Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

so, look here, also pictures made today:

post-7046-1176149668_thumb.jpgpost-7046-1176149629_thumb.jpgpost-7046-1176149556_thumb.jpgpost-7046-1176149528_thumb.jpg

post-7046-1176150043_thumb.jpgpost-7046-1176150013_thumb.jpgpost-7046-1176149983_thumb.jpgpost-7046-1176149856_thumb.jpg

post-7046-1176150157_thumb.jpgpost-7046-1176150130_thumb.jpgpost-7046-1176150099_thumb.jpgpost-7046-1176150071_thumb.jpg

 

pe drumul spre pesteri am vazut o gramada de motoare, zeci si zeci :ok:

 

sal , fotografie subterana , foarte tare . io sunt speolog si la toamna ma duc si io la scoala de fotografie subterana .

acum .. nu am citit topicu dar am si io o intrebare ... exista blitz pt un zenit ttl cu baterie incorporat , pt k io am blintz care sta tot timpul conectat la o geanta cu baterii si ma cam enerveaza ,ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sal , fotografie subterana , foarte tare . io sunt speolog si la toamna ma duc si io la scoala de fotografie subterana .

acum .. nu am citit topicu dar am si io o intrebare ... exista blitz pt un zenit ttl cu baterie incorporat , pt k io am blintz care sta tot timpul conectat la o geanta cu baterii si ma cam enerveaza ,ma poate ajuta cineva?

 

eu nu sunt fotograf de meserie, doar amator pasionat. O singura fotografie din cele de mai sus este facuta cu blitz, restul fara... daca ghiciti care e facuta cu blitz.... cea mai urata... puteam sa o fac si fara blitz dar nu am mai avut timp sa prind efectul de lumina oferit de ghid pt ca nu am avut unde sa pozitionez aparatul: la timp de expunere mare nu ai nici o sansa sa faci fotografii cu mana... doar sa fii robo-man! :ok:

daca aparatul de care zici tu are suport universal de prindere pt flash, si ar trebui sa aiba daca zici ca e Zenith, poti sa pui oricand un flash cu baterii care se gaseste la orice magazin foto...si gata, ai scapat de geanta...

 

da... fotografia cu blitzul e ca f.... cu prezervativ.... ma refer la natura... in studio e alta treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu am un Zenit cu blitz cum zici tu, deci exista :ok: trebuie doar cautat. Si aici cred ca Belbody are dreptate: magazinele foto.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei

Cristos a inviat!

Wan Ted unde gasesti astfel de privelisti ... am cautat si eu si nu am gasit poate zici tu pe unde .. :cheers:

sper sa nu fie gradina zoo :ok:

equilibrium foarte misto toate nu stiu ce sa aleg drept "best" ! felicitari

 

pun si eu un "gratar de Pasti" la Cornetu (nu senzationale dar merg)

asfalt uscat

post-15988-1176288981_thumb.jpg

post-15988-1176289008_thumb.jpg

post-15988-1176289031_thumb.jpg

post-15988-1176289063_thumb.jpg

post-15988-1176289089_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hebe5p1n...ms pentru felicitare,dar dupa parerea mea si ale tale sunt de mare exceptie

mai pun si eu cateva poze cu mobilu... :ok:

post-6178-1176292924_thumb.jpg

post-6178-1176292982_thumb.jpg

post-6178-1176292993_thumb.jpg

Editat de equilibrium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hebe5p1n, dintre pasarile pe care le-am 'vanat', doar paunul era captiv :cheers: restul zburatacesc libere..

 

Imi place lumina calda de apus de pe lemn, si iarba verde prin foc.. Ti-as sugera totusi sa nu pui subiectul principal in centrul pozei, ci unpic intr-o parte... http://www.silverlight.co.uk/tutorials/com...ose/thirds.html

 

 

equilibrium, foarte interesante! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca inainte sa se distruga aparatul, simti ca te arde mana...

 

In plus, exista obiective zoom, care iti permit sa stai departe de subiectul fotografiat, si aparatul ei poseda asa ceva. :ok:

da, dar cu zoomul se apropie si caldura... :cheers: .... :crack:

si poza 100% nu e facuta zum... uiteaici:

post-7046-1176477454_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei

nu sunt blonda ... :ok: deloc :cheers: am folosit zoom-ul si distanta era suficienta sa nu simt nici fumul ...

cum era sa fac macro la flacara :crack: :crack: :blink:

ati fost supersimpatici!!!

oricum multam Wan Ted de sfat .. in general asa fac, dar astea nu sunt cele mai bune din serie.

le-am descarcat imediat cum am venit si de dragul vostru am ales la fuga cate ceva sa pun pe forum!

tot nu m-ai lamurit in ce zone gasesti ratushte de fotografiat :lol:

belbody habar nu am ce ai pus in atasament ... nu stiu daca ai citit dar sunt incepatoare in ale fotografiei deci si in ceea ce priveste soft pc pentru asa ceva... asa ca, sa pot intelege ceva, te rog zi in romana de ce crezi ca nu e zoom :ok: merci anticipat! altfel iti urez toate cele bune pe meleagurile in care te afli, cred ca este greu ... ma rog ...

equilibrium esti foarte tare cu telefonul, raven face la fel de ceva vreme si cred ca are printre cele mai tari foto de pe aici!

ipman multam dar chiar am grija de aparat "la greu" cred ca de multe ori e mai in siguranta decat mine!! :lol:

cu acestea fiind spuse ... mai schimbam un pic tema ...

asfalt uscat

post-15988-1176479048_thumb.jpg

post-15988-1176479081_thumb.jpg

post-15988-1176479093_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

equilibrium esti foarte tare cu telefonul, raven face la fel de ceva vreme si cred ca are printre cele mai tari foto de pe aici!

asfalt uscat

Ms mult !!!... de obicei prefer sa fac pozele cu aparatul foto,dar fiind destul de mare (pentru un buzunar) nu-mi permit sa-l iau de fiercare data cu mine :ok: ...in orice caz,mi-am luat special un mobil (SE) cu camera de 3.2mp pentru a face poze in orice moment "interesant"...oricum un mobil nu se poate compara niciodata cu un aparat foto....o sa mai pun cateva poze facute cu telefonul :cheers: ...

 

Asfalt uscat!!!

post-6178-1176485678_thumb.jpg

post-6178-1176485813_thumb.jpg

post-6178-1176485867_thumb.jpg

post-6178-1176485892_thumb.jpg

post-6178-1176485975_thumb.jpg

post-6178-1176486080_thumb.jpg

post-6178-1176486133_thumb.jpg

post-6178-1176486161_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar frumoase poze equilibrium! oricum e clar ca telefonul tau e mai tare ca al meu :ok:, pt al meu macro nu exista...si nici pe distanta :cheers: dar m-am obisnuit.

 

hebe5p1n- ai inebunit? cele mai bune poze??? doamneee....EXAGEREZI! la capitolul poze cu telefonul nenea equilibrium m-a luat :crack:

and by the way: poza cu focul si acel jar, e super!!!

 

cum in ultima vreme nu am mai avut timp de poze, o sa ma revansez cred ca pe luni. de ce? surpriza am imprumutat un Canon de la un prieten, si duminica plec la Sibiu sa imi iau motorul :crack: asa ca voi imbina doua pasiuni: motocicleta si fotografia!

 

ne revedem curand!

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar frumoase poze equilibrium! oricum e clar ca telefonul tau e mai tare ca al meu :blink:, pt al meu macro nu exista...si nici pe distanta :ok: dar m-am obisnuit.

 

hebe5p1n- ai inebunit? cele mai bune poze??? doamneee....EXAGEREZI! la capitolul poze cu telefonul nenea equilibrium m-a luat :lol:

and by the way: poza cu focul si acel jar, e super!!!

 

cum in ultima vreme nu am mai avut timp de poze, o sa ma revansez cred ca pe luni. de ce? surpriza am imprumutat un Canon de la un prieten, si duminica plec la Sibiu sa imi iau motorul :lol: asa ca voi imbina doua pasiuni: motocicleta si fotografia!

 

ne revedem curand!

 

Ms mult!!! :ok: ...dar m-am uitat si la pozele facute de tine si mi-au placut foarte mult :crack: ...bine gandite :crack: ...

Asfalt uscat si curbe usoare!!!... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum am promis, cateva poze cu canon.

recomand sa le mariti.

Super tari pozele!! :what: ...si super tari peisajele!! :what: ....felicitari!!! :hug:

Editat de equilibrium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am exagerat cu recomandarea privind departarea de foc.

Obiectivul in sine nu are doar parti de sticla, si pina si sticla are un strat antireflexiv. Caldura duce la dilatari inegale si deformari in piese.

Ramineti la zoom, e mai safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am exagerat cu recomandarea privind departarea de foc.

Obiectivul in sine nu are doar parti de sticla, si pina si sticla are un strat antireflexiv. Caldura duce la dilatari inegale si deformari in piese.

Ramineti la zoom, e mai safe.

sal!!..ai mare dreptate si sunt perfect de acord cu tine :hug: ,dar din pacate unele aparate nu-ti ofera o imagine clara atunci cand folosesti zoom-ul :D ...sa nu mai vorbesc din punct de vedere al focus-ului..eu sincer recomand aparatele cu cati mai multi megapixeli si cu zoom manual (tu decizi la ce distanta sa focusezi si exact obiectul care-l vrei focusat) :what: ...o sa pun o poza facut la 3m de foc si una putin mai aproape(aprox. 1.5-2 m),aparat de 3.2mp si ambele facute cu zoom manual...din pacate pozele sunt facute noaptea...dar se iarta...,nu? :what: .. :sick:

post-6178-1176726794_thumb.jpg

post-6178-1176726889_thumb.jpg

Editat de equilibrium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Sunt poze frumoase pe aici, dar copila asta in rosu e superba! Sa-ti traiasca, newprofiler1978!

 

Raven, imi plac ultimele 2 poze ale tale: culorile, perspectiva si claritatea( :hug: ) in penultima si casa ... nu stiu exact de ce dar imi place; parasita, alb-negru, fara sa dea impresia de spatiu ... nice.

 

newprofiler1978, imi doresc de ceva vreme sa fac poze in felul cum ai facut tu a 3-a. Succes in continuare!

 

equilibrium, imi plac stropii din setul tau de mai sus si ultima poza.

 

O zi faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Sunt poze frumoase pe aici, dar copila asta in rosu e superba! Sa-ti traiasca, newprofiler1978!

 

Raven, imi plac ultimele 2 poze ale tale: culorile, perspectiva si claritatea( :what: ) in penultima si casa ... nu stiu exact de ce dar imi place; parasita, alb-negru, fara sa dea impresia de spatiu ... nice.

 

newprofiler1978, imi doresc de ceva vreme sa fac poze in felul cum ai facut tu a 3-a. Succes in continuare!

 

equilibrium, imi plac stropii din setul tau de mai sus si ultima poza.

 

O zi faina!

 

Merci! Este o dulceata! Poze cu Bella mea mai poti vedea in sectiunea Generatia Urmatoare iar cu poze de la Ciolpani in Coltul Enduristilor, topicul cu Campionatul International de motocross! Acolo vei gasi poze si mai frumoase!!!

 

:hug:

Editat de newprofiler1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...