Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Poze de la Baile Herculane, Valea Peciniscai

post-35286-1236587269_thumb.jpgpost-35286-1236587283_thumb.jpg

Cred ca ar fi fost mai reusite daca n-ar fi fost expunerea chiar atat de lunga.. Se pierde feeling-ul, in loc sa-ti dea impresia de apa+vapor, se transforma in ceatza curgatoare..

 

@Adi: nu conteaza (dpmdv) experienta, chiar si parerea cuiva care nu a atins in viata sa un aparat foto poate fi relevanta, sau poate da nastere unor intrebari/idei noi.. Corec'? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

una de azi...

Cred ca e prima ta fotografie la care obiectez;subiectiv,bine-inteles.

Consider ca ar fi trebuit o alta incadrare,o data pentru a schimba pozitia acelei sarme si apoi pentru a elimina contrastul cromatic din fundal,care prea fura privirea.

Tot dupa mine,ar fi imbunatatit-o chiar si un crop.

post-14453-1236632572_thumb.jpg

Pentru verificare,va rog sa comentati modificarea.

Editat de bachus_21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, vezi...stiam eu :lol: (glumesc)

Varianta asta o am si eu in pc...pentru ca initial m-am gandit si eu la un crop, insa apoi mi se parea prea singura in cadru acea sarma. Asa ca am lasat-o in original.

Alta incadrare, mi-era putin greu si eram pe fuga. Soarele era in spatele meu si gardul in fata mea...mi-am cam agatat geaca si zgariat casca incercand sa prind un cadru bun :D

Merci de precizare oricum! si sper sa imi mai comentezi si alte poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer categoric originalul netaiat. Imi place cum se vede uzina aia in paragina, sau ce o fi, out of focus... da profunzime imaginii.. si cu sarma ghimpata in prim plan. Super.

Pozitia sarmei, la fel, o prefer pe diagonala. Ca diagonala unui semn "interzis", barat...

Si mi-a mai placut textura si culoarea ruginii.

 

 

edit: ... deci nu am exagerat zicand "excelent", mie sincer imi place foarte mult asa cum e :lol:

Editat de Wan Ted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer categoric originalul netaiat. Imi place cum se vede uzina aia in paragina, sau ce o fi, out of focus... da profunzime imaginii.. si cu sarma ghimpata in prim plan. Super.

Pozitia sarmei, la fel, o prefer pe diagonala. Ca diagonala unui semn "interzis", barat...

Si mi-a mai placut textura si culoarea ruginii.

 

 

edit: ... deci nu am exagerat zicand "excelent", mie sincer imi place foarte mult asa cum e :lol:

Ma bucur atunci! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

By the bye, intentionez sa renunt la 18-135 pentru un Tamron 28-75 f2.8, din ce review-uri am vazut, este un obiectiv relativ bun pentru nivelul meu. Daca cineva are acest obiectiv, as aprecia niste pareri (eventual o intalnire, sa vad cum se intelege cu D70s-ul meu :)). Platesc in bere/suc!!

În primul rând vreau să te întreb dacă D70s are motor de autofocus in body. În al doilea rând să Âştii două lucruri: Tamron-urile sunt bune ca optică (adică imagine mai bună), dar sunt mai leneÂşe la focalizare, iar Sigma-urile sunt mai rapide la focus, dar stau mai prost la calitatea imaginii. Sorry de răspunsul întârziat, dar nu am mai intrat în ultima vreme pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând vreau să te întreb dacă D70s are motor de autofocus in body. În al doilea rând să Âştii două lucruri: Tamron-urile sunt bune ca optică (adică imagine mai bună), dar sunt mai leneÂşe la focalizare, iar Sigma-urile sunt mai rapide la focus, dar stau mai prost la calitatea imaginii. Sorry de răspunsul întârziat, dar nu am mai intrat în ultima vreme pe forum.

Da, D70s-ul are AF in body. Cunosc "generalizarile" despre Tamron si Sigma, si nu prea ma trage inima catre obiective third party (desi au si astia obiective demne de lauda).. Oricum, 18-135-ul l-am schimbat cu un 18-70 si, desi am mai pierdut din tele, am castigat dpdv al AF-ului in conditii de low light si foarte mult dpdv al calitatii optice.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una de azi...

si mie-mi place. dar ca nu pot sa ma abtin sa nu fiu carcotas, incerca si a/n. poate da mai bine...

 

Sighisoara...locul unde merg totdeauna cu placere..

 

Sighisoara

 

Italia

 

cea cu cetatea ar fi superba insa pacat de cerul ars...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie-mi place. dar ca nu pot sa ma abtin sa nu fiu carcotas, incerca si a/n. poate da mai bine...

 

 

 

cea cu cetatea ar fi superba insa pacat de cerul ars...

am incercat insa as pierde din detalii :) si tocmai culoarea ruginei da frumusetea pozei, parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat insa as pierde din detalii :) si tocmai culoarea ruginei da frumusetea pozei, parerea mea...

O masca?? Totul a/n, doar sarma colorata?? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O masca?? Totul a/n, doar sarma colorata?? :)

ar fi interesant dar nush daca apuc sa o fac acum...daca ai cum baga mare!

sunt vreo 2-3 variante care merg si ar arata frumos, dar parca tot la originala inclin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza cu copilul pe banca mi se pare superba, frumoasa, deosebita si tot ce mai vrei tu.

Si restul sunt frumoase insa aceea mi-a atras mie atentia.

Poza cu femeia in varsta dupa acel perete, are ceva putin neplacut. Cred ca acele umbre care sunt prea sterse, neconturate, nu stiu exact, insa esentialul se pierde ...

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...