Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

@Proxi: pozele astea is facute de la usa mea de la bloc (etajul 3), am palier exterior, ca la pensiune,si asta se vede afara.

Aia cu norii e facuta anu trecut cand eram cu picioru in ghips si eram grounded in casa.

Iar cealalta cu cerul albastru (la care comentase Stefan) e facuta zilele astea,cand iar sunt belit de accident :))

 

Aia cu norii e facuta cu 24mm si e portrait, cladirile fiind in partea de jos a cadrului........e lesne de inteles de ce au iesit asa :) am tras-o asa ca sa evidentiez norii........plm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce frumoase sunt! Ia o prajiturica :)

 

(Nu-i asa ca te simti mai bine acum? Mai mandru de tine insuti? Eu am apasat cateva taste, nu ti-am spus nimic util, si amandoi am mai adaugat la cantitatea de informatie inutila care intoxica netul).

Si ca sa nu zici ca sunt rau, o sa iti dau cateva idei:

- Androizii moderni si ultimele generatii de iOS, (cred ca si WinMo8) au diverse functii in camera care pot face din poze banale, poze mai putin banale. Doua functii care mie imi plac in mod deosebit sunt cele de Panorama si HDR.

- Exista pe market-uri aplicatii gen PaperCamera si altele, care iarasi, pot aplica diverse efecte pentru a face dintr-o poza banala una usor interesanta :).

Enjoy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Si ca sa nu zici ca sunt rau, o sa iti dau cateva idei:

- Androizii moderni si ultimele generatii de iOS, (cred ca si WinMo8) au diverse functii in camera care pot face din poze banale, poze mai putin banale. Doua functii care mie imi plac in mod deosebit sunt cele de Panorama si HDR.

- Exista pe market-uri aplicatii gen PaperCamera si altele, care iarasi, pot aplica diverse efecte pentru a face dintr-o poza banala una usor interesanta :).

Enjoy.

 

Sper ca esti ironic la adresa lui...

 

Mi se pare stupid sa incerci sa acoperi niste carente in materie de compozitie sau anumite cunostinte fotografice prin intermediul postprocesarii sau al efectelor predefinite.

 

De aia e plin internetul,facebook ul,flickr, instagram si alte porcarii de tot felu de poze mediocre, cu contrastul dat peste cap care nu transmit nici un mesaj.

 

Stiu,pare amuzant ca spun tocmai eu asta,care nu pun cine stie ce poze, dar totusi imi place sa cred ca-s o idee mai sus de generatia ''instagram'' & co.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer scuze... Uite din respect pentru ceilalti( nu din spirit autocritic) am sters acele declansari inutile facute cu telefonul, am incercat sa sterg postul cu totul dar nu stiu cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare exilatu, dar oamenii astia se chinuie cu aparate, incadrari, locatii si tu pui poza cu juma de copac fix in mijlocul imaginii. Pacat de el peisaj. Facem poze cu telefonu, da ne uitam si la ce pozam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca esti ironic la adresa lui...

 

Mi se pare stupid sa incerci sa acoperi niste carente in materie de compozitie sau anumite cunostinte fotografice prin intermediul postprocesarii sau al efectelor predefinite.

 

In prima parte a mesajului eram ironic, in a doua, ce ai citat tu, eram cat se poate de serios.

 

Acum ce sa zic, daca tot e lumea snoaba cu privire la pozele facute cu telefonul mobil, macar omul sa se joace cu ele si sa se bucure. Uneori din joaca ies lucruri mai faine decat dupa ani lungi de studiu.

 

Pe de alta parte, din cate vad, carentele pe parte compozitionala se acopera cu sintagmele "asa imi place mie/asa vreau eu" si mult tupeu :P

 

Pentru mine a inceput sezonul la prigorii, si o data cu el, o cazatura in nisip cu motorul :D

 

P.S: Ce compresie de cacao baga forumul in poze :(

post-71849-0-77523600-1401386713_thumb.jpg

post-71849-0-52763900-1401386714_thumb.jpg

post-71849-0-21015600-1401386715_thumb.jpg

post-71849-0-90477800-1401386715_thumb.jpg

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pozele mele de mai sus is facute cu telefonul da' mie imi plac si nu le sterg :P am si dslru cu mine dar mi-a fost lene sa il car(ceea ce se intampla destul de des) si sunt pe principiul ca cea mai buna camera e aia pe care o ai la tine.

Compozitie si prelucrare proasta se poate face si cu ultimul model de full frame - si telefoanele de ultima generatie mie mi se pare ca au ajuns la nivelul aparatelor foto medii de acu cativa ani.

 

L.E. @stefan: prima poza e excelenta, a meritat tranta pe nisip :D

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S: Ce compresie de cacao baga forumul in poze :(

Nu inteleg de ce ataseaza lumea pozele, e mult mai dificila vizualizarea etc. Se poate pune link direct la Picasa, care face si resize la dimensiune arbitrara (controlabil din URL). Doar ca si ala face auto adjust si se pare ca nu se poate dezactiva: https://productforums.google.com/forum/#!topic/picasa/XDZvTyGuLrU

 

And no... there's no control over Picasa's automatic conversion of raws. It just happens. I guess this is because Picasa isn't *really* a classic raw processor program that lets you get involved in the conversion. It does an automatic conversion for you. Nice and simple.

 

Bravo Google, inca o mare realizare. Astept sa ma sfatuiesti si cind sa ma pish.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pe de alta parte, din cate vad, carentele pe parte compozitionala se acopera cu sintagmele "asa imi place mie/asa vreau eu" si mult tupeu :P

 

sper ca si de data ai fost ironic, nu de alta,dar repeti ideea asta prea mult incat refuz sa cred ca esti atat de ingust la minte incat sa crezi pe bune ceea ce spui :) nu ma dezamagi

 

PS: forumul e minciuna pe langa facebook,atunci cand vine vorba resample/compresie/subsampling etc...

 

gn77b: si flickr fuc.ks up the quality...

 

Din aia cu prigoriile,ultima e chiar interesanta, restu......meh :)

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L.E. @stefan: prima poza e excelenta, a meritat tranta pe nisip :D

Poti sa spui cu mina pe inima ca o revista serioasa ar publica asa o poza? Unde e "detaliul in penaj"? :)

Si lucrurile trebuie puse sin-n context, la harfele domnului, parca avem si ceva asteptari :)

 

Unde mai pui ca e supraexpusa...

 

Plm... apai sintem golani, sau nu?

(una dintre primele gasite cu "nature birds pics")

Birds-Beauty-Unseen-Under-Nature-www.dil

 

Birds-beautiful-nature-23445747-1024-768

 

Zic si io...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca si de data ai fost ironic, nu de alta,dar repeti ideea asta prea mult incat refuz sa cred ca esti atat de ingust la minte incat sa crezi pe bune ceea ce spui :) nu ma dezamagi

 

PS: forumul e minciuna pe langa facebook,atunci cand vine vorba resample/compresie/subsampling etc...

 

gn77b: si flickr fuc.ks up the quality...

 

Din aia cu prigoriile,ultima e chiar interesanta, restu......meh :)

 

Nu eram ironic, eram sarcastic :P. Am vazut prea multi oameni care pun poze slabe si atunci cand li se atrage atentia o dau pe "asa am vazut eu cadrul/mie imi place asa". Multa lume nu intelege ca "de gustibus" nu merge in toate domeniil si mai ales, nu merge cand ai gusturi de cacao.

 

@gn77b:

Dragut cadrul, imi plac culorile in mod deosebit!

Ai fotografiat pasarea in captivitate sau in natura? Cu ce ai tras (camera/obiectiv)? Si mai ales, cat de aproape ai putut sa te apropii de ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu eram ironic, eram sarcastic . Am vazut prea multi oameni care pun poze slabe si atunci cand li se atrage atentia o dau pe "asa am vazut eu cadrul/mie imi place asa". Multa lume nu intelege ca "de gustibus" nu merge in toate domeniil si mai ales, nu merge cand ai gusturi de cacao.

 

Realizez ca orice tentativa de discutie/argumentare cu tine,pe tema foto, e sortita esecului pt ca ai tendinta de a judeca oamenii si alegerile lor fara sa-i/le intelegi..

Daca ai intalnit prea multi fotografi ratati in viata ta care-si ascund esecurile dupa replici gen ''asa am vrut eu'' nu inseamna ca toata lumea face la fel....

 

Din bun simt eu nu ma leg de compozitia si pozele tale (pentru nu as avea nimic (pozitiv/extraordinar) de spus :) ) Dar probabil subtilitatea abtinerii mele a trecut neobservata. :)

 

Succes la pozat in continuare :)

 

Arunc si eu un instantaneu :

 

I raise you this:

post-77849-0-68686300-1401439075_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa asta cu matza. Tabla aia... eu preferam sa nu fie... de aceea eu sunt de acord cu modificari in PS, pana la urma ma intereseaza doar rezultatul final.

( e adevarat ca la greseli mari de compozitie si focalizare, nu mai iese decat cu foarfeca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din bun simt eu nu ma leg de compozitia si pozele tale (pentru nu as avea nimic (pozitiv/extraordinar) de spus :) ) Dar probabil subtilitatea abtinerii mele a trecut neobservata. :)

 

Nu ma deranjeaza daca ai ceva de comentat la adresa imaginilor mele. Chiar iti recomand sa o faci, a diseca cadrele altei persoane este un exercitiu benefic pentru tine in primul rand.

 

In al doilea rand, decat un "Frumos" spus de cineva care nu vrea decat sa stranga posturi si sa isi faca reclama la chinezarii, prefer o critica la sange... Asta in masura in care vine de la cineva in stare sa judece imaginea si nu persoana :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu ma deranjeaza daca ai ceva de comentat la adresa imaginilor mele. Chiar iti recomand sa o faci, a diseca cadrele altei persoane este un exercitiu benefic pentru tine in primul rand.

 

In al doilea rand, decat un "Frumos" spus de cineva care nu vrea decat sa stranga posturi si sa isi faca reclama la chinezarii, prefer o critica la sange... Asta in masura in care vine de la cineva in stare sa judece imaginea si nu persoana :P.

 

nu prea aveam la ce comenta, daca intelegi ideea :) De asemenea nu-mi exersam nimic daca ma apucam sa comentez niste cadre banale..

 

Si iarasi, desi inutil iti repet, ti-ai format o idee proasta. Eu nu postez aici ca sa adun like-uri si comentarii sterile de lauda. Dupa cum am zis,cu totii punem poze banale. Totusi sunt probabil o idee mai sus decat snapshot urile alea facute cu telefoanele de altii si procesate in softurile lor pe Android/IOS etc..

 

Tu inca n-ai depasit stadiul cu judecatul pozei ,te-ai blocat la ironizat persoana....si nu sunt singurul care a observat asta..

 

Iar ati dat-o-n mâțe..

 

 

ca sa-ti fac in ciuda :))

post-77849-0-82375400-1401443681_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...