Sari la conținut

Accident Dn - Pod Mioritza


micutza_ninja
 Share

Postări Recomandate

in romania din pacate nu se va schimba nimic,

iar mentalitatea soferiilor cu atat mai greu,

 

ei se schimba doar in momentul cand au pe cineva apropiat, poate in familie, posesor de motocicleta si (poate) atunci constientizeaza ce inseamna acest viciu.

 

dar sa nu uitam ca nici noi nu suntem perfecti, si sunt destui printre noi, cei care au postat in acest topic,care au gresit in trafic, care s-au riscat aiurea la o depasire, care au mers fara casca(nu la drum lung, eu am vazut destui in bucuresti)

 

oricat am incerca sa ascundem sau sa nu recunoastem, nu pot sa spun cine e vinovat in acest accident, nu sunt in masura sa judec oamenii, dar pot spune ca o mare parte din vina o avea motociclistul, indiferent de ce s-a intamplat, el a gresit primul, s-a riscat si din pacate a pierdut.

 

si eu sunt curios sa vad daca pateste ceva soferul(asa ar trebui)

dar din pacate legea din romania nu se aplica cum ar trebui

au fost multe accidente soldate cu deces sau accidentari destul de grave in care cel vinovat(in mare parte conservar) nu a patit nimic, poate a platit o amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

N-ai cum sa inveti din ele din citit si vazut la tv ... hai poate vazutu la tv ar mai fii ceva dar din citit nici o sansa....

 

nici noi(majoritatea dintre noi) nu invatam aproape nimic din aceste accidente,

unii le vad, altii din nefericire le simt pe pielea lor, apoi dam un R.I.P. un Dumnezeu sa-i ierte, incepem sa ne jignim pe forum daca avem pareri diferite si gata, dupa putin timp o luam de la inceput.

 

intr-adevar n-ai cum sa inveti din ele, dar macar poti sa constientizezi ceea ce faci si sa-ti asumi o responsabilitate mai ales cand iei un pasager.

 

 

 

TOTI au platit o amenda. Am mai explicat de zeci de ori in diferite topic-uri atata timp cat nu ai antecedente nu faci puscarie. Iar in cazul de fata cu atat mai mult tinand cont ca au gresit si unul si celalalt ....

 

nici eu nu zic sa faca puscarie, dar parca e prea putin o amenda pentru o viata luata.(daca stau si ma gandesc pentru o simpla tortza aprinsa pe stadion, ti se face dosar penal si poti face puscarie)

 

asta-i scumpa noastra lege

Editat de sadixkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acolo iei cu suspendare dar de acord: amenda e aproape egala :kiss: Mai nu ai ce sa faci asta este legea. Oricum soferul nu a comis o infractiune si rezultatul a fost decesul. Intelegi unde bat?

 

El a comis o ... contraventie rezultatul fiind o infractiune!

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, avem o lege de cac...

 

dar puse intr-o balanta, cand iei viata unui om (exact cum ai spus, ca urmare a unei contraventi) eu zic ca ar trebui sa platim mai rau, nu doar cu o amenda.

 

dar din pacate asta e legea, nu am facut-o eu, eu doar o respect(dar nu mereu)

 

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce demersuri am putea sa facem, pentru a schimba ceva legi din astea strambe?

 

Sa luam exemplul camionagiilor:sa blocam DN1, Piata Victoriei, A1, A2, samd...ZILNIC! :kiss: Si sa claxonam pana ni se termina bateriile!Poate ne-o auzi si pe noi cineva de pe Planeta asta!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce demersuri am putea sa facem, pentru a schimba ceva legi din astea strambe?

Ai grija ce-ti doresti......,spune o vorba din popor :kiss:

Legile astea au fost facute stramb nu din prostie ci din interes!

VECHIUL TESTAMENT spune asa:

OCHI PENTRU OCHI SI DINTE PENTRU DINTE......restul e can-can

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa luam exemplul camionagiilor:sa blocam DN1, Piata Victoriei, A1, A2, samd...ZILNIC! :kiss: Si sa claxonam pana ni se termina bateriile!Poate ne-o auzi si pe noi cineva de pe Planeta asta!

 

Ati putea sa faceit o petitie online ... pentru inceput ... putin mediatizata la PRO si A1 ar putea da rezultate. Pe urma e simplu ca daca strange peste 100k semnaturi ajunge automat in dezbatere publica. Si s-ar putea sa iasa ceva. La fel cum spunea cineva ca legile sunt facute din interes... corect insa e o problema cand iti vine ceva semnat de peste 100k de oameni... vezi taxa auto.

 

Nu rezolvi nik daca blochezi DN1 ... fara autorizatie de miting si sindicat risti mare dosar penal!

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati putea sa faceit o petitie online ... pentru inceput ... putin mediatizata la PRO si A1 ar putea da rezultate. Pe urma e simplu ca daca strange peste 100k semnaturi ajunge automat in dezbatere publica. Si s-ar putea sa iasa ceva. La fel cum spunea cineva ca legile sunt facute din interes... corect insa e o problema cand iti vine ceva semnat de peste 100k de oameni... vezi taxa auto.

 

Nu rezolvi nik daca blochezi DN1 ... fara autorizatie de miting si sindicat risti mare dosar penal!

 

Chestia cu petitia online, e o gluma, nu? :D Eu asa sper ca ai intentionat sa para....

 

Riscam "un mare dosar penal"?Pai cred ca prefer un astfel de risc decat acela de a fi macelarit de un retard care s-a trezit brusc cu un covrig in brate si nu stie ce sa faca cu el!Si pana se dumireste el ce se intampla, omoara vreo doi pietoni pe trecerea de pietoni si un motociclist ....

 

Si inca ceva:pot sa faca un dosar penal "colectiv" la 1000-2000 de motociclisti?Astia nu sunt in stare sa scrie un PV corect de la cap la coada si intocmesc un "mare dosar penal" la nspe mii de motociclisti?Si asta zilnic?Huh!Cata pasta de pix(aici e nu are sens figurat!) va trebui sa curga...si cate ore vor avea de scris la dosare....nici nu vreau sa ma gandesc! :lol: Si inca ceva...pana ajunge dosarul pe rol....e complicat cu justita, crede-ma!Doar cine nu a avut de a face cu ea, se teme de ea!

 

Daca faceam petitie in '89, poate acum intra pe rol, ce zici?! :kiss:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu petitia online, e o gluma, nu? :D Eu asa sper ca ai intentionat sa para....

 

Riscam "un mare dosar penal"?Pai cred ca prefer un astfel de risc decat acela de a fi macelarit de un retard care s-a trezit brusc cu un covrig in brate si nu stie ce sa faca cu el!Si pana se dumireste el ce se intampla, omoara vreo doi pietoni pe trecerea de pietoni si un motociclist ....

 

Si inca ceva:pot sa faca un dosar penal "colectiv" la 1000-2000 de motociclisti?Astia nu sunt in stare sa scrie un PV corect de la cap la coada si intocmesc un "mare dosar penal" la nspe mii de motociclisti?Si asta zilnic?Huh!Cata pasta de pix(aici e nu are sens figurat!) va trebui sa curga...si cate ore vor avea de scris la dosare....nici nu vreau sa ma gandesc! :lol: Si inca ceva...pana ajunge dosarul pe rol....e complicat cu justita, crede-ma!Doar cine nu a avut de a face cu ea, se teme de ea!

 

Daca faceam petitie in '89, poate acum intra pe rol, ce zici?! :kiss:

 

Nu chiar nu era o gluma cu petitia online ... daca tu ai luat-o ca atare e problema ta. Mai citeste si tu legile astea dupa care traim in tara asta.

 

Nu e necesar sa faca la toti dosar penal... e de ajuns sa ia cate 10-20 dintre voi in fiecare zi si dupa primele 2 zile nu mai vezi un motociclist blocand vre-un drum ... iar chestia cu PV-ul corect este o simpla halucinatie de a ta. Nu stiu de unde ai scos-o. Iar un dosar se face in fix 5 minute. Avem asadar 10 politisti care ar scrie in acelasi timp se fac 10 dosare in 5 hai 10 minute. Continuam calculul simplu si avem 60 de dosare intr-o ora. Aaa ca sa nu mentionez faptul ca se poate face "colectiv" tinand cont de legea 61/1991 rep. 2004 cf. art. 2 pct.2 unde amenda e "doar" de 1000 lei ... iar ne contrazicem pe ceea ce discutam cu tovarasii la coltul scarii? Prietene crede-ma pe cuvant daca vor sa se faca se face. Tu cat crezi ca e de scris? Mai mult de datele tale personale, motivul intocmirii, art. care sanctioneaza si inaintarea spre parchet? Adica 1 tipizat A4 si unul A5.

 

In '89 daca faceai petitie te impusca securitatea pana sa apuci sa scrii primul cuvant pe hartie.

 

In alta ordine de idei, daca vrei sa discutam pertinent si legal iti stau la dispozitie daca vrei sa faci misto n-ai decat sa faci cu oricine de aici dar te rog eu, ocoleste-ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, daca vrei sa discutam pertinent si legal iti stau la dispozitie daca vrei sa faci misto n-ai decat sa faci cu oricine de aici dar te rog eu, ocoleste-ma!

 

Ok.Ca sa vezi ca nu fac misto de tine si sunt foarte pertinent in ceea ce scriu aici, desi (uneori) pare in gluma, uite, merg pe mana ta!Fa tu petitia aia de care zici si eu sunt primul care o semneaza!Si pe urma asteptam efectul!Bine?

 

PS:Eu nu o initiez pentru nu cred in asa ceva!Dar de semnat, semnez!Parol!

 

PPS:Scuze, nu vreau sa par mistocar, dar esti motociclist?Nu ca ar avea vreo relevanta...intreb asa, pentru mine!Din profil nu deduc...

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu a comis o contraventie ci direct o infractiune. A fost constient de faptul ca poate cauza un accident de circulatie incalcand legea, nu a urmarit producerea acestuia considerand, fara temei, ca acesta nu se poate intampla. Singura diferenta dintre aceasta culpa si intentie este ca soferul nu a acceptat producerea rezultatului. Daca ar fi acceptat producerea rezultatului era omor nu ucidere din culpa.Vinovatia ca latura subiectiva o sa o stabileasca procurorii. Eu sper ca soferul sa declare ceva de genul "da, i-am vazut in oglinda ca vin dar incepusem deja maneva de intoarcere si ce era sa fac, sa ma opresc?" ca atunci se schimba incadrarea juridica a fapei.

 

Nu am chef sa intru in polemica pe acest subiect. Cf. legii el este in contraventie clasa IV daca nu ma insel (6PP -- marcaj dublu continuu). Ceea ce spui tu este fictiv deoarece impactul nu a fost cu un vehicul care circula corect. Nu iau apararea soferului dar hai sa nu despicam firul in 14. Nimeni nu este constient ca face accident. Omul s-a uitat in fata pe contrasens, nu in SPATE PE CONTRASENS. Acelasi lucru ITI GARANTEZ ca l-ai fii facut si tu si chiar eu. N-are rost sa sarim acum ca "dom`le eu ma uitam in oglinzi". Chiar nu are pentru ca nu este adevarat! Cauza principala este o neasigurare care, din cate stiu eu codul rutier si cred ca nu s-a schimbat in ultima ora, intra la capitolul abateri, nu la infractiuni. Soferul nu o sa declare in viata lui ca i-a vazut. Si chiar daca i-a vazut si ar spune ca nu a oprit manevra tot nu s-ar schimba incadrarea, tot ucidere din culpa prin accident rutier ramane pentru ca aman2 participantii se aflau in vehicule OMOLOGATE, aflate IN MISCARE, pe un drum PUBLIC deschis circulatiei auto care este si DRUM EUROPEAN.

 

Lamurit?

 

Ok.Ca sa vezi ca nu fac misto de tine si sunt foarte pertinent in ceea ce scriu aici, desi (uneori) pare in gluma, uite, merg pe mana ta!Fa tu petitia aia de care zici si eu sunt primul care o semneaza!Si pe urma asteptam efectul!Bine?

 

PS:Eu nu o initiez pentru nu cred in asa ceva!Dar de semnat, semnez!Parol!

 

PPS:Scuze, nu vreau sa par mistocar, dar esti motociclist?Nu ca ar avea vreo relevanta...intreb asa, pentru mine!Din profil nu deduc...

 

Eu nu am cum sa initiez o astfel de petitie din motive obiective ... daca situatia era alta cu draga inima. E nasol daca nu crezi ... tot timpul trebuie sa credem si sa mai citim anumite legi daca ne intereseaza ceva. :kiss:

 

P.S: am vrut sa fiu motociclist si eram daca nu incepeam sa va strang de pe drumuri si sa vad anumite chestii (oricat de macabru ar suna asta este adevarul)

 

Mai stiti ceva de starea pasagerei ?

 

Repet ... e aceeasi ca si la prima ora !

 

bun...in primul rand, RIP si sanatate pasagerei! dar sa invatam ceva...sa nu mai depasim pe stanga, orice idiot poate sa faca o manevra aiurea! 2. CASCA INTEGRALA!

 

Corectie: 1. nu depasim pe contra-sens cand marcajul longitudinal ne interzice acest lucru pentru ca depasirea pe stanga este regulamentara

2. nu a murit din cauza castii care era open-face ... dovada ca pasagera a trait. Impactul a fost din scurt si puternic, a dat cu ceafa de portiera.

3. daca ai o varsta te mai temperezi chiar daca ai 20+ ani de experienta pe motor

 

Cam astea ar fii invataturile de minte din acest eveniment!

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. nu a murit din cauza castii care era open-face ... dovada ca pasagera a trait. Impactul a fost din scurt si puternic, a dat cu ceafa de portiera.

Din cate am auzit eu de la niste prieteni care au fost ieri la inmormantare de fapt a fost lovit atat de tare de masina incat i s-au rupt 5 coaste care i-au perforat inima si plamanul stang. Si in cazul asta nici casca integrala nici echipamentul nu te prea ajuta, poate doar un echipament din otel inox sa nu prinzi totusi rugina pe ploaie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer... mi se face foame... si ma gandesc ca maine e sambata (a se intelege week-end) din nou si iar ies toate petardele pe strazi. A trecut o saptamana de la incidentul de mai sus aproape. Gata! Hai sa-l lasam asa si basta ...

 

... foame ?? de masuratori sau cum ??

 

normal ca ies si ei in wekend cand ai vrea sa iasa in timpul saptamanii sa invete cum e sa o arzi cu motoreta -ala- scuter printre coloane interminabile si cu motoru fiert ??? ....probabil asa ajungi mare motociclist in pasaj la obor...

 

petarde... sincer eu vad in timpul zilei multe petarde in uniforma motoristi care fac stanga unde nu ai voie de ex: unirii; ii vad de n`ori pe contrasens evident dupa ce au incalcat un marcaj continuu, le vad motoretele (personale) la udriste rebele -- fara numar.

 

din punctul meu de vedere ei sunt adevaratele petarde, si stii de ce ??? pentru ca nu si-au dat seama inca unde lucreaza...

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar nu era o gluma cu petitia online ... daca tu ai luat-o ca atare e problema ta. Mai citeste si tu legile astea dupa care traim in tara asta.

 

Nu e necesar sa faca la toti dosar penal... e de ajuns sa ia cate 10-20 dintre voi in fiecare zi si dupa primele 2 zile nu mai vezi un motociclist blocand vre-un drum ... iar chestia cu PV-ul corect este o simpla halucinatie de a ta. Nu stiu de unde ai scos-o. Iar un dosar se face in fix 5 minute. Avem asadar 10 politisti care ar scrie in acelasi timp se fac 10 dosare in 5 hai 10 minute. Continuam calculul simplu si avem 60 de dosare intr-o ora. Aaa ca sa nu mentionez faptul ca se poate face "colectiv" tinand cont de legea 61/1991 rep. 2004 cf. art. 2 pct.2 unde amenda e "doar" de 1000 lei ... iar ne contrazicem pe ceea ce discutam cu tovarasii la coltul scarii? Prietene crede-ma pe cuvant daca vor sa se faca se face. Tu cat crezi ca e de scris? Mai mult de datele tale personale, motivul intocmirii, art. care sanctioneaza si inaintarea spre parchet? Adica 1 tipizat A4 si unul A5.

 

In '89 daca faceai petitie te impusca securitatea pana sa apuci sa scrii primul cuvant pe hartie.

 

In alta ordine de idei, daca vrei sa discutam pertinent si legal iti stau la dispozitie daca vrei sa faci misto n-ai decat sa faci cu oricine de aici dar te rog eu, ocoleste-ma!

 

 

 

 

PAI DA GASESTI TU 10 TABLAGII DE LA CIRCULATIE CARE SA STIE SA SCRIE ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer cred ca gasesc cam 80% din "tablagii" de la circulatie care au studii superioare mai mari ca ale tale (asta daca tu ai studii superioare) insa nu este nici locul si nici momentul sa deschidem o polemica asupra acestui fapt ... daca ai ceva concret da exemplu nu abera!

 

Din cate am auzit eu de la niste prieteni care au fost ieri la inmormantare de fapt a fost lovit atat de tare de masina incat i s-au rupt 5 coaste care i-au perforat inima si plamanul stang. Si in cazul asta nici casca integrala nici echipamentul nu te prea ajuta, poate doar un echipament din otel inox sa nu prinzi totusi rugina pe ploaie...

 

Nu stiu rezultatul necropsiei eu doar iti spun ca omu a facut oricum si comotie altfel nu i se umfla capul in halul ala... anyway RIP!

 

... foame ?? de masuratori sau cum ??

 

Nu... ma refeream la modul propriu... as in food :kiss:

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...