Sari la conținut

Accident Dorobanti


renegatu'wannabe
 Share

Postări Recomandate

Stateam azi linistit la stop pe Dorobanti la intersectia cu romana si deodata aud in spate Buff!am crezut ca un prost a intrat in vre-unu la stop dar de fapt alta era faza.Un bou care venea dinspre Romana a vrut sa se bage pe prima stradua de dupa ASE si dupa cum stiti acolo e linie continua si nu avea voie sa intoarca,in fine cum s-a bagat el asa un tip pe 996 cred gri mergea foarte usor pe banda 1 sau intre trotuar si banda 1, prostu cu loganu nu l-a vazut si a intrat in el.Acu' eu ce am vazut din masina tipu cu motorul nu avea nimic grav dar era in bermude si tricou si se vaita de la julituri cred.Tipu cu loganu s-a dat jos din masina foarte calm chiar merita zece capace,in fine s-a pus verde si a trebuit sa plec,cam asa a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bine ca nu a fost GRAV ranit.Sunt convins ca cele mai elementare piese de echipament(o geaca de piele si niste blugi) l-ar fi scutit de julituri.Bine ca e ok motociclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost GRAV ranit.Sunt convins ca cele mai elementare piese de echipament(o geaca de piele si niste blugi) l-ar fi scutit de julituri.Bine ca e ok motociclistul.

211308[/snapback]

 

 

 

 

Acum nu stiu cat de grav e,ideea e ca s-a ridicat aproape imediat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu putem sa sarim repede la ei ca nu au avut echipament,la o comunista mai ai scuza ca nu prea ai bani,dar daca ai bani de Ducati te mai caci pe tine pentru banii de echipament care probabil intr-o zi iti vor salva viata :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum este o moda in a merge pe moto in pantaloni scurti,tricou sa se vada "brandu' " si bineinteles papuci ca sa ne "bronzam intre degete".Am vazut foarte multi "echipati" de plaja prin Bucuresti.Multi nu stiu ca echipamentul de vara este foarte bun si ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gindesti simplist. Nu e cinstit sa supui conducatorii auto la riscul ca la cea mai mica greseala sa omoare un om. E ca si cu betivii aia care dorm in mijlocul drumului noaptea: desi nu-si risca decit viata lui, eu n-am chef sa-l omor numai ca nu l-am vazut intr-o clipa de neatentie si merita o bataie. Sau e ca si cum ai duce pasager in pielea goala: el insista, il iei? E numai pielea lui, dar daca te versi pe jos pe o bucata de asfalt alunecos il ai pe constiinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum este o moda in a merge pe moto in pantaloni scurti,tricou sa se vada "brandu' " si bineinteles papuci ca sa ne "bronzam intre degete".Am vazut foarte multi "echipati" de plaja prin Bucuresti.Multi nu stiu ca echipamentul de vara este foarte  bun si ieftin.

211495[/snapback]

 

Am observat si eu. Mai sunt unii mai "constienti" si poarta un fel de espadrile. :crack:

Dar, ma rog, e pielea lor, ii priveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Am observat si eu. Mai sunt unii mai "constienti" si poarta un fel de espadrile.  :crack:

Dar, ma rog, e pielea lor, ii priveste.

211533[/snapback]

Moda e si in Timisoara. Apar pe seara prin oras. Zilele astea parca si mai multi, de cand cu canicula asta. :crack:

 

La mare cautare sunt cei cu supersport fara casca + echipament asortat cu o eventuala lopatica si galetusa de nisip.

 

Am vazut in schimb si chopperisti in pantaloni scurti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu putem sa sarim repede la ei ca nu au avut echipament,la o comunista mai ai scuza ca nu prea ai bani,dar daca ai bani de Ducati te mai caci pe tine pentru banii de echipament care probabil intr-o zi iti vor salva viata  :crack:

211471[/snapback]

:crack:

Sa nu uitam ca totusi omu' era linistit in treaba lui si masinistu a condus imprudent :crack:

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum procedati voi, dar eu simt ca o iau razna cind niste idioti atenteaza la viata mea.Imi este foarte greu sa ma calmez, pentru ca nimic nu ma face sa am intelegere fata de niste tembeli carora le e sila sa se uite in retrovizoare sau stinga dreapta. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipamentul este pentru a te proteja, pentru a diminua pe cat posibil efectele unui eventual accident. Singur trebuie sa-ti "aperi pielea".Daca astepti sa te fereasca ceilalti atunci mai ai de asteptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu fim rai. Fiecare face ce vrea cu pielea lui.

Avem o clima care citeodata nu ne permite sa respectam regulile de protectie moto. Ca exemple in acest sens sunt si alte tari cu traditie inzecita in fenomenul moto. Vezi Grecia, vezi Italia care au clima apropiata de a noastra, si unde de multe ori, cu toate ca si la ei casca este obligatorie, sunt multe capete descoperite.

Caldura bat-o vina. Asta este.

Haide-ti sa incercam sa ne limitam doar faze de genul: cum circulam, cit de agresiv, cum raspundem la agresiuni in trafic si sa lasam pe fiecare sa-si stabileasca singur nivelul de protectie pe care si-l doreste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni !!!! :crack: Io-s incepatoru' incepatorilor :crack: si nu va inteleg pe cate unii experimentati (va vad si in trafic) cu pasager fara casca, in tenisi si alte chestii sumare..etc... :crack:

Nu va suparati amu prea tare pe mine!! :crack: Ca si io tot de al voi invat!! :crack:

 

:crack:

Exemplu: aseara pe L.Rebreanu(I.O.R.) super motor, pilot cu casca, pasager in tricou special de vazut brandu si fara casca. Ce faceau? FORJE..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relaxati-va baieti si nu mai faceti pe maica tereza. fiecare merge cum vrea si, daca e major si vaccinat, isi asuma ce riscuri vrea.

 

Eu am ales sa merg "greceste" prin oras vara: tricou, blugi sau bermude, casca enduro sau de scuter cu ochelari de soare, manusi optional. Si am acasa tot echipamentul care s-a inventat (inclusiv vesta UFO cu protectii). Este fix alegerea mea. Prin oras merg usor, ma plimb, atent si fara riscuri inutile.

La drum lung si la raiduri off road, unde RISC mai mult, sunt echipat integral.

 

Sanatate multa ducatistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relaxati-va baieti si nu mai faceti pe maica tereza. fiecare merge cum vrea si, daca e major si vaccinat, isi asuma ce riscuri vrea.

 

Eu am ales sa merg "greceste" prin oras vara: tricou, blugi sau bermude, casca enduro sau de scuter cu ochelari de soare, manusi optional. Si am acasa tot echipamentul care s-a inventat (inclusiv vesta UFO cu protectii). Este fix alegerea mea. Prin oras merg usor, ma plimb, atent si fara riscuri inutile.

La drum lung si la raiduri off road, unde RISC mai mult, sunt echipat integral.

 

Sanatate multa ducatistului.

211581[/snapback]

 

 

Bravo man.

Esti primul care a recunoscut. Toata stima. Asa merg si eu "greceste". Casca flip-up, manusi, tricou, adidasi, blugi.

Daca este sa se intimple se va intimpla cu tot cu echipament indiferent cit de mult este pe tine. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relaxati-va baieti si nu mai faceti pe maica tereza. fiecare merge cum vrea si, daca e major si vaccinat, isi asuma ce riscuri vrea.

 

Eu am ales sa merg "greceste" prin oras vara: tricou, blugi sau bermude, casca enduro sau de scuter cu ochelari de soare, manusi optional. Si am acasa tot echipamentul care s-a inventat (inclusiv vesta UFO cu protectii). Este fix alegerea mea. Prin oras merg usor, ma plimb, atent si fara riscuri inutile.

La drum lung si la raiduri off road, unde RISC mai mult, sunt echipat integral.

 

Sanatate multa ducatistului.

211581[/snapback]

 

Poi asta le ziceam si eu. Fiecare merge cum vrea. Ce va pasa voua de pielea altuia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu putem sa sarim repede la ei ca nu au avut echipament,la o comunista mai ai scuza ca nu prea ai bani,dar daca ai bani de Ducati te mai caci pe tine pentru banii de echipament care probabil intr-o zi iti vor salva viata  :crack:

211471[/snapback]

 

 

Exista varianta sa-ti dai toti banii sa faci si datorii sa-ti iei o motocicleta pentru ca p'aia o vrei. Inteleg ca e un curent impotriva celor de bani gata dar sa nu se dezvolte catre un curent impotriva celor cu motociclete usor mai scumpe.

sa stii ca se poate cumpara o motocicleta si din salariu.

 

pe de alta parte o motocicleta buna e una dintre cele mai bune protectii.

 

iar daca tu mergi pe caldura asta cu toate protectiile pe tine probabil ca-ti place sa te caci pe tine de cald la stop. probabil ca sa te vada cei din logan care nu vor intra in tine ca ai protectii.

 

PS

esti original

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja tot mai des intalnita agresivitate in limbaj...la fel cum tu mergi "greceste" merge si el echipat asa ca nu inteleg de ce sari la gatul lui;sa inteleg ca esti la fel de agresiv si in trafic?Bravo tie!Dar e mai nasol cand te intalnesti cu unul tot agresiv dar protejat de conserva.Atunci nu o sa mai zici: "fac ce vreau, e pielea mea"!La fel cum unii pe aici considera ca pot circula dupa bunul plac asa sunt si multi pe 4 roti cu o gandire similara si rezultatul se vede.Ce-i mai nasol ca motoristul simte pana "la os" efectele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este legatura dintre o motocicleta buna si protectia de care ai nevoie? :crack:

 

Si la nevoie mori de cald la stop dar iti protejezi pielea, care conteaza mai mult decat orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja tot mai des intalnita agresivitate in limbaj...la fel cum tu mergi "greceste" merge si el echipat asa ca nu inteleg de ce sari la gatul lui;sa inteleg ca esti la fel de agresiv si in trafic?Bravo tie!Dar e mai nasol cand te intalnesti cu unul tot agresiv dar protejat de conserva.Atunci nu o sa mai zici: "fac ce vreau, e pielea mea"!La fel cum unii pe aici considera ca pot circula dupa bunul plac asa sunt si multi pe 4 roti cu o gandire similara si rezultatul se vede.Ce-i mai nasol ca motoristul simte pana "la os" efectele.

211627[/snapback]

 

Scuza-ma ca iti zic: cat ai condus tu motocicleta pana acum?

 

Asa la 40 de grade?

 

Eu nu te inteleg deloc. De ce vrei tu sa ne convingi ca FULL ECHIPAT e mai bine? Crezi ca nu stim?

Sau ca mergem prea repede. PS: la 80 kmph in oras e super lejereanu. La 50 kmph mori de plictiseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merg nici echipat si nici cu 50 km/h,dar nu sar la gatul alora care merg regulamentar,ba din contra ii apreciez.Si nu incerc sa conving pe nimeni de nimic,am renuntat.Unde ai dat de mine,asa peste tot,unde mi-am dat cu parerea fara sa stiu despre ce e vorba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merg nici echipat si nici cu 50 km/h,dar nu sar la gatul alora care merg regulamentar,ba din contra ii apreciez.Si nu incerc sa conving pe nimeni de nimic,am renuntat.Unde ai dat de mine,asa peste tot,unde mi-am dat cu parerea fara sa stiu despre ce e vorba?

211653[/snapback]

 

Am mai dat peste tine la alte subiecte IDENTICE. Nu inteleg de ce tii mortis sa iti impui punctul de vedere? Eu sunt de acord cu tine ca echipamentul e bun dar ... E CALD IN PANA MEA.

 

Eu nu dau sfaturi la nimeni cum sa poarte sosetele sau daca se le poarte. Fiecare face ce "vrea" muschii lui.

 

Sa imi zica unul cand ma opresc la semafor ca de ce merg in tricou ca ... il iau de la ma-sa pana la toate rudele neanderthaliene.

 

Regulamentul prevede casca. Casca port. Ce, la masini poarta toti centuri si vezi pe vreunul ca "," comenteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...