Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Am ajuns sa urasc reteaua de cabluri , fire , linii de tramvai , de mama dracului . . . . unde gasesti un subiect sau o cladire frumoasa te lovesti de acest paienjenis suspendat !

 

P.S : cine propune un subiect ptr acest week end ? Cine mai are poze cu tema de week end-ul trecut ? :)

Mai ai rabdare cativa zeci de ani si le vor ingropa :(

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai daca-ti sare blitul cand faci o poza de-aproape (macro e altceva) si nu stii ce-i aia TTL la ce recomandari te-ai fi asteptat? Daca ai 3100 pana si modul Auto are o optiune cu blit dezactivat.

Cat despre blit extern, eu ti-as spune sa bagi banii in minim un Metz 44-AF1 sau o chinezarie de-aia de spunea colegul skjv, ca-s destul de apreciate, mai ales peste ocean. Banii pentru unul puternic care stie master+slave+hss+alteleii dai atunci cand vei simti nevoia de un al doilea blit.

Parerea mea...

am inteles. am manunalul, doar ca l-am uitat acasa. in engleza pot sa citesc toate chestiile, doar ca nu le-as intelege atat de bine si poate ca nu-s explicate atat de detaliat. de aia si intreb aici, unde ma asteptam sa primesc un raspuns la subiect. mi se pare normal ca unui incepator sa i sa se explice atunci cand cere. asa daca ii trimitem pe toti sa caute.... e naspa.

 

n-ar trebui sa te supere ceva, atata timp cat am dreptate.

tonul nu este unul superior, cu toate ca in materie de fotografie sigur pot sa-ti fiu bunic, este rezultatul comportamentului pe forumul asta, de la inceputuri. poate daca o sa incerci sa te schimbi, o sa te trateze si lumea diferit.

nu frecventez topicul pasionatilor de sex, unde activezi tu cu succes. topicul cu fotografii e pe gustul meu si ma relaxeaza sa intru aici si sa vad fotografii frumoase. si nu, aici nu sunt fotografii care le gasesti foarte usor pe net, sunt instantanee de-ale noastre, multe neplublicate nicaieri.

daca vrei o recomandare pt un blit, iti pot recomanda pe montura nikon SB910. e cel mai bun blit de la nikon la ora actuala. am avut initial (si inca mai am un sb600), dar 910 e mult peste. are insa un mediu atat de complex si alambicat incat sunt convins ca nu te-ai descurca sa-l folosesti.

daca vrei o recomandare in materie de fotografie, iti zic sa uiti de blit pentru moment. experimenteaza setari, incadrari de tot felul. sunt mult prea multe culori in mijlocul zilei incat e pacat. o sa-ti dai seama singurel cand ai nevoie de un blit, ma indoiesc ca o sa fie prea curand.

nu m-am suparat absolut deloc. tonul doar mi s-a parut superior,iar in materie de fotografie, nu pot sa neg ca nu ai fi mai bun. comportamentul meu pe forum?????? asta artrebui sa fie fix ultima ta grija. de schimbat, is schimbat destul. dar asta nu are treaba cu fotografia.

sa inteleg ca e o rusine ca "activez cu succes" pe acel topic.

intradevar aste topicul pasionatilor de foto, si mi s-ar parea normal ca printre poze sa se mai discute. altfel il faceau topicul pozelor.

acu sa revenim la discutia initiala. nu vreau blitz complicat in care sa ma incalcesc. probabil am sa-mi iau o chinezarie cu care sa ma invat, apoi daca voi considera, poate ca voi face un upgrade.

 

Crazy, si eu ii dau dreptate lui gabishor... pana mea, vii cu niste intrebari atat de puerile si atat de usor de gasit pe net incat ma mira si pe mine ce rabdare au avut cu tine baietii de pe aici. In principiu aici e topic de fotografii, nu de "how to foto". Ca sa intelegi, e ca si cum ai avea motocicleta si intrebi "ok, stiu cum se schimba viteza, la ce foloseste maneta din stanga?" sau "stiu sa merg cu motocicleta, cum franez la viteza mare".

 

Pana nu experimentezi si vezi ce inseamna adancime de camp, incadrare, cromatica, regula treimilor, poza subexpusa/supraexpusa, granulatie, volum - asta pentru inceput, discutam degeaba.

 

Incearca sa fotografiezi, cea pe care o crezi reusita posteaz-o aici si apoi discutam. Pls, sa nu fie flori! Incearca sa faci fotografie, nu declansare!

am explicat mai sus de ce am preferat sa intreb aici decat sa caut. era mult mai usor doar ca poate ca mai dificil de inteles si cautat. internetul e plin de experti pareristi. de aia as fi preferat sa vina niste sfaturi de la cateva persoane cu care pot continua discutia. si crede-ma ca mi s-a intamplat sa fiu intrebat anumite tampenii cum ai zis tu mai sus. nu am ezitat si nici nu am trimis sa caute pe net. am datsfat si-am explicat cad de bine am putut.

si da, experimentez. in timpul liber obisnuiesc sa iau camera cu mine si sa incerc toate chestiile. de ce nu-ti plac pozele cu flori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propunere:

pe langa fotografie, sa postati tipul aparatului si obiectivul folosit. asa scapam de ceva intrebari si se lamuresc si unii oameni ca nu-ti trebuie ultimul tip de dslr sa faci fotografii misto.

deci, cine doreste...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles. am manunalul, doar ca l-am uitat acasa. in engleza pot sa citesc toate chestiile, doar ca nu le-as intelege atat de bine si poate ca nu-s explicate atat de detaliat. de aia si intreb aici, unde ma asteptam sa primesc un raspuns la subiect. mi se pare normal ca unui incepator sa i sa se explice atunci cand cere. asa daca ii trimitem pe toti sa caute.... e naspa.

 

nu m-am suparat absolut deloc. tonul doar mi s-a parut superior,iar in materie de fotografie, nu pot sa neg ca nu ai fi mai bun. comportamentul meu pe forum?????? asta artrebui sa fie fix ultima ta grija. de schimbat, is schimbat destul. dar asta nu are treaba cu fotografia.

sa inteleg ca e o rusine ca "activez cu succes" pe acel topic.

intradevar aste topicul pasionatilor de foto, si mi s-ar parea normal ca printre poze sa se mai discute. altfel il faceau topicul pozelor.

acu sa revenim la discutia initiala. nu vreau blitz complicat in care sa ma incalcesc. probabil am sa-mi iau o chinezarie cu care sa ma invat, apoi daca voi considera, poate ca voi face un upgrade.

 

am explicat mai sus de ce am preferat sa intreb aici decat sa caut. era mult mai usor doar ca poate ca mai dificil de inteles si cautat. internetul e plin de experti pareristi. de aia as fi preferat sa vina niste sfaturi de la cateva persoane cu care pot continua discutia. si crede-ma ca mi s-a intamplat sa fiu intrebat anumite tampenii cum ai zis tu mai sus. nu am ezitat si nici nu am trimis sa caute pe net. am datsfat si-am explicat cad de bine am putut.

si da, experimentez. in timpul liber obisnuiesc sa iau camera cu mine si sa incerc toate chestiile. de ce nu-ti plac pozele cu flori?

Pozele tale sunt banale. Facute cu un aparat limitat, care te lasa sa faci cat este el proiectat sau cum l-au gandit mancatorii de orez. Daca vrei un aparat capabil, ia-ti unul mic cu toate reglazele manuale si cu patina pentru blitz. Dar deja te apropii de pretul unui dslr decent la mana a doua.

 

Dupa ce-ti iei un aparat cu controale manuale, revii cu intrebari. Sapunierele sunt pentru copii si bunici.

 

Uite o poza cu flori, la fel de banala ca cele puse de tine.

 

P.S: Canon 40D + Canon EF 100mm/f2.8 Macro 1:1

post-68793-0-40387900-1371038781_thumb.jpg

Editat de klux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele tale sunt banale. Facute cu un aparat limitat, care te lasa sa faci cat este el proiectat sau cum l-au gandit mancatorii de orez. Daca vrei un aparat capabil, ia-ti unul mic cu toate reglazele manuale si cu patina pentru blitz. Dar deja te apropii de pretul unui dslr decent la mana a doua.

 

Dupa ce-ti iei un aparat cu controale manuale, revii cu intrebari. Sapunierele sunt pentru copii si bunici.

 

Uite o poza cu flori, la fel de banala ca cele puse de tine.

 

P.S: Canon 40D + Canon EF 100mm/f2.8 Macro 1:1

Asta suna cel mai penibil. Ca si cum ai zice ca daca n-ai miar, nu esti motociclism adevărat. Pt tine, o sa-mi iau 7D, doar ca sa ma încadreze in standardele tale

 

@gabi, e misto propunerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propunere:

pe langa fotografie, sa postati tipul aparatului si obiectivul folosit. asa scapam de ceva intrebari si se lamuresc si unii oameni ca nu-ti trebuie ultimul tip de dslr sa faci fotografii misto.

deci, cine doreste...

Tare ideea ! Subscriu

 

Nikon D3100 / Nikkor 18-105 / Nikon SB700 :)

 

Nikon 5100 ( sapuniera ) :)

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta suna cel mai penibil. Ca si cum ai zice ca daca n-ai miar, nu esti motociclism adevărat. Pt tine, o sa-mi iau 7D, doar ca sa ma încadreze in standardele tale

 

@gabi, e misto propunerea.

Nu facem comparatie cu mobrele ca nu se potriveste. Sau daca vrei sa faci o comparatie corecta. Sapuniera e motor cu drive-by-wire, frana CBS, ESP si alte ghizmo-uri, pe cand dslr-ul un motor clasic.

 

7D-ul e un aparat inutil amatorilor. Are viteza prea mare in rafala si niste lipsuri pe care nu le comentez aici ca mi-a ajuns cat m-am flame-uit cu lumea.

 

Eu ziceam de un aparat cu flexibilitate mai mare. Seria G de Canon e unul din ele, despre astea noi mirrorless nu am pus mana pe unul si nici nu ma tenteaza, aduc a bridge. Cauta un dslr in mintile lui la mana a doua si n-o sa te dezamageasca cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa fiu de accord cu Klux . Daca esti pasionat de fotografie si ai un dslr , te postezi in fata unui subiect si faci cadru dupa cadru , ajustare dupa ajustare , pana iese ce vrei . Eu asa am procedat si asa mai procedez si acum . Discutiile referitoare despre ce aparat este mai bun , ce obiectiv , ce blitz . . . sunt interminabile si nu pot ajunge la un punct comun atata timp cat parerile sunt impartite pe producatori de aparate , obiective , etc . De asemenea , o comparatie intre dslr si unul compact / sapuniera / point&shoot nu-si are rostul . Ptr ce-i comozi , va fi mai simplu sa apese pe buton si tehnologia sa se ocupe de restul . Dar daca ai pretentii si vrei sa arati altceva lumii prin pozele tale si prin efectele realizate atunci ai nevoie de dslr . Numai bine si cer senin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Azuga, mai exact la Susai...

Pareri pro/contra...

 

Ai taiat porea mult din animal. Incadrarea e prea stransa.

 

Compacte, sapuniere, fara oglinda, cu oglina ... ace, brice, chei de 14 si ciocane....

 

Hai sa ne racorim o tzara:

post-71849-0-69886000-1371048528_thumb.jpg

post-71849-0-16096800-1371048529_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Crazy Devil chiar are DSLR. Sau vreti sa-si ia ceva mai jmecher decat 3100?

Apropo de detalii despre aparat si obiective, io nu le spun, ca rade Cap0ne de mine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@StefanSC

Din pacate vina este comuna. A mea si a animalului :))

A mea pt ca tocmai ma ridicam de pe jos dupa ce ii facusem alte poze, si a lui pt ca atunci l-a gasit scuturatul din cap :D

Asta asa ca sa stiti povestea pozei. Si da as fi incadrat aproximativ la fel. Asa ca am bagat la cap ceea ce mi-ai spus. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg, bre, despre ce vorbiti cu incadrarea. dar ultima poza nu e chiar ok, pentru ca ai cam ciopartit din calul cela. nu i se vede tot capul. ce vroiai sa pui in evidenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu facem comparatie cu mobrele ca nu se potriveste. Sau daca vrei sa faci o comparatie corecta. Sapuniera e motor cu drive-by-wire, frana CBS, ESP si alte ghizmo-uri, pe cand dslr-ul un motor clasic.

 

7D-ul e un aparat inutil amatorilor. Are viteza prea mare in rafala si niste lipsuri pe care nu le comentez aici ca mi-a ajuns cat m-am flame-uit cu lumea.

 

Eu ziceam de un aparat cu flexibilitate mai mare. Seria G de Canon e unul din ele, despre astea noi mirrorless nu am pus mana pe unul si nici nu ma tenteaza, aduc a bridge. Cauta un dslr in mintile lui la mana a doua si n-o sa te dezamageasca cu nimic.

ba da, comparatia este buna, comparativ cu ce ai zis tu. 7D-ul a fost doar un exemplu care mi-a venit in cap, fara sa-l fi vazut vreodata. cum ti-a zis si DoctorX, am DSLR. daca erai atent cateva pagini in urma,ai fi observat ca vorbeam despre asta.. ce-i drept nu e cine stie ce aeronava, dar pentru inceput/incepator cred ca e suficient. nu mi-am luat camera ca sa fac arta. ci de placerea de a explora natura, plictiseala...

 

acum sa revenim la fotografii si discutiile despre ele.

 

Daca esti pasionat de fotografie si ai un dslr , te postezi in fata unui subiect si faci cadru dupa cadru , ajustare dupa ajustare , pana iese ce vrei . Eu asa am procedat si asa mai procedez si acum . Dar daca ai pretentii si vrei sa arati altceva lumii prin pozele tale si prin efectele realizate atunci ai nevoie de dslr . Numai bine si cer senin :)

pai asta si fac... cand timpul imi permite fotografiez cadru cu cadru. incadrari, ajustari pana imi iese ce vreau sau apropii de ceea ce vreau. nu vreau sa arat lumii ce fac, pt ca sunt constient de capacitatile mele fotografice. de aia si pun intrebari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...