Sari la conținut

Sfarsit Tragic


morpeu
 Share

Postări Recomandate

Daca nu incetinesti cand esti la doi metrii de o trecere de pietoni nu meriti carnet de conducere.

 

cheers!

 

 

P.S. Urasc soferii nesimtiti care nu dau prioritate pietonilor. Am fost calcat PE trecerea de pietoni. Si m-am ales cu oase rupte (in 1994 cand aveam 14 ani). Soferul a fugit de la locul accidentului. Politia l-a prins, insa a scapat fara dosar penal ca avea relatii...

aia nu erau pe trecerea sau in apropierea vreunei treceri de pietoni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am incercat sa aflu azi mai multe detalii dar n-am avut noroc.

 

GAZETA DE SUD : "Vâlcea: Doi morți Âşi un rănit în urma unui accident de motocicletă

Ultima ora

 

Florin V., de 29 ani, din Râmnicu Vâlcea, Âşi-a pierdut viața ieri, după ce motocicleta pe care o conducea a intrat în două persoane care traversau strada. Accidentul s-a petrecut în cartierul Copăcelu, iar în urma impactului Âşi-a pierdut viața Âşi Petre B., de 71 ani, iar Silviu D., de 40 ani, a fost rănit grav. Rănitul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Vâlcea Âşi internat cu diagnosticul "T.C.C. cu fractură temporală, fractură bazin, fractură col femur, fractură tasare C5". "

 

RIP :crack:

 

Aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-L ierte!pe el...pentru pietonul celalat nu simt nici un pic de mila......NU AVEAU CE CAUTA IN MIJLOCUL DRUMULUI!.......Nici nu-mi pot inchipui prin ce trec piretenii si familia motociclistului:(

 

pietonii nu aveau ce cauta acolo, dar te-ai intrebat daca motociclistul avea ce cauta acolo cu viteza peste limita???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O da. Eu deocamdata am renuntat la motociclism. Romanica nu e tara pentru mobre deocamdata. Dupa cum vezi, e aproape ziua si mortaciunea... Adica totusi...cam mult, la 200000 de motociclete cate avem noi in tara(avem atatea?)

 

nu avem 200.000 de motociclete, lol. Nici cu scutere, si tot nu te apropii de numaru asta.

 

Insa este cert faptul ca de la an la an, se vor inmulti numarul vehicolelor cu 2 roti, si este normal asta, in conditiile traficului anormal de la noi din tara.

Si este tot la fel de normal, sa creasca si numarul accidentelor , direct proportional cu numarul motocicletelor din trafic, si deci, si a victimelor.

 

get use to it. Romania este tara pt. mobre. Insa nu toti locuitorii acestei tari sunt capabili sa conduca una, in conditii de siguranta.. asa cum nici pietonii nu sunt capabili sa treaca strada in conditii de siguranta.

 

Zilele trecute mi-a sarit in fata o cretina de baba pe la 60 de ani, tragand dupa ea 2 copilasi de vreo 7 ani. Trecerea era la vreo 50-60 de metri. Am vazut-o din timp cand s-a aruncat pur si simplu in traversare, in fuga... si desi aveam destul de mult peste limita legala de 50, am oprit cu frana blocata pe spate , EXACT in dreptul ei. Trecuse deja strada. Cand sa-mi trag viziera sa o injur ... ea deja incepuse sa-mi umple frigideru, ca vezi domne i-am speriat nepotii. Am apucat sa-i zic ceva de dzeii masii, si ce educatie ii da ea la copii , si am taiat-o.

 

Probabil , si baiatu asta i-a vazut, dar prea tarziu, si intrucat unu din decedati avea 70 de ani, cine stie ce reactie a avut si boshorogu cand a vazut ca vine motorul. Reactiile pietonilor surprinsi in traversare ilegala ca vine cineva dintr-o data inspre ei.. sunt din cele mai ciudate. Panica poate produce niste reactii foarte imprevizibile, nu ai cum sa intuiesti corect ce va face pietonul.

 

Indicat e sa opresti pana in el, nu sa incerci sa-l ocolesti... dar cum sa opresti, daca si tu ai viteza prea mare ? de aia sunt bune limitele de viteza, in caz de neprevazut, sa ai timp de reactie, si... de franare. Stiu.. uram limitele de viteza, dar ele sunt puse cu cap unde sunt puse.

 

Condoleante familliilor celor 2 victime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte!!!!pana la urma amandoi au fost de vina!!!!!!!!!!!au dreptate multi cand zic ca viteza ucide dar unii nu tin cont de asta si se intampla ce se intampla zi de zi!!!!nu e zi in care sa nu fi fost cel putin un accident,intradevar de multe ori e vina tarfelor de la volan care au luat carnetu pe un oral si un anal si a unor conservari care nu judeca dar e si vina motociclistilor care circula cu viteza prea mare prin jungla numita"ROMANIA"!!!!!!!salut si mult noroc prin jungla sa nu aveti parte de accidente!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la o concluzie si cred ca nu sunt singurul de acceasi parere.In peste 90% dintre accidente sunt implicate motociclete de viteze,oare de ce???Nu vreau sa credeti ca in cazul de fata ii dau dreptate pietonului, DAR cu ce viteza a mers motociclistul de s-au curmat doua vieti dintr-un foc si a treia e distrusa?Si nu oriunde, ci in cartier! De ce nu vedem ciopare, enduro, comuniste la rubrica accidente?Daca doamne fereste patesti ceva, dai vina bineinteles pe ala ca ti-a iesit in fata, pe ala ca traverseaza neregulamentar...Gandeste-te ca daca aveai 60-70 in loc de 150km/h puteai sa eviti accidentul,aveai timp sa pui frana, sa culci motorul, sa sari dupa el, DAR scapai cu viata!Nu are rost sa mai continui aici aceasta discutie cu toate ca mai am de spus multe.

 

 

Condoleante familiilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de motociclist

 

viteza cu care circula nu apare nicaieri si daca era o vitezana nnu inseamna ca avea peste limita legala

 

ati vost acolo cu radarul autorizat

 

idiotii care trec zilnic pe strada fara se le pese de viata lor cand trec aiurea MERITA SA MOARA

POATE APROPIATII LOR NU VOR MAI FACE ASTA

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu avem 200.000 de motociclete, lol. Nici cu scutere, si tot nu te apropii de numaru asta.

 

Da, ai dreptate. Nu stiu unde citisem acum ceva timp ca ar fi 100.000, si am pus si eu de la mine...

 

La data de 11. 06. 2008 erau inmatriculate in Romania 26. 457 de motociclete, dintre care 5. 412 in Bucuresti.
(thanks shining)

 

 

 

pacat de motociclist

 

viteza cu care circula nu apare nicaieri si daca era o vitezana nnu inseamna ca avea peste limita legala

 

ati vost acolo cu radarul autorizat

 

idiotii care trec zilnic pe strada fara se le pese de viata lor cand trec aiurea MERITA SA MOARA

POATE APROPIATII LOR NU VOR MAI FACE ASTA

 

Probabil in cazul asta ar trebui sa moara multi din prietenii tai, mamica ta poate, sau alt membru al familiei tale. De ce vorbiti fara sa ganditi? Prea repede urati moarte. Asa am ajuns? Lasa-i nene sa traiasca, asa cum te lasa si ei pe tine. Sau esti superior?

 

Si nu, nu zice nimeni nimic de viteza, dar e de ajuns sa vezi ce traume are pietonul care a supravietuit si sa mai vezi ca au rezultat doi morti. Deci nu o impingea...

Editat de Ra3ptylla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil in cazul asta ar trebui sa moara multi din prietenii tai, mamica ta poate, sau alt membru al familiei tale. De ce vorbiti fara sa ganditi? Prea repede urati moarte. Asa am ajuns? Lasa-i nene sa traiasca, asa cum te lasa si ei pe tine. Sau esti superior?

 

Si nu, nu zice nimeni nimic de viteza, dar e de ajuns sa vezi ce traume are pietonul care a supravietuit si sa mai vezi ca au rezultat doi morti. Deci nu o impingea...

 

CAND O SA AI CARNET SAU O SA APARA CA AI MAI STAM DE VORBA

CAND O SA.TI SARA BABA IN FATA SA TE GANDESTI LA CAT DE SUPERIOR ESTI SI TU

EI.... NU TE LASA SA TRAIESTI PUNANDU.TI VIATA IN PERICOL

 

AI VAZUT ........TU......... PIETONUL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fiecare topic hopa si scandalul..

sincer sa fiu fara sa fac vre-o referire exacta multi vorbesc doar sa se afle in treaba .. parerea mea

 

o sa va dau un exemplu cat de cat concludent la obiect..

 

am evitat un pieton care mi-a tasnit in fata si m-am inpachetat, am avut o fractura, motoreta zgariata nimic vital, echipamentul zgariat nimic rupt, idiotu a scapat pentru ca nu am intrat in el si toate astea datorita unui singur lucru.. viteza mica-legala

 

tata a plecat in irlanda, si a doua zi de cand a ajuns acolo a traversat ca un prost uitandu-se invers, aia circula pe stanga si nu apucase sa se obisnuiasca si fost lovit in plin de o masina... a stat in coma, tije in picor .. picioru mai scurt cu 2 cm zdrobit.. dar a scapat cu viata, de ce ??? pentru ca masina circula cu viteza legala

 

 

acum trage-ti voi concluziile...

 

parerea mea e ca viteza trebuie adaptata conditiilor de drum, dar ceasu rau si inconstienta unora nu te fereste de evenimente nici macar cand mergi legal, asa ca lucrul asta trebuie sa il ave-ti mereu in minte..

 

eu mi-am schimbat radical stilul de la accident si sincer sunt foarte curios cati din cei care au murit au mai avut evenimente innainte, cred ca sansa de scapa cu viata dintr-un accident iti schimba radical viziunea asupra vitezei si a mersului preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de motociclist

 

viteza cu care circula nu apare nicaieri si daca era o vitezana nnu inseamna ca avea peste limita legala

 

ati vost acolo cu radarul autorizat

 

idiotii care trec zilnic pe strada fara se le pese de viata lor cand trec aiurea MERITA SA MOARA

POATE APROPIATII LOR NU VOR MAI FACE ASTA

 

 

Nu am spus ca daca era vitezana, avea peste limita legala, ci doar ca in peste 90% dintre cazuri sunt vitezane.Daca avea 50 sau 60km/h poate ca nu mureau amandoi, sau poate putea evita.Nu cred ca mosul a sarit brusc in fata lui, la 70ani nu cred ca era sprinten de picioare sa-l ia asa prin surprindere.

 

Nu iti mai dau exemple cand am fost depasit cu peste 100km/h in sate si localitati....Si viteza e frumoasa dar sa stii cand,cum si unde sa o savurezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am zis ca sunt vreun sfant sau ca motociclistul avea viteza si dehh el nu are nici o vina...dar eu unu sunt satul de cei care au trecerea de pietoni la 2m de ei si ei sunt jmecheri dom`le si trec pe unde li se scoala!eu unu eram sa o patesc de cateva ori din cauza acesto jmecheri norocul meu a fost ca aveam viteza relativ mica..undeva intre 50 si 60km/h si am putut evita un viitor accident!.si poti intreba pe orice motociclist sau conservator daca nu e sictirit de astfel de specimene!

 

P.S.Si tu ca motociclist vrei sa spui ca nu ai vrut macar odata sa ,,ii dai in gura" cum se zice?sa ai si tu un 100km/h sau mai mult?Bineinteles ca asa nu il scuteste pe saracul motociclist de vina...dar stii cum e..De vina e mortu ca dehh....e mort..ce naiba!

Si totusi,legea e una pentru toti,nu?Si conservarii au scule care ating 300\h,totusi ne asteptam ca ei sa mearga cu 50 si sa nu greseasca!Pietonii sa treaca doar pe zebra si sa fie atenti cand o fac,sa calculeze daca eu, venind cu 200,pot opri la timp daca el vrea sa treaca!Cred ca si cu HAYABUSA,daca mergi in oras,esti obligat sa mergi la fel de tare ca si cu MOBRA!Altfel,santem partinitori,mereu sant altii vinovati,saracu" a murit,RIP,el nu avea nici o vina,nu i s-a dat prioritate si avand doar 200/h pe bulevard nu a putut evita!Ce tie nu-ti place,altuia nu-i face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca si pietonii aia trebuiau sa traverseze strada pe undeva. Daca nu era nici o trecere pe acolo, s-au asigurat si ei cum au putu si au incercat sa traverseze. Mai ales de la un mos de 71 de ani nu poti cere sa iti estimeze viteza de 200km/h cu care vii. Eu zic ca mai mult de jumatate e vina motociclistului care mergea ca inconstientul. Cine are cat de cat experienta pe sosea stie cate situatii sunt prin sate (carute, tractoare, biciclisti) care nu se pot evita la mai mult de 60-70 pe ora. Cine merge peste isi asuma un mare risc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de motociclist

 

viteza cu care circula nu apare nicaieri si daca era o vitezana nnu inseamna ca avea peste limita legala

 

ati vost acolo cu radarul autorizat

 

idiotii care trec zilnic pe strada fara se le pese de viata lor cand trec aiurea MERITA SA MOARA

POATE APROPIATII LOR NU VOR MAI FACE ASTA

Habar nu am ce scrie in noul cod rutier dar stii cum era inainte?Sa circuli cu viteza cu care poti evita orice pericol!!!L-ai calcat cu 10\h,trebuia sa mergi cu 9!Cand ne calca altii,noi mergand legal(si se intampla destul de des),asta e,platim un tribut pasiunii!Dar eu cred ca viteza e cea care ii ucide pe cei mai multi dintre noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca am vazut ca articolul din GdS a indus o anumita eroare, trebuie sa precizez ca localitatea Copacelu nu e cartier ci e o comuna adiacenta municipiului de-a lungul DN care merge catre Tg. Jiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la o concluzie si cred ca nu sunt singurul de acceasi parere.In peste 90% dintre accidente sunt implicate motociclete de viteze,oare de ce???Nu vreau sa credeti ca in cazul de fata ii dau dreptate pietonului, DAR cu ce viteza a mers motociclistul de s-au curmat doua vieti dintr-un foc si a treia e distrusa?Si nu oriunde, ci in cartier! De ce nu vedem ciopare, enduro, comuniste la rubrica accidente?Daca doamne fereste patesti ceva, dai vina bineinteles pe ala ca ti-a iesit in fata, pe ala ca traverseaza neregulamentar...Gandeste-te ca daca aveai 60-70 in loc de 150km/h puteai sa eviti accidentul,aveai timp sa pui frana, sa culci motorul, sa sari dupa el, DAR scapai cu viata!Nu are rost sa mai continui aici aceasta discutie cu toate ca mai am de spus multe.

 

 

Condoleante familiilor!

Si cam care este media de varsta a celor implicati?Oare de ce?

Editat de Old Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de motociclist

 

viteza cu care circula nu apare nicaieri si daca era o vitezana nnu inseamna ca avea peste limita legala

 

ati vost acolo cu radarul autorizat

 

idiotii care trec zilnic pe strada fara se le pese de viata lor cand trec aiurea MERITA SA MOARA

POATE APROPIATII LOR NU VOR MAI FACE ASTA

 

Nu trebuie sa ai radar ca sa-ti dai seama ca e foarte probabil sa fi circulat cu viteza in cazul in care atat el cat si pietonul au murit.

Gandeste-te ca bunicul sau tatal tau ar fi sfarsit asa din cauza ca motociclistul mergea cu viteza prea mare si la anii lui poate ca nu l-a vazut.

 

Cine esti tu sa judeci daca un om are dreptul la viata sau nu? Asa de tare ne-a indepartat societatea asta unii fata de altii si mai ales fata de noi insine? Pacat ca exista oameni care gandesc ca tine. Nu judeca ca sa nu fii judecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAND O SA AI CARNET SAU O SA APARA CA AI MAI STAM DE VORBA

CAND O SA.TI SARA BABA IN FATA SA TE GANDESTI LA CAT DE SUPERIOR ESTI SI TU

EI.... NU TE LASA SA TRAIESTI PUNANDU.TI VIATA IN PERICOL

 

AI VAZUT ........TU......... PIETONUL

 

 

Imi cer scuze daca te`am deranjat. Completarea profilului nu e obligatorie pentru postari, nu-i asa? Imi cer scuze daca te-am deranjat asa tare, imi spuneam o parere. Nu vreau sa continui cu cearta, daca ai ceva de adaugat pe privat pls.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand iti sare baba in fata masinii/motocicletei

si cand spun SARE inseamna dupa o masina mai inalta sau intr.o curba fara vizibilate

 

o lovesti

 

vine politia masoara esti ok cu viteza

baba la spital- vinovata

 

dupa 1 luna te da in judecata ca a zis fica ei sa scoata ceva bani de la tine

 

nu e mai bine dupa ce ai procesul verbal de la politie si arata cine e vinovat sa dai PIETONUL IDIOT

in judecata pt distrugere de bunuri

 

cand esti bun esti prost

 

deci raman la parerea mea CINE GRASESTE SA PLATEASCA

 

SI INCA O DATA PACAT DE MOTOCICLIST

 

ANUL TRECUT A MAI FOST UN ACCIDENT SIMILAR CU O IDIOATA CE I.A SARIT MOTOCICLISTULUI IN FATA SI A MURIT SARACUL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fazele astea cand iti sare un pieton in fata sunt cele mai nasoale. O masina o mai "mirosi" ca vrea sa-ti taie calea si incetinesti sau te pregatesti de frana, dar un pieton care sare din spatele unei dube iti testeaza la maxim reflexele. Eu am patit cu masina o faza d'asta, cand un micutz de vreo 5 ani scapat de bunici mi-a sarit in fata din spatele unei dacii papuc. Norocul lui si al meu a fost ca nu aveam decat 40 km/h, dar si asa am franat ca mi s-a intors conserva perpendicular pe drum. Foarte nashpa. Mai ales cand ma gandesc ca era sa-l omor in fata bunicii lui, care era pe trotuar.

 

Bafta maxima

 

PS: Motociclistul care a murit anul trecut in Bucuresti dupa ce a lovit-o pe femeie nu avea mai mult de 60 km/h. Nesansa lui a fost, din cate tin eu minte, ca a zacut pe asfalt 40 de minute asteptand salvarea. Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti

Editat de dumitrasrazvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acelasi r_ahat zis la fiecare accident ... motociclistul un inger restul niste nesimtiti ... cu toate ca nu sunt credincios deloc, imi amintesc niste vorbe : " sa arunce primul cel fara de pata" ... eu unu nu sunt "penal" si recunosc: traversez de fooooaaaaaaaaaaarrrrrrrtteeee multe ori prin locuri interzise ... omu avea viteza, asta e cert ... ca avea 200 de km/h ma indoiesc ... eu cred ca avea exact atat cat trebuie sa se faca terci si el si oameni nevinovati ... daca vrei viteza frate du-te pe A2 sau A1 ... e loc acolo de spectacol ... sau daca vreti sa va duceti: atunci duceti-va singuri nene ... pacat de toti care au murit ... nu numai de motociclist ... rip

numai bine

Editat de Roockie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred !!! Spuneti-mi ca nu avea un Kawasaki verde aprins !!!

Condoleante familiei si prietenilor !!! Pacat ca pe la noi prin oras se intampla asemenea tragedii :crack: :crack: :crack:

 

NU ERA VERDE APRINS.. ERA UN KAWASAKI VISINIU...

DESI NU IL CUNOSTEAM PERSONAL ,AM AFLAT CA STATEA LA 2 BLOCURI DISTANTA DE MINE

SI AM AFLAT CA NU ERA NICI UN INCEPATOR , AVEA 2 3 ANI VECHIME IN CARCA

DIN CE AM AUZIT EU , MERGEA CU VITEZA ( CAM 160 KM/H SAU PESTE ) , CAND AU APARUT CEI 2 OAMENI IN FATA LUI..

DIN CONTRASENS VENEA O MASINA , ASA CA A FRANAT CAT A PUTUT , A ATINS SI PUTIN NISIP , A INTRAT INTR-UN CAP DE POD SI L-A ARUNCAT DIRECT INTR-UN SANT , IAR MOTORUL S-A DUS DIRECT PESTE CEI 2 OAMENI..

NU AVEA NICI COSTUM DE PROTECTIE , NICI MACAR CASCA.....POATE SCAPA DACA AVEA , CINE STIE..

NU STIU CAT E DE ADEVARAT , DAR MI-AU SPUS PRIETENI DE-AI LUI..

PACAT.....MARE PACAT

MACAR SA INVATAM SI NOI CEVA DIN ASTA SI SA FIM MAI ATENTI PE VIITOR CA DOAR SUNT VIETILE NOASTR IN JOC...

R.I.P. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...