Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si ai modificat-o ... prost, daca ea a incadrat bine si tu ai taiat-o cu chenarul. Ba mai mult, daca a fost facuta de ea, de ce are semnatura ta ? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.

Vreau si eu sa intru mai serios in domeniu si ma bate gandul sa-mi iau un SLR rezonabil.

Oscilez intre CANON si NIKON. Ce-mi recomandati?

 

Si o poza facuta ieri cu actualul SONY.

 

post-10035-1179218817_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.

Vreau si eu sa intru mai serios in domeniu si ma bate gandul sa-mi iau un SLR rezonabil.

Oscilez intre CANON si NIKON. Ce-mi recomandati?

 

Si o poza facuta ieri cu actualul SONY.

 

post-10035-1179218817_thumb.jpg

superba ratza!

eu as lua Canon... eu am cel mai jeg aparat de la canon, adica powershotA400, si tot face poze destul de bune. dar nici nikon nu e de lasat... grea decizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,cum ai facut cu fumurile?

 

In intuneric, fond negru, iar fumul e iluminat lateral cu un flash.. :bounce:

 

 

Sensei: Canon 400D. Nikon D80 vine cu un obiectiv kit mai bun, dar e si mai scump. Deci.. dupa buget.

In plus, daca vrei sa faci poze macro sau cu zoom mare va trebui sa mai investesti niste bani..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara doar si poate Canon 400D e o optiune de care nu o sa fii dezamagit. Singura problema este ca e foarte posibil sa te apuce boala si sa vrei obiective si alte prostii, iar atunci vei constata ca aparatul e nimic avand in evdere ca un obiectiv mai serios costa tot cat el :bounce:.

 

Bafta

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ca accesoriile costa mult mai mult decat aparatul. Sunt pregatit psihologic.

Initial eu m-am orientat catre Canon 400D sau Nikon D80.

Performantele sunt similare, review-urile la fel. Nikon-ul e putin mai scump.

A lucrat cineva cu amandoua, sa se poata pronunta?

 

Sau la un asemenea nivel deja diferentele nu mai sunt sesizabile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate mai mult spre x2, decat x1, dupa cum spune stimatul domn. Un 17-40 2L, sau 70-200(4L, 2L sau mai rau 2L IS) se cam duc la gara. Si se poate si mult mai rau :bounce:

 

A

 

eu am 400D. Diferentele ma astept sa fie minime pentru un amator entuziast (daca am inteles bine), iar potential are suficient.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce vrei sa faci cu el. daca ai de gand sa te apuci doar pentru satisfactia personala iti recomand un aparat compact nu DSLR (vezi S3 IS de la canon), daca nu, nu te arunca la mai sus. DSLR-ul e bun in cazul in care si produci bani cu respectivul aparat, altfel te vor manca accesoriile (lentile, gripuri, carduri, etc etc)

Eu personal am inceput cu un 20D, acum am un 30D si ma indrept vertiginos catre 5D :bounce: ...oricum le-am pus sa faca bani (altfel nema 5D ;) ). Si by the way pentru mine personal exista Canon si restul aparatelor. ;)

 

...oricum cred ca cel mai bine ar fi sa intri pe forumuri de fotografie nu de motociclisti, acolo gasesti mai multi fotografi care-ti pot da sfaturi :huh: :angry: :what:

 

uite-aici:

 

http://www.badorgood.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compact am, Sony DSC-H2. Dar e limitat. Eu sunt cam perfectionist de felul meu, asa ca...

Uite, de exemplu poza de mai jos ar fi iesit intr-un alt fel cu un DSLR.

 

post-10035-1179237939_thumb.jpg

 

Pe forumurile de fotografie straine Canon este dat ca "cel mai mare" in domeniu. Urmeaza, la mare distanta Nikon.

Bani nu vreau sa scot din asta. E pur si simplu placerea de a obtine o poza deosebita. Altfel imi luam dracu un Nokia N95 si rezolvam imediat.

 

Multumesc pentru sfaturi tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compact am, Sony DSC-H2. Dar e limitat. Eu sunt cam perfectionist de felul meu, asa ca...

Uite, de exemplu poza de mai jos ar fi iesit intr-un alt fel cu un DSLR.

 

post-10035-1179237939_thumb.jpg

 

Pe forumurile de fotografie straine Canon este dat ca "cel mai mare" in domeniu. Urmeaza, la mare distanta Nikon.

Bani nu vreau sa scot din asta. E pur si simplu placerea de a obtine o poza deosebita. Altfel imi luam dracu un Nokia N95 si rezolvam imediat.

 

Multumesc pentru sfaturi tuturor.

eu nu cred ca exista nici un telefon cu care sa faci poze...poate fisiere .jpg, dar fotografii nu.

unde ai facut poza cu delfinul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca exista nici un telefon cu care sa faci poze...poate fisiere .jpg, dar fotografii nu.

unde ai facut poza cu delfinul?

Poti obtine si cu telefonul niste poze deosebite.

Ex: Sony Ericsson W810i camera de 2 mp

(poate nu e cel mai tare peisaj dar dovedeste ca un telefon poate scoate ceva frumos)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti obtine si cu telefonul niste poze deosebite.

Ex: Sony Ericsson W810i camera de 2 mp

(poate nu e cel mai tare peisaj dar dovedeste ca un telefon poate scoate ceva frumos)

ai dreptate, dar 2mp e prea putin si nu numai asta conteaza... daca te uiti cu atentie o sa vezi ca nu are fidelitate deloc..

nu vreau sa fiu rau, eu urasc telefoanele cu camera foto din principiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ai facut poza cu delfinul?

Incredibil dar adevarat, poza cu delfinul a fost facuta la 2 Mai, anul trecut.

 

nu vreau sa fiu rau, eu urasc telefoanele cu camera foto din principiu...

Cand mi-am luat ultimul telefon mobil i-am cerut vanzatoarei sa-mi arate doar telefoanele fara camera foto!

Tipa a crezut ca sunt nebun, toata lumea se batea pe "alea care fac si poze".

Cu greu am gasit un Nokia E50, varianta fara camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...