Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O alta modalitate de face pozele normale mai "special" e din ACDSee Edit si anume shadows&highlights:

 

Eu nu lucrez deloc la editare cu photoshopul decat foarte rar, editez daca e ceva de editat din ACDSee 8Pro.

post-38165-1234799915_thumb.jpg

post-38165-1234799924_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoy! Incerc sa intru si eu in lumea pasionatilor foto :crack: Poza asta e facuta cu un Sony mai vechi de 4.1 mp dupa o vreme furtunoasa,dar saptamana asta mi-am luat un DSLR si sper sa am chef de facut poze mai interesante in viitor.

 

DSC00992.jpg

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal'tare

am si eu niste poze dragute care, cu un aparat mai profi ca al meu ar fi iesit probabil mult mai bine.

(daca am deranjat pe cineva cu pozele atasate atunci cer scuze)

post-29673-1235169940_thumb.jpg

post-29673-1235170038_thumb.jpg

post-29673-1235170115_thumb.jpg

post-29673-1235170175_thumb.jpg

post-29673-1235170235_thumb.jpg

post-29673-1235170296_thumb.jpg

post-29673-1235170345_thumb.jpg

post-29673-1235170433_thumb.jpg

post-29673-1235170473_thumb.jpg

post-29673-1235170600_thumb.jpg

post-29673-1235170667_thumb.jpg

post-29673-1235170760_thumb.jpg

post-29673-1235170847_thumb.jpg

post-29673-1235170886_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa deranjezi,nu asta este rolul topicului?Fotografii si discutii despre fotografii.

Pe de alta parte,nu cred ca ai fi facut fotografii mult mai bune cu un aparat profi.Dupa parerea mea nu prea te-ai documentat in privinta fotografiei.Cauta si citeste cate ceva referitor la incadrare,la ce trebuie si ce nu trebuie sa cuprinda fotografia si o sa vezi ca fotografiile o sa fie si mai dragute.

Succes! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal'tare

am si eu niste poze dragute care, cu un aparat mai profi ca al meu ar fi iesit probabil mult mai bine.

(daca am deranjat pe cineva cu pozele atasate atunci cer scuze)

 

Subiect era, dar incadrearea nu ajuta cam nici una din poze. Ultima sa zicem ca ii ok, dar se putea lucra putin la culoare.

 

Catedrala Ditrau .

 

Subiect taiat si culoarea facuta praf(polarization). Trebuia sa indorci aparatul la verticala sa faci cativa pasi in spate pana prindreai toata catedrala si cand teai jucat in histograme sau cu ceva filtru trebuia sa te uiti sa nu se faca asa trecere brusca a culorilor.

Poza cu caii din portofoliul tau imi place foarte mult.

 

 

:crack:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa deranjezi,nu asta este rolul topicului?Fotografii si discutii despre fotografii.

Pe de alta parte,nu cred ca ai fi facut fotografii mult mai bune cu un aparat profi.Dupa parerea mea nu prea te-ai documentat in privinta fotografiei.Cauta si citeste cate ceva referitor la incadrare,la ce trebuie si ce nu trebuie sa cuprinda fotografia si o sa vezi ca fotografiile o sa fie si mai dragute.

Succes! :crack:

 

mersi

recunosc, nu am studiat si nu m-am documentat in privinta fotografiilor.

sper sa reusescpe viitor. :crack:

 

Subiect era, dar incadrearea nu ajuta cam nici una din poze. Ultima sa zicem ca ii ok, dar se putea lucra putin la culoare.

 

nu am modificat nici o fotografie pentru ca nu ma stiu si te miri ce porcarie faceam.

te rog, daca ai timp si chef sa modifici ultima poza (sunt curios cum si ce ai scimba la ea)

mersi mult

 

cu stima

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am modificat nici o fotografie pentru ca nu ma stiu si te miri ce porcarie faceam.

te rog, daca ai timp si chef sa modifici ultima poza (sunt curios cum si ce ai scimba la ea)

Sunt foarte multe informatii pe internet despre fotografie si/sau photoshop (ori alte programe de editare grafica pentru fotografi). Eu recomand Digital-photography-school.com, dar sunt multe blog-uri/forumuri (chiar si romanesti) de unde poti invata foarte multe lucruri.

 

Cat despre poza aia, o simpla modificare in Curves si Levels in PS face minuni (da un boost chiar si contrastului):

 

post-16760-1235210204_thumb.jpg

 

Nu sunt nici pe departe un bun fotograf, nici un bun photoshopper, dar am invatat foarte multe intr-un timp relativ scurt.

 

Si, daca tot am intrat, "oficial", pe acest topic, sa ma prezint: John, posesor (recent) de Nikon D70s cu 18-135 si 50f1.8. Cateva mostre (mai putin portrete) cu "realizarile" mele gasiti AICI. Orice critica este binevenita.. :crack:

 

By the bye, intentionez sa renunt la 18-135 pentru un Tamron 28-75 f2.8, din ce review-uri am vazut, este un obiectiv relativ bun pentru nivelul meu. Daca cineva are acest obiectiv, as aprecia niste pareri (eventual o intalnire, sa vad cum se intelege cu D70s-ul meu :crack:). Platesc in bere/suc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-o excursie cu un club de speologie ne-am intalnit cu doamna aceasta. am reusit sa-i fac doar 2 poze in graba in timp ce ea povestea cu altcineva.

 

va rog spuneti-mi parerea voastra sincera referitoare la poze. mie cea in care zambeste imi place :crack:

post-30224-1235214919_thumb.jpg

post-30224-1235214928_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

By the bye, intentionez sa renunt la 18-135 pentru un Tamron 28-75 f2.8, din ce review-uri am vazut, este un obiectiv relativ bun pentru nivelul meu. Daca cineva are acest obiectiv, as aprecia niste pareri (eventual o intalnire, sa vad cum se intelege cu D70s-ul meu :crack:). Platesc in bere/suc!!

 

Il are un amic de-al meu, si din cate am inteles de la el e o copie destul de buna, n-a avut probleme cu front/back focus sau alte erori cauzate de obiectiv. Totusi, este un obiectiv non nikon, singurul avantaj e ca are 2.8 constant. Din cate stiam eu, voia sa-l vanda la un moment dat, o sa-i fac o intrebare. Totusi, arunca un ochi si la Sigma 17-70mm f/2.8-4.5, vezi daca-ti place. Eu am un Tamron 28-80 mm si nu-mi place deloc obiectivul, da in mod frecvent erori de focalizare si nu-mi place ca nu-i nici wide, nu-i nici tele. Probabil ca pe un full frame ar fi altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il are un amic de-al meu, si din cate am inteles de la el e o copie destul de buna, n-a avut probleme cu front/back focus sau alte erori cauzate de obiectiv. Totusi, este un obiectiv non nikon, singurul avantaj e ca are 2.8 constant. Din cate stiam eu, voia sa-l vanda la un moment dat, o sa-i fac o intrebare. Totusi, arunca un ochi si la Sigma 17-70mm f/2.8-4.5, vezi daca-ti place. Eu am un Tamron 28-80 mm si nu-mi place deloc obiectivul, da in mod frecvent erori de focalizare si nu-mi place ca nu-i nici wide, nu-i nici tele. Probabil ca pe un full frame ar fi altceva.

Mda, asta nu ma incanta la obiectivele third party, in special la Tamron - probleme de focusare, si focusare greoaie de multe ori (din review-uri).. Oricum ar fi mai bun decat 18-135-ul meu, desi as renunta si o zona de tele, si la una de wide.. Deocamdata bag banii in prioritati (offizierul), apoi ma interesez si de obiective (eventual sa fi dat intai nikkor-ul), dar apreciez interesul! :crack:

 

(off-topic? sowwy :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat odata un Tamron 17-50 f/2.8, nou. D.p.d.v. al calitatii imaginii - superb, nota 10. Din pacate avea probleme de front focus importante, asa ca l-am dat inapoi si am luat un.. 18-135 de ocazie :crack: Acum am un 18-105VR, care e la fel de sharp ca si 18-135-ul, dar nu are acele afurisite de aberatii cromatice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat odata un Tamron 17-50 f/2.8, nou. D.p.d.v. al calitatii imaginii - superb, nota 10. Din pacate avea probleme de front focus importante, asa ca l-am dat inapoi si am luat un.. 18-135 de ocazie :crack: Acum am un 18-105VR, care e la fel de sharp ca si 18-135-ul, dar nu are acele afurisite de aberatii cromatice.

 

Da, asta e problema lor. Daca ai noroc si prinzi o copie calumea, te-ai scos, daca nu, dai banii degeaba.

Si la Tamronul meu de doi lei imaginea este frumoasa, culori saturate si ceva sharp, dar al naibii focus, mi-a scos peri albi.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat odata un Tamron 17-50 f/2.8, nou. D.p.d.v. al calitatii imaginii - superb, nota 10. Din pacate avea probleme de front focus importante, asa ca l-am dat inapoi si am luat un.. 18-135 de ocazie :crack: Acum am un 18-105VR, care e la fel de sharp ca si 18-135-ul, dar nu are acele afurisite de aberatii cromatice.

18-135-ul nu mi se pare a fi foarte sharp, si ma gandeam la un 18-105 pentru VR, dar cred ca o sa mai "sap" sa dau de ceva mai acatarii (eventual sa investesc umpic mai mult)..

 

Da, asta e problema lor. Daca ai noroc si prinzi o copie calumea, te-ai scos, daca nu, dai banii degeaba.

Si la Tamronul meu de doi lei imaginea este frumoasa, culori saturate si ceva sharp, dar al naibii focus, mi-a scos peri albi.

O solutie ar fi focusarea manuala, dar n-am nici "ochi" nici mana pentru asta (inca).. 28-75-ul m-a atras atat pentru f2.8 (oricum de pe la f4 isi arata calitatile - dar f4 in comparatie cu f5.6 inseamna cativa pasi), cat si pentru faptul ca nu parea sa aiba probleme cu front focus-ul, tipic Tamroanelor (again, vorbesc din "review"uri, nu am avut asa ceva pe mana).

 

Peste tot nikkor-urile sunt recomandate fata de third party-uri, insa sunt ceva mai scumpe, si unele modele chiar nu sunt foarte reusite. Sincer, wide-ul ma intereseaza mai putin, prefer mai mult portretistica, deci un 24-120 VR ar fi fost ideal (ca unghiuri + VR), insa e vazut destul de prost.. 18-105 iar ar avea o "raza" suficienta, insa nici asta nu e cotat foarte bine (desi, ca raport performanta/pret, este foarte bun). Inaintea astuia (dar si ceva mai scump, si fara VR), ar fi 17-70-ul.. ceva mai scump, dar cu un mare avantaj (pe langa VR) - all rounder in adevaratul sens al cuvantului - ar fi 18-200VRII.. dar, tocmai pentru ca are travel-ul atat de mare, calitatea scade destul de zdravan.. Eniuei, pana strang niscai bani, poate ajung la o decizie.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vine vorba de Tamron exista lume multumita si nemultumita, deci ii un fel de loterie. Daca poti sa testezi un model si vezi ca ii ok ii clar ca il cumperi, dar daca ii sa il iei online nu stiu daca merita riscul.

 

M-am "jucat" cu un 18-105VR pe un D90 si am ramas "wow", fata de 18-55VR ii....diferenta nu gluma. Dar nu am auzit pe nimeni sa se planga de un 17-70VR si cred ca ii cea mai buna alegere pentru un obiectiv care nu costa cat unul profi, pacat ca s-a scumpit cu cursul euro.

 

18-200VR ii destul de scump comparativ cu calitatea imaginilor si cea constructiv.

 

Totusi cred ca nu ii momentul bun pentru o investitie si in timpul asteptarii mai poti pune niste bani deoparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...