Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Am descoperit o zona pe langa Iasi cu mult stufaris, iazuri, care adapostesc multe tipuri de pasari specifice zonelor de balta.

M-am dus Duminica sa trag niste cadre, initial vroiam sa ma duc cu motorul. Un lucru foarte neinspirat, deoarece o parte din drum este drum de tara, cu balti in care si Loganul calca timid...

M-am cam grabit pt ca n-am prins lumina asa buna dar vreau neaparat sa revin (mai ales la primavara, cand prinde viata natura).

 

N-am reusit sa fac cine stie ce acum (toate is trase cu un 5D si un Tair 300mm f4.5 (focus manual). (in afara de poza cu copacii,care e cu un 50mm)

 

E destul de dificila focalizarea pasarilor cu un obiectiv manual :(

mie imi ies si cu iphone mai bune pozele.........

inclusiv la pasari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt prigorii, http://ro.wikipedia.org/wiki/Prigorii si sunt destul de comune si in ROmania.

chestiile alea frumos colorate imi mananca mie albinele in stupina. cand apar, e urgie. papa tot.

si-s si protejate de lege...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestiile alea frumos colorate imi mananca mie albinele in stupina. cand apar, e urgie. papa tot.

si-s si protejate de lege...

Dar dau bine in poze, uite una mai haiosa de pe wikipedia:

800px-Pair_of_Merops_apiaster_feeding.jp

http://ro.wikipedia.org/wiki/Prigoarea

 

"Prigoarea sau prigoria (Merops apiaster) numită și albinărel, furnicar, viespar, (regionalisme) albinar, albinel, ploier, ploiește, ploiete, prigorean, viespariță, ciuma-albinelor, lupul-albinelor, (învechit) merop...."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar dau bine in poze, uite una mai haiosa de pe wikipedia:

800px-Pair_of_Merops_apiaster_feeding.jp

http://ro.wikipedia.org/wiki/Prigoarea

 

"Prigoarea sau prigoria (Merops apiaster) numită și albinărel, furnicar, viespar, (regionalisme) albinar, albinel, ploier, ploiește, ploiete, prigorean, viespariță, ciuma-albinelor, lupul-albinelor, (învechit) merop...."

o pereche din aia poate sa pape pana la 20.000 albine intr-un sezon. e jale sa stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefane> intreb si eu... unde ai gasit tu pasarea aia asa frumos colorata? In Rom? Ai idee cum se numeste?

 

Au raspuns colegii destul de clar. Pasarea se numeste Prigoare si este destul de comuna in Romania. Se hraneste cu insecte (le-am prins cu albine, libelule, greieri si fluturi in cioc).

O problema (destul de grava) e cu apicultorii care le distrug cuiburile.

 

@Adrian:

Ultimul cadru e foarte bine vazut. Si al treilea avea potential daca era clar clar clar (plus ca tot spatiul negativ e inutil in el).

Restul...no.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O problema (destul de grava) e cu apicultorii care le distrug cuiburile.

nu prea stii ce vorbesti. e munca unor oameni de-o viata. sunt multi care traiesc doar din apicultura. pe de alta parte, e specie protejata, dar in cazul atacarii in masa a unor stupine se poate cere aprobare organelor competente pentru vanarea acestora si apararea stupinelor...

post-14488-0-07649900-1385664940_thumb.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...