Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Ped O'Phile

Da Razvano ai dreptate tati, dar la nunti nu prea ai cum sa evoluezi decat la capitol scule. Nu ai timp si de cele mai multe ori nici context in care sa creezi. Plus ca mai nou ''fotografii'' sunt ichiriati pe toata durata evenimentului (si accepta sa lucreze asa) ... asta-i si motivul ptr care nu evolueaza ;)

 

La nunti evoluezi doar in functie de clientii pe care-i ai.

 

5D mark III si L uri nu-ti vor asigura decat un noise redus, sharpness si calitate dpdv optic.

 

Cum discuti cu clientii,cum dirijezi fotografiatul si cat de deschisi sunt ei la minte, asta iti decide 'evolutia'....

 

Poti sa ai idei si compozitie,daca nu ai cu cine.......e degeaba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Ravishing

Una de iarnă, pe film:

 

 

Și un portret al primei mele fete, făcut cu o „săpunieră”:

Prima daca se vrea artistica, no comment. Insa pentru gusturile mele e mult subexpusa.

A doua, "stampila" cu data strica toata poza.

 

 

Uite ce plictiseala de pastele asta, pun poze pe net ... :P

 

 

ErbgHs9.jpg

 

Contrast.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima daca se vrea artistica, no comment. Insa pentru gusturile mele e mult subexpusa.

A doua, "stampila" cu data strica toata poza.

Mulțam fain! Asta așteptam, o critică pertinentă!

 

Și eu o simt pe prima ca fiind subexpusă. N-am avut un filtru UV, n-am avut exponometru, n-am prelucrat-o în fotoșop sau altceva, e așa cum a ieșit pe film. Plus autosetările scanerului de care, iar, nu-s mulțumit.

 

La a doua, perfect de acord! Ștampila o voi extrage de acolo, dar nu mai am la dispoziție originalul, ci doar ce am pus pe mult hulitul feisbuc!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

eu spre deosebire de altii, accept critici

 

Imi place a doua. Cerul e clar (fara vinieta), apoi imi plac culorile vii. As pune-o in perete. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, dacă-i bal, bal să fie!

168980_10150090264359637_6767834_n.jpg

Fereastra Zmeilor, munții Făgărașului.



Și un autoportret... cu dor de Vamă...

180114_10150090158759637_4226538_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu duc mai departe flame-ul. Exemplu elocvent o sa-l dau pe Dl. Pedofil (deh, asa-i porecla aleasa). A pus niste poze bine realizate, echipament pe masura ce asigura un control total al calitatii imaginii nu si a continutului care este si el la un nivel ridicat. Acest Domn nu s-a apucat sa comenteze in stanga si dreapta fara sa fie intrebat. La intrebari a raspuns decent si are o exprimare politicoasa fata de alti necunoscuti. Lucru ce indica nu neaparat o varsta ci o buna crestere si un bun simt peste medie.

Acum, revenind la discutia initiata de cicloburu, dumnealui isi incepe textul cu o comparatie pe baza activitatii mele in cadrul acestui forum. Activitate ce a iscat multe discutii ce la randul lor au starnit instincte de autoaparare. El apoi incepe sa-mi critice imaginea postata intr-un fel ce imprima o tendinta agresiva indreptata catre mine.

Reamintesc postarea initiatorului acestui topic:

"Mi-ar place tare mult ca macar catziva dintre voi sa ataseze aici cateva lucrari (personale)care sa poata fi admirate in pace si liniste de catre iubitorii domeniului.
M-am gandit sa deskid aceasta discutzie dintr-o nostalgie ce m-a cuprins acu' aprox 10 minute (si vad ca nu ma mai lasa).
Voi atasa cateva foto facute (d mine) cu un oarecare timp in urma.
E randul vostru!
Multumesc!"

In spiritul acestui mesaj am ales sa atasez imagini care mie personal imi plac, nu cu intentia de a fi criticate, analizate, dezmembrate. De aceea nu m-am apucat sa comentez alte imagini si nici nu ma intereseaza s-o fac.

Daca se inceteaza cu aluziile si mistoul, eu cred ca putem convietui, si in evul mediu, in pace :)

In continuare voi atasa inca o poza care mie imi place, subiectul este chiar autorul acestei postari.

post-68793-0-85183800-1367675482_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu duc mai departe flame-ul....

 

Acum, revenind la discutia initiata de cicloburu, dumnealui isi incepe textul cu o comparatie pe baza activitatii mele in cadrul acestui forum. Activitate ce a iscat multe discutii ce la randul lor au starnit instincte de autoaparare. El apoi incepe sa-mi critice imaginea postata intr-un fel ce imprima o tendinta agresiva indreptata catre mine....

Pentru conformitate, dacă vrei să faci pe cel corect, arată-mi, te rog, unde m-am luat eu de activitatea ta de pe forum. Aceasta este postarea cu care am început discuția cu tine, postare în care mi-am exprimat CRITICA referitoare la acea poză, argumentînd de ce nu-mi spune nimic. Nici măcar n-am zis că nu-mi place! Nici n-am făcut referire la persoana ta sau activitatea ta de pe forum!

 

Dacă vorbim de răspunsul meu la răspunsul tău, DA, acolo m-am luat direct de tine! Oare de ce? Ia, întreabă-te! Și, verifică, te rog, cronologic, ordinea răspunsurilor zeflemitoare sau atacatoare!

 

Daca cicloburu o arde pe film, ii raspund si eu pe film :))

like.png

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca nu voi continua flame-ul. Recomandarea mea, total nelegat de discutiile dintre noi si fara nicio aluzie este sa te abtii din a critica pozele. Tentatia e mare, n-am zis nicaieri ca sunt mare fotograf sau ca tu nu esti dar asuma-ti si un raspuns acid cand te apuci din oficiu sa-ti expui opinia.

 

E ca la mersul pe motoreta, mai usor e sa mergi repede decat incet ;)

Acum va mai stresez retina cu niste poze :D

post-68793-0-87130300-1367679118_thumb.jpg

post-68793-0-97069700-1367679124_thumb.jpg

post-68793-0-97987500-1367679131_thumb.jpg

post-68793-0-40695500-1367679140_thumb.jpg

post-68793-0-33228100-1367679150_thumb.jpg

post-68793-0-77705500-1367679161_thumb.jpg

post-68793-0-47794700-1367679170_thumb.jpg

post-68793-0-28662300-1367679178_thumb.jpg

post-68793-0-89067300-1367679187_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca nu voi continua flame-ul. Recomandarea mea, total nelegat de discutiile dintre noi si fara nicio aluzie este sa te abtii din a critica pozele. Tentatia e mare, n-am zis nicaieri ca sunt mare fotograf sau ca tu nu esti dar asuma-ti si un raspuns acid cand te apuci din oficiu sa-ti expui opinia.

 

E ca la mersul pe motoreta, mai usor e sa mergi repede decat incet ;)

 

Acum va mai stresez retina cu niste poze :D

Mulțumesc pentru recomandare, dar, dă-mi voie să am propria opinie și să-mi permit să critic ce poză vreau. Atîta vreme cît a fost făcută publică, cel care a postat-o și-a asumat și apariția criticilor, cîrcotașilor, experților sau AFONILOR (așa, ca mine)...

 

Apropo de afoni, ăsta e un clip în care toate pozele sînt făcute de mine, muzica n-am auzit-o niciodată, doar sînt AFON, nu-i așa? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrii pe un forum, asta n-ai priceput!

 

Da, am încercat, pot să merg și cu 1-2 km/h... La ce m-ajută că ți-am spus asta? La ce te-ajută pe tine?



Ufff, și am zis că nu mă las coborît, uite cum m-a făcut! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun colajul. La 2.33 ai matale o fotografie dement de misto ;) Mi-ar placea sa vad un print mare cu minunatia :10:

Imi place foarte tare si Fereastra Zmeilor.

Editat de GabiButon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrii pe un forum, asta n-ai priceput!

 

Da, am încercat, pot să merg și cu 1-2 km/h... La ce m-ajută că ți-am spus asta? La ce te-ajută pe tine?

 

Ufff, și am zis că nu mă las coborît, uite cum m-a făcut! :D

Iar ma provoci si iar incerci sa te impui ca ceilalti fara sa-ti pese despre ce cultura are interlocutorul tau. Cum vrei sa decurga o conversatie cand incepi cu "n-ai priceput" ? Nu stii de unde vin, unde ma duc si ce gandesc, vezi doar ceea ce scriu si-ti dai cu parerea. Asta in afara de o impresie de imaturitate nu poate sa indice altceva. Despre cum ai incheiat nu mai comentez. Bo$$!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pun si eu cate ceva, sa trec de stadiul de Neanderthal.

 

Am sapat prin arhiva, am gasit ceva de acum 5-6 ani (cred ca aveam un Pentax ist DL pe atunci si ceva obiective manuale).

 

 

post-74749-0-73655300-1367685378_thumb.jpg

post-74749-0-13035200-1367685379_thumb.jpg

post-74749-0-49938800-1367685379_thumb.jpg

post-74749-0-90666900-1367685379_thumb.jpg

post-74749-0-38168600-1367685380_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun colajul. La 2.33 ai matale o fotografie dement de misto ;) Mi-ar placea sa vad un print mare cu minunatia :10:

Imi place foarte tare si Fereastra Zmeilor.

Mulțumesc! Cred că voi printa cîndva acea poză, dar trebuie să găsesc filmul și sper să nu se fi deteriorat.

 

Din astea două post-7334-0-16281600-1367685569_thumb.jpgpost-7334-0-37686500-1367685575_thumb.jpg mi-a ieșit și asta:

post-7334-0-40206700-1367685583_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Wallpaper si de la mine, cu doua din 'fostele' :)

post-74652-0-31049300-1367755305_thumb.jpg

post-74652-0-35087200-1367755306_thumb.jpg

post-74652-0-85957500-1367755387_thumb.jpg

Editat de Ped O'Phile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...