic si eu ca este cu spray-ul de lantz. Acum daca nu mai avem subiecte de discutzie despre pistoane, segmentzi, culbutori... decat la lantz mai putem sa ne bagam si sa discutam :bounce:)))). Dupa parerea mea, discutzia asta despre spray sau seu de oaie seamana cu topic-urile alea despre uleiuri de motor, ca se umple forumul dar nu se trage concluzia.

 

On-topic - eu ung lantzul cu ulei de mecanisme fine, bagat cu seringa cu ac la fiecare zala, pe langa rola, la "boltz".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fierbe lantul in seu de oaie si nu ai treaba cu el 1 an de zile garantat

totusi foloseste un spray de lant eu pot face rost la 200mii sprayul de 400ml

ungandul cu ulei cum se zicea mai sus adera mai repede praful si nisipul ceea ce roade sau uzeaza mai repede foaia si lantul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat un spray Shell de la un magazin moto din BV.

Am dat 350.000 pe el..nu-mi pare rau. cred ca ma va tine mult si bine.

Primele impresii: intrucat lantul nu fusese dat cu nimic,era curat oglinda, dar zornaia...acum , dat cu spray, nu se mai aude la fel.Teflonul ala sper sa isi faca treaba. Problema mea ar fi ca multe zale sunt deja fisurate ( cred ca l-am luat prea tarziu totusi.... :bounce: ) dar deocamdata merg asa.Am gasit lant de schimb cu 30 EUR, poate in toamna..

Deci, parerea mea de incepator, personala, bazata pe constatarea mea,e ca merita banii.La naiba, sunt 10 l benzina, merg 2 zile cu el, maxim 3. Dar sprayul ma va tine mult si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul votez pt sprayul de lant. :bounce:

1. s-a inventat din necesitate nu de moft

2. fata de ulei, dupa ce se zvanta nu sare de pe lant pe toate alea;

3. este penetrant, adica se infiltreaza cu usurinta in spatele o(z,x)-ringului unde trebuie de fapt ungere, fara a antrena si praf inauntru.

4. daca uiti de lant si nu il ungi deloc ii scurtezi viata cel putin la 1/2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul trebuie uns, clar!

Cum, asta este deja o treaba de preferinte personale.

Eu unul prefer sa dau cu spray o data la cinici iesiri (sau trei mai lungi, sau un drum mai lung de 300km) decat sa ma apuc sa manevrez uleiuri, unsori sau seul de oaie (bleah!).

Pentru altul poate e o distractie in sine operatiunea de ungere cu siringa, pensula, etc.

De la batrani am invatat fiertul in seu, mult mai eficient decat unsul cu ulei, dar de cand cu sprayurile nici nu vreau sa-mi aduc aminte de perioada aia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil neinteresant pt cei care au trecut de perioada "comunista"  io sunt inca acolo  la planeta mea 5 lantzul e uns cu ulei din cutia de viteze [clasicul T 90 de dashie... ]. uleiu' e aruncat pe lantz dupa ce trece prin nu shtiu ce dispozotiv cu suruburi [in functzie de cat se merge este aruncat si ulei spre lantz... ar fi aiurea sa curga in continuu ulei din cutie dak nu se merge cu motoru']... ma rog...acum lantzul la mine e inundat de ulei din cutie pt ca s-au distrus 2 semeringuri [cel de la alternator si cel din spatele pinionului de atac al lantzului...]

 

parerea mea,

m

pai da la rusesti cum ar fi minsk, voshod, tula, ij si jawa au mansoanele de cauciuc ceea ce face ca praful sa nu intre (teoretic) si uleiulisi face treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit de curand undeva ca lantul se poate spala/unge si cu ulei de motor.

 

Un spray de lant = aprox 350.000 lei

 

Un litru ulei T90 = parca 90.000 lei (o diferenta mare nu?)

 

De atacat o-ringurile, x-ringurile sau tz-ringurile nu se pune problema ca un ulei de motor/transmisie e in contact permanent cu tot felul de simeringuri in motor si pe alea nu le papa.

 

Gresesc undeva daca spal/ung lantul cu ulei de transmisie?

200464[/snapback]

 

probabil neinteresant pt cei care au trecut de perioada "comunista" :crack: io sunt inca acolo :crack: la planeta mea 5 lantzul e uns cu ulei din cutia de viteze [clasicul T 90 de dashie... :bounce: ]. uleiu' e aruncat pe lantz dupa ce trece prin nu shtiu ce dispozotiv cu suruburi [in functzie de cat se merge este aruncat si ulei spre lantz... ar fi aiurea sa curga in continuu ulei din cutie dak nu se merge cu motoru']... ma rog...acum lantzul la mine e inundat de ulei din cutie pt ca s-au distrus 2 semeringuri [cel de la alternator si cel din spatele pinionului de atac al lantzului...]

 

parerea mea,

m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La enduro se recomanda (in cartea de service) ulei de cutie, la fiecare 500km. Absolut nimic despre spray de lant.

Eu personal dau lantul jos la 2000km si-l spal in motorina (lant simplu, fara o-ringuri), dupa care il imbib in ulei de cutie.

La fiecare iesire dau cu vaselina spray (cu litiu), adera bine dar nu e asa de scirboasa ca spray-ul de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dispozitivul ala loobman e o fantasma.

Io chiar daca am mansoane de cauciuc am avut grija ca atunci cand am avut de demontat ceva am scos si lantul, curatat in benzina, apoi lasat in vas cu ulei de care o fi. M-a tinut 15 000km si l-am schimbat anul asta fiindca mi-am zis ca nu strica, oricum nu isi facuse jocuri mari.

Pana la urma mi-am luat si un spray de lantz :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...