Sari la conținut

Bmw R 1150 Roadster


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Salut, prieteni !

 

...Unii, mai incepatori oleaca intr-ale "bemwinariei" se cam minunau ca ultima mea rocada

a fost intre R 1200 Gs si K 1200 RS...

Altzii, mai harsitzi, isi zambeau in barba cunoscand pasiunea mea care dateaza din 1968 pentru motociclete in general

si toata seria de bavarezi incepand din 1974 in special, nu conteaza care, R, K, F, "da' sa fie bemwer" si stiind apetitul meu pentru schimbari de fiare si kilometri multzi facutzi pe motor in orice conditzii...

Mie acu' imi ajunsese sedentarismul la os, ramas sofer de conserva in serviciul "jumatatzii" mele

si devenisem de-a dreptul exasperat de atatea luni de "teste comparative", filoxera pe hartie si butonare pe diversele site-uri consacrate, autohtone si germano-italiene... Ba, mai nou, si anglicane, ca, cica, se poarta...

Mi-am scos urgent din cap ideea exclusivista a ultimelor creatzii "alb-albastre"...

Prea multe grauntze, fratilor, coco, dinari, money, parale... si daca nu ai pipota ego-ului prea inflamata

ajungi decent si urgent la concluzia ca nu se justifica de nicio culoare...

Intrebarea care se pune este: cat motor primesti pentru gramada de bani pe care o dai ?!

Cine vrea cu tot dinadinsul motor nou, n-are decat; in 40 de ani de motociclism eu am avut o mare serie din astea

si mi-a trecut...

In concluzie si cam in acelasi principiu: am lasat de-o parte ideea "binevoitorilor" care itzi aduc la poarta piesa visata

si devreme acasa si cu bani putini, si "fata mare"... doar "olecutza" plimbata... cu jambele coafate si kilometrajul dat peste cap !

M-am hotarat instantaneu, mi-am pus echipamentul si casca de drum lung in straitza

si "m-am teleportat" cu autocarul pe meleagurile teutone chiar la neamtzu' apropitar acasa dupa motor...

Si anume BMW ROADSTER ca-i mai pentru varsta mea...

E de la sine intzeles (pentru cine imi cunoaste peregrinarile) ca la intoarcere o ploaie super belicoasa m-a mitraliat crunt vreme de 2.000 kilometri da' nu-i bai !...

Motorul a invins demn si vitejeste si cerbiciile drumului si indarjirea salbatica a ploii asa ca acum am deosebita placere sa vi-l prezint pe :

Black Magic Wanderer !

...Cu voia dumneavoastra, din 2001, cu "full service history", dotat cu ABS, manere incalzite, coburi originali, tank-ruccsac, saler bag si acum cu 44.000 km la bord.

 

Doamne Ajuta !

post-882-1216296222_thumb.jpg

post-882-1216296259_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maestre, esti de nota :lol:

:P

inca mai bagi kilometrii, inca ai in sange microbul, pe cand multi altii stau la gura sobei si beau un paharel de vin :cheers:

felicitari :kiss:

 

acum poate iti iese turul tarii in timpul dorit atunci cand l-ai luat pe @Demo in carca :lol: n-ar fi rea o reeditare,mai ales ca acum ai alt armasar...ati luptat ca niste viteji, si meriti toata stima pt ceea ce faci

 

sa fii sanatos si sa ai parte de multi kilometrii lipsiti de incidente :box:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot respectul pt unul dintre cei mai vechi motociclisti din romania!

 

faina mobra!... sa te bucuri de ea inca alte 'enspe' mii de km fara neplaceri!

 

numai bine!

:lol:

 

 

p.s.: am vazut odata un R80GS cu numere de germania, calarit de un domn cu o varsta destul de inaintata... am studiat mai atent motocicleta, era matuita si zgariata ca vai de capul ei, ca o batranica de la tara asprita de vreme si de munca.... in schimb pneul spate, un metzeler tourance, "fiert" pe margini.................. m-a impresinat, n-am sa uit niciodata acea "intalnire"..... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe amandoi, sa aveti grija unul de altul!-ca tare bine va mai sade impreuna. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Batranul Dan"

va multumeste sincer

pentru gandurle voastre bune

si cuvintele frumoase.

 

Sa ne vedem sanatosi si voiosi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nene dane, sa traiesti inca atatia ani cat sa termini 10 motociclete bmw. cand zic sa le termini, ma refer la uzura morala. sa fii sanatos si poate daca mai vezi cate un flacau, zii cate una din suflet, poate ii intra ceva prin cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo domnule. sa aveti parte unul de celalalt...

citind rand cu rand, credeam ca o sa zici ca renunti la BMW...ca ma pregateam sa te injur... :kiss:

 

faina mobra, si inca o data BRAVO ca te-ai "suparat" si ai fost sa iti iei singur. asa am facut si eu, numai ca am adus-o pe platforma dupa ce am luat decizia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, stimabile calaret, sa fie intr-un ceas bun noua achizitie!

 

Daca nu te-as fi cunoscut as fi zis ca-i un pic cam "ciudata" ultima rocada, dar deh, fiecare cu ce-l doare. Btw, vezi ca exista un GS de vanzare, al unei persoane pe care o stim foarte bine amandoi, la un pret foarte decent. Daca ai ganduri cu el, da un semn; mailul e acelasi. Zilele astea ma uitam si eu pe site la BMW dupa un naked frumos de 1200 cmc - de cand cu Fazerul si accidentul mi-a cam trecut de motociclete second hand - e bine totusi ca tu ai incredere si tii la blazon.

 

Va doresc multi kilometri impreuna si sa ne intalnim cat mai des in trafic.

 

Salutari si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Dan ,daca te-ai bagat sa zici ca ti-ai schimbat motoru barem fa si matale o prezentare completa cu toate amanuntele (si cu rele) ca doar te pricepi.

 

Nu de alta dar sa ramana pe acilea modelul asta sectionat la milimetru ca s-ar putea ca multi sa-l caute.

 

Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Felicitari Dane pentru revenire si sa o stapanesti sanatos. Ramane valabila invitatia la Sofia. Am auzit ca ar fi sambata o intalnire la Veliko Tarnovo cu motoristi. Poate, poate...

Sa ne vedem cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...