Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Adrian: Cu placere. Mi-a placut prea mult cadru ca sa-l las asa :D

 

@kollar: ce intelegi prin masluit? E un lucru bun? rau? asa si-asa?

 

La poza de mai sus variantele pentru acea corectie ar fi fost folosirea unei blende/blitz sau alta forma de contralumina la momentul fotografiei. Nu cred ca a fost o astfel de sedinta foto si totusi a iesit o poza buna. Cu toate ca poza e buna, a aparut acea problema a ochiului din cauza luminii (care pe aparat poate nu a fost vizibila din cauza ca s-a pozat color). Mai departe decizia de a umbla la poza este in halul urmator:

 

1. O las asa pentru ca nu vreau sa editez poze din cauza ca puteam sa o fac corect?

2. Inca mai am o sansa sa fac o corectie mica si sa fiu multumit de rezultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem: eu nu ma pricep la fotografie la nivelul la care se vrea pentru a te numi pozar cat de cat priceput. De intrebat am intrebat tocmai pentru ca nu ma pricep. Sensul era ala rau. Adica...ai facut o poza, a iesit cumva, aia e, aia-i poza care ti-a iesit. Daca umbli la ea cand ajungi acasa nu e trisat? Asta intrebam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Fiecare are interpretarea/perceptia sa asupra termenului "masluit" cand vine vorba de fotografie.

Cred ca e ceva pur subiectiv.

Daca vreti sa fiu la o extrema, pana si faptul ca supra-expui sau sub-expui o poza direct din aparat, e masluire. pt ca NU reda realitatea...


E o discutie fara sfarsit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem: eu nu ma pricep la fotografie la nivelul la care se vrea pentru a te numi pozar cat de cat priceput. De intrebat am intrebat tocmai pentru ca nu ma pricep. Sensul era ala rau. Adica...ai facut o poza, a iesit cumva, aia e, aia-i poza care ti-a iesit. Daca umbli la ea cand ajungi acasa nu e trisat? Asta intrebam...

Si la film e la fel.Fotografia e gata cand ai in mana o harie uscata. Pana acolo poti folosi un revelator ma cald-mai rece, o hartie mai moale-mai contrast, o zona mai umbrita-iluminata si asa mai departe. Care e diferenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...