Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In format raw ai mai multa libertate la editare (luminozitate, contrast, sharpess) si poti sa scoti maxim din fotografia respectiva. Ar trebui sa incerci adobe lightroom. Daca pare greoi la folosire cauta un tutorial video despre el de le lynda.com.Succes

multumesc , chiar am sa incerc !

 

si inca una din concediu :

plimbare nocturna in Portul Mangalia

1-DSC_8305-001.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par nu stiu cum, da mie mi se pare o incercare trista de a-ti face reclama la site ....

 

Daca esti vreun fotograf trist de evenimente, e problema ta,dar aici in general discutam despre fotografie si postam poze...

 

Exista alte site-uri unde-ti poti promova 'blogul' incropit cu poze de nunta...

 

eu cred ca are niste fotografii frumoase, nu merita sa vorbesti asa. sunt putini

 

care expun pe aici ceva de calitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca are niste fotografii frumoase, nu merita sa vorbesti asa. sunt putini

 

care expun pe aici ceva de calitate...

 

Mi s-ar parea mai de bun simt sa vina sa se prezinte si sa posteze niste poze aici,asa pot sa vin si eu sa zic "salut, sunt Adrian, o ard cu fotografia si motociclismul, daca vreti sa mai vedeti poze,intrati pe contu' meu de facebook ...."...

 

Mie mi-a parut mai mult ca reclama mascata catre site-ul lui...:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-ar parea mai de bun simt sa vina sa se prezinte si sa posteze niste poze aici,asa pot sa vin si eu sa zic "salut, sunt Adrian, o ard cu fotografia si motociclismul, daca vreti sa mai vedeti poze,intrati pe contu' meu de facebook ...."...

 

Mie mi-a parut mai mult ca reclama mascata catre site-ul lui...:unsure:

 

 

eu zic ca nu te mai uiti la filme..asa in general

sunt pline de reclame MASCATE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca nu te mai uiti la filme..asa in general

sunt pline de reclame MASCATE

 

Vad ca-i luati apararea la om de parca i-a dat cineva in cap...

 

Daca asta e ideea voastra de a anima topicu' asta, cu posturi gen " sunt fotograf, daca vreti sa vedeti poze, intrati pe site ul meu,unde oricum am poze de la nunti & botezuri"....atunci inseamna ca sunt eu prost si am inteles gresit ideea topicului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Poate ati mai discutat, poate nu, caut ceva site-uri care gazduiesc poze gratuit, sa aiba optiunea de "embed" (multe o au), sa incarce repejor si sa faca fata la trafic moderat. Am o pagina web si vreau ca toate pozele sa le tin in alta parte, sa nu mai platesc spatiu si trafic. Voua pe ce pagini va place sa va puneti pozele? Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.yeeeees.com

Aici sunt niste fotografii mai...altfel.

Nu sunt ale mele, eu sunt doar un admirator.

Desi unul dintre fotografi este cunoscut in lumea moto.

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Poate ati mai discutat, poate nu, caut ceva site-uri care gazduiesc poze gratuit, sa aiba optiunea de "embed" (multe o au), sa incarce repejor si sa faca fata la trafic moderat. Am o pagina web si vreau ca toate pozele sa le tin in alta parte, sa nu mai platesc spatiu si trafic. Voua pe ce pagini va place sa va puneti pozele? Multumesc frumos!

 

Eu le tin pe Picasa. Eventual le si micsorez, ca sa folosesc la maxim spatiul moka de 1 Giga. :)

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si http://www.flickr.com/ e bun. Merge cu contul de yahoo caci apartine de yahoo.

Atasez o fotografie facuta unui amic motociclist.

 

Gata fratilor am inteles caci nu trebuia sa postez site-ul personal care e plin cu fotografii de nunta (si care oricum nu sunt fotografii caci orice maimutza cu un DSLR le poate face). Pun pariu ca daca era plin de nuduri era foarte apreciat. Din pacate iubesc fotografia de multi ani iar singurul segment banos este cel de nunta. Asa pot sa imi schimb aparatura, sa amortizez cheltuieli si sa traiesc facand ce imi place. Toate segmentele fotografiei ar trebui apreciate. Nu prea am timp de proiecte personale din cauza nuntilor. Mi-ar fi placut sa fac mai multe pe plan personal si care sa fie mai usor de digerat de unii. Reclama la site nu imi fac caci am sute de vizitatori unici lunar. Va salut!

post-68843-0-78472600-1345554645_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si http://www.flickr.com/ e bun. Merge cu contul de yahoo caci apartine de yahoo.

Atasez o fotografie facuta unui amic motociclist.

 

Gata fratilor am inteles caci nu trebuia sa postez site-ul personal care e plin cu fotografii de nunta (si care oricum nu sunt fotografii caci orice maimutza cu un DSLR le poate face). Pun pariu ca daca era plin de nuduri era foarte apreciat. Din pacate iubesc fotografia de multi ani iar singurul segment banos este cel de nunta. Asa pot sa imi schimb aparatura, sa amortizez cheltuieli si sa traiesc facand ce imi place. Toate segmentele fotografiei ar trebui apreciate. Nu prea am timp de proiecte personale din cauza nuntilor. Mi-ar fi placut sa fac mai multe pe plan personal si care sa fie mai usor de digerat de unii. Reclama la site nu imi fac caci am sute de vizitatori unici lunar. Va salut!

 

Stai relax, si eu ma prostituez cu fotografia de nunta....faza-i ca era ok daca intai postai 2-3 poze (gen asta cu motoru) si abia dupa aia spuneai "stiti,uite mai am si alte poze pe site ul meu)...

 

SI oricum e mai ok de pus poze aici,unde le vad toti,decat sa directionam lumea pe site....aici putem dezbate direct, pe seama lor (comentam,oferim feedback etc)

 

Cum a zis si Cap0ne, ai taiat un pic de jos :) si parca e deranjant flare ul din stanga (per total e ok)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PM adrese de mail si il pun pe transfer.ro

 

Merge linkul asta?

 

http://dl.transfer.ro/CURS___FOTO-transfer_RO-18feb-5f00e0.rar

 

Valabil 10 zile.

 

Salut

Caut de ceva vreme un curs foto. Pentru novici. Crezi ca ai putea sa mai pui fisierul cu respectivul curs pe transfer.ro?

Adresa mea de email ti-o trimit pe PM.

Multumesc

 

PS. Cred ca ai casuta de PM plina. Nu mai poti primi mesaje...

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai relax, si eu ma prostituez cu fotografia de nunta....faza-i ca era ok daca intai postai 2-3 poze (gen asta cu motoru) si abia dupa aia spuneai "stiti,uite mai am si alte poze pe site ul meu)...

SI oricum e mai ok de pus poze aici,unde le vad toti,decat sa directionam lumea pe site....aici putem dezbate direct, pe seama lor (comentam,oferim feedback etc)

Cum a zis si Cap0ne, ai taiat un pic de jos :) si parca e deranjant flare ul din stanga (per total e ok)

e unul din putinele topicuri ramase in care oamenii se respecta si nu se vorbeste de-aiurea. incearca sa faci si tu un efort.

nu sunt reguli pentru postarea pe acest topic. daca vrei regulile tale fa-ti un forum al tau.

omu a vrut sa-si faca public site-ul, optiunea lui. nu te obliga nimeni sa intri.

nu interpreta mesajul meu pe un ton agresiv, nu caut scandal si nu vreau sa jignesc, dar aici toti suntem egali. hai sa pastram un ton prietenesc aici, sunt alte zeci de topicuri unde se vorbeste de-aiurea.

bafta tuturor si spor la pozat!

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e unul din putinele topicuri ramase in care oamenii se respecta si nu se vorbeste de-aiurea. incearca sa faci si tu un efort.

nu sunt reguli pentru postarea pe acest topic. daca vrei regulile tale fa-ti un forum al tau.

omu a vrut sa-si faca public site-ul, optiunea lui. nu te obliga nimeni sa intri.

nu interpreta mesajul meu pe un ton agresiv, nu caut scandal si nu vreau sa jignesc, dar aici toti suntem egali. hai sa pastram un ton prietenesc aici, sunt alte zeci de topicuri unde se vorbeste de-aiurea.

bafta tuturor si spor la pozat!

 

Am inteles..

 

I-am explicat oricum de ce i-am scris ce i-am scris........

 

In fine..

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mai bazai cu o problema, daca se poate.

 

Nikon D60, cu 24.000 de cadre, cumparat SH, eu sunt incepator, il am de o saptamana, ieri au aparut 24 de pixeli "hot". Cand l-am cumparat, senzorul era perfect. Eu sunt de vina cu siguranta, pentru ca:

 

- l-am transportat pe motocicleta la 80 - 100 de km/h si vantul batea in el (era in geanta dar geanta lasa mult aer sa intre)

- am dat jos obiectivul si am suflat praful de pe oglinda cu gura, de 5-6 ori (s-o fi dus umezeala la senzor)

- am suflat montura obiectivului cu gura si am vazut apoi 8-9 pete, clar din cauza mea (inca nu le-am curatat)

- am pierdut capacul obiectivului si aparatul a stat 36 de ore cu obiectivul neacoprit (nu stiu daca dauneaza senzorului)

 

Pixelii "hot" ii vad in pozele copiate pe calculator dar si pe display-ul aparatului. Daca dau zoom maxim, imi apar in forma de plus (+). Se vad doar in pozele negre, doar cand le maresc.

===================

Stiu ca ii pot lasa acolo dar ma deranjeaza sa stiu ca exista. Imi poate spune cineva cum rezolv problema cat mai ieftin? Pot face eu remaparea senzorului? Sau printr-o minune, scap de ei curatand senzorul cu ceva soluite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina. Data viitoare sa incerci o expunere si mai lunga de pe trepied ca sa prinzi si ceva detalii la cer. bafta

intradevar am tras cadrul pe fuga , era tarziu si adormeau copii langa mine :D

 

Va mai bazai cu o problema, daca se poate.

 

Nikon D60, cu 24.000 de cadre, cumparat SH, eu sunt incepator, il am de o saptamana, ieri au aparut 24 de pixeli "hot". Cand l-am cumparat, senzorul era perfect. Eu sunt de vina cu siguranta, pentru ca:

 

- l-am transportat pe motocicleta la 80 - 100 de km/h si vantul batea in el (era in geanta dar geanta lasa mult aer sa intre)

- am dat jos obiectivul si am suflat praful de pe oglinda cu gura, de 5-6 ori (s-o fi dus umezeala la senzor)

- am suflat montura obiectivului cu gura si am vazut apoi 8-9 pete, clar din cauza mea (inca nu le-am curatat)

- am pierdut capacul obiectivului si aparatul a stat 36 de ore cu obiectivul neacoprit (nu stiu daca dauneaza senzorului)

 

Pixelii "hot" ii vad in pozele copiate pe calculator dar si pe display-ul aparatului. Daca dau zoom maxim, imi apar in forma de plus (+). Se vad doar in pozele negre, doar cand le maresc.

===================

Stiu ca ii pot lasa acolo dar ma deranjeaza sa stiu ca exista. Imi poate spune cineva cum rezolv problema cat mai ieftin? Pot face eu remaparea senzorului? Sau printr-o minune, scap de ei curatand senzorul cu ceva soluite?

 

vantul puternic e vinovat , eu cand car dslr-ul pe motor sau chiar si cand merg pe munte cu rucsacul il tin in geanta iar geanta in saculet impermeabil in rucsac ! nici o ploaie nu mai ia pe nepregatite iar acolo sub sapte mii de straturi nu e nici prea cald nici prea frig pentru el si nici curent ! e drept un pic inaccesibil

 

 

si o fotografie pe lumina , tot Mangalia !

1-DSC_8367.JPG

 

ps. eu imi tin fotografiile in Picasa , de altfel tot cu Picasa le editez :rusinica:

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mai bazai cu o problema, daca se poate.

 

Nikon D60, cu 24.000 de cadre, cumparat SH, eu sunt incepator, il am de o saptamana, ieri au aparut 24 de pixeli "hot". Cand l-am cumparat, senzorul era perfect. Eu sunt de vina cu siguranta, pentru ca:

 

- l-am transportat pe motocicleta la 80 - 100 de km/h si vantul batea in el (era in geanta dar geanta lasa mult aer sa intre)

- am dat jos obiectivul si am suflat praful de pe oglinda cu gura, de 5-6 ori (s-o fi dus umezeala la senzor)

- am suflat montura obiectivului cu gura si am vazut apoi 8-9 pete, clar din cauza mea (inca nu le-am curatat)

- am pierdut capacul obiectivului si aparatul a stat 36 de ore cu obiectivul neacoprit (nu stiu daca dauneaza senzorului)

 

Pixelii "hot" ii vad in pozele copiate pe calculator dar si pe display-ul aparatului. Daca dau zoom maxim, imi apar in forma de plus (+). Se vad doar in pozele negre, doar cand le maresc.

===================

Stiu ca ii pot lasa acolo dar ma deranjeaza sa stiu ca exista. Imi poate spune cineva cum rezolv problema cat mai ieftin? Pot face eu remaparea senzorului? Sau printr-o minune, scap de ei curatand senzorul cu ceva soluite?

 

Cumpara un kit de curatare si nu mai incerca sa sufli cu gura caci nici nu ai destula putere si mai arunci si stropi de saliva pe oglinda

http://www.f64.ro/kit-uri-curatare-aparate-obiective-lcd-uri.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ii pot lasa acolo dar ma deranjeaza sa stiu ca exista. Imi poate spune cineva cum rezolv problema cat mai ieftin? Pot face eu remaparea senzorului? Sau printr-o minune, scap de ei curatand senzorul cu ceva soluite?

Am inteles ca la aparatele generatie mai veche (D60, D40, D80), hot-spoturile se pot rezolva si cu un update de firmware. Daca nu poti face tu acasa, du-te la SKIN (service-ul oficial Nikon). Sau vezi daca si cei de la F64 fac asa ceva. Si eu am asa ceva pe D80, se vad pe monitor, dar am vazut ca la o poza normala printata pe 13x18 nu se observa deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la d60 nu exista soft mai nou, a fost o singura varianta. As putea sa inlocuiesc softul cu el insusi sau o sa ma opreasca atunci cand va vedea ca vreau sa-l schimb cu aceeasi versiune? Stie cineva?

 

cei de la skin au raspuns sa se curata senzorul si se face remapare, adica pixelii morti vor primi informatia din ceilalti care ii inconjoara.

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...