Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dpdv tehnic - putin miscata & sharpness deficitar, contrast scazut, culori sterse, fatza subexpusa comparativ cu fundalul
Dpdv compozitional - nu se taie din cap (sau alte parti ale corpului) numai putin. Ori tai mult si pui in evidenta preponderenr fatza, ori ii lasi putin luft deasupra capului. Este oarecum bine plasata putin spre stanga, privirea fetei fiind in dreapta (in functie de ce se doreste a exprima, se lasa mai mult sau mai putin spatiu in dreptul privirii, pt o nota "pozitiva"). De asemenea google regula treimilor si incearca sa o respecti cat de cat la inceput pt plasarea puntului de interes.
In rest, pustoiaca e simpatica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza este facuta "din mana", se poate sa fi miscat un pic.

Cum se poate mari sharpness (prin editare) ?

Culorile sterse si expunerea se pot modifica in Photoshop (mai ales ca am RAW-ul).

De obicei imi setez un punct de focus si incerc sa aleg ochii (mai lucram la asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza este facuta "din mana", se poate sa fi miscat un pic.

Cum se poate mari sharpness (prin editare) ?

Culorile sterse si expunerea se pot modifica in Photoshop (mai ales ca am RAW-ul).

De obicei imi setez un punct de focus si incerc sa aleg ochii (mai lucram la asta).

cu ce ai tras? sau macar exif-ul?

nici mie nu mi se pare miscata, dar focusul e in alta parte, nu pe fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Critici ?

 

La lumina aia, desi nu ma prea incanta din start eu as fi expus ceva de genul asta plus un iso mai mare eventual care sa imi asigure un timp de expunere mai scurt sa nu iasa miscata. Sau o cafea mai putin inainte :)) + o compozitie cu fata mai in stanga

 

post-9248-0-89000400-1386928510_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Mai exista posibilitatea miscarii subiectului. Come on, stiti si voi ca astia mici se misca mult :))

2. Pe langa asta 50mm 1.8 de la canon daca e folosit la 1.8 e cam soft (de aici pleaca a 2-a problema de sharpness)

 

ol5z.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

 

 

Si nu sunt mobre in noapte :)

 

 

Nu ,dar ai acelasi tipar..........trist.

Ti am mai zis,schimba compozitia/incadrarea,ceva.........eu imi dau seama ca-s pozele tale fara sa ma uit la cine le-a postat (si nu,nu e un compliment).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa-mi faceti complimente nu am sa mai postez aici :) , dar pana atunci va mai plictisesc retina cu operele mele . Lasand ironia deoparte , multumesc ptr critica . Sfaturile sunt bine venite atat in cazul meu cat si in cazul altor novici . Cu stima :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine bine, dar pune-le in practica.

 

UIte, iti dau un task simplu de indeplinit pentru a imbunatatii compozitia si sa incepi sa gandesti altfel pozele.

 

Cand ai de pozat un subiect (cal, portret, mobra etc) nu ai voie sa te distantezi de subiect mai mult de 2 metri.

 

Ai zis ca vrei sa-ti iei teleobiectiv. Cu el te vei apropia de subiect.. e, pana atunci apropie-te cu ce ai. Invata sa incadrezi de aproape. De fapt, altfel zis, experimenteaza sa incadrezi de aproape in cat mai multe situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Eu i-as da alt task, sa faca niste portrete cu 24 sau 35mm. Cu un tele sau cu un 50 oricine poate incropi niste portrete (mai ales din alea de k.k.t, centrate).

Vreau sa vad ceva artistic cu focala wide.( si nu ma refer la portrete trase de la 1 metru in care mutra omului e total distorsionata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va referiti la ceva de genul : attachicon.gifART_4479.JPG , attachicon.gifART_2288.JPG , attachicon.gifART_2117.JPG ? Astea sunt facute cu 35 mm .

 

:wacko:

imi place a doua.. nu poza, don'soara (daca o fi).

cred ca ai intrat cam mult in capul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@Arthur_TM: prietene,vinde-ti aparatura foto. nu vrei sa inveti.

 

mi-am permis sa ma joc 3 minute cu poza cu tipa aia (care-i placea lui crazy).

la un portret e destul de important sa prezinti persoana intr-o lumina favorabila. iti lua 2-3 minute sa o cosmetizezi putin.....

post-77849-0-32976900-1387146312_thumb.jpg

post-77849-0-05880000-1387146326_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur_TM: prietene,vinde-ti aparatura foto. nu vrei sa inveti.

 

mi-am permis sa ma joc 3 minute cu poza cu tipa aia (care-i placea lui crazy).

la un portret e destul de important sa prezinti persoana intr-o lumina favorabila. iti lua 2-3 minute sa o cosmetizezi putin.....

vezi de e mie imi place sa fac POZE la natura...

nu se supara numeni ca verdele de la frunza e mai verde decat era

insa la femei ... e mai naspa

mai bine o lasi asa cum e decat sa ti o furi de la unul care se indragosteste de ea FOFOSHOPATA.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...