Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Era mai faina daca poza in sine era ok fara motor in cadru.. adica un peisaj fain(luat cu ceva mai wide) si un endurist pe o roata asa mai mic in cadru - asa cum e acuma prima impresie e de cadru nereusit. Cum ai facut declansarea, cu telecomanda sau timer?

cu timer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic ca sunt un pic cam exagerate povestile astea cu vibratiile, dslr-urile sunt destul de solide, nici nu cred ca au alte parti mecanice in afara de oglinda si shutter, mai degraba ar fi prb la obiective.. poate in cazul unui monocilindru care vibreaza in draci si aparatul pus in topcase intr-o geanta fara padding. Dar cu un motor normal si cu aparatul pus intr-o geanta foto care are bureti peste tot nu vad de ce ar fi probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic despre topcase si aparat. Chiar ma uitam duminica la cum vibra topcaseul pe drum bun si ma gandeam la cum trebuie sa fi fost pe drumul nasol parcurs inainte cu 2 ore. Daca e full topcaseul e cat de cat ok, dar tot vibreaza(mai ales fiind pe extremitatea moticletei) si pe deasupra in perioada asta se si incinge bine.

In schimb in tankbag mi se pare mai ok. Rezervorul e prins pe cadru pe niste tampoane de cauciuc care mai taie din intensitatea vibratiilor. Aparatul sta in husa si sub ea in tankbag am mai pus un burete gros de 1cm. In plus, tankbagul nu se incinge ca si topcaseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca sunt un pic cam exagerate povestile astea cu vibratiile, dslr-urile sunt destul de solide, nici nu cred ca au alte parti mecanice in afara de oglinda si shutter, mai degraba ar fi prb la obiective.. poate in cazul unui monocilindru care vibreaza in draci si aparatul pus in topcase intr-o geanta fara padding. Dar cu un motor normal si cu aparatul pus intr-o geanta foto care are bureti peste tot nu vad de ce ar fi probleme.

Ai dreptate cu obiectivele.Eu am avut un obiectiv la cala si de atunci nu mai focalizeaza bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai atins un punct f sensibil de care eram interesat.

 

 

 

Insa eu-s pasionat de wildlife/natura/birding etc si car cel putin 2 body uri dupa mine,mereu,si un tele mare (300mm, metal, vechi,focus manual).

 

Daca nu tragi BiF (si nu prea am vazut sa tragi), ai iesi mult mai castigat cu un Olympus OM / Panasonic G6 si un tele de genul 45-200 OIS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Daca nu tragi BiF (si nu prea am vazut sa tragi), ai iesi mult mai castigat cu un Olympus OM / Panasonic G6 si un tele de genul 45-200 OIS.

 

Nu prea ai vazut sa trag pt ca nu ma ajuta setup ul actual ( 5D + Tair 300mm manual focus lens) :) Am doar cateva tentative.

 

Urmeaza sa-mi iau un 300 /400 cu AF de la Canon....sunt satul de wildlife cu focus manual....

 

Si ca sa schimb brandul , ma complic inutil...

» Post actualizat in 25 Jul 2014 05:53

fresh from yesterday

» Post actualizat in 25 Jul 2014 06:57

Tot de ieri.

post-77849-0-73286800-1406267623_thumb.jpg

post-77849-0-90364900-1406271439_thumb.jpg

post-77849-0-43621200-1406271440_thumb.jpg

post-77849-0-02566400-1406271441_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai vazut sa trag pt ca nu ma ajuta setup ul actual ( 5D + Tair 300mm manual focus lens) :) Am doar cateva tentative.

 

Urmeaza sa-mi iau un 300 /400 cu AF de la Canon....sunt satul de wildlife cu focus manual....

 

Si ca sa schimb brandul , ma complic inutil...

» Post actualizat in 25 Jul 2014 05:53

fresh from yesterday

» Post actualizat in 25 Jul 2014 06:57

Tot de ieri.

cea cu floarea soarelui este subexpusa sau monitorul meu este "intunecat"?

» Post actualizat in 28 Jul 2014 12:23

 

noi, enduristii ne facem singuri poze :D

MG_0629.jpg
si una din retezat

cocalarii ii zic SELFIE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

florinelu07: posibil sa fie si monitorul tau intunecat (sau poate te uiti intr-o incapere cu prea multa lumina).


Si fotografia in sine cred ca-i expusa cu -0.3 EV . Era destul de seara.


» Post actualizat in 29 Jul 2014 08:41

recente

post-77849-0-00011300-1406623238_thumb.jpg

post-77849-0-52148900-1406623238_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Todica, vad ca o arzi cu enduro de ceva vreme, ce stii/ce parere ai despre KTM 690 SMC/SMC-R/Enduro

 

E aceeasi motoreta,daor ca E ul are roti de enduro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Todica, vad ca o arzi cu enduro de ceva vreme, ce stii/ce parere ai despre KTM 690 SMC/SMC-R/Enduro

 

E aceeasi motoreta,daor ca E ul are roti de enduro...

Pai depinde ce vrei sa faci cu ea...la enduro clar nu ai ce cauta cu ea,eventual forestiere.Pentru supermoto probabil ii buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

F/14

ISO100

30s

focala 14mm

 

e facuta cu telefonul?

» Post actualizat in 03 Aug 2014 13:47

Pai depinde ce vrei sa faci cu ea...la enduro clar nu ai ce cauta cu ea,eventual forestiere.Pentru supermoto probabil ii buna

bre

ma refer la motorizare, stiu ce poti face cu SM si ce poti face cu Enduro,si pt ce-i fiecare:)

 

ma refer la fiabilitate/motorizare/echipare (ca-i identica la SM/Enduro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre

ma refer la motorizare, stiu ce poti face cu SM si ce poti face cu Enduro,si pt ce-i fiecare:)

 

ma refer la fiabilitate/motorizare/echipare (ca-i identica la SM/Enduro)

 

Fiabilitatea ktm ii cu dus intors..daca cumperi scula buna n-ai treaba dar daca ai noroc de una forjata sigur nu mai vrei ktm a doua oara.Alte detalii nush sa iti dau ca nu am avut asa ceva in ograda..poate stiu mai multe baietii de la categoria supermoto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Fiabilitatea ktm ii cu dus intors..daca cumperi scula buna n-ai treaba dar daca ai noroc de una forjata sigur nu mai vrei ktm a doua oara.Alte detalii nush sa iti dau ca nu am avut asa ceva in ograda..poate stiu mai multe baietii de la categoria supermoto.

 

A ta e 2T nu? 250/300?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate stiti, aveti idee ... unde gasesc film alb-negru in Iasi?

Am de cateva zile un Zenit 122 cu Helios 44M-6, aproape am terminat un film color si as vrea unul BW.

Stiu ca sunt filme pe F64, dar ma costa mai mult curierul decat rola in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...