Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

The Best Offer, o alta adevaraciune de film, in regia aceluiasi (mare) regizor Italian Giuseppe Tornatore, cel care a scos la lumina alte creme, printre care si La Legenda Del Pianista Sull'oceano, sau mai simplu, 1900 si Cinema Paradiso.

Urmariti-le si nu o sa va para rau!

 

Somewhere in Time , pentru nostalgici, un film care incanta sufletul chiar si acum, dupa 33 ani de la lansare..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut RIPD (varianta prin patura) si mi s-a parut funny. Nu aveam chef sa il iau in serios si nici nu s-a luat. Are citeva faze care ies din cliseele genului (in mod intentionat) si il face acceptabil.

 

Tinind cont ca am vazut o varianta ne optima cred ca poate fi numit decent de simbata seara... dar nu cred ca ar trebui sa va asteptati cla film "de cultivare"... de mers singuri la cinema. Fuck it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut "Pain and Gain"...




E o comedie destul de grotesca... bazata cica pe un fapt real... la un moment dat au simtit nevoia sa opreasca filmul si sa scrie ca "still a true story"... si still a comedy as putea adauga. Povestea contine si un singur cuvint romanesc... pentru ca unul din personajele filmului e o imigranta romanca...




Ah... cuvintul? E "3,14zda". :lol:


Oricum l-ai lua... e un film cu de toate... marca Michael Bay

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am vazut "Pain and Gain"...
E o comedie destul de grotesca... bazata cica pe un fapt real... la un moment dat au simtit nevoia sa opreasca filmul si sa scrie ca "still a true story"... si still a comedy as putea adauga. Povestea contine si un singur cuvint romanesc... pentru ca unul din personajele filmului e o imigranta romanca...
Ah... cuvintul? E "3,14zda". :lol:
Oricum l-ai lua... e un film cu de toate... marca Michael Bay

 

 

L-am văzut și eu ieri, mi s-a părut amuzant fix pentru că e o poveste reală ( atunci când au menționat „still a true story”, când era cu grătarul afară, eu deja explodasem de râs).

 

Sunt destul de sigur că dacă era doar un scenariu fictiv, priveam filmul ăsta doar ca pe o altă prostie hollywoodiană. Dar în cazul ăsta viața chiar bate filmul... :lool:

Editat de GeoNinoLino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elysium (2013): incepe bine, idee faina, casting ok, efecte speciale decente, dar pe parcurs incet-incet se rasufla. Zici ca un scenarist a venit cu o idee buna de SF, iar aia de la Haliud i-au replicat "Cum? Personajul negativ nu are voce groasa si accent rusesc? Bagam obligatoriu! Fara costume de Transformers? Bagam! Cu proiectoare! Nici o faza lacrimogena de Gladiator? Bai, cine te-a facut mah scenarist?!? Mars de aici ca preluam noi...".

 

E greu sa-mi dau seama daca regizorul a fost in incepator lipsit de talent sau filmul a fost facut sa-l inteleaga si aia cu IQ 80.

 

Merge la cinema dar ii dau cu indulgenta 6/10.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

sint de-acord pe undeva, dar cam toata cinematografia e asa. e pupare in fund a spectatorului, citeodata intr-un mod asa de subtil ca-i vine sa scrie recenzie de doua pagini dupa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut
Flypaper din 2011... chiar misto. Recomandat pentru cine gusta ceva gen... Agatha Christie dar oleaca mai putin luat in serios... gen... . :)


Am vazut si io Elysium... Confirm ce a zis si Adam doar cu corectia ca personajul negativ are voce subtire :D... mi s-a parut cam penibil ca au pastrat accentul ala storcit a lu nea Sharlto Copley sau ala asa vorbeste si nu stiu eu? Oricum... Pe alocuri tras de par ampururea si cu gaurele in scenariu cam dezamagitoare pentru cineva care nu se uita la un film SF ca la un episod din Dallas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vazut Elysium dar am auzit un cometariu la radio. Ce tin minte din comentariul ala e ca, in afara ca e un film cam prost :), regizorul a refolosit un actor din District 9, care (normal) din Africa de Sud. Si am mai auzit ca accentul cucoanei ar fi penibil si diferit de la scena la scena.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vazut si io Pain and Gain. ok, e o comedie. chiar m-am amuzat. nu are vreo pretentie de a se lua in serios, si nu e chiar regizat de Scorsese.

 

dar nu pot sa nu observ o tema: glorificarea (sau incercarea de) unor elemente care sint in mod evident drojdia societatii. adica mie ar trebui sa-mi fie mila sau sa simpatizez cu un om care a decis sa "implementeze" visul american intr-un mod mai "neconventional", adica prin crima cu singe rece. deci sa vedem daca am priceput... daca tu simti ca meriti o treaba (o galeata de bani, in cazul asta), inseamna ca e chiar asa si automat e ok sa-l omori pe unu'. ok, e un film, e Hollywood etc dar pina la urma nu ai cum sa observi si sa nu te gindesti daca nu cumva scenaristii si regizorii nu cred cu adevarat in ce ne prezinta in mod "artistic". e ironic, o sa ziceti. ironie my ass. mai ales ca vine de la un regizor care a zis "I make movies for teenage boys. Oh, dear, what a crime."

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vazut Elysium dar am auzit un cometariu la radio. Ce tin minte din comentariul ala e ca, in afara ca e un film cam prost :), regizorul a refolosit un actor din District 9, care (normal) din Africa de Sud. Si am mai auzit ca accentul cucoanei ar fi penibil si diferit de la scena la scena.

 

Cred ca ai auzit astea de la un "critique" profesionist. Filmu nu e rau de loc pentru ce isi propune sa fie un SF de actiune. Faza cu "regizorul a refolosit un actor din District 9" e penala de-a dreptu... e vorba de rolul principal din District9 iar acum are rolul de Villain in Elysium. Da are o voce ciudata dar chiar daca te apuca risul pe alocuri chiar suna a dezechilibrat mintal... vocile alea groase gen Batman sint cam "arcade". Iar cucoana mi s-a parut ca vorbeste chiar OKe franceza... probabil ca "critique-ul" ala de la radio era invidios ca tanti Jodie Foster vorbeste franceza.

 

Filmul are dezamagirile lui dar nu sint trivialitatile astea. Ci faptul ca nu profita sau explica cum e cu jucarelele alea energetice... cum e cu Elysium ca nu e inchis dar tine aerul in el... cum vine toata povestea asta cam cinica cu aia pe orbita stind si frecind manganu sub prajitoarele alea de curatat celule canceroase... etc. Anyway... "asa a vrut regizorul si cine i-a dat banu"... solved. Se putea mult mai rau... vezi Star Trek. Si uitam... intregul gimmick cu exoscheletu lu matt damon e... sa zicem funny... pentru cineva care stie minimum de "traumatologie" sa zicem :D . Plus ca nu ar mai fi avut cum sa traga un tricou pe el dar... e secundar... :lol:

 

PS2... m-am mai uitat la cum vorbeste nenea asta si se pare ca asa e graiul lui. si in A-Team vorbeste la fel. (ca si in District 9 unde credeam ca s-a chinuit sa se scilceasca asa)

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...