Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

Cred ca ai auzit astea de la un "critique" profesionist.

Nu ca americanii au mai putini d-astia prea artistici asa... de fapt chiar sint mult prea comerciali de obicei.

Bine, omul critica in primul rind gaurile de scenariu si jocul prost, de fapt critica in mare faptul ca fimul e "dumbed down" pentru prostime ca sa scoata un ban, evident opera marilor studiori finantatoare care au nevoie de mase de platitori.

 

Faza cu "regizorul a refolosit un actor din District 9" e penala de-a dreptu... e vorba de rolul principal din District9 iar acum are rolul de Villain in Elysium.

 

 

Pai asta am zis si eu, ce e penal? omul fiind din africa de sud are accent nativ, nu ca nu o putea sa imite si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

dar nu pot sa nu observ o tema: glorificarea (sau incercarea de) unor elemente care sint in mod evident drojdia societatii. adica mie ar trebui sa-mi fie mila sau sa simpatizez cu un om care a decis sa "implementeze" visul american intr-un mod mai "neconventional", adica prin crima cu singe rece. deci sa vedem daca am priceput...

Nope, filmul e o ironie indirecta la miscarea "Self Esteem": cand bagi tampenii gen "toti sunt castigatori, toti sunt speciali" in captele unor psihopati, o sa te alegi cu niste criminali feroce.

 

Cum George Carlin zicea: Self esteem ... does not even lower the use of alcohol. And it most certainly does not reduce the incidence of violence of any sort, because as it turns out, extremely aggressive, violent people think very highly of themselves. Imagine that, sociopath's have high self-esteem.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ALf2HZsGtGQ

Se putea mult mai rau... vezi Star Trek.

True.

 

 

Si uitam... intregul gimmick cu exoscheletu lu matt damon e... sa zicem funny... pentru cineva care stie minimum de "traumatologie" sa zicem :D . Plus ca nu ar mai fi avut cum sa traga un tricou pe el dar... e secundar... :lol:

Traumatologie? Ce sa mai zici de inginerie, erau niste pistoane amarate, nimic sa le miste (electric, hidraulic ... baterie cu antimaterie :) ). Cred ca i-a fost al naibii de greu, la propriu, sa se miste intre tevile alea facute pe genunchi la un service auto.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adam

Nu m-am mai legat si de aia... puteau sa se scuze cu "tehnologii SF" dar bagatul de suruburi in oase ampururea... ca sa creeze rezistenta de tanc... e penal de retardat. :D

 

@Vrajitoru

Io ziceam doar de cum suna expresia: "a refolosit unul din actori"... Ca si cum Cineva ar zice ca Regizorul filmului "True Lies" a refolosit unul din actorii din "Terminator 2"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adam

Nu m-am mai legat si de aia... puteau sa se scuze cu "tehnologii SF" dar bagatul de suruburi in oase ampururea... ca sa creeze rezistenta de tanc... e penal de retardat. :D

 

Pai omu' era iradiat, deci avea oase de Wolverine.... Ntz, ntz, ntz, nu te pricepi la SF deloc, probabil d-aia nu ti-a placut filmul, ca nu l-ai inteles.... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acum doua zile am mers sa vad Now you see me, nu-mi amintesc cind am pierdut doua ore dupa care sa-mi para atat de rau!

Un film penibil in care lipsa de continut a fost umpluta cu mult zgomot si jocuri de lumini..iesi tampit din sala..

Tipic americanesc, evitati!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e prea de copii? (am vazut doar ce ai pus tu mai sus)

Pai nu prea e de copii chiar daca se axeaza in principal pe efectele speciale din filme. Chiar mi s-a parut ca legate cumva intre ele si asta mi-a placut. Daca era facut un mix din filme gen The Shawshank Redemption, Pulp Fiction, Schindler's List, Fight Club, Forrest Gump etc. iesea ceva mai destept dar mai plictisitor (in umila mea parere).

Daca-mi doua din ultimele trei filme vazute de tine se concentreaza pe o poveste si nu pe actiune si efecte speciale atunci s-ar putea sa ti se para ca e de copii. Desi nu e :)

Cred ca introducerea e de vina si poate induce in eroare, recunosc. M-am aruncat cu descrierea...

Nu poti si tu sa te uiti si sa dai mai departe daca nu-ti place? M-a mai intrebat unul mai sus ce-i asa frumos... De zici ca am postat manele sau inregistrarea de la Capatos.

"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim ci imbatranim cand incetam sa ne mai jucam" cred ca se poate aplica si in cazul de fata la luminile si exploziile din filmele abordate mai sus.

Cam multe explicatii m-am simtit nevoit sa dau, pfff :) Caldura asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legătura dintre filmele alea este doza de patetism amplificată prin montajul realizat de respectivul și prin ilustrația muzicală combinată cu frînturile de monolog.

 

Gust și eu filme inspirate de BD, nu vreau să pozez într-un snob cult care admiră doar Criterion Colecșăn. Cele mai mișto dintre filmele alea cu supereroi mi s-au părut cele în care exista o doză de autoironie și umor (gen Iron Man 3). Alea patetice rău sînt (cam) de rahat.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti si tu sa te uiti si sa dai mai departe daca nu-ti place?

Eu n-am zis ca nu-mi place, am zis doar ca mi se pare a fi pentru copii, ceea ce nu insemna ca e un film prost, ci ca intra intr-o categorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum putem să revenim la filme.


The boat that rocked - o comedie plăcută despre curentul pop din Marea Britanie în anii '60

Ca întotdeauna, trailerul dezvăluie prea multe. Un minut din el cred că ar fi de-ajuns pentru plot :D

Editat de GeoNinoLino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi bun filmu, dar cand il vad pe Philip Seymour Hoffman imi vine sa sparg televizorul. nu-l suport.

ce'are frate? e super actor... cel mai bine joaca in roluri de obsedat sexual pedofag... acolo e gretos tare dar... joaca bine, nu? :D Dar are si alte roluri si joaca foarte misto.

 

 

 

Ala cu barca l-am vazut si eu anu trecut. Misto. si Hitchhiker's Guide To The Galaxy e fain... cred ca am zis si eu de el acu fo luna cind l-am vazut (spre rusinea mea dupa coispe ani)

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce'are frate? e super actor... cel mai bine joaca in roluri de obsedat sexual pedofag... acolo e gretos tare dar... joaca bine, nu? :D Dar are si alte roluri si joaca foarte misto.

 

 

 

Ala cu barca l-am vazut si eu anu trecut. Misto. si Hitchhiker's Guide To The Galaxy e fain... cred ca am zis si eu de el acu fo luna cind l-am vazut (spre rusinea mea dupa coispe ani)

banuiesc ca si tu ai un actor macar pe care nu il suporti....eu nu-l suport pe asta. ce sa-i faci? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce'are frate? e super actor... cel mai bine joaca in roluri de obsedat sexual pedofag... acolo e gretos tare dar... joaca bine, nu? :D Dar are si alte roluri si joaca foarte misto.

mai, treaba cu "idiosincraziile" astea e ca-s irationale. omu' nu-l suporta si gata.

 

daca veni vorba de vechituri. am vazut recent un film cu Paul Newman, The Verdict, din '82.

nu vreau sa fac o recenzie, zic doar ca nota de pe Rotten Tomatoes mi se pare prea mare. dar cine are rabdare pentru o drama clasica, lenta, facuta dupa standardele de acum 30 de ani... nu e timp pierdut.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Nu am actori pe care sa nu ii suport... per se... dar sint o gramada care ma lasa rece.

 

 

@gn77b

 

Astea cu irationalitatile sint vrajeli... cine vrea sa le creada sa le creada... io nu cred asa ceva. Ceea ce este "irational" de regula ascunde ceva "interesant" dedesubt :P. Aveam o cunostinta care nu suporta pe cineva... moama dar de loc... tot asa... dom'le e irational si cu asta basta... si dupa ceva sapaturi... era mai simplu decit se putea... ii facuse avansuri si fusese refuzat. ha ha. De atunci am mai intilnit cazuri similare la greu... foarte funny disimularea la om.

 

In cazul actorilor/personajelor lor pot sa pun pariu ca respectivii sint deranjati "undeva adinc in irational" de ceva ce "joaca" respectivii actori. Sper ca nu e cu suparare pseudo analiza mea dupa 3 beri. Eu de exemplu am citiva actori pe care efectiv ii am la suflet pentru ca joaca in roluri in care imi regasesc propria persoana acoperita de un ridicol de m-as ascunde sub un gindac... Sint convins ca ar trebui sa nu imi placa... pentru ca ma simt ca dreacu cind ii vad ca joaca asa bine in rolurile alea si ca imbecilitatile mele pot fi atit de transparente.... pentru ca se intilnesc si la altii si au devenit "bune de luat in ris in filme"... Cu toate astea... fuck it... Unu din principiile vietii este sa nu te iei in serios... mai ales cind te iei in serios. :D

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce'are frate? e super actor... cel mai bine joaca in roluri de obsedat sexual pedofag... acolo e gretos tare dar... joaca bine, nu? :D Dar are si alte roluri si joaca foarte misto.

A avut multe roluri nesuferite, mai ales secundare ( Nobody's Fool ). O fi Este si asta o dovada ca e un actor bun, cand perceptia trece dincolo de rolurile pe care le joaca.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea cu irationalitatile sint vrajeli... cine vrea sa le creada sa le creada... io nu cred asa ceva. Ceea ce este "irational" de regula ascunde ceva "interesant" dedesubt :P. Aveam o cunostinta care nu suporta pe cineva... moama dar de loc... tot asa... dom'le e irational si cu asta basta... si dupa ceva sapaturi... era mai simplu decit se putea... ii facuse avansuri si fusese refuzat. ha ha. De atunci am mai intilnit cazuri similare la greu... foarte funny disimularea la om.

na, de faze de tipul ala stiu si eu.

dar eu nu m-am dat (de exemplu) vreodata la Dustin Hoffman :)) si chiar daca dai tu-n Tarot ca am o pasiune reprimata pt. el, noi sa fim sanatosi.

n-am stat sa-mi explic de ce nu-l suport, dar cind apare is ceva de genul oh boy... nu stiu, are o mutra care-mi trezeste nervi. probabil am vazut odata, intr-un moment cind eram mai sensibilizat un film cu el si... naiba stie. acum daca stau si ma gindesc, nici maica-mea nu-l suporta, ori e mostenit, ori avea fantezii cum ii da foc in timp ce ma alapta. na, m-ai dibuit.

si ca tot... mi-a recomandat bibi.audiofil Lenny (1974), cu asta de ma leg de el. chiar m-am uitat cu prejudecata, ca deh, e cu actorul meu "preferat". filmul nu e rau, e despre un comic (culmea, tot evreu), mai slobod la gura, unul care-a invatat pudibonderia americana cum sta treaba cu fuck si cu shit. merge, si nu e Hoffman ala pe care nu-l sufar eu, e mai omenesc, cu barba si drogat. si alb-negru.

In cazul actorilor/personajelor lor pot sa pun pariu ca respectivii sint deranjati "undeva adinc in irational" de ceva ce "joaca" respectivii actori. Sper ca nu e cu suparare pseudo analiza mea dupa 3 beri. Eu de exemplu am citiva actori pe care efectiv ii am la suflet pentru ca joaca in roluri in care imi regasesc propria persoana acoperita de un ridicol de m-as ascunde sub un gindac... Sint convins ca ar trebui sa nu imi placa... pentru ca ma simt ca dreacu cind ii vad ca joaca asa bine in rolurile alea si ca imbecilitatile mele pot fi atit de transparente.... pentru ca se intilnesc si la altii si au devenit "bune de luat in ris in filme"... Cu toate astea... fuck it... Unu din principiile vietii este sa nu te iei in serios... mai ales cind te iei in serios. :D

zi-ne mai mult, nu te sfii. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He he... Fiecare dintre noi daca are un dram de sinceritate macar cu el insusi (stiti voi... fazele clasice... dai o laba si ridici privirea in oglinda...) se recunoaste in macar parti din personajele din filme.... de multe ori... personaje negative. Oamenii mai saraci cu duhul inclina spre povesti de genu: '"vai draga nu imi place actrita aia de loc"... "cine fah?"... "Aia din pretty woman fah"... "I seee..."... etc. Treaba faina e ca la asta sint bune filmele... nu numa ca intelegem lumea din alte perspective... dar ne intelegem pe noi din alte perspective... chiar daca uneori e de rahat. Asta e...

 

Si ti-am raspuns si la treaba cu "zi-ne mai mult" :P.



Anywayz... am vazut asta si mi s-a parut funny

 

http://www.imdb.com/title/tt0804497/

 

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...