Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Ravishing

Sa nu uitam astazi ca majoritatea fotografilor (cat si a celor care nu prea au cunostinte despre fotografie) sunt intai dati pe spate de DOF ingust ,de sharpness, de culori vii. Foarte putini vad DINCOLO de asta, foarte putini vad o compozitie (Daca exista macar)..

 

 

Peste tot vad portrete cu domnisoara, trase la 1.4 1.8, cu dof ingust, cu mult bokeh in spate, care nu-mi spun absolut nimic. Poze mediocre....

 

A ajuns un fel de fetis ieftin si ordinar asta cu DOF ul ingust......

 

Un fotograf bun evidentiaza subiectul sau ce-si doreste prin compozitie. Un fotograf slab (sau o tentativa de fotograf) o face doar prin DOF.....

 

 

desi am un picior ghipsat, m-am tarat in carje pana in Botanica (am noroc ca-i la 300 metri) sa trag cateva cadre de pe o banca, ca un mosneag :))

 

... :)

 

 

 

 

 

 

Apoi, si de la mine o poza facuta cu telefonul uichendul trecut.

Ca tot se vorbea de pomi ...

 

FAhBdTz.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Daca am nevoie de critica stiu unde sa ma duc...

Copile (nu te apelez așa din cauza vîrstei tale, mult mai mică decît a mea, ci din cauza atitudinii), de unde ai atîta înverșunare? De ce crezi că n-ai nevoie de critică? Autosuficența asta cu care te afișezi nu-ți creează o aură de maestru, dimpotrivă...

Critică am cerut și eu, nu-s maestru, nu-s nici măcar vreun meseriaș. Sînt numai un PASIONAT care a citit puțin, a mai pus mîna și a pozat (puțin), a mai și făcut pozele pe hîrtie cu mîna lui (am încercat să înțeleg și puțină tehnică și puțină artă fotografică)... În tot timpul ăsta am învățat că am limite, că nu le știu și nu le voi ști pe toate niciodată, dar am învățat și să accept sfaturi, critici și laude (dacă a fost cazul).

Ce deranjează la tine e atitudinea. Hai s-o luăm așa: ai apărut pe un forum public, pe un topic de fotografie cu o singură poză. C-o fi bună, c-o fi rea, e riscul tău pe care ți l-ai asumat, de a fi criticat sau lăudat. Eu te-am criticat. Repet, dacă te critică cineva, ai ceva de învățat dacă vrei(adică dacă te interesează), dacă poți (adică dacă ai capacitatea intelectuală) etc. Nu te obligă nimeni să înveți nimic! E alegerea ta. Puteai fi lăudat, mai poți fi lăudat și acum! Vino cu o fotografie demnă de laudă și atunci critica îți va fi favorabilă! Sau, poate că există cineva care îți va lăuda cu argumente chiar poza pe care am criticat-o eu, tot cu argumente.

Înțelege că ăsta e un forum (de discuții, adică) și că îți asumi aceste discuții.

 

P.S. Eu am nevoie de critică, am cerut și mai sus acest lucru. Îndrumă-mă și pe mine la cei la care știi tu că sînt capabili să critice, că eu voi vrea și voi putea să învăț ceva din critica acelora!

P.P.S. Tu ești supărat pe toată lumea, inclusiv pe tine, de aceea repet, dar nu voi mai intra în polemică cu tine (asta e altă trăsătură a unui forum, posibilitatea de a alege dacă vrei sau nu s-i răspunzi cuiva): NU TE SUPĂRA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copile (nu te apelez așa din cauza vîrstei tale, mult mai mică decît a mea, ci din cauza atitudinii), de unde ai atîta înverșunare? De ce crezi că n-ai nevoie de critică? Autosuficența asta cu care te afișezi nu-ți creează o aură de maestru, dimpotrivă...

Critică am cerut și eu, nu-s maestru, nu-s nici măcar vreun meseriaș. Sînt numai un PASIONAT care a citit puțin, a mai pus mîna și a pozat (puțin), a mai și făcut pozele pe hîrtie cu mîna lui (am încercat să înțeleg și puțină tehnică și puțină artă fotografică)... În tot timpul ăsta am învățat că am limite, că nu le știu și nu le voi ști pe toate niciodată, dar am învățat și să accept sfaturi, critici și laude (dacă a fost cazul).

Ce deranjează la tine e atitudinea. Hai s-o luăm așa: ai apărut pe un forum public, pe un topic de fotografie cu o singură poză. C-o fi bună, c-o fi rea, e riscul tău pe care ți l-ai asumat, de a fi criticat sau lăudat. Eu te-am criticat. Repet, dacă te critică cineva, ai ceva de învățat dacă vrei(adică dacă te interesează), dacă poți (adică dacă ai capacitatea intelectuală) etc. Nu te obligă nimeni să înveți nimic! E alegerea ta. Puteai fi lăudat, mai poți fi lăudat și acum! Vino cu o fotografie demnă de laudă și atunci critica îți va fi favorabilă! Sau, poate că există cineva care îți va lăuda cu argumente chiar poza pe care am criticat-o eu, tot cu argumente.

Înțelege că ăsta e un forum (de discuții, adică) și că îți asumi aceste discuții.

 

P.S. Eu am nevoie de critică, am cerut și mai sus acest lucru. Îndrumă-mă și pe mine la cei la care știi tu că sînt capabili să critice, că eu voi vrea și voi putea să învăț ceva din critica acelora!

P.P.S. Tu ești supărat pe toată lumea, inclusiv pe tine, de aceea repet, dar nu voi mai intra în polemică cu tine (asta e altă trăsătură a unui forum, posibilitatea de a alege dacă vrei sau nu s-i răspunzi cuiva): NU TE SUPĂRA!

1. Ai scris mult si prost. Deci am citit doar prima fraza ca restul e umplutura.

2. Nu am postat ca sa fiu criticat, exista site-uri si forumuri de specialitate (foto).

3. Nu ma supar ca sunt criticat dar tu reprezinti o autoritate egala cu zero in contextul acestui subiect din ce recunosti singur.

4. Nu trebuie sa demonstrez nimic, nimanui. Daca asta te face pe tine sa te simti bine e treaba ta. Nu am postat ca sa ma laud sau sa caut validare.

5. Nu sunt inversunat, daca nu ti-ai dat seama de ce am raspuns acid mai citeste de cateva ori ce am scris eu in subiectul asta si ce ai scris tu.

6. E ceva cu romanii, tot timpul am senzatia ca ma intorc in evul mediu cand m-apuc sa scriu pe forumuri romanesti :)

 

Si inca una, pentru critica. Zic, de data asta.

post-68793-0-48132800-1367660240_thumb.jpg

Editat de klux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skvj

Ca nu o inghiti e una, dar scula tot nu conteaza in contextul ala :)) Este cat se poate de logic.

 

 

@klux

Ce legatura au ''AFONII'' cu domeniul asta?

Editat de GabiButon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, eu am fost catalogat ca AFON, mai ales că mi-am permis să-i dau sfaturi sau să-l critic pe acest GURU al fotografiei! Asta, în condițiile în care am menționat că nu-s o autoritate în materie! N-o să mă mai pun cu prostul că mă coboară la nivelul lui și mă bate cu experiența!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, supun criticii colective această postare. Am scris mult, e adevărat. Am scris și prost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu ai scris prost,e greu pentru unii sa accepte adevarul,pur si simplu unii nu inteleg sau nu vor sa accepte critici,se cred superiori,ingamfati,n-au bun simt si cei 7 ani de acasa,asta le e generatia,noroc ca nu sunt chiar toti asa si printre ei sunt oameni cu pasiuni si gata sa invete ceva,altii nu au rabdare si vor sa devina repede buni in orice domeniu chiar daca au sau nu vreo inclinatie,asta e omu',n-ai ce sa le faci decat sa ii ignori si sa nu te mai obosesti explicandu-le ceva pentru ca oricum vor face ca ei..Vin si expun pe forum poze neclare si cer pareri,eu ma intreb ,oare nu vad singuri diferenta dintre o poza si o fotografie?Culmea e ca se si supara cand le explici ca n-au nici o treaba cu fotografiatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai Cicloburu recunoaste tati ca esti AFON si basta :mexicanwave:

 

 

 

 

- on topic, cica :)

Eu chiar nu inteleg ce-i asa greu de priceput. Daca ai talent poti realiza fotografii bune cu orice aparat. Este adevarat, o scula buna folosita corespunzator ajuta enorm dar nu te face mai bun. Brokenul de care vorbesc toti este din ce in ce mai accesibil noua tuturor si va venii o vreme cand nu-i vom mai da atata importanta. Merge la nunti. Dă bine la ochiul critic al nasului :)) Mai nou astia care merg la nunti se cred mari maestrii ai fotografiei. Iti flutura un 5Dmk2 si cateva Luri in fata si gata, te-a fascinat cu BROKENUL. TRIST!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti incredibili

 

daca si aici ...va inflamati......

 

 

hai sa facem o proba

 

cei care vor sa critice poza sa foloseasca PM ul autorului

 

daca chiar e NASPA sa o stergem......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s de acord. O critică te învață ceva. Eu, încă, vreau să mai învăț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Ped O' de ce ai lasat atat de mult nisip in prima poza cu rata?

 

Nu stiu cum sa-ti raspund ca nu-mi dau seama daca incerci sa ma trollezi...

 

Daca te referi pur si simplu la noise ul excesiv, asa am ales eu prelucrarea, e o chestie de gust, nimic mai mult...

 

Daca te refereai la altceva, reformuleaza, ca sa inteleg despre ce e vorba..

 

Era furtuna...

 

Cu totii putem face misto. Mai greu e insa sa aduci niste argumente pertinente sau sa fii constructiv...

 

... :)

 

 

N-am inteles ce ai vrut sa evidentiezi prin dublu quote ul tau.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una de iarnă, pe film:

166628_10150090281514637_8236638_n.jpg

 

Și un portret al primei mele fete, făcut cu o „săpunieră”:

309363_10151041815544637_10907367_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

cicloburu: ce i-ai scris recent lui klux sunt de acord, n-ai batut campii si i-ai spus frumos. Dar totusi nu pot sa nu remarc tonul cumva 'condescending'/superior din primul tau comentariu (la adresa pozei sale cu peisajul), ton care practic a starnit reactiile lui. Probabil si el a fost prea sensibil la remarcile tale...

 

N-are sens sa ne certam pe seama unor poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar nu inteleg ce-i asa greu de priceput. Daca ai talent poti realiza fotografii bune cu orice aparat. Este adevarat, o scula buna folosita corespunzator ajuta enorm dar nu te face mai bun. Brokenul de care vorbesc toti este din ce in ce mai accesibil noua tuturor si va venii o vreme cand nu-i vom mai da atata importanta. Merge la nunti. Dă bine la ochiul critic al nasului :)) Mai nou astia care merg la nunti se cred mari maestrii ai fotografiei. Iti flutura un 5Dmk2 si cateva Luri in fata si gata, te-a fascinat cu BROKENUL. TRIST!

Sa amintim de vesnica afirmatie "uite ce aparat are, normal ca face poze bune". Si atunci pune-i in mana un 5d mk2 (ca tot se da exemplu) in M si pune-l pe bizon sa faca "pozele" alea bune.

 

Nu sunt de acord cu ce spui legat de fotografii de eveniment, in speta nunta. 80-90% da, sunt asa cum ai descris, dar altfel restul sunt fotografi foarte buni, atunci cand isi fac job-ul cat si in timpul liber, in familie sau pentru prieteni. Plus ca investesc continuu in dezvoltarea lor.

 

Cat despre bokeh (presupun ca la asta se refera "broken") am mai spus-o anterior, este o caracteristica a obiectivelor si un criteriu dupa care sunt analizate/evaluate. Bokeh-ul defineste estetica a ceea ce se afla out-of-focus, fie ca este inaintea sau in spatele subiectului. Si da, un bokeh placut vei avea in general la obiectivele schumpe sau foarte scumpe (L, daca iti place cum suna).

Si din nou da, este foarte util sa ai o diafragma deschisa la nunta si un aparat full frame pentru ca te ajuta sa izolezi mai bine subiectul in cadru. Pana la urma cine trebuie sa fie in centrul atentiei, mirele si mireasa sau blocurile de la Obor? Si totusi ai fi uimit de ce le place sau nu nasilor...daca ai fi pozat la mai multe nunti te-ai fi lovit si de ceva usor de neinteles, si anume ca iti spune gigelul ca pozele sunt neclare (adica de ce se vede in ceata in spate). :)

 

Pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Cat despre bokeh (presupun ca la asta se refera "broken") am mai spus-o anterior, este o caracteristica a obiectivelor si un criteriu dupa care sunt analizate/evaluate. Bokeh-ul defineste estetica a ceea ce se afla out-of-focus, fie ca este inaintea sau in spatele subiectului. Si da, un bokeh placut vei avea in general la obiectivele schumpe sau foarte scumpe (L, daca iti place cum suna).

Si din nou da, este foarte util sa ai o diafragma deschisa la nunta si un aparat full frame pentru ca te ajuta sa izolezi mai bine subiectul in cadru. Pana la urma cine trebuie sa fie in centrul atentiei, mirele si mireasa sau blocurile de la Obor? Si totusi ai fi uimit de ce le place sau nu nasilor...daca ai fi pozat la mai multe nunti te-ai fi lovit si de ceva usor de neinteles, si anume ca iti spune gigelul ca pozele sunt neclare (adica de ce se vede in ceata in spate). :)

 

Pace!

 

"bokeh" nu este doar o 'calitate' a unui obiectiv rapid (fast aperture). Este strans legat si de distanta dintre subiect si aparat, cat si de distanta dintre subiect si background.

 

Eu de ex pe 24mm am un bokeh foarte 'nervos',chiar si atunci cand trag la 1.4. la acest 24mm 1.4L II , bokehl nu este punctul lui forte si cu siguranta nu de aia l-am luat.

 

Pt un bokeh frumos, creamy, se poate merge pe un 50mm 1.4, un 85mm 1.4 sau 1.8, pe un 100mm f2, 135mm f2.8 / f2.0 etc.. Chiar am avut un Jupiter 9, 85mm f2, cu un bokeh foarte frumos, era f util pt portrete pt felul cum scoatea tonurile pielii,textura ei dar mai ales bokeh ul. Nu era foarte sharp,dar era un obiectiv excelent.

 

Sper sa nu se mai trezeasca vreun destept si sa-mi spuna ca o fac pe-a atotstiutorul prin comment-ul pe care l-am facut acum ,mai sus, sau daca vrea sa ma contrazica, sa o faca prin argumente.

 

Am observat ca si atunci cand emiti o parere pertinenta pe aici,e destul de periculos..

 

Ca sa exemplific:

 

in poza cu fluturele negru, chiar si o focala wide (24mm), tragand cu diafragma deschisa la maxim (1.4 in cazul asta), poti obtine un bokeh cat de cat ok,dar conditia a fost sa trag la MFD (minimal focusing distance), la distanta minima de la care poate focaliza obiectivul.

 

Cum cresc distanta, cum bokeh ul devine nervos.

 

Poza cu porumbelul. Mi-ar fi fost destul de greu sau chiar spre imposibil sa o realizez cu un lens manual. E trasa cu 1D mark II si 135mm F2L, aparatu fiind pe Ai Servo. Combinatia dintre 1d2 si 135L e ideala pt genu' asta de fotografie,in care subiectul se misca rapid si ai nevoie de un tracking bun.

 

Poza cu ramura, iarasi background ul e suficient de blurat (out of focus) pt ca eram tot la MFD (pe 5D mark II) tot cu 24mm @ 1.4. In poza la marimea originala, se observa foarte bine furnicile de pe varful crengii.

 

Celelalte 2 sunt facute cu 5D si Jupiter 9 (85mm) la f2 (wide open). In cea cu spicul se observa bokeh ul foarte placut produs de lens, la o distanta de focus destul de mica (cred ca tindea tot spre MFD).

 

Chiar si in cea cu rata, in care subiectul era mai indepartat, reuseste sa produca un bokeh placut (pt mine), avand un iz de pictura,felul cum e randat backgroundul.

 

 

Sunt niste simple poze, sper sa nu-mi sara careva in cap, si le-am pus doar ca sa exemplific ideea cu 'bokeh' ul asta care ne tot omoara zilele :)

post-74652-0-28730800-1367667800_thumb.jpg

post-74652-0-31855300-1367667801_thumb.jpg

post-74652-0-80929600-1367667802_thumb.jpg

post-74652-0-71040900-1367667803_thumb.jpg

post-74652-0-71350000-1367667804_thumb.jpg

Editat de Ped O'Phile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cicloburu: ce i-ai scris recent lui klux sunt de acord, n-ai batut campii si i-ai spus frumos. Dar totusi nu pot sa nu remarc tonul cumva 'condescending'/superior din primul tau comentariu (la adresa pozei sale cu peisajul), ton care practic a starnit reactiile lui. Probabil si el a fost prea sensibil la remarcile tale...

 

N-are sens sa ne certam pe seama unor poze...

bre adriane, ce ton? tu ai vazut poza aia? eu unu o stergeam din aparat, n-o postam pe forum.

si el nu posteaza ca sa fie criticat? pai atunci de ce postezi?!!?

du-te frate la forumurile tale din afara si nu veni in evul mediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Razvano ai dreptate tati, dar la nunti nu prea ai cum sa evoluezi decat la capitol scule. Nu ai timp si de cele mai multe ori nici context in care sa creezi. Plus ca mai nou ''fotografii'' sunt ichiriati pe toata durata evenimentului (si accepta sa lucreze asa) ... asta-i si motivul ptr care nu evolueaza ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti incredibili

 

daca si aici ...va inflamati......

 

 

 

se inflameaza lumea pentru ca au inceput sa posteze unii fara bun simt (si fara nici o treaba cu fotografia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...