Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

1. cam asa se vede un asfintit de soare, de la job-ul meu...

Frumos, desi este un motiv des intilnit. Formatul 16:9, sau chiar panoramic cred ca dadea un aspect mai puternic de "apus de soare".

Dar unde este locul tau de munca de ai asa priveriste? (nu vreau sa fiu indiscret, sorry)

 

2. ...Poza e facuta din turnul manastirii Humorului. Daca nu ati fost in zona, sa stiti ca merita. Peisajele sunt superbe si puteti face turul manastirilor.

Poza asta cred ca daca este alb-negru arata mai originala, parerea mea.

In anii '77-'78 am fost in armata prin zona aceia (Vatra Dornei), foarte frumos pe acolo.

 

3. un portret al unui coleg de servici... numele lui e horatiu si nu l-a deranjat aparatul meu de fotografiat.

Favoritul meu! La poza asta nu pot sa gasesc nimic de criticat. Motivul iese in evidenta la prima vedere, nimic altceva in poza deranjeaza, totul este la locul potrivit.

 

venind din partea ta, e un adevarat compliment, multumesc.

lucrez la un mare internet service provider din tara, nu dau nume si am biroul undeva sus, intr-un bloc, la nivelul 8. si cateodata cand am timp de o pauza imi place sa stau in balcon si sa admir privelistea.

ai spus bine, poza cu manastirea e facuta cu un fuji s5500, primul meu aparat digital, iar celelalte doua cu un nikon d70s (echipact cu un ob de 50mm), care e ultima mea achizitie. un aparat foarte bun...

imi place si colectia ta de jucarii... impresionant. castigi bani din asta? sau sunt doar pentru placerea ta?

 

multumesc inca o data tuturor pt aprecieri si o sa mai postez...

post-14488-1169905140_thumb.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

@wallower de-a dreptul impresionant. Bravo :lol:

 

Am zarit in lista/imaginile tale si aparatul cu care am invat eu sa fac poze. FED 3. Eu sunt adeptul fotografiei clasice sa spunem asa, in detrimentul celei modificate digital. Acest aparat il am inca in perfecta stare de functionare si ma ajuta sa fac poze de care sunt mandru. :moron:

 

Am si eu o intrebare ... ce blitz as putea folosi la el? (nu am blitz la el). Eventual daca e unul din cele ce le ai in lista as fi incantat sa stiu care si l-as cauta eu pe aici. Merci anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu citeva poze.

of mama, de ce nu ai prins tu cainele ala in centrul atentiei cu un zoom?cu un aparat capabil iesea ingrozitor de frumos...oricum, interesante poze, bv, si tine cont de sfatul lui wallower daca nu ai ghidaje pe aparat...gaseste-ti un punct de referinta fata de care sa faci poza dreapta... :crack:

 

...ai dreptate Raven, asta este si parerea mea.

 

Prima poza este impartit pe orizontala direct la mijloc, si la amindoua nu ai tinut aparatul drept. (referenta este: stilp de lanterna, colt de cladire, sau aia cu motocicleta, semnul de circulatie, ...)

 

la aia cu motoru definitiv e copacul din stanga, pt ca m-am holbat la poza si tindeam sa cred ca stalpii aia sunt strambi :lol: sa nu te increzi niciodata in stalpii de circulatie :moron: oricum, i-au iesit interesante, si sper sa tina cont pe viitor de punctele de referinta, ca sunt foarte importante pt incadrare :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai mult decat joaca.Sunt niste poze foarte reusite si foarte tehnic realizate.

 

@samolapraga Prima poza parca e din revista National Geographic.

 

Incredibil ce poze faci omule.Daca nu esti profesionist ar trebui sa fii.Intradevar mai sunt si niste "greseli",dar care se pot corecta foarte usor in rest extraordinare pozele.Sunt cele mai bune poze care le-am vazut pe acest forum si printre cele mai bune care le-am vazut vreodata.

Uitati-va bine la pozele lui si invatati.

 

Va multumesc foarte mult! Chiar ma bucur ca v-au placut asa de mult pozele mele. Nu, nu sunt profesionist, fac pozele din placere, si imi place sa cred ca este mai mult decat un hobby. Nu cred ca sunt inca la nivelul la care sa dau lectii, dar daca aveti nevoie de un sfat (mai putin de genul "ce camera sa-mi iau") pot sa ajut cu cea mai mare placere.

 

PS vedeti ca bizoo_n are "cele mai bune poze care le-am vazut pe acest forum" si el intr-adevar este profesionist.

PPS blog-ul se actualizeaza aproape o data pe saptamana, asa ca daca vreti sa mai vedeti ce am mai facut, mai veniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Postez niste poze facute la repezeala cu un Ixus 65 al prietenei mele.

 

Vreau in urmatoarea perioada sa cumpar un digital cu functie de timelapse sau, daca nu are, macar cu mufa pt declansator extern (am gasit tzâspe mii de scheme DIY pe net pt declansator care sa simuleze timelapse). De asemenea, ma intereseaza sa aiba cat mai multe setari manuale, un zoom optic decent (sa zicem minim 6x) si stabilizare a imaginii. Ce ma sfatuiti sa cumpar? Pot sa scap fara a lua un SLR?

post-903-1170176029_thumb.jpg

post-903-1170176152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...asta in primul rind depinde de citi bani vrei sa investesti.

Al doilea pentru ce vrei sa o folosest? Daca o folosesti pentru toate zilele, concedii, chefuri, intilniri, sau vrei sa faci poze artistice pentru expozitii si prezentari oficiale.

 

 

 

Mersi de raspuns Vincent. Cel putin la inceput nu va fi cazul de expozitii si prezentari oficiale :grinbandit: E ca si cum un incepator zice ca vrea sa isi ia un motor pe care vrea sa invete, dar sa fie carenat, si tu il intrebi daca vrea sa mearga zi de zi sau sa participe in MotoGP.

 

Daca o sa se descopere ca am talent in fotografie :baldy:, o sa imi pun atunci problema daca vreau sa scot ceva bani, deocamdata e doar hobby.

As dori sa cumpar un compact mai performant care sa ma ajute sa fac mai usor tranzitia spre un SLR in 1-2 ani. Dar nu stiu daca exista vreunul care sa aiba interval recording sau remote control, ca zoomuri optice de de minim 6X, stabilizare a imaginii, au multe.

 

Despre buget, ce sa zic, 500 euro imi permit, dar la SLR, dupa cum ai spus, mai sunt multe de cumparat in afara de kiturile alea ieftine body+un obiectiv standard zoom. Asa ca de aia prefer compactele :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...