Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vreau și eu critică (constructivă, sper) pentru un portret făcut acum vreo 12 ani, pe film. Calitatea scanării lasă de dorit...

post-7334-0-32734200-1366887823_thumb.jpg

 

Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Ped O'Phile

Sa-ti fac eu o critica la pozele cu G12? :D

Glumesc.

 

relax man,alea erau samples pt crazy devil :))

 

nu toti mancam din fotografie, asa ca te rugam nu ne mai povesti de sus! Suntem pasionati, nu suntem profesionisti! Dar nici "Gogu Fotograf" pe toate pozele ordinare!

 

corect. de ce traiesti cu impresia ca eu as manca din fotografie?

 

Observ ca la romani cand cineva da un sfat/o idee pertinenta, aceasta trezeste un complex de frustrare/inferioritate in altii...si nu inteleg de ce...

 

sunt mult mai slab pregatit in domeniul foto decat multi de aici si am o gramada de invatat...

 

Poti da un exemplu de portret bun dptdv ?

 

Nu vreau sa denigrez acea poza. E un portret ok. Am spus doar ca pt mine, nu iese asa mult in evidenta. Si ma dispera ca multi venereaza genu' asta de poze doar datorita dof ului sau datorita sculei cu care a fost realizata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Apropo de portretul pugilistului: mi-a spus mie cineva ca nu-i frumos sa tai membrele modelului de la incheieturi. Ca tot vorbeam despre reguli. :)

 

Intrebarea mea e alta: Daca FIX acelasi cadru,cu pugilistu', ar fi tras cu un iphone 4 de ex (ca sa nu zic un telefon de 2 mp, cu senzor ultra-slab). Daca acel cadru ar fi tras cu iphone, cu acelasi framing/compozitie, ar mai fi avut acelasi efect? (presupunand ca el are un efect asupra unor 'gear-heads')

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Intrebarea mea e alta: Daca FIX acelasi cadru,cu pugilistu', ar fi tras cu un iphone 4 de ex (ca sa nu zic un telefon de 2 mp, cu senzor ultra-slab). Daca acel cadru ar fi tras cu iphone, cu acelasi framing/compozitie, ar mai fi avut acelasi efect? (presupunand ca el are un efect asupra unor 'gear-heads')

 

Uite un portret facut cu iphone ... link (aici impotenta aperturii de pe smartphone e compensata de existenta unui background de studio... bineinteles ca poza nu-mi apartine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Uite un portret facut cu iphone ... link (aici impotenta aperturii de pe smartphone e compensata de existenta unui background de studio... bineinteles ca poza nu-mi apartine)

 

Nu stiu cum sa-ti spun,dar gasesti cele mai irelevante exemple....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici impotenta aperturii de pe smartphone e compensata de existenta unui background de studio

 

Cum vine asta? Vrei sa spui poate ca nu mai e necesar sa separi subiectul de un fundal care te deranjeaza. Nu uita ca profunzimea de camp nu depinde numai de diafragma, ci si de dimensiunea captorului, de distanta focala si de distanta de fotografiere. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai simpla eschiva e asta pe care pe care o aplica Old: " esti prost, nu esti pregatit inca sa intelegi etc....etc...".

 

Oricum imi pare rau pentru tine daca tu doar asta ai inteles din comment-urile mele (ca ma cred nu stiu ce). E o simpla discutie, nu cred ca am fost arogant in nici una din afirmatiile mele si nici nu am debordat in nici un fel de 'risipa de eruditie'...

 

Mai bine puneti o poza, ca la critica romanul e fruntas mereu..

 

scuze, ai inteles gresit. nu am facut pe nimeni prost, ci aflat intr-o situatie in care nu are datele problemei. aici intervine istoria artei, ca sa intelegi de ce s-a ajuns la ce s-a ajuns si cu ce se poate continua. daca vrei, las un link pe subiect, ca sa vezi cat de (insert random word here) sunt de fapt artistii vanduti(adica aia care ajung in zilele noastre la White Cube -cel mai bun exemplu fiind damien hirst-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

scuze, ai inteles gresit. nu am facut pe nimeni prost, ci aflat intr-o situatie in care nu are datele problemei. aici intervine istoria artei, ca sa intelegi de ce s-a ajuns la ce s-a ajuns si cu ce se poate continua. daca vrei, las un link pe subiect, ca sa vezi cat de (insert random word here) sunt de fapt artistii vanduti(adica aia care ajung in zilele noastre la White Cube -cel mai bun exemplu fiind damien hirst-)

 

am zis la un moment dat ca ma pun si eu la punct cu aspectele astea.... (si nu sunt ironic cand zic asta)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti cauta documentarul The Great Contemporary Art Bubble, vad ca nu mai e pe vimeo acuma...

asta se refera strict la art market si cum functioneaza

Editat de Old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doctor X:

 

Cum vad eu imaginea ta:

 

- ai incercat sa faci o rama din copaceii din jur. Buna ideea, dar bucata din stanga sus parca prea e in aer.

- Biserica domina totul, desi e un punct mic in imagine. Domina cromatic (imaginea e formata din tonuri de verde si tonuri brune, inchise la culoare, iar biserica e alba si luminoasa) si domina compozitional: e plasata la o intersectie a treimilor si, in plus, daca tragem linii pe directiile crengilor de copaci din imagine, acestea se intersecteaza unde vine biserica.

- o vad subexpusa iar cerul mi se pare mai mult gri decat albastru, iar culorile per ansamblu sunt un pic terne.

 

P.S:

Nu zic ca e o imagine rea sau o imagine buna (nu am nivelul necesar sa fac aceasta apreciere). Iar tot ce am scris mai sus e doar un exercitiu pentru mine insumi (de descompunere a unei imagini). Daca gasiti ceva bun in el, ok. Daca nu, va rog sa il ignorati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e ceva putred in compozitie: orizontul e cam la jumatatea cadrului, dar am vrut sa adaug si norisorii de sus pentru un pic de contrast. ;)

 

La vremea cand am facut fotografia abia ma familiarizam cu aparatul si nu aprofundasem regulile de compozitie. Sa nu mai spun ca uitasem expunerea compensata cu o treime de treapta in jos, din ziua anterioara, si pana m-am prins a trecut ceva timp. :)

Am tras din nefericire JPEG, era miezul zilei si lumina o tzara prea albastra, asa ca n-am putut sa compensez prea mult expunerea si balansul de alb in Lightroom.

 

Cam asta am putut sa scot printr-un crop, mai putin reusit dupa cum se vede. Orice critica e binevenita. :cheers:

 

PS: Cred ca-i si un pic stramb cadrul (inclinat spre dreapta).

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ekto: Culorile is tare dubioase in imaginea aceea.

 

@Old: cred ca imaginea aceea ar arata foarte fain intr-un print.

 

@cosmin: prima mi se pare foarte buna. La ultima, filtrul ala e urat rau de tot.

 

@Ped: imaginea numarul 5 imi place foarte mult si numarul 8 iarasi imi place mult, dar o vad fara cer (practic, copacul sa fie taiat in partea de sus).

 

copaci nu am, dar am un fir de iarba:

 

 

post-71849-0-89445300-1367011144_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...