Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok... sa vedem

 

1. Renunta la obiectivele pe m42 care nu focalizeaza la infinit numa cu adaptor cu lentila. vinde-le si de banii aia ia-ti ceva de care sa te folosesti. 135mm cu 2.8 suna uber tare... dar sa focalizez si la infinit la diafragma aia. Altfel ai o focala buna cu o diafragma deschisa degeaba. Daca tragi in club ia-ti un 50mm 1.4. Iti va schimba mult aspectul pozelor si pt club e perfect. So, daca vrei imbunatatie mare a calitatii si n-ai bani de 24-70mm 2.8, 70-200mm 2.8 sau 85m 1.4... strange cureaua si ia un 50 1.4. mie nu-mi pare rau ca am facut pasul asta. Fiind cel mai bun obiectiv pe care il am, vreau sa pozez cu el cat mai mult. Asta ma forteaza sa vin mai aproape de om si sa folosesc tehnici de care ma feream inainte.

 

2. daca n-ai fonduri de obiective nikon (ma refer la cele mai wide cu 2.8) pune mana pe un tamron sau sigma sh. Testeaza-le inainte sa nu ai surprize cu front sau backfocus. Nu lua de pe net fara sa testezi.

 

3. aparatul il cunosti... perfect. Obiectivele le cunosti? Stii sa-mi spui care e diafragma optima la acel 18-55mm pentru un portret la focala de 24mm si cea de 45mm? Fa teste cu obiectivul pe trepied si incadrand ceva cu detalii. Fa poze la acel subiect de pe trepied la toate focalele scrise pe obiectiv si la toate diafragmele pe care le poti seta din aparat. Apoi fa o lista cu focala si diafragmele si da note fiecrei diafragme. Astfel vei stii ca la 24mm f8 si f11 sunt cele mai ok, pe cand la f16 pierzi din detalii si e mai bine sa folosesti un filtru ND decat sa inchizi diafragma (de exemplu). Exercitiul asta simplu poate sa te scuteasca pe viitor de problemele de sharpness si detalii pierdute din cauza unei diafragme care nu e optima penru acea focala.

 

4. Blitzul ala nu-l cunosc. Am auzit de el ca e puternic dar nu-i stiu calitatile in mod ttl. Cert e ca un Sb pe body de nikon masoara expunerea mai corect decat un blitz aftermarket. Daca blitzu ala functioneaza TTL pe slave si poti controla mediu, crede-ma ca este o prostie sa te chinui pe manual mai ales daca faci teste. Altfel o sa tot faci drumuri intre punctul de fotografiere si blitz ca sa il ajustezi.

 

Vei zice: Nu o sa fac drumuri ca umblu din setari (scad diafragma, scad timpul de expunere, etc)

 

Dc? scade din blitz... controleaza lumina in functie de setarile aparatului, nu invers. Nu spun ca-i tampenie sa pozezi pe manual, doamne fereste... dar ttl-u ala e facut sa te ajute, nu sa faca misto de tine ca pozezi cu blitzu pe auto.

 

 

 

am nevoie de situatii in care sa exersez, sa invat, vreau sa merg la o nunta, sa ma agat de un fotograf, sa vad ce-mi iese.

 

Scuza asta e fix un floc in fatza p*lii...

Nu ai nevoie sa mergi la nici o nunta ca sa exersezi. Pozeaza FASHION! Ia o prietena, colega de lucru/ faculta, si fa-i cadou o sedinta foto. Tu pui conditiile, ea primeste pozele.

 

"aha.. suna ok... dar majoritatea au prieten"

 

Si nu suna a poze de nunta in 2? Cu tot cu mire? Suna si mai real :)

 

5. Nu o sa te stranga nimeni de gat daca pozezi de unu singur la o nunta.

In primul rand cine are pretentii de poze de 1000euro vrea sa vada portofoliu. Si te va refuza.

In al 2-lea rand cine iti ofera 100euro pentru pozele de nunta, nu se asteapta la calitate de 1000e. sau daca se asteapta, aminteste-le ca pt 100e nu le face nimeni poze de revista.

 

Alte scuze mai ai? daca ai zi-le ca incerc sa ti le demontez sistematic pt ca sunt niste tampenii.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Piata e supra-saturata de fotografi wannabe.


Orice pu.la trista care un DSLR , face pseudofotografie.

Nu fac aluzie la cineva anume,deci stati linistiti. Chiar EU insumi ma ocup si cu asta, tocmai de aia imi permit sa vorbesc.

 

Vad o gramada de oameni care nu au nici o notiune de fotografie, fac totul din zbor,din intamplare, la OHA.

Au vazut ei undeva / au auzit undeva ca poti face "bani din foto", si s-au bagat si ei...

 

Pt un fotograf care vrea sa fac bani din fotografie (fie ea de nunta,botez,etc) lucrurile vor deveni mai dificile,nu mai usoare.

Pentru ca ne luptam cu tot felul de nulitati care trag piata in jos atat ca pret,cat si dpdv al calitatii , pe de o parte, iar pe de alta parte sunt nulitatile celelalte,care isi permit aparate high end ( D800/ 5D mark 3, etc) si care lucreaza steril si ieftin,si obisnuiesc intr-un mod prost clientela.

 

 

@skj: ekosekthor a avut rabdare cat China sa-ti explice niste aspecte.

Eu o sa fiu mai scurt si mai transant: daca vrei sa te desprinzi de pu.limea aia in mijlocul careia tu singur te-ai aruncat si integrat,trebuie sa-ti schimbi atat atitudinea fata de fotografie (ca proces artistic etc) cat si stilul fotografic.


Tre sa fii sincer cu tine si sa vezi ce vrei sa faci: sa faci un ban, pozand o nunta,o civila, un botez o piz.da, etc....

sau vrei sa faci ceva pe latura artistica a fotografiei,sa-ti propui un concept, un proiect fotografic...

 

Regula de aur pt tine: Dezvolta-ti un spirit auto-critic mai eficient, in ceea ce priveste 'operele tale'. Dupa ce faci asta, deja vei fi la alt nivel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. e vina celor de la nikon, senzorul e amplasat mai in fata decat este filmul fata de obiectiv; am tras cu 50 1.4 D.. ok

 

2. nu mai vreau sa investesc in obiective nikon, vreau sa trec la canon

 

3. F8-F11

 

4.e complet manual, nu are ttl, are cap cu zoom, obtiune de strobo, de slave optic si cam atat

 

5. nu am colege in facultate :|

 

 

 

"Tre sa fii sincer cu tine si sa vezi ce vrei sa faci: sa faci un ban, pozand o nunta,o civila, un botez o piz.da, etc....


sau vrei sa faci ceva pe latura artistica a fotografiei,sa-ti propui un concept, un proiect fotografic...

Regula de aur pt tine: Dezvolta-ti un spirit auto-critic mai eficient, in ceea ce priveste 'operele tale'. Dupa ce faci asta, deja vei fi la alt nivel.

"
Continua.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. E vina celor de la nikon ca d600 arunca ulei pe senzor, ca la D4 se dezlipesc cauciucurile de pe body, ca 24-70-u se blocheaza la 24mm sau 35mm cand il tii in jos + cauciucurile care se desprind, e vina lor ca D800 ale 36 mpx si ocupa foarte mult fisierele... e vina lor ca au lansat d610 dar inca nu poti edita raw-ul in photoshop...E vina lor ca nu avem o optiune concreta pt full frame de la ei... Atunci sa inteleg ca e vina ta ca nu ai trecut pe canon?

 

2. Daca nu ai destule scule ca sa-ti para rau dupa ele, go ahead! Pe canon va fi ceva mai scump sa intretii un sistem dar la ora actuala la ce prostii fac cei de la nikon... merita.

 

3. nu trebuie sa-mi zici :P important e sa-ti cunosti obiectivul si limitele lui. La fel ca la ISO sa sti ce sa nu folosesti.

 

4. Daca treci pe canon ia-ti un 430 Ex II pe care sa-l pui pe aparat. Pe nikon, minim un sb600

 

5. bine ca poti face rost de tipe de la videochat si nu gasesti o tipa care vrea o sedinta foto normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


18-55 WR, 6 cadre lipite cu Hugin, "aranjata" cu softuri moka (Picasa si FastStone Viewer):

10921348235_6290cbd328_b.jpg


Si una de ieri, cu un fix de 40mm in test de teren (e foarte usor si atat de mic incat aparatul ocupa jumatate dintr-un toc mediu):


10921039576_c95265ea27_z.jpg





Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@doctor: too much HDR for my taste:)

@Ekosekthor: sincer cred ca Nikon a avut destul de bine etajate produsele in gama de dslr (FF).

 

Si pe Canon,crede-ma,lumea e mai frustrata. Dupa 5D si 5D2 care aveau un focus de tot k.k.t. ul, abia in final au scos si ei 5d3 cu un AF bun.

 

Eu am avut 5D mark II si dupa 1 an atat din nevoie de bani dar si cat din motive de apreciere fata de clasicul 5D, am revenit la 5D.

Momentan am 2 5D uri (prima varianta) si sunt super multumit de ele.

 

Singurul aspect unde mi-as dori mai mult de la body este nivelul de ISO. Sunt super multumit de calitatea fisierelor, culori, chiar si noise, trag iso 1600 fara nici un stress.

 

Singurul body care nu mi da pace si mi face cu ochiul, este 6D ul. Asta e singurul body modern care m-ar tenta. Pt 3 avantaje mari: Senzor nou (mai bun calitativ), ISO inalt si Wi-fi + GPS.


Pe mine nu ma excita ISO 25.600 sau 52.000, dar un body generatie nou care are iso maxim 52.000 sau 128.000 inseamna ca va avea un ISO 6400 mult mai curat, si asta ma intereseaza.

 

 

 

@ skvj: Eu,desi ma ocup de ceva vreme de shituri din astea cu events & etc, abia acu cateva luni mi-am facut pagina de 'artist' pe fb, si in 'prostia mea', uite ca n am pus Photography.


Efectiv nu as vrea sa fiu bagat in aceeasi turma cu @ Photography.

 

La Nikon nu stiu ce sa-ti recomand, dar pe Canon baiatule...daca-ti iei un 5D sh ( care a ajuns 1600 1700 RON) si un 24-70 2.8L, basca si un Flash ( un 430 EX II, un 580 EX II), pot sa zic ca poti sa tragi orice event si nu mai esti limitat de scule,ci doar de imaginatia si creativitatea ta.

Mai pui si un 50mm 1.4 pt low light si esti game set match...



@doc: ce 40mm ?Pancake? ce marca/model?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ skvj:

La Nikon nu stiu ce sa-ti recomand, dar pe Canon baiatule...daca-ti iei un 5D sh ( care a ajuns 1600 1700 RON) si un 24-70 2.8L, basca si un Flash ( un 430 EX II, un 580 EX II), pot sa zic ca poti sa tragi orice event si nu mai esti limitat de scule,ci doar de imaginatia si creativitatea ta.

 

Mai pui si un 50mm 1.4 pt low light si esti game set match...

adriane, la ce cadre trage omu asta, tu chiar crezi ca un aparat mai bun l-ar ajuta in vreun fel?

eu unu as citi mai mult, as testa, m-as juca toata ziua cu aparatul. sa fim seriosi, stiu oameni cu ps-uri care scot fotografii fantastice. limitarea nu-i neaparat acolo.

am mai zis-o de cateva ori, lumina naturala e super, foloseste-o. nu cauta nush ce blitzuri.

@ skvj:acu tu esti comvins ca daca ai avea d800 si sfanta treime 2.8 de la nikon ai scoate poze de revista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi bine degajate dar sunt cu probleme.

D600 arunca ulei pe senzor - defect oficial recunoscut de nikon

D800 a avut probleme cu punctele de focalizare pe-o parte. Erau acoperite de plasticul din interior si nu functionau - produsele astea s-au reparat gratis de catre service

D800/D800E au 36mpx => fisiere imense in raw (chiar si 50mb) si la 36 mpx daca ai miscat aparatul la un timp de expunere putin mai lung, poza iese neclara! Prea multe detalii.

D4 - iso bun, body solid - cad cauciucurile de pe el (chiar si unde nu pui mana) si pretul de 25.000 e prea mare. - Ia zi, pe canon ce iti iei de 25.000ron? Asa-i ca mai raman bani si de accesorii bune?

D610 - au aparut deja modele care sunt cu probleme de ulei pe senzor. Si asta dupa 2000 cadre!

 

 

 

Sunt super multumit de calitatea fisierelor, culori, chiar si noise, trag iso 1600 fara nici un stress.

 

Mda.... culorile ma tentau si pe mine la canon. Depun efort dublu la procesare din cauza culorilor la nikonu MEU...

 

 

Eu,desi ma ocup de ceva vreme de shituri din astea cu events & etc, abia acu cateva luni mi-am facut pagina de 'artist' pe fb, si in 'prostia mea', uite ca n am pus Photography.


Efectiv nu as vrea sa fiu bagat in aceeasi turma cu @ Photography.

Baga si photography ca nu prin aia te diferentiezi de turma. E doar un cuvant cheie folosit de client cand da search.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. E vina celor de la nikon ca d600 arunca ulei pe senzor, ca la D4 se dezlipesc cauciucurile de pe body, ca 24-70-u se blocheaza la 24mm sau 35mm cand il tii in jos + cauciucurile care se desprind, e vina lor ca D800 ale 36 mpx si ocupa foarte mult fisierele... e vina lor ca au lansat d610 dar inca nu poti edita raw-ul in photoshop...E vina lor ca nu avem o optiune concreta pt full frame de la ei... Atunci sa inteleg ca e vina ta ca nu ai trecut pe canon?

 

2. Daca nu ai destule scule ca sa-ti para rau dupa ele, go ahead! Pe canon va fi ceva mai scump sa intretii un sistem dar la ora actuala la ce prostii fac cei de la nikon... merita.

 

3. nu trebuie sa-mi zici :P important e sa-ti cunosti obiectivul si limitele lui. La fel ca la ISO sa sti ce sa nu folosesti.

 

4. Daca treci pe canon ia-ti un 430 Ex II pe care sa-l pui pe aparat. Pe nikon, minim un sb600

 

5. bine ca poti face rost de tipe de la videochat si nu gasesti o tipa care vrea o sedinta foto normala.

Ma uit tare dupa Canon 50D sau poate chiar 5D.

 

 

 

adriane, la ce cadre trage omu asta, tu chiar crezi ca un aparat mai bun l-ar ajuta in vreun fel?

eu unu as citi mai mult, as testa, m-as juca toata ziua cu aparatul. sa fim seriosi, stiu oameni cu ps-uri care scot fotografii fantastice. limitarea nu-i neaparat acolo.

am mai zis-o de cateva ori, lumina naturala e super, foloseste-o. nu cauta nush ce blitzuri.

@ skvj:acu tu esti comvins ca daca ai avea d800 si sfanta treime 2.8 de la nikon ai scoate poze de revista?

Dar ce zic eu de revista ... Nu vreau sa o dam in balarii.

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@Ekosekthor: Nu sunt fan boy Canon,dar recunosc ca am mers si o sa merg pe brand ul asta, dar nu pot sa nu remarc faptul ca au ramas in urma la senzor..



Si inca ceva, orice omolog de la Canon ( 5D3 fata de D800, 6D fata de D600, 1Dx fata de D4) este mai scump , si nu mai ieftin,cum ai crezut tu:)

 

Si diferenta de pret nu e justificata.


Ce-i drept, noul 5D3 si 1Dx sunt niste aparate superbe,dar si pretul pe masura...

 

Pe mine ma atrage la Canon mai ales sticla. Singurul obiectiv pe care Canon nu il are, fata de Nikon este 14-24 f2.8, care e exceptional. Canon nu are ceva in zona asta ultra-wide.

 

16-35 L II e destul de slabut comparat cu 14-24 de la nikon.

 

In rest 24-70 2.8 II si 70-200 2.8 II sunt 2 sticle exceptionale.... care dau clasa celor de la Nikon.


Poate scoate si Nikon o versiune updatata pt 24-70 ul lor.

 

@skvj: daca vrei sa faci mutarea spre Canon, fa-o acu, si daca o faci,nu lua imbecilitatea aia de 50D. Ori iti iei 5D ori stai in banca ta cu Nikon.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 5D si 5D2 care aveau un focus de tot k.k.t. ul, abia in final au scos si ei 5d3 cu un AF bun.

No da ce probleme de focus are bre 5d2 ? Sau de ce e de cacao :)

Ca am mai auzit asta la unii, dar eu sa dea draq daca nu mi se pare mai mult decat ok. 2 minusuri are imho - in (foarte) low light focalizeaza greu (dar aici majoritatea au probleme) si a 2a e ca nu'i foarte rapid pe tracking (dar nu e o camera de sport ca sa trebuiasca sa faca asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

No da ce probleme de focus are bre 5d2 ? Sau de ce e de cacao :)

Ca am mai auzit asta la unii, dar eu sa dea draq daca nu mi se pare mai mult decat ok. 2 minusuri are imho - in (foarte) low light focalizeaza greu (dar aici majoritatea au probleme) si a 2a e ca nu'i foarte rapid pe tracking (dar nu e o camera de sport ca sa trebuiasca sa faca asta).

 

Man, 5D cand a aparut a fost un ground breaker, un FF affordable, la dimensiuni mici, cu performante foarte bune pt vremea aia. S-a trecut cu vederea ca a avut un AF deficitar. Nu puteai sa te astepti sa aibe AF ul de pe 1D2/1Ds2....ca nu se justifica in pret.

 

 

Insa cand au scos 5D mark II, Nikon a scos D700, iar la AF nu exista comparatie intre cele 2. Canon a pastrat acelasi AF de k.k.t de pe 5D1.

 

Centralul e decent, dar in low light focalizeaza greu,iar celelalte 9 puncte sunt de decor.

 

 

La asta ma refer cand zic ca 5D2 are un AF naspa. Eu m am obisnuit de mult sa trag prin tehnica focus & recompose, dar de ce sa fiu fortat sa fac asta, cand concurenta are demult AF competent pe body urile lor.

 

Ultima achizitie, o pisica din fata blocului, n-am putut s-o las asa, in strada, si am 'adoptat-o' :)

 

Trasa cu 5D si un 50 manual (yashica), ISO 1600

 

Ultima achizitie, o pisica din fata blocului, n-am putut s-o las asa, in strada, si am 'adoptat-o' :)

 

Trasa cu 5D si un 50 manual (yashica), ISO 1600, lumina ambientala din casa

post-77849-0-02597400-1384766767_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insa cand au scos 5D mark II, Nikon a scos D700, iar la AF nu exista comparatie intre cele 2. Canon a pastrat acelasi AF de k.k.t de pe 5D1.

 

Centralul e decent, dar in low light focalizeaza greu,iar celelalte 9 puncte sunt de decor.

Man, eu folosesc cu succes destul de des si punctele laterale si nu am probleme. Depinde ce sticla am pe camera. Daca folosesc 135-ul, nu pot reincadra prea mult ca se duce planul de focus in balarii :)

Cu 35 insa folosesc si eu destul de des central+reincadrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Cap0ne, culmea, la 135 e usor sa faci focus & recompose, la 35L sau 24L cum am eu, e mai greu,mai ales la 24L , daca tragi la 1.4 si subiectul e destul de aproape, se schimba planul focal daca nu esti atent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skvj: daca vrei sa faci mutarea spre Canon, fa-o acu, si daca o faci,nu lua imbecilitatea aia de 50D. Ori iti iei 5D ori stai in banca ta cu Nikon.

 

 

Incerc sa vand D3100-le, pachet cu grip si flash. Chiar si 50d-ul mi se pare mult mai ok decat ce am acum.

Ma uit si dupa 5D, de mult timp.

 

http://9gag.com/gag/aVO7rKM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot pozam pisici sau am pozat la un moment dat, ia inspirati-va si de aici. Daca tot aveti acasa animalutu asta dragalas :D

 

http://www.demilked.com/girl-cat-friendship-photos-andy-prokh/

Multam!

 

As vrea si eu sa fac o sedinta foto prelungita cu matza de-acasa, in diverse ipostaze pisicesti, dar nu-i "dragalasa" deloc. :)

 

8925951470_8aba54f76a_z.jpg
Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...