Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

degeaba ti-as explica pt ca nu ai intelege. esti prea @Photography incat sa ma intelegi.

 

 

 

nu are nicio treaba definitia cu ce faci tu.. uneori te chinui si reusesti, dar de multe ori ramai chinuit, crezand ca ai reusit.

Nu te chinui tu sa-mi explici, esti prea nul in fata mea d.p.d.v fotografic incat sa aibe vre-o valoare replicile tale.

 

Zi-mi bilute unde ai postat tu o poza incat sa ai nevoie de semnatura, sa poti demonstra ca e a ta? Arata-mi macar o poza.

 

 

 

Fotografia este arta scrierii cu lumina . Sau pe lung, arta sau procesul de a inregistra o imagine durabila folosind lumina sau o energie radianta pe un suport sensibil (film, hartie, senzor).

 

Asta cu bucatarii...sunt unii mai buni, altii mai slabi. De asemenea si mancarea, una este mai apreciata de o plaja mai mare de oameni (ceafa de porc), pe cand alta se restrange la un grup mai micut (melci, rame sau mai stiu eu ce moluste).

Ideea este ca daca vrei sa fii apreciat de cat mai multi, trebuie sa incerci sa faci un gratar cu ceafa de porc. Sau ceva apropiat macar, un mic, o pulpa de pui ceva. Si sa inveti sa le faci cum trebuie, ca daca le arzi sau nu le frigi suficient...

 

 

True

 

Si ca sa nu fiu total pe langa

 

Ceafa de porc sa fie!

 

<skvj> daca inca esti amator de aparate pe film, am de vanzare Canon EOS 650, Nikon F80, niste zoom-uri manuale Vivitar pt. Nikon, la Nikon F801S (basca FM2) si Revue 3 inca mai tin... cu astea am lucrat dupa caderea cortinei din '90.

Intr-adevar trebuie sa mai tii cont si de niste reguli de perspectiva, 2/3, unghiuri de shooting, mesaj, expresivitati; ceva sa puna privitorul pe ganduri...

 

<ianachim> lasa-ne si noua bucuria de a vedea exiful din fotografiile tale!

Am incercat un film, e interesant, am deja un Pentax, insa cam atat. Multumesc.

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de AZI.... si de la mine

 

din ... mers

vream sa dau un sms si am pozat bordul

asa o fi facut si baiatul asa fofograf'

el cred a dadea un mail a a pozat mai mult....'

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NIkon D80, F8, 50mm (cred ca am tras cu tamron 17-50mm sau cu 50mm 1.8d aici nu mai sunt sigur), 1/250, iso 200, matrix metering.

 

Lumina: Sb-800 cu umbrela de difuzie dar lumina folosita nu a fost prin umbrela ci reflectata de umbrela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te chinui tu sa-mi explici, esti prea nul in fata mea d.p.d.v fotografic incat sa aibe vre-o valoare replicile tale.

 

Zi-mi bilute unde ai postat tu o poza incat sa ai nevoie de semnatura, sa poti demonstra ca e a ta? Arata-mi macar o poza.

exact ce-ti ziceam. sa nu te straduiesti sa intelegi ca nu reusesti.

 

eu n-am postat nicio poza incat sa am nevoie de semnatura. eu toate pozele care le fac, nu le semnez pt ca nu am de ce. mi se pare penibila faza cu semnatura atunci cand esti un simplu amator. poti sa te semnezi atunci cand chiar te poti lauda si poti justifica asta. e plina lumea de DSLR-isti tristi care au aere de @Photography dupa ce au reusit si ei niste poze pt FB. e plina lumea de chinuiti care se cred profesionisti dupa ce-au fotografiat 3 "maimute" ce-si arata afectiunea fata de babuinii lor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu incerci cumva sa fii Adrian, numai ca nu-ti iese si pici de fraier. Si totusi, ca sa vezi cat esti de prost, unde vezi tu cuvantul "photography" pe aceste poze? Esti tu cumva cu trei seturi de bilute sa te poti diferentia de astia care care ne chinuim sa tragem o poza buna, sa invatam ceva? Vii ca o virgina intr-un bordel si vrei sa devii matroana. Jet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mi se pare penibila faza cu semnatura atunci cand esti un simplu amator.

 

Nu e NEAPARAT penibila chestia asta mai ales la... inceputul fotografiei . Stiu fotografi incepatori sau entuziasti mai avasati care se semneaza sau s-au semnat pe poze pentru ca sunt multe persoane care zic "vezi sa nu-ti fure poza ca am mai auzit cazuri" - dar cel care spune asta n-are treaba cu fotografia dar este posibil sa fie blogger obsedat de copyright si drepturile de autor.

 

In rest, semnatura poate sa fie benefica sau sa strice o poza/fotografie. Este benefica atunci cand ai un portofoliu (sau sa zicem o caciula de poze) si vrei ca potentialii cienti sa stie ca acele poze sunt facute de tine - mai ales cu photography ca la roman ii trebuie specificat ca te ocupi de photography.

Partea negativa e ca semnatura este un fel de tatuaj care dupa cativa ani poate nu-ti mai place si realizezi ca mai mult strica poza decat sa-i faca un bine.

 

Dupa parerea mea este o diferenta intre cei care fac poze mai putin reusite si pe fiecare poza isi pun numele + photography si ce pe care doar i-a luat valu cu semnatura dar in scurt timp renunta la ea.

 

Mie personal imi pare rau dupa cateva poze pe care mi-am scris numele pentru ca in perioada aceea nu am facut backup la ele si acea poza o consider pierduta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

NIkon D80, F8, 50mm (cred ca am tras cu tamron 17-50mm sau cu 50mm 1.8d aici nu mai sunt sigur), 1/250, iso 200, matrix metering.

 

Lumina: Sb-800 cu umbrela de difuzie dar lumina folosita nu a fost prin umbrela ci reflectata de umbrela.

 

 

mersi. bun c-ai tras la f8,ai evitat greseala aia fatala cu un ochi in focus,unul out of focus :) Simpatic portretul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu a fost greseala... m-a luat pe mine valul cu 1.4 si n-a mai contat ca e din profil. M-a luat valu atat de tare incat am vandut cel de 1.8 si mi-am luat 1.4. Pacat ca mi l-am permis acum cand s-a stricat vremea :)

 

4get.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Aia nu a fost greseala... m-a luat pe mine valul cu 1.4 si n-a mai contat ca e din profil. M-a luat valu atat de tare incat am vandut cel de 1.8 si mi-am luat 1.4. Pacat ca mi l-am permis acum cand s-a stricat vremea :)

 

Aa nu stiu la care te referi, eu ziceam in general ca multi fac greseala asta (si eu o faceam pe la inceput) Uneori e foarte vizibil si deranjant,uneori nu (depinde daca-i la 1.4 1.8, 2.0, planul focal etc) (Misto si asta ,a doua)

 

mai pun si eu 2 tot de azi. Cancer a mai fost afara...

post-77849-0-09413700-1384631375_thumb.jpg

post-77849-0-42182900-1384631376_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ziceam in general ca multi fac greseala asta (si eu o faceam pe la inceput) Uneori e foarte vizibil si deranjant,uneori nu (depinde daca-i la 1.4 1.8, 2.0, planul focal etc)

Nu cred ca e neaparat greseala. Depinde ce iese. Am vazut o gramada de portrete faine cu dof foarte scurt. Nu prea e o regula sa ai ambii ochi in focus. Cum ziceam, s-ar putea sa arate bine dar, s-ar putea si sa nu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, ca sa vezi cat esti de prost, unde vezi tu cuvantul "photography" pe aceste poze? Esti tu cumva cu trei seturi de bilute sa te poti diferentia de astia care care ne chinuim sa tragem o poza buna, sa invatam ceva? Vii ca o virgina intr-un bordel si vrei sa devii matroana. Jet.

prost esti tu ca nu intelegi unde bat, eu n-am de ce. ma faci sa rad cand zici ca esti din aceiasi oala.

 

virgina esti tu, pt ca te chinui sa dai lectii de futut celor din bordel.

 

ca sa nu te mai chinui asa mult, uite aici bateam

post-59565-0-10160100-1384711799_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prost esti tu ca nu intelegi unde bat, eu n-am de ce. ma faci sa rad cand zici ca esti din aceiasi oala.

 

virgina esti tu, pt ca te chinui sa dai lectii de futut celor din bordel.

 

ca sa nu te mai chinui asa mult, uite aici bateam

Da bilute, doar nu era sa zic ca-s fotograf la bacania lu mitica. Intamplarea face ca am facut bani din fotografie, am cunoscut oameni si alte cacaturi si pagina aia mi-e de folos. Da tu stai aici si comentezi, gen aurolacu de la coltu chioscului "nenea nenea, imi dai trei lei?" Pune o poza buna aici, macar ceva sa ma tina atent 5 secunde si apoi voi tine cont de sfaturile tale.

Nu mai incerca sa-i copii pe fotografii experimentati gen capone, adrian si inca cativa, carora le respect munca si criticile, pentru ca posteaza aproape zilnic ceva bun. Tu in schimb nu ai venit decat cu gainaturile astea de comentarii de prost gust si cu doua "poate a declansat aparatul", vorba unui coleg de p'aci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@crazy-devil:

Ce e pe facebook e de inteles ca e cu photography. Cand cineva vrea sa-si faca reclama pe fb are nevoie de acel photography ca este un cuvant cheie pentru cautare nu neaparat ca-i artist. E ceva normal pentru cei care pozeaza evenimente sau alt gen de fotografie care are nevoie de clienti. Problema e cand inclusiv pozele PROASTE au watermark enervant cu photography.

 

@SKVJ

M-am uitat si eu pe pagina aa de fb cu photography si nu e prea ok. Am sa-ti zic si de ce.

1. Ai si poze reusite care merita sa fie intr-un portofoliu pt evenimente (sinurul lucru bun de la tine de pe pagina)

2. Pe acea pagina este un haos de fotografii puse la gramada - asta nu da bine pentru potentialii clienti

3. ai poze proaste care sunt puse acolo printre pozele bune. Cine e interesat de serviciile pe care tu le-ai putea presta nu va face o medie din pozele bune. Va face o medie calitativa din toate pozele. Astfel, in cazul tau pozele rele eclipseaza fara efort potentialele poze dorite. pozele mai slabe lasa-le pt pagina ta de fb nu pentru profilul oficial care atrage clientii.

4. watermark-ul trebuie sa fie mai finutz si sa nu creeze discomfort. Dupa cum ziceam mai in urma, e ca un tatuaj... cand nu o sa-ti mai placa, o sa-ti para rau ca l-ai adaugat acolo.

5. Fa profilul mai curat. Tu ai 146 poze de la un fucking bal!!!! E foarte mult. Clientul trebuie sa vada pozele bune, nu ciumpalacii care se pozeaza cu profa de fizica nucleara.

 

De la o sedinta foto postezi asa:

- 1 poza daca n-ai mai multe bune

- 3 poze daca n-ai 4

- daca ai mai multe ok posteaza intre 4 si 10 (MAXIM)

 

In concluzie: Nu pune orice tampenie pe pagina aia cu photography, nu pune watermark pe poze... dar lasa photography la numele paginii.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele de la baluri sunt pentru indygen.ro, de aici si nevoia de un numar foarte mare de poze alaturi de reclamele lor.

Pagina nu e neaparat un portofoliu, e un loc din care cei in cauza isi pot lua pozele.

 

Multumesc mult pentru sfaturi, apreciez si sper ca voi reusi sa le valorific.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu amesteca transfer.ro cu pagin pe care vrei sa faci promovare. Inteleg ca-i un smen sa-si dea lumea tag in poze si sa dea mai apoi like la pagina dar e o prostie sa fie asa aglomeratie. Puteai sa le pui la tine pe profil si cateva bune daca sunt pe pagina cu photography.

 

uite un exemplu de pagina aerisita s care nu creeaza confuzie.

https://www.facebook.com/pages/Sorin-Popa-Photography/169760363125364

A, si nu te uita ca are un D800 + 70-200 2.8. Stai linistit, a inceput cu o pocnitoare de sony. Dar la inceput pt NBC-uri (nunti botezuri cumetrii) avea portofoliu din 15 poze! 15 poze ca sa iei un eveniment. dar acele 15 poze erau cele mai bune din ce facea.

 

So... curata-ti profilul de tot ce-i horror, aeriseste tot ce poti, organizeaza-l si nu mai pune tampenii. Parerea mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-l dau pe al meu sa te mai inveselesti? :))

 

Nu trebuie sa te demoralizezi ci sa te ambitionezi. Nu ai... INCA. + ca din ceea ce ai vazut, e si prelucrare foto (ceea ce nu e de neglijat) si obiective bune. Ai un aparat foto si un blitz (din cate am observat) si timp sa pozezi.

 

Daca nu stii sa folosesti aparatul dpdv tehnic, invata.

Daca stii sa-l folosesti, invata cum sa folosesti lumina.

Daca stii sa folosesti lumina, invata pozitiile modelelor (de ce nu trebuie sa fie mainile lipite de corp, cum sa stea cu picioarele etc)

 

Din banii pe care ii faci la evenimente (indiferent ca pozezi o tipa dragutza sau o cununie civila de manelisti) ia-ti obiective care sa te ajute, ia-ti inca un blitz... ia-ti softbox-uri portabile, umbrela daca esti adeptul umbrelei si vrei sa pozezi cu o lumina. Urmeaza-ti proiectele personale si daca nu ai asa ceva, fa-ti chiar daca inseamna sa pozezi gratis. Citeste, invata de la altii, mergi la workshop-uri, iesi la pozat cat mai mult de unul singur sau cu o persoana care are aceeasi pasiune (nu cu prietena care spune ca o doare curu dupa 3 ore de mers pe jos).

 

Serios... ia-le pe etape.

 

Fa o sedinta foto unei tipe (indor sau outdoor). In functie de unde se desfasoara sedinta, incearca sa reproduci niste poze, sau fa niste teste. Incearca sa incluzi mai multe teme in acea sedinta foto ca sa nu ramai in pana de ideei pe teren. Fashion, portret, anii 50, machiaj, expresii, pozitii, culori etc. Pozele sa le expui corect (nu sa zici ca le repari acasa). daca ai accesorii cum ar fi blenda blitz utilizabil pe slave (poate mai e si TTL) foloseste-le.

 

La partea de procesare lucreaza pe culori, pe reincadrare, pe chestii mai complicate daca ai chef. Testeaza testeaza testeaza.

 

Invata-ti aparatu ca sa-i stii limitarile. daca nu stii ca peste iso 800 ai probleme chiar la prelucrare din start gresesti si in loc sa gandesti ca ai nevoie de lumina vei trage cu un iso prost. Eu cu 50mm 1.4 stiu clar ca reduc din zgomot la 1.4 si astfel mai pot trage de performantele aparatului. Cunoaste-ti obiectivele... bla bla bla... Sunt multe de facut dar sunt convins ca daca zici cu ce vrei sa incepi, vei primi ajutor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cunosc aparatul si asta ma oftica.

Obiective, hmm, 18-55, care e 45mm fix, acum, nu intrebati cum si de ce si doua obiective m42 ...50mm f1.8 si 135 f2.8..nu am ce zice, sunt ok, dar pt a focaliza la mai mult de 3 metrii (in cazul 50) ai nevoie de un adaptor cu o lentila corectoare, care e de foarte proasta calitate si cu cat F-ul e mai mic te intrepti spre dezastru, iso mare e minciuna pe langa ce face acel adaptor. Am tras in club, pe bezna cu 50-ul, am reusit sa focalizez, am si avut rateuri, dar m-am descurcat.

 

Am flash, voi avea in curand din nou doua, Yongnuo yn560ii. Umbrela de difuzie am, declansatoare wirelees am..am nevoie de situatii in care sa exersez, sa invat, vreau sa merg la o nunta, sa ma agat de un fotograf, sa vad ce-mi iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...