Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

  • Admin

Tinker, Tailor, Soldier, Spy!

Nu sariti peste titlul asta!

http://www.cinemagia.ro/filme/tinker-tailor-soldier-spy-488845/

Filmul nici nu a aparut la noi, il gasiti insa pe torente.

Un remake britanic extrem de profund, de adanc.

Trebuie vazut de doua, poate trei ori si abia dupa asta intelegeti filmul asta!

Un scenariu uluitor, alaturi de niste actori superbi, Gary Oldman, Colin Firth..

De mult nu m-a mai miscat asa de tare un film, chiar daca aici este vorba despre un film cu spionaj, despre barbatie, camaraderie, colegialitate si prietenie, toate inselate la un moment dat!

Ultimul film pe care l-am vazut de 6/7 ori cu multi ani in urma si la care plangeam efectiv de fiecare data a fost 'Once upon a time in America', cu De Niro, facut cam cu aceleasi ingrediente.

Nu as fi crezut, dar si la filmul asta cu spioni si servicii secrete aveam lacrimi mari in ochi, la sfarsit..

Iar scena de la sfarsit in care unul dintre personaje isi impusca camaradul si prietenul cel mai bun, scena pe fundalul sonor cu piesa 'La Mer' a lui Charles Trenet, cintata de Julio Iglesias este tulburatoare..!

Nu-l scapati..!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tinker, Tailor, Soldier, Spy!

Nu sariti peste titlul asta!

http://www.cinemagia.ro/filme/tinker-tailor-soldier-spy-488845/

Filmul nici nu a aparut la noi, il gasiti insa pe torente.

Un remake britanic extrem de profund, de adanc.

Trebuie vazut de doua, poate trei ori si abia dupa asta intelegeti filmul asta!

Un scenariu uluitor, alaturi de niste actori superbi, Gary Oldman, Colin Firth..

De mult nu m-a mai miscat asa de tare un film, chiar daca aici este vorba despre un film cu spionaj, despre barbatie, camaraderie, colegialitate si prietenie, toate inselate la un moment dat!

Ultimul film pe care l-am vazut de 6/7 ori cu multi ani in urma si la care plangeam efectiv de fiecare data a fost 'Once upon a time in America', cu De Niro, facut cam cu aceleasi ingrediente.

Nu as fi crezut, dar si la filmul asta cu spioni si servicii secrete aveam lacrimi mari in ochi, la sfarsit..

Iar scena de la sfarsit in care unul dintre personaje isi impusca camaradul si prietenul cel mai bun, scena pe fundalul sonor cu piesa 'La Mer' a lui Charles Trenet, cintata de Julio Iglesias este tulburatoare..!

Nu-l scapati..!

 

Mda, multumim. Acum ca stim cum se termina filmul o sa fie si mai interesant ...

In alta ordine de idei, recomand si eu filmul Drive :

 

 

http://www.imdb.com/title/tt0780504/

 

Timp de 1 ora si 40 de minute am fost pe alta planeta. Ajutat de un soundtrack excelent, filmul te atrage inca din prima scena iar cand se termina ramai cu un gust amar in gura, nu pentru ca nu a fost suficient de bun filmul, ci pentru ca ai fi vrut sa mai dureze ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu sa vad Tinker, Tailor, Soldier, Spy si am reusit pana pe la doua treimi asa....n-am inteles nimic, m-a luat si somnul ca era tarziu....poate..poate o sa-l vad

 

 

Am vazut No One Killed Jessica, indian, e bunicel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinker, Tailor, Soldier, Spy!

Nu sariti peste titlul asta!

http://www.cinemagia.ro/filme/tinker-tailor-soldier-spy-488845/

Filmul nici nu a aparut la noi, il gasiti insa pe torente.

Un remake britanic extrem de profund, de adanc.

Trebuie vazut de doua, poate trei ori si abia dupa asta intelegeti filmul asta!

Un scenariu uluitor, alaturi de niste actori superbi, Gary Oldman, Colin Firth..

De mult nu m-a mai miscat asa de tare un film, chiar daca aici este vorba despre un film cu spionaj, despre barbatie, camaraderie, colegialitate si prietenie, toate inselate la un moment dat!

 

 

Dupa ce o sa-l vezi de doua/trei ori(daca)il intelegi vii si anunti aici..

 

Pentru cei ce se decid sa-l vada, filmul nu este unul usor. Inainte de vizionare cautati pe goagal despre operatiunea witchcraft.

Recomand ca filmul sa fie vazut cu o subtitrare in limba engleza.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Subtitrare in engleza? :scratch:

Ideea este sa intelegi ceva, ce facem cu cei care nu inteleg limba??

Ca sa intrati cit de cit limpeziti in film recomand sa cititi sinopsisul filmului, de pe cinemagia, va faceti o idee cine sunt personajele si cum se numesc ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa vad si sa inteleg pana la urma Tinker Tailor Soldier Spy, e bun, e altfel decat filmele americane, e de vazut

 

Force speciales. soldati, talibani, jurnalisti rapiti, frumos filmul

 

Boy wonder...de vazut cand e plictiseala, nu e un film foarte bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Unu care a mai spart putin monotonia filmelor holywodiene -Perfect Sense si cu ocazia asta am revazut Blindness. primul recomandat mai mult decat al doilea

Mie Blindness mi-a placut f. mult. Daca tu zici ca primul este mai fain decat B., atunci o sa ii dau un search si eu.

 

 

Acum ma pregatesc si eu de Tinker Tailor Soldier Spy. Mi l-a recomandat frate-meu si cam ce am primit de la el rar au fost esecuri.

Vad ca se discuta serios si aici despre el.

@l.u.v. - Daca ti-au placut "Tinker... (atat cat pot sa il judec eu acum din trailer) si The Good Shepherd, s-ar putea sa iti placa si Syriana. Probabil l-ai vazut. Daca nu, ti-l recomand.

 

Aah, si a propos, ca sa vin si eu cu ceva info noua, nu doar sa repet ce ati scris si voi.

Am vazut ieri Underworld Awakening 3D.

Poate daca prindeam din nou loc pe ultimul rand ar fi fost la fel de fain ca Alice in Wonderland 3D, dar asa... poate si de-asta am iesit eu cam bosumflat de acolo.

Una peste alta... 2 efecte 3D faine de tot (unul cu cioburi, altul cu aschii de lemn ce zburau; restul...nimic special), numai bataie in prostie, o intriga si un final asa, americane, ca pentru prosti care au venit sa vada numai cafteala din asta mai moderna/computerizta cu vampiri si "carcolaci".

Slab rau de tot fata de anterioarele, care mai aveau un substrat de poveste, istoria conflictului, locatii mai diverse, etc... Ramane o amintire faina stilul de reportaj introdus in film. Chiar iti dadea impresia ca te uiti la stiri adevarate. Atat. 1 min.

Foarte bun duminica seara, popcorn , bere, dus, nani. Sau cu prietena la mall. Nu primul film la prima intalnire, altfel s-a dus totul...:laugh:

http://www.youtube.com/watch?v=Olc0omshssE&feature=related

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@l.u.v. - Daca ti-au placut "Tinker... (atat cat pot sa il judec eu acum din trailer) si The Good Shepherd, s-ar putea sa iti placa si Syriana. Probabil l-ai vazut. Daca nu, ti-l recomand.

Eee, Syriana este marcat de mult..in top, alaturi de cele doua.

Un altul, mai vechi dar pe acelasi stil este The Constant Gardener.

Foarte bun si asta, alaturi de Michael Clayton :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tucker & Dale vs Evil (2010) - http://www.cinemagia.ro/filme/tucker-dale-vs-evil-481295/ - Un horror / comedie nebun. O comedie sangeroasa. :)

Vizionare placuta !

 

Genial regizorul, foarte tare filmul. :bounce:

 

http://www.youtube.com/watch?v=vQOZHEYhVtU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eee, Syriana este marcat de mult..in top, alaturi de cele doua.

Un altul, mai vechi dar pe acelasi stil este The Constant Gardener.

Foarte bun si asta, alaturi de Michael Clayton :rolleyes:

 

Da. Asa este. Vazut acum f. multi ani, imediat dupa aparitie. Un film care m-a marcat zile bune. Unul din titlurile pe care le-as lua cu mine pe o insula.

Legat de "Tinker, Tailor..." :

- Nu mai scrie si tu sfarsiturile pe aici :laugh:. Pe cuvant ca, dupa film, am stat asa, cam 5 min, si ma gandeam daca as fi experimentat si judecat filmul asta la fel daca nu i-as fi stiut sfarsitul. Sunt totalmente sigur ca da. Seara, atunci cand l-am terminat de vazut nu simteam asa, un mare fior. Imi dau seama ca este un film fain, dar parca i-am ratat asa, un pic, farmecul.

De foarte mare importanta in intelegerea din prima a filmului a fost si postarea lui @ZaiR, despre operatiunea "Witchcraft". Mai ales informatiile despre argoul folosit de personajele din film. Repun link-ul aici:

http://en.wikipedia....r,_Soldier,_Spy

 

Azi noapte am vazut o parte dintr-un super documentar pe la TV (nu mai stiu postul) in care erau intervievati in paralel, unul dintre membrii gruparii Baader Meinhoff si unul dintre membrii gruparii Beretele Rosii, care l-au asasinat pe Aldo Moro. M-au lasat cu pielea de gaina monologurile, mimica, parerile de rau si tragedia ce a devenit viata oamenilor acestia care, candva, au dat-o big time in bara.

Asa, ca, daca iti plac filmele cu substrat politic ti-l recomand si pe cel de mai jos (desi este foarte lacunar in a explica adevarul istoric, respectiv substratul politic si sursa manipularii / indoctrinarii ideologice a membrilor; cu alte cuvinte, cine avea interesul sa ii atate si de ce):

http://www.youtube.com/watch?v=6IVKAAsqcrI

 

Daca tot sunt in dispozitia asta socio-politica, recomand si cel mai interesant film despre puterea manipularii si socio-psihologia grupurilor vazut vreodata de mine.

Despre ce turnura foarte ciudata poate lua un experiment banal intr-un liceu, despre puterea conducatorilor si caile ciudate pe care te pot duce acestia, vrand-nevrand. Recomand 1000%.

http://www.youtube.com/watch?v=4FYDF8wGn5E&feature=related

 

Un fel de Lord of flies, daca imi este permisa paralela.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...