Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

cei de la skin au raspuns sa se curata senzorul si se face remapare, adica pixelii morti vor primi informatia din ceilalti care ii inconjoara.

Si cat costa aceasta operatiune, ca m-as baga si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va mai bazai cu o problema, daca se poate.

 

Nikon D60, cu 24.000 de cadre, cumparat SH, eu sunt incepator, il am de o saptamana, ieri au aparut 24 de pixeli "hot". Cand l-am cumparat, senzorul era perfect. Eu sunt de vina cu siguranta, pentru ca:

 

- l-am transportat pe motocicleta la 80 - 100 de km/h si vantul batea in el (era in geanta dar geanta lasa mult aer sa intre)

- am dat jos obiectivul si am suflat praful de pe oglinda cu gura, de 5-6 ori (s-o fi dus umezeala la senzor)

- am suflat montura obiectivului cu gura si am vazut apoi 8-9 pete, clar din cauza mea (inca nu le-am curatat)

- am pierdut capacul obiectivului si aparatul a stat 36 de ore cu obiectivul neacoprit (nu stiu daca dauneaza senzorului)

 

Pixelii "hot" ii vad in pozele copiate pe calculator dar si pe display-ul aparatului. Daca dau zoom maxim, imi apar in forma de plus (+). Se vad doar in pozele negre, doar cand le maresc.

===================

Stiu ca ii pot lasa acolo dar ma deranjeaza sa stiu ca exista. Imi poate spune cineva cum rezolv problema cat mai ieftin? Pot face eu remaparea senzorului? Sau printr-o minune, scap de ei curatand senzorul cu ceva soluite?

 

N-ai spus daca ai testat aparatul in conditii similare cind ai considerat senzorul "perfect". De obicei pixelii blocati apar la amplificare mare de semnal, deci la ISO mare. Deci daca ti-au aparut 24 de pixeli hot din senin doar la ISO peste 800 sa zicem, e o posibilitate sa fi fost acolo din prima si sa nu-i fi vazut.

 

Nu prea au treaba motivele tale cu pixelii blocati. Senzorul nu e expus direct, mai are niste straturi de protectie lipite pe el. Capacul obiectivului n-are treaba cu nimic, decat daca il uiti cu obiectivul spre soare :D Vintul la fel, un DSLR e mult mai solid decat pare la inceput - gindeste-te cati filmeaza de pe motor cu sapuniere, mirrorlessuri si DSLR-uri si nu patesc nimic.

 

Ca solutii poti incerca sa faci cateva expuneri lungi la ISO mare in ideea ca poate isi da drumul senzorul si se deblocheaza. Vezi si tu pe net care e procedura, eu am incercat-o prin 2005, am avut 3-4 pixeli blocati la un D70. Dupa ce m-am umplut de nervi cateva zile am abandonat problema si au disparut singuri la un moment dat :D

 

Alta solutie e sa folosesti softuri care sa iti scoata cruciulitele din informatia vecina.

 

Nu te enerva prea tare, 24 de pixeli din 10 milioane nu sint mare branza, mai ales daca la iso mic mai dispar din ei. N-as baga 120 de lei la reparat un aparat de 800-1000, mai ales cind problema nu e majora.

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc frumos pentru raspuns si apreciez timpul pierdut.

 

Se pare ca m-am comportat fix ca un incepator fiindca acum totul e bine, 0 pixeli morti/blocati/hot. Nu facusem corect expunerile si imi ieseau prostii.

 

Astazi am facut asa: totul pe manual, iso-A disabled, iso 100, apertura nu conteaza, expunere 1 sec, capacul pe obiectiv, stins lumina in camera(bezna), rezolutie maxima(L), facut poza in JPEG(fine) - cea mai mare calitate pe JPEG, testat cu DeadPixelTest, apoi la ochi si toul e bine, 0 pixeli cu probleme.

==================================

- cand am considerat senzorul perfect, la testul de la cumparare, am folosit capacul pe obiectiv

- cand am facut pozele cu "24 pixeli hot" obiectivul era pus pe niste haine, parea ca lumina nu intra (doar parea :) )

==================================

Sunt mai rezistente decat credeam. Iau kit de curatare si am grija de el. Apropo de ce spuneai de sapuniere, asta ma si gandeam zilele astea, de 5 ani ma joc ocazional cu un Canon PowerShot A530 pe care l-am scapat de doua ori pe ciment, o data a picat fix in obiectiv de la 1.50m, l-am tinut in buzunarul cortului cand afara ploua, l-am tinut in praf, mai pe scurt nu i-am purtat de grija si mereu a mers, nu a comentat. Aparatul e acum printr-o tara nordica, face poze in continuare :) Daca ar fi si DSLR-uri asa de rezistente....

 

Va multumesc frumos pentru informatii si scuzati incurcatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moto + foto = LOVE :love:

 

 

DSC_0142_raw-res.jpg

 

Misto pozele......

 

Vezi ca din cauza ta s-ar putea sa fac o tampenie si sa plec si eu pe Transalpina... N-am fost niciodata.

 

 

Am o mare frustrare..........peste tot cand merg cu motoru car aparatu foto un rucsac dar efectiv cand stiu ca tre sa opresc, sa ma dau jos,sa dau jos rucsacu,sa scotocesc,sa scot aparatu de 3 KG, sa dau jos casca, sa incadrez, sa trag....... .........sincer imi vine a fu.te.......

 

Faza-i ca imi vine des sa fac poze......si daca repet procedura asta de N ori .......e de k.k.t.

 

Tre' sa gasesc o cale facila de-a transporta aparatu, sa-mi fie usor sa-l dau jos/scot si sa pozez......

 

Voi ce alternative aveti? (ma refer la astia care carati DSLR voluminos, nu point & shoot ce incape in buzunar/tank bag)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moto + foto = LOVE :love:

 

 

DSC_0142_raw-res.jpg

 

Fraaate, tre să-ți spun că mulți pozează însă nu Âştiu de ce tu m-ai impresionat cu ale tale de pe Transalpina! Felicitări! Sunt absolut superbe! Te spun prietenilor mei de dincolo de Canalul Mînecii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto pozele......

 

Vezi ca din cauza ta s-ar putea sa fac o tampenie si sa plec si eu pe Transalpina... N-am fost niciodata.

 

 

Am o mare frustrare..........peste tot cand merg cu motoru car aparatu foto un rucsac dar efectiv cand stiu ca tre sa opresc, sa ma dau jos,sa dau jos rucsacu,sa scotocesc,sa scot aparatu de 3 KG, sa dau jos casca, sa incadrez, sa trag....... .........sincer imi vine a fu.te.......

 

Faza-i ca imi vine des sa fac poze......si daca repet procedura asta de N ori .......e de k.k.t.

 

Tre' sa gasesc o cale facila de-a transporta aparatu, sa-mi fie usor sa-l dau jos/scot si sa pozez......

 

Voi ce alternative aveti? (ma refer la astia care carati DSLR voluminos, nu point & shoot ce incape in buzunar/tank bag)

 

 

 

 

Si daca n-ai fost, nu e mare lucru sa fie first time :). Si eu m-am tot codit anu` trecut si n-am mai ajuns...si am regretat amarnic. Anul asta am fortat 2 iesiri de weekend cu conserva, dar am prins vreme nefavorabila....adica nu se vedea mare lucru (era un fel de smog si abia vedeam varfurile invecinate). Apoi m-am inversunat sa ma duc cu moto, a 3-a oara anul asta, dar neaparat singur, sa nu ma frece nimeni cu faze de genu` ''hai o data, ca m-am saturat sa stau dupa tine !''. E drept ca am chemat niste prieteni sa vina , dar pana la urma a fost mai bine ca n-au putut sa vina.

M-am dus, m-am oprit peste tot unde mi-a placut, uneori si din 3 in 3 curbe (langa Iezerul Muntinului), am pierdut foarte multe ore cu asta (4-5-6 ? habar n-am), dar am savurat la maxim ceea ce puteam sa vad. N-am vazut transalpina doar de pe moto, ci am stat si m-am holbat pur si simplu la frumusetea naturii :D

Aparatul il tineam in geanta, geanta pe umar, in diagonala (doar pe sectorul in care faceam poze. Pana acolo, geanta foto a stat in alta geanta, pe sa). Cand era de oprit, doar imi scoteam casca si aparatul din geanta (un simplu fermoar). Era enervant cand trebuia sa-mi scot manusile ca sa schimb un filtru sau chiar obiectivul, dar la rabdarea pe care o am, n-a fost o problema chiar atat de mare. Atat de frumos se vedea, incat pozele sunt zero... Am facut aproape 400, in speranta ca nu voi rata nimic. Sper ca am reusit sa surprind esentialul si ceea ce e cu adevarat deosebit.

Daca vrei sa mergi, urmareste precipitatiile pe site-ul asta http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html (click pe Niederschlag panel 24) si precipitatii in timp real aici http://www.inmh.ro/images/radarg/index.radar.php

Pe astea m-am bazat si rezultatul a fost mai mult decat multumitor. Am prins o vreme perfecta, cerul perfect, cu nori albi si soare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faine fotografiile! Ai prins si o vreme superba, dupa cum ai spus. Sunt unele dintre cele mai reusite peisaje de pe Transalpina pe care le-am vazut in ultima vreme. Respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce alternative aveti? (ma refer la astia care carati DSLR voluminos, nu point & shoot ce incape in buzunar/tank bag)

 

Ia-ti un mirrorless. Un Nex5 e numai bun. Ai live view, nu mai trebuie sa dai casca jos, e usor de manipulat, il tii frumos in tankbag...

 

@SubInfluenta: big LIKE!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti un mirrorless. Un Nex5 e numai bun. Ai live view, nu mai trebuie sa dai casca jos, e usor de manipulat, il tii frumos in tankbag...

 

@SubInfluenta: big LIKE!

 

Tu citesti ce scriu? sau iti bati pu.la de mine?

 

 

Nu-s prost sa mai dau vreo 15-20-25 mil pe un ALT sistem foto Nex3/Nex5.... Atata timp cat am deja DSLR canon ....

 

Ma intereseaza o solutie de transportat eficient dslr voluminos cu obiectiv atasat,nu sugestii de alte aparate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce alternative aveti? (ma refer la astia care carati DSLR voluminos, nu point & shoot ce incape in buzunar/tank bag)

da e o problema serioasa , la inceput ma batea gandul sa imi iau un top-case si sa imi tin D3100 acolo intr-o cutie sau geanta antisoc , cand merg pe munte am aceeasi problema in plus trebuie sa am grija si la schimbarile de tempertura bruste ! rucsacul cu aces rapid dedicat Dslr nu m-i sa parut o solutie ....

 

@ Andrei D : eu consum cutii intregi de servetele pentru ochelari ( care l-e gasesti in supermarket la casa ) pe aparatul foto , telefon si viziera castii . sunt mai bune decat suflatul de aburi si curata bine amprentele sau stropi uscati pe lentila , suprafata ramane clara ......

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza o solutie de transportat eficient dslr voluminos cu obiectiv atasat,nu sugestii de alte aparate...

Si daca ai DSLR Canon, ce, nu mai e loc si de altceva??? :D

 

Cuvintele "motocicleta", "kit DSLR", "voluminos", "transport", "eficient" nu prea ai cum sa le aranjezi in propozitie sa dea bine, daca ma intelegi. Cel mai bun compromis e DSLR-ul cu un ob. allarounder bagat in tankbag pe rezervor. Eventual o casca flip=up sau open face ca sa nu mai dai jos coaja de pe dovleac la fiecare poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ai DSLR Canon, ce, nu mai e loc si de altceva??? :D

 

Cuvintele "motocicleta", "kit DSLR", "voluminos", "transport", "eficient" nu prea ai cum sa le aranjezi in propozitie sa dea bine, daca ma intelegi. Cel mai bun compromis e DSLR-ul cu un ob. allarounder bagat in tankbag pe rezervor. Eventual o casca flip=up sau open face ca sa nu mai dai jos coaja de pe dovleac la fiecare poza.

 

 

Faza-i ca decat sa dau banii pe un sistem mirrorless gen Sony Nex mai bine-mi fac un upgrade la body sau imi mai cumpar un obiectiv Canon...

 

Daca mi-as permite,stai linistit, mi-as lua Canon EOS M, ultimu mirrorless scos de ei, as pune 24L II ul pe el,si pa si pussy...

 

@Gabi Buton: te ocupi cu foto (comercial ma refer)? Ai echipament/studio propriu? sau pe inchiriere/asociat cu altii?

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian, si una si alta :)

Am echipament, dar si inchiriez din cand in cand. Foto - video, nu doar foto. Cred ca sunt printre pionierii videoDSLR.

 

ce scule ai pe foto?

 

@subinfluenza : zi mi si mie cu ce body & obiective ai tras pe transalpina? ca ai scos exifu' vad :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-37109-0-99110600-1345792675_thumb.jpg

de pe la Eforie ;)

 

Exiful nu se pierde daca folositi: Automate\Fit Image

La HDR se pierd informatiile ptr. ca sunt diferite de la o expunere la alta.

 

@Adrian - 300D(primul meu digital SLR), un 7D, un 5Dmk2 si cateva sticle mai vechi.

Intetionez sa-mi iau un 35mm 1.4, dupa vanzarea mobrei ...

Nu merg la nunti, nu-mi plac!

 

Am de vanzare/schimb un parasolar Canon ET-86. Este ca nou! Mi-a ramas de la un 70-200 2.8L IS.

Editat de GabiButon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-37109-0-99110600-1345792675_thumb.jpg

de pe la Eforie ;)

 

Exiful nu se pierde daca folositi: Automate\Fit Image

La HDR se pierd informatiile ptr. ca sunt diferite de la o expunere la alta.

 

@Adrian - 300D(primul meu digital SLR), un 7D, un 5Dmk2 si cateva sticle mai vechi.

Intetionez sa-mi iau un 35mm 1.4, dupa vanzarea mobrei ...

Nu merg la nunti, nu-mi plac!

 

Am de vanzare/schimb un parasolar Canon ET-86. Este ca nou! Mi-a ramas de la un 70-200 2.8L IS.

 

Eu mai merg, plm, tre sa mai fac un ban. SI le detest maxim. Gandeste-te ca la nici o ruda n am mers la nunta, m am eschivat la toate :)

 

Eu am avut un 5D pe care l-am dat si mi-am luat SV 650:)

 

Am avut si 135L si 50 1.4

 

Acu am doar 1D2 ul si 24L II ul

 

zilele astea mi-am luat un 58mm F2 (m42 mount) cu 60 RON. Sunt mega multumit de el, la banii astia..

 

Vinde 7D ul si 300D si ia-ti 1D mark III. E foarte aproape de IQ cu 5D2....si e superior lui 7D (parerea mea).

 

Eu daca dau 1d2 vreau un 1d3...

 

Daca ai FF (5D2), recomand 35 1.4. E marfa tare....poti face ORICE cu el, e singuru obiectiv ALL ROUND, mai ales ideal pt calatorii..

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai luat pe m42? Super tare! Ma tot uit de ceva vreme dupa niste obiective pe m42. Cred ca ma bag si eu la doua bucati. Caut un 50mm 1.2 si eventual un 85. Zici ca isi fac treaba bine?

Nu vand 7Dul ptr. ca se descurca de minune pe filmare. Este ce poate fi mai bun pe partea de videoDSLR. 5Dmk2 are probleme cu textura pe zonele aglomerate de dungi ... 7Dul se apropie destul de mult de ce poti scoate cu o camera 'RED'.

Iar 300D-ul e de suflet :P

1Dmk3 este taticul lor ;)

Ma gandeam la un 5Dmk3, dar e mult prea scump ... nu-si justifica pretul. Mai degraba un Nikon D800, decat 5Dmk3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai luat pe m42? Super tare! Ma tot uit de ceva vreme dupa niste obiective pe m42. Cred ca ma bag si eu la doua bucati. Caut un 50mm 1.2 si eventual un 85. Zici ca isi fac treaba bine?

Nu vand 7Dul ptr. ca se descurca de minune pe filmare. Este ce poate fi mai bun pe partea de videoDSLR. 5Dmk2 are probleme cu textura pe zonele aglomerate de dungi ... 7Dul se apropie destul de mult de ce poti scoate cu o camera 'RED'.

Iar 300D-ul e de suflet :P

1Dmk3 este taticul lor ;)

Ma gandeam la un 5Dmk3, dar e mult prea scump ... nu-si justifica pretul. Mai degraba un Nikon D800, decat 5Dmk3.

 

Bre' da tu ce plm faci cu 2 mobre? esti snob?:))

 

Acu' lasand gluma deoparte...

 

Cand aveam 5D ul simplu am avut un Tair-11 ( 133mm, f2.8, montura m42, 19 lamele la diafragma). Superb obiectiv. Luat de pe ebay din Sankt Petersburg... dar l-am dat dupa ce luasem Canon 135 F2L (pe care l-am dat si asta pt ca aveam nevoie de bani).

 

Mai am un Pentacon 300mm F4 (tot m42) (care e imprumutat de la cineva).

 

Si mi am cumparat ,cum ziceam, pt mine,un Helios -44 (58mm f2, m42)

 

Sunt foarte multumit de sticla m42, singuru incovenient e ca nu poti trage event uri cu ea (focus manual,expunerea etc). Cel putin nu chestii ce necesita rapiditate...

La o sedinta foto sau la joaca,sunt foarte misto insa.

 

50 1.2 era chiar un Canon FL, dar adaptorul (FL - EOS sau FD - EOS) contine sticla (adica nu e doar un inel adaptor)...

 

Stiu ca era unu la vanzare pe fotomarket parca sau plm...

 

Faza-i ca la 50 1.2 DOF ul e atat de scurt incat ori tragi cu live view,static, ori nu stiu....chiar si chip-urile astea de confirmare focus de pe inelele adaptoare dau rateuri....

 

7D nu mi place deloc. Oricum,orice ai spune, nu ma convingi ca 7D filmeaza mai bine decat 5D II :)

 

Iar legat de D800 / 5d3....daca tu scoti suficienti bani din foto/video si consideri ca merita efortul....eu personal deloc si la ce clienti am si la ce fac...nu ma simt limitat de body....

 

Prefer sticla buna decat body top...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai am bre k7-le, am doar k8-ul. Imi este lehamite sa editez. Nici nu as avea cum sa fiu snob :)) nu am cu ce :))

5D-ul are probleme pe video la texturi foarte fine. Am crezut initial ca e busit al meu. O cautare pe goagle m-a lamurit! Efectul se numeste 'moire', parca ...

Daca sticla e de calitate, clar e buna montura aia, fie ea si fara autofocus. Oricum le voi folosii la filmare.

Nu prea se fac banuti din treaba asa ... este mai mult la stadiul de pasiune. Era bine sa poti combina utilul cu placutul, dar sunt constient de imprejurari.

Pai in cazul asta trebuie sa ne vedem la un pahar de vorba domnule. Daca nu-i deranj mare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...