Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ahhaha Adam, priceless:))

Culmea,chiar vroiam s-o manaresc putin in Snapseed, pe Iphone, da am zis....fu.ck it, o pun asa :)))

stai linistit TU, te pricepi cu BORMASINA.....

 

 

A MANARI o poza nu este MANAREALA ...... cateodata este munca si .... poate iese mai bine ca n realitate

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

stai linistit TU, te pricepi cu BORMASINA.....

 

 

A MANARI o poza nu este MANAREALA ...... cateodata este munca si .... poate iese mai bine ca n realitate

 

 

 

m3n, vad ca repeti ostentativ chiar clipul/metafora aia cu bormasina si nu inteleg unde bati sau poate umorul tau e prea fin pt mine, e cumva sub radarul meu de meltean :))

 

Dar revenind la poze si fotografie, stai linistit, majoritatea cand MANARESC o poza nu fac altceva decat sa traga de niste cursoare in lightroom, niste contras, o vignettare , alea alea si bang bang, shazammmm: poza de pus pe forum.

 

Nu conteaza cata munca depui in postprocesarea unei poze, conteaza daca rezultatul final e mai bun sau daca efectiv ai imbunatatit-o cu ceva. Oricum eu nu prea sunt adeptul acestor obiceiuri. Un fotograf se va distinge de un pozar prin compozitie si alte aspecte, nu prin vignetarea aplicata in postprocesare sau contrastul excesiv si supra-saturatia culorilor :)

 

Acum decat chiar si DSLR urile si mirrorless urile sunt accesibile aproape oricui , precum si efectele predefinite din lightroom sau alte softuri de 'manareala', s-a impanzit internetul (in special site urile de social media,forumurile) de tot felul de fotografi wannabe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian, fotografia (cel putin teoretic) e o arta, la fel ca pictura. Asa ca daca si Dali, si Picasso si Matisse sunt pictori, majoritatea celor care au postat aici sunt fotografi. RAW sau photoshopari, film sau digital, DSLR sau telefon, tot fotografi sunt. Daca tie nu-ti place un stil anume, nu e ok sa razi de acel stil. De gustibus.

PS: "gen"

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ma buseste rasul cand faci apel la niste comparatii puerile si aberante intre Dali, Picasso, Matisse.......si photoshopareala de 3 click uri si 3 miscari pe care o fac hipsterii in ziua de azi..

Imi amintesc link ul ala viral de pe facebook de acu 1-2 saptamani,cu o galerie plina de CU.RURI, care se vroia....ARTA!.

Eu nu am ras de un STIL, ci am ras de tentativele unora de a-si ascunde carentele in domeniul fotografiei prin incercari stangace de a postprocesa esecurile lor. (nu vb de persoane de pe forum,ci in general , de ce-am vazut pe net etc)


Acum ai zis de fotografi.......fotografi sunt toti cei care posesorii de aparat foto sau care fac o poza cu un dispozitiv care are capacitatea de a face poze? sau fotograf inseamna ceva cu mai multa substanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi place ciclul asta al topicului unde discutia idioata intre fotografi si nefotografi tot ruleaza la infinit... photoshop, fara photoshop... raw sau jpeg...

Totusi, nu intelg, de unde plm se strange atata aroganta de se ajunge iar si iar la aceleasi discutii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m3n, vad ca repeti ostentativ chiar clipul/metafora aia cu bormasina si nu inteleg unde bati sau poate umorul tau e prea fin pt mine, e cumva sub radarul meu de meltean :))

el e doar ironic si comic ma. trebuie doar sa-l intelegi, ca nu e baiat rau. ii place sa ti le serveasca la fileu.

 

Acum decat chiar si DSLR urile si mirrorless urile sunt accesibile aproape oricui , precum si efectele predefinite din lightroom sau alte softuri de 'manareala', s-a impanzit internetul (in special site urile de social media,forumurile) de tot felul de fotografi wannabe...

fotografi profesionisti cu "apostila" @gigi photography, si pozatori cu DSLR in oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el e doar ironic si comic ma. trebuie doar sa-l intelegi, ca nu e baiat rau. ii place sa ti le serveasca la fileu.

 

 

fotografi profesionisti cu "apostila" @gigi photography, si pozatori cu DSLR in oglinda.

somer... nesomer te astept cu berea man

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ce-mi place ciclul asta al topicului unde discutia idioata intre fotografi si nefotografi tot ruleaza la infinit... photoshop, fara photoshop... raw sau jpeg...

Totusi, nu intelg, de unde plm se strange atata aroganta de se ajunge iar si iar la aceleasi discutii...

 

Daca tie schimbul de replici pe tema foto ti s-a parut o discutie idioata,permite-mi sa-ti cataloghez interventia ta ca fiind si mai idioata.

 

Era mai elegant din partea ta daca intrerupeai discutia cu niste poze (ca sa nu zic fotografii). De data asta eventual in care nimereai focusul :)

 

el e doar ironic si comic ma. trebuie doar sa-l intelegi, ca nu e baiat rau. ii place sa ti le serveasca la fileu.

 

Poate e un fileu pt nivelul tau, cel putin pana acum ianachim nu mi-a servit nici una "la fileu", ca sa zic asa:)

 

 

Si hai sa mai bagam si poze totusi:

post-77849-0-81949700-1383168705_thumb.jpg

post-77849-0-78592100-1383168706_thumb.jpg

post-77849-0-65492600-1383168707_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

somer... nesomer te astept cu berea man

pai.... n-a mai ramas nimic atunci. :P dar daca mai vii pe aici, te astept eu cu berea. ;)

 

Poate e un fileu pt nivelul tau, cel putin pana acum ianachim nu mi-a servit nici una "la fileu", ca sa zic asa:)

n-ai inteles nimic. in fine. era o expresie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De data asta eventual in care nimereai focusul :)

 

Da... uitasem... fotografia inseamna focus.... si incadrare pe mijloc.

 

large.gif

 

Am pus o POZA ca sa intrerup discutia care in continuare o cataloghez ca fiind dioata (atata timp cat printre noi nu e nici un Joe McNally doar critici de la acel nivel). A, si sa stii ca eu am generalizat cand am spus de discutie ca este idioata, nu am aratat cu degetu spre nimeni.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu se mai cearta nimeni :) . Mai pun si eu cateva poze :

O " domsoara "

O mobra , ziua ( sa aveti subiect de discutii :) )

Focul nordic sau cum sa-ti topesti parasolarul

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Da... uitasem... fotografia inseamna focus.... si incadrare pe mijloc.

 

 

 

Am pus o POZA ca sa intrerup discutia care in continuare o cataloghez ca fiind dioata (atata timp cat printre noi nu e nici un Joe McNally doar critici de la acel nivel). A, si sa stii ca eu am generalizat cand am spus de discutie ca este idioata, nu am aratat cu degetu spre nimeni.

 

 

Fotografia are interpretari diferite pentru fiecare , am vazut asta :) (si da, sunt sigur ca la poza aia cu fata, ai vrut special sa pui focusul pe masinile alea,si nu pe persoana. Sunt curios ce anume ai vrut sa sugerezi prin plasarea focusului acolo). Asta daca nu cumva, ti-a iesit gresit focusul .....

 

Da,nu e nimeni Joe McNally pe aici, dar asta nu inseamna ca daca nu suntem la nivelul lui trebuie sa stam si sa tacem si sa nu comentam sau sa nu purtam discutii despre fotografie.

 

Daca e idioata, nu inteleg de ce te bagi in seama inutil... mai ales ca nu contribui cu nimic util,ci doar pui gaz pe foc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si da, sunt sigur ca la poza aia cu fata, ai vrut special sa pui focusul pe masinile alea,si nu pe persoana. Sunt curios ce anume ai vrut sa sugerezi prin plasarea focusului acolo)

 

din cate imi aduc eu aminte am precizat ca:

 

Focalizat pe tipa si reincadrat fara AE-L. AStfel focusu s-a mutat pe masini la declansare.

 

 

Reincadrat fara AE-L/af-l inseamna ca am declansat/reincadrat fara sa tin apasat butonu care blocheaza focusu si expunerea si s-a mutat focusu mai sus fara sa fie cu intentie.

Pot da mai multe detalii daca nu s-a inteles prima data.

 

 

Daca e idioata, nu inteleg de ce te bagi in seama inutil... mai ales ca nu contribui cu nimic util,ci doar pui gaz pe foc...

 

Nu credeam ca reusesc sa pun gaz pe foc si nici nu intentionam asta. De fapt dintre toti, tu esti singurul care a reactionat negativ cand am spus ca este idioata discutia aia.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

 

 

Nu credeam ca reusesc sa pun gaz pe foc si nici nu intentionam asta. De fapt dintre toti, tu esti singurul care a reactionat negativ cand am spus ca este idioata discutia aia.

 

Daca intri intr-o camera si in camera e un individ si tu strigi "(cuvant jignitor)" sunt sigur ca nu te refereai la el,chiar daca nu i te-ai adresat direct...

 

 

Intelegi unde bat...

 

@todea: cu ce e facuta poza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...