Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

Asa umbla dumneai dobicei, desculta in straie de zina prin case parasite? Sau nu e instantaneu?

 

e tocmai dupa cafeaua de dimineata ma, ce nu intelegi :) .....viata la tara, descult :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sugestie: Fa numa o gaura in tamburu ala de la carcasa. Am incercat varianta cu 2 gauri prin care sa treaca un inel mai mare (si care e gros pt ca sarma aia e dubla) dar e mai ok cu o za de lant prin o singura gaura.

 

La fujicolor s-a fortat o parte din cauza inelului prea mare si s-a rupt intr-o parte. La kodak am facut din prima doar o singura gaura cu o za de lant si e mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io nu mai vreau zorki...m-am saturat de rangefinder rusesc :)

Daca ai pe zorki obiectivu industar ai noroc pentru ca-i mai sharp decat jupiter 8. Pe mine zorki-u m-a incetinit si m-a facut sa fiu mai atent la incadrari insa ca sharpness nu prea m-a convins numa la f8 sau f16 cand ai multa lumina... dar e fain ca-i compact si il poti lua cu tine pe unde mergi ca incape si in buzunar.

 

FA prima data niste teste cu el fara film la timpi de expunere mici 60, 30 sa vezi daca nu cumva ii intazie o cortina. La al meu intarzia una, l-am curatat/uns dar cand l-a scos in frig iar a inceput sa intarzie la 1/60. Daca nu ai probleme cu el la timpii astia baga film in el si da-i pe decuplaj :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 1/500?!!!!?!?!?!? ce figuri face acolo? nu-mi zi ca intarzie o perdea la 1/500?!?!

Mai precis nu declanseaza mereu sau ramane agatat - cred ca mai degraba este ceva cu timer-ul decat cu timpul de expunere.

 

DIn aparatele din colectie este cel care ma atrage cel mai mult sa ma joc cu el.

 

Mai am Kodak-urile brownie, dar sunt cu film lat si acolo deja se complica treaba cu procesare (manual vs. studio) si scanarea negativelor.

 

Pana la urma ma intereseaza sa ma joc putin cu un film B&W si sa mai "gandesc" putin fotografia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia niste wd40 (ca ala il gasesti cel mai usor) sau ceva lubrifiant pe baza de silicon (pt armele de airsoft), deschide zorki-u si pulverizeaza la rotite - sa nu dai din fata de la montura ca sa nu ajunga pe perdele. Dupa ce ai dat bine cu lubrifiant tii aparatu in pozitie de fotografiere orizonala si incepi sa declansezi pe timpi mici de expunere chiar si o secunda. Declanseaza de multe ori 10-20. AI sa vezi ca incet incet o sa-si dea drumu daca e vorba numa de vaselina intarita care blocheaza rotitele.

 

Repeta procedura si pe alti timpi de expunere pana simtit ca se misca usor armatu si declansatu. Unde ai acces cu o carpa, sterge rotitele din cand in cand in timpu testului.

 

Ideal ar fi sa faci prima data cu degresant apoi cu lubrifiant.

 

Timeru ca sa-l elimini din ecautie testeaza-l la fel la diferiti timpi de expunere.

 

La zorki m-a atras si pe mine foarte mult aspectul si inca ma atrage dar... performantele sunt slabute din pacate.

 

Nu are rost sa bagi film in el si sa-ti supraexpuna jumate de cadru. Incearca prima data curatarea de care am zis si doar dupa ce ai facut tot ce ai putut fara sa-l desfaci, atunci baga film daca nu mai rezisti. daca doar la 1/500 face probleme, oarecum ai noroc pentru ca afara nu prea e lumina de 1/500 deci ai totusi cu ce sa lucrezi.

 

Sau poti baga un compact digital in zorki :)

http://www.clubsnap.com/forums/showthread.php?t=1219389

 

 

La filmu lat se complica treaba doar la developare pt ca nu se developeaza la laborator. La scanat e mult mai usor pentru ca negativu e mai mare.

 

Eu am un lubitel 2 pe care as vrea neaprat sa-l flosesc dar nu am nici film, si nici persoana care sa-l developeze momentan.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

100/135/180/200 mm nu au fost suficienti pt acel cadru? 300 had to do it ?:))) si F13 !!!!! avand in vedere ca-s in acelasi plan focal, mi se pare total redundanta diafragma F13 (un F8 rezolva situatia admirabil) :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana una alta, este absolut mizerabila lumina asta de ianuarie...

Depinde, n-as zice ca-i chiar asa rea :) Facuta ieri (cu telefonul, scuzati calitatea)

post-40715-0-72546800-1389801651_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...