Sari la conținut

Accident Mortal In Pitesti


LionRyk
 Share

Postări Recomandate

Din pacate, revin cu un topic nou, fara insa a avea vesti bune...

In aceasta seara, in jurul orei 24, la tribunal a avut loc un accident de motor cu urmari extrem de grave: driver decedat si pasager in stare foarte grava. La ora la care postez, pasagerul este stabilizat insa cu multiple leziuni, inclusiv la cap.

Motociclistul se numea Bogdan Cosmin si isi cumparase motocicleta sambata (Kawasaki zx6r galben-negru). Se pare ca a a plecat din intersectie, indreptandu-se spre tribunal (spre casa probabil) si din cauza vitezei si a lipsei de experienta (nu avea permis) a pierdut controlul si a lovit un copac si o masina parcata. S-a lovit la cap (nici unul din cei doi nu purtau casca!!), decedand in salvare. Pasagerul a fost stabilizat la spital.

Sincere condoleante familiei si prietenilor. :P

Pentru noi, ceilalti motoristi, sa ne fie invatatura de minte si sa pretuim echipamentul care ne poate salva viata.

Pacat de o viata distrusa prea devreme (avea 26 de ani si era casatorit).

R.I.P. COSMIN!

 

Sper sa fie singurul topic trist mult timp de aici incolo.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sai fereasca Dumnezeu pe cei ce nu stiu cu ce se mananca un motor , fara carnet fara casca motor de 600 cc la un incepator in mana sa mai ia si un pasager numa o cale exista pt ei si nu iii cea buna din pacate . Condoleante familiei . Rau iii sa nu ai preteni care sa te indrume spre bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare urate imi sunt topicurile astea............Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe cel decedat si sa-i dea sanatate (si mai ales mintala) celuilalt, sa-si creasca copilul si sa-l educe asa cum trebuie.

eu am mai zis de cateva ori ca ar fi cazul unei noi campanii. trebuie sa gasim o solutie de a "consilia" intr-un fel pe cei ce vor sa-si cumpere moto sau chiar si scutere. putem imparti "fluturasi" in scoli/licee si ii putem indrepta pe cei mici (si nu numai) sa vina sa discute cu cei mai vechi si mai experimentati in ale mersului pe 2 roti motorizate. sunt sigura ca lucrul asta nu ar tine la toata lumea dar poate schimba gandirea catorva, ceea ce (zic eu) ar fi foarte bine.

putem lipi "fluturasi" pe stalpii de telegraf, in statii de autobuz................si in cazul asta ar fi si pariniti care ar vedea si cine stie............poate ca ar cere un sfat!!!

 

nimeni nu trebuie sa creada ca lui nu i se poate intimpla asa ceva!

 

sunt sigura ca printre cei ce citesc sunt cativa carora le surade cat de cat ideea. de ce sa nu incercam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare urate imi sunt topicurile astea............Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe cel decedat si sa-i dea sanatate (si mai ales mintala) celuilalt, sa-si creasca copilul si sa-l educe asa cum trebuie.

eu am mai zis de cateva ori ca ar fi cazul unei noi campanii. trebuie sa gasim o solutie de a "consilia" intr-un fel pe cei ce vor sa-si cumpere moto sau chiar si scutere. putem imparti "fluturasi" in scoli/licee si ii putem indrepta pe cei mici (si nu numai) sa vina sa discute cu cei mai vechi si mai experimentati in ale mersului pe 2 roti motorizate. sunt sigura ca lucrul asta nu ar tine la toata lumea dar poate schimba gandirea catorva, ceea ce (zic eu) ar fi foarte bine.

putem lipi "fluturasi" pe stalpii de telegraf, in statii de autobuz................si in cazul asta ar fi si pariniti care ar vedea si cine stie............poate ca ar cere un sfat!!!

 

nimeni nu trebuie sa creada ca lui nu i se poate intimpla asa ceva!

 

sunt sigura ca printre cei ce citesc sunt cativa carora le surade cat de cat ideea. de ce sa nu incercam?

Eu sunt de acord..dar de la a spune si pana la a face ceva e cale lunga.....Oricum putem incerca..pentru ca trebuie neaparat sa se faca ceva...prea multe posturi la capitolul accidente..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua lumanari pe asfalt, atat a ramas din bietul baiat si un morman de fiare de care m-am speriat cand intamplator am parcat la tribunal sa merg la munca, nu stiu ce sa zic, poate nu sunt destule topicuri, poate nu sunt destule exemple, poate ar trebui o lege mai aspra, poate e imposibil sa fim cumpatati, poate...

Toti profitam de unicitatea tineretii si a vietii, dar multi se hotarasc sa o scurteze si mai mult decat e. E numai decizia noastra.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca si insanatosire grabnica celui care a scapat, am auzit zvonuri ca e foarte grav si el.

Trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca ar trebui sa ne interesam cand este inmormantarea si sa mergem pe motoare si noi ... poate asa dam cel mai bun semnal de alarma... poate asa facem si o mini campanie ptr toti. fluturasi se fac repede si usor, ma pot baga si eu sa ii fac si sa printez , noi ne putem aduna repejor... poate totusi, vazandu-ne alaturi de cel ce a fost sau macar a vrut sa fie motociclist si a gresit , cei tineri care zbarnaie niste scootere si motoare pun si casti pe cap, caci zilnic vad 5-6 trecand nepasatori, fara casca si eventual cu ochelari de soare...tre sa priceapa ca a merge pe 2 roti nu e parada . astept propuneri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca ar trebui sa ne interesam cand este inmormantarea si sa mergem pe motoare si noi ... poate asa dam cel mai bun semnal de alarma... poate asa facem si o mini campanie ptr toti. fluturasi se fac repede si usor, ma pot baga si eu sa ii fac si sa printez , noi ne putem aduna repejor... poate totusi, vazandu-ne alaturi de cel ce a fost sau macar a vrut sa fie motociclist si a gresit , cei tineri care zbarnaie niste scootere si motoare pun si casti pe cap, caci zilnic vad 5-6 trecand nepasatori, fara casca si eventual cu ochelari de soare...tre sa priceapa ca a merge pe 2 roti nu e parada . astept propuneri

 

 

Da, ar fi ceva extraordinar sa ne putem aduna sa mergem la inmormantare, mai ales ca si-a dorit atat de mult motor. Ar fi un gest frumos, chiar daca nu il cunostea mai nimeni dintre noi. In cazul in care ne adunam mai multi, iau eu legatura cu familia lui si ii intreb daca sunt de acord (e mai bine asa, sa intrebam, consider eu). Astept pareri si eventual cei care ar fi dornici sa mearga.

 

EDIT: Va anunt eu cand este inmormantarea... maine de abia il aduce acasa asa ca probabil sambata....

Editat de LionRyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi o sa mergem, cred ca si Maktub , sa ma anunti cand este si daca sa fac ceva fluturasi...

 

 

Treaba cu fluturasii o hotarati voi, in grup, mai multi. Va anunt cand este inmormantarea si vedem cati si cum vom merge (eu nu am cu ce, tre sa imi gasesc transport)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord..dar de la a spune si pana la a face ceva e cale lunga.....Oricum putem incerca..pentru ca trebuie neaparat sa se faca ceva...prea multe posturi la capitolul accidente..

Daca sunt oameni hotarati nu ar trebui sa fie prea greu sa se faca un lucru. se face un text nu foarte stufos, cu atasamente a 1-2 imagini cu subanteles si se scot la imprimanta. pe "fluturas" ar mai trebui lasate 2-3 munere de telefon si o locatie cu o data si o ora unde persoanele interesate pot lua legatura cu cei "stiutori". nu stiu daca voi in bacau aveti o locatie unde va intalniti dar in pitesti, cel putin nu ar fi o problema.

 

oricum astept si alte pareri pe tema asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a spus f bine DODO(maktub) despre ideea cu campania...trebuie facuta o campanie pt ATENTIONAREA MOTOCICLISTILOR mai degraba decat atentionarea participantilor..daca omu merge la 150 minim si unu ii taie calea..motocilistu n-are nici o vina nu?si toti sar in capul conservarului..asa suntem noi mult prea subiectivi...dar pe noi nu ne vedem...stiti cum e vorba:daca vrei s fii respectat invata sa te respecti intai pe tine,si daca vrei sa schimbi ceva schimbarea trebuie sa inceapa de la tine..

 

 

 

ps:o idee buna pt campanie ar fii sa facem fluturasi cu IMAGINI SOCANTE,poate doar asa sa ne atingem target-ul

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt oameni hotarati nu ar trebui sa fie prea greu sa se faca un lucru. se face un text nu foarte stufos, cu atasamente a 1-2 imagini cu subanteles si se scot la imprimanta. pe "fluturas" ar mai trebui lasate 2-3 munere de telefon si o locatie cu o data si o ora unde persoanele interesate pot lua legatura cu cei "stiutori". nu stiu daca voi in bacau aveti o locatie unde va intalniti dar in pitesti, cel putin nu ar fi o problema.

 

oricum astept si alte pareri pe tema asta!

Avem si loc de intalnire unde ne adunam saptamanal...sunt si doua cluburi infiintate..am facut si o campanie de atentionare a soferilor... Sa vedem ce se mai poate face......Oricum..cine are cap sa inteleaga ceva din ceea ce se intampla pe forum si pe la TV..(la accidente ma refer) intelege..cine nu..Dumnezeu sa ii ajute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul la inmormantare nu cred ca trimite masajul potrivit. Din punctul meu de vedere spune ceva de genul "impreuna la bine si la rau", ceea ce nu are treaba cu lectia care trebuie invatata aici.

 

 

asa e !

 

a spus f bine DODO(maktub) despre ideea cu campania...trebuie facuta o campanie pt ATENTIONAREA MOTOCICLISTILOR mai degraba decat atentionarea participantilor..daca omu merge la 150 minim si unu ii taie calea..motocilistu n-are nici o vina nu?si toti sar in capul conservarului..asa suntem noi mult prea subiectivi...dar pe noi nu ne vedem...stiti cum e vorba:daca vrei s fii respectat invata sa te respecti intai pe tine,si daca vrei sa schimbi ceva schimbarea trebuie sa inceapa de la tine..

 

 

 

ps:o idee buna pt campanie ar fii sa facem fluturasi cu IMAGINI SOCANTE,poate doar asa sa ne atingem target-ul

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai bine e sa se afle si parerea familiei si in functie de asta ................

 

Da Cojo, ai dreptate, o sa intreb rudele apropiate, sa vad ce parere au.

Dragoshelu - mesajul dorit nu va fi receptionat daca mergem, pentru a fi intelesi noi de catre noi trebuie facut altceva. Ideea era sa facem un gest frumos, cu acordul celor apropiati.

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati ca ma bag, dar sambata are loc nunta lui Marian, la care tre sa facem alai cu motoarele, nu stiu daca ar fi indicat sa mergem ,unii din noi si la una trista si la una vesela (mai mult ca sigur ca se vor suprapune), poate care nu veniti la alai mergeti la inmormantare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care sunt interesati, mai mult sau mai putin, de ceea ce s-a intamplat exact in momentul accidentului: la plecarea dupa loc, pilotul a accelerat mai puternic, pasagerul s-a speriat si s-a apucat cu mainile de cel care conducea. Din cauza lipsei experientei, acesta a accelerat mai tare, motorul a voblat si a cazut pe partea stanga, tarandu-i pe cei doi si lovindu-i cu capul de un copac...

Sper ca cei care vor sa bage la cap, sa citeasca cu atentie, incepatorii sa isi bage mintile in cap iar cei care au motoare de mai mult timp sa mai invete cate ceva. Eu sunt patit asemanator dar am scapat usor.

In alta ordine de idei, din cate am inteleg, nu ar fi tocmai ok pentru familia lui Cosmin sa apara vreun motor la inmormantare, mama lui fiind foarte afectata. Pentru cei care il cunosteau, inmormantarea va avea loc maine.

 

Dumnezeu sa te odihneasca in pace Cosmin! :bigstar:

Editat de LionRyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-un fel e de inteles mama baiatului in cazul in care e o femeie simpla. noi (n.n. motociclistii) nu avem nici o vina ca fiul sau si-a cumparat asa un moto puternic si a condus fara permis si fara echipament de protectie. dar nu putem decat sa-i respectam decizia............

 

in ceea ce priveste cele spuse de jardel.........cine nu e la alai sambata e in alta parte pentru ca inmormantarea e maine!

 

http://www.motoflash.ro/stiri/evenimente/v...a_-_asa_da.html

 

asta da scoala!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, vitezan.. ce altceva? Teribilism, grandomanie si multe frustrari...

 

 

 

 

Sai fereasca Dumnezeu pe cei ce nu stiu cu ce se mananca un motor , fara carnet fara casca motor de 600 cc la un incepator in mana sa mai ia si un pasager numa o cale exista pt ei si nu iii cea buna din pacate . Condoleante familiei . Rau iii sa nu ai preteni care sa te indrume spre bine

 

Inteleg ca nu nu esti familiarizat cu limba romana scrisa, cu folosirea cratimelor, si sunt gata sa accept pentru ca sunt muti in situatia ta, dar cum iti permiti s-o schingiuiesti si sa inventezi tu cuvinte prietene? Cuvantul alcatuit din 3 "i" este de nepronuntat, iar pentru asta, daca te-as avea in fata, ti-as da o palma cu manusa, my dear Watson!

Inteleg ca esti din Timisoara, iar voi, banatenii si ardelenii, va considerati redute ale limbii si culturii romanesti, toti cei care nu sunt cuprinsi de arcul carpatic fiind denumiti generic "sudisti" si marginalizati intru incultura si rautate.

 

 

Semnat: Sud(Jun)imea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...