Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

ianachim,nu stiu daca faci misto de mine.

 

eu doar am considerat ca felul cum a expus omul poza si cum i-a lasat......tenul,nu o avantaja. nu sunt adeptul postprocesarii,dar in cazul asta cred ca necesita putina 'coafare' cadrul....

 

in rest, cei care vor sa traga de cursoare la peisaje si sa 'redea' un verde nenatural, sunt liberi s-o faca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Arthur_TM: prietene,vinde-ti aparatura foto. nu vrei sa inveti.

 

mi-am permis sa ma joc 3 minute cu poza cu tipa aia (care-i placea lui crazy).

la un portret e destul de important sa prezinti persoana intr-o lumina favorabila. iti lua 2-3 minute sa o cosmetizezi putin.....

Bah, stai cuminte ca mi se pune pată pe ea şi după asta mii ca-l stresez pe asta sa mă bage pe felie cu ea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Arthur_TM: prietene,vinde-ti aparatura foto. nu vrei sa inveti.

 

Din ce am vazut la el pe fb vrea sa invete dar din nu stiu ce motiv (nu inteleg sa mor eu) din toata gramada de poze pe care le face, cele mai naspa le pune pe forum. Are cel putin 10 portrete mult mai bune decat ce a postat mai sus. Din seria cu caii, la fel. Si din alte serii la fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur_TM: prietene,vinde-ti aparatura foto. nu vrei sa inveti.

 

mi-am permis sa ma joc 3 minute cu poza cu tipa aia (care-i placea lui crazy).

la un portret e destul de important sa prezinti persoana intr-o lumina favorabila. iti lua 2-3 minute sa o cosmetizezi putin.....

adriane, poate nu se pricepe la retusari (photoshop, lightroom, etc). era vorba de incadrari, ia-l incet.

oricum, stiu niste oameni care ti-ar zice ca mai e mult de munca la poza aia. dupa mine, cand corectezi prea mult rapesti din personalitatea omului. pentru reviste e alta poveste, aia taie, corecteaza mut prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa mine, cand corectezi prea mult rapesti din personalitatea omului

 

Dupa mine, cand corectezi prea mult inseamna ca nu e buna poza din start :P In cazul de fata, lumina aia e total nepotrivita pentru un portret ok

 

Si poate sa zica cine ce vrea dar la fete le place sa fie prelucrate :))

 

post-9248-0-72968600-1387182699_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine, cand corectezi prea mult inseamna ca nu e buna poza din start :P In cazul de fata, lumina aia e total nepotrivita pentru un portret ok

nu la asta am refer cand spun corectare. sunt ceva clipuri pe net in care modifica astia tot, pentru coperta unei reviste.

de genu:

 

 

asta e ceva extrem totusi, dar oricum, se modifica la greu in industrie. n-au gagicile alea un rid, o cuta, absolut nimic. sunt prfectiunea frate. si mai rau e ca se promoveaza imaginile astea si sunt copii care o iau razna incercand sa arate le fel. in fine, asta e alta poveste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aia din prima poza este o adunare,nu?

Nu, e o cladire.

 

 

ai cateva zone arse, in ele,nu? (Bine, mai deranjant e i prima).

Bagamias... trebuie sa verific si de pe alt comp ca deja ma enerveaza laptopu. ceva nu-i ok la spatiu de culoare cred....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu, e o cladire.

 

 

ai cateva zone arse, in ele,nu? (Bine, mai deranjant e i prima).

Bagamias... trebuie sa verific si de pe alt comp ca deja ma enerveaza laptopu. ceva nu-i ok la spatiu de culoare cred....

 

eu la munca am un HP probook 4530 si conectat la el am u Eizo FlexScan L568 (care sigur e model mai vechi). Vreau sa-ti zic ca e o diferenta imensa intre cum afiseaza porcaria de display de la laptop, si monitorul asta Eizo de 17". Cand ma uit la poze sau ceva, ma uit mereu pe Eizo. Aceeasi poza deschisa pe ambele....diferente foarte mari.

 

Acasa am o trompeta de Benq de 19". Am tot zis ca investesc intr-un LCD mai serios pt foto...dar mereu n-au fost bani,etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagamias... trebuie sa verific si de pe alt comp ca deja ma enerveaza laptopu. ceva nu-i ok la spatiu de culoare cred....

 

Zonele arse ar trebui sa le vezi pe histograma. Nu cred ca spatiul de culoare e de vina.

 

eu la munca am un HP probook 4530 si conectat la el am u Eizo FlexScan L568 (care sigur e model mai vechi). Vreau sa-ti zic ca e o diferenta imensa intre cum afiseaza porcaria de display de la laptop, si monitorul asta Eizo de 17". Cand ma uit la poze sau ceva, ma uit mereu pe Eizo. Aceeasi poza deschisa pe ambele....diferente foarte mari.

 

Acasa am o trompeta de Benq de 19". Am tot zis ca investesc intr-un LCD mai serios pt foto...dar mereu n-au fost bani,etc...

 

Asa mi se intampla si mie si sunt tras de maneca atunci cand e nevoie de acuratete in culori (foto de produs, ca sa zic asa). Una vad pe laptop, alta pe monitorul altcuiva.

Musai sa calibrez display-ul cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

L-am calibrat cu un spyder 3 dar tot nu-s multumit. Prima calibrare nu a iesit prea ok. A doua, a iesit mai ok.. Cred ca o sa-mi caut un Eizo din asta SH mai bine...ceva de 21-22" macar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Zonele arse ar trebui sa le vezi pe histograma. Nu cred ca spatiul de culoare e de vina.

 

La prelucrare nu dau atentie histogramei. astfel ceea ce eu vad un albastru deschis de tot (sau alta nuanta)... este de fapt un alb ars

 

Ce naiba fara spyder nu se poate calibra un laptop?! Pana acum lucram la pc la birou dar odata cu laptopu a evoluat si lenea si parca e mai ok din fotoliu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De problema asta ma lovesc si eu, pe laptop, Dell.

Cand fac balansul de alb in LR mi se pare ca mereu albul devinde cam galben, rozaliu.

 

Am gasit ceva setari predefinite gen Nikon RGB, insa nu am fost multumit.

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu incotro sa-mi indrept atentia... la calibratu monitorului sau la spatiu de culoare. Capture nx-u are al lui, photoshopu al lui... nici nu stiu care sa-l fac standard :))

Problema eca lucrez cu ambele pe aceeasi poza.

 

Are cineva vreo sugestie? Pe mine chestia asta ma depaseste din moment ce pana acum ma interesa doar alb negru si de printat pozele nici vorba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu incotro sa-mi indrept atentia... la calibratu monitorului sau la spatiu de culoare. Capture nx-u are al lui, photoshopu al lui... nici nu stiu care sa-l fac standard :))

Problema eca lucrez cu ambele pe aceeasi poza.

 

Are cineva vreo sugestie? Pe mine chestia asta ma depaseste din moment ce pana acum ma interesa doar alb negru si de printat pozele nici vorba :)

 

Calibrarea o faci daca ai nevoie de acuratete cat se poate de buna a culorilor.

Daca vrei sa n-ai probleme cu spatiul de culoare, asigura-te ca il folosesti pe acelasi si in aparat si in soft-uri. sRGB ar fi solutia simpla pentru computer si web. Adobe RGB pentru print.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va deranjez si eu retina cu tentative de portret : D7100 / Nikon 35mm

 

, , , , , .

 

Nici o poza nu a fost editata , retusata sau finisata . De la party am ajuns direct la birou :(

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Arthur_TM: daca tragi cu flash si faci bounce in tavan, foloseste un difusser ceva sa elimini umbrele alea enervante de sub ochi, unde toti sunt negri/cu umbre acolo. Nu e deloc estetic asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...